Προς το περιεχόμενο

ποιον απο τους 2 φακους;


maik42

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προκειται για τους nikon 18-140 & 18-105. με ενδιαφερει η οξυτητα και η λεπτομερια που προσφερει ο καθενας απο αυτους.

απο τις παρουσιασεις και των δυο που διαβασα δινουν προβαδισμα στον 18-140ed vr dx. φυσικα με ενδιαφερει και το επιπλεον ζουμ του 18-140.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην προκειμενη περιπτωση Κωστα το οικονομικο το προσπερναω, τα λεφτα ειναι στην ακρη και περιμενουν τον φακο. ουτος ή αλλως μεταχειρησμενο

θα τον αγορασω. εφυγαν ανεπιστρεπτι εκεινες οι εποχες που εδινα 700αρια και 1000αρια για καινουριο εξοπλισμο.

το εξτρα ζουμακι μπορει να ειναι λιγο αλλα το θελω. επισης θελω και την μεταλικη μοντουρα. αλλα ειπαμε με ενδιαφερει και η ποιοτητα της εικονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά καμία διαφορά τους έχω δουλέψει και τους δυο.

Από ταχύτητα ίδιοι. Σε οξύτητα ο μεγάλος είναι καλύτερος αλλά η διαφορά δεν έχει καμία πρακτική σημασία μόνο στο crop και αυτό όταν προσπαθήσεις αρκετά. .

Είναι και οι δυο τους Kit φακοί με ένα λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι αντιθετος στον 140,εσυ αποφασιζεις φυσικα

 

παντως σκεψου και κατι σαν αυτο

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/518180-deite-nikon-af-s-nikkor-16-85mm-f35-45-ed-vr-aristos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ανεφερα και πιο πανω, δεν ειναι μονο τα συν 35mm σε σχεση με τον 105 που με κανουν να θελω τον 140.

 

Μονο αυτα ειναι.

Για καλυτερη ποιοτητα πας σε πριμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως ειχα τον 18-105 VR απο το κιτ.... ποτε δεν με τρελλανε. Οταν πουλησα την 5200 πηρα αποφαση οτι πρεπει να τη δωσω με τον φακο γιατι αλλιως δεν θα πουλιωταν σε decent τιμη. ετσι και εγινε.

 

Ηθελα ομως ενα φακο γενικης χρησης για ταξιδια κτλπ. Διαβασα, ξαναδιαβασα και ειπα να παρω τον 18-200 VR (οχι τον VRII) αλλα τον ED απο το γερμανικο ebay σε αρκετα καλη τιμη, ειχε λιγο σκονη μεσα αλλα δεν επιρεαζει την αποδοση, και μιας και θα ηταν σχετικα αχρειαστος φακος ειπα να προχωρησω. τον παρελαβα, εβγαλα και 2 φωτογραφιες στο δωματιο ετσι για να τον τεσταρω και τον εβαλα στην τσαντα οπου εμεινε για αρκετες μερες.

 

Καποια στιγμη ημουν σε ενα γαμο εκτος αττικης και ειχα παρει και τη μηχανη μαζι για να βγαλω το τοπιο. Φυσικα ειχα την τσαντα παντα μαζι λογω φοβου κλοπης οποτε την ειχα και στο κεντρο. εκει λοιπον αρχισαν ολοι θα με βγαλεις μια φωτογραφια ετσι κι αλλιως κι αλλιωτικα, μην τα πολυλογώ βγηκαν αρκετα κλικ,

 

Οταν επεστρεψα και κοιταξα τις φωτογραφιες που ειχα βγαλει, μπορω να πω οτι εμεινα αναυδος με την ποιοτητα του τελικου αποτελεσματος καθως περιμενα ενα αποστελεσμα αντιστοιχο του 18-105 που απλα ηταν οκ, και προς μεγαλη μου εκπληξη η οξυτητα η καθαροτητα και τα χρωματα ηταν εκπληκτικα σε σημειο που δεν τα επεξεργαστηκα καν στο photoshop.

 

το ευρος που τον δουλεψα ηταν 18-περιπου 100mm

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προκειται για τους nikon 18-140 & 18-105. με ενδιαφερει η οξυτητα και η λεπτομερια που προσφερει ο καθενας απο αυτους.

απο τις παρουσιασεις και των δυο που διαβασα δινουν προβαδισμα στον 18-140ed vr dx. φυσικα με ενδιαφερει και το επιπλεον ζουμ του 18-140.

 

18-105

Επεξ/σία από mercier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα στον 105 κατεληξα και αυτο γιατι δεν βρηκα 140. για να δουμε!!!

 

 

Γράψε μας και τη δική σου γνώμη σε σχέση με τον kit φακό πως τα πάει όταν τον χρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα ποτε κιτ φακο.

χρησημοποιουσα αυτους που μου ειχαν μεινει απο παλια. εναν 50αρι, τον sigma 28-70 f2.8 DF τον 55-200 και τον αγαπημενο μου εδω και 30 χρονια Helios 200mm f4. εμεινα με τον 50αρι και τον Helios και ειπα να δοκιμασω εναν all around. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...