Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για 207 RC / Golf 5 GT / Astra GTC 1.6T


Liapisftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^Το τιμονι μου φαινεται αρκετα φθαρμενο για τοσο λιγα χιλιομετρα παντως....

H αλήθεια είναι ότι το τιμόνι και ο λεβιές φθείρονται κάπως γρήγορα. Και στο δικό μου το ίδιο έγινε (δεν είναι τόσο φθαρμένο το τιμόνι αλλά εννοώ ότι δεν είναι και σημάδι ότι έχει ψεύτικα χιλιόμετρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οτι λεει ισχυει και δεν τα βγαζει απο την κοιλια του ισως ειναι ευκαιρια :P.

 

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7310575/

Αμάξι θα πάρεις. τί fiat? Μας δουλεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και Fiat ρε παιδιά... Έλεος δηλαδή.

Εγώ ειλικρινά αν είχα 8 χιλιάρικα θα έπαιρνα οποιοδήποτε γιαπωνέζο, Honda, Toyota, suzuki κλπ. Τίποτα άλλο μόνο γιαπωνέζο. Σκέψου το καλά ts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω οσους εχουν μπει στον κοπο να γραψουν στο νημα!

 

Απο την μια χαιρομαι που υπαρχει συμμετοχη και διαβαζω πολλες αποψεις και απο την αλλη μπερδευομαι περισσοτερο λογω του οτι διαβαζω διαφορετικα πραγματα απο τον καθενα :P

 

 

Δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη από υποκειμενικές (αναγκαστικά) απόψεις.

Κράτα μόνο τις γνωστές ασθένειες από το κάθε μοντέλο να τις έχεις υπόψη σου στον έλεγχο που θα κάνεις πριν την αγορά.

 

Ότι και να διαλέξεις, οδήγησέ το πρώτα, όχι ένα τετράγωνο.

Πάρε μαζί σου τον τύπο που το πουλάει και κάνε μια βόλτα 10λεπτη, σε κίνηση, σε ανοιχτό δρόμο, πάρκαρέ το.

Το τι θα σου κάτσει πιο ευχάριστο μόνο εσύ μπορείς να το μάθεις.

 

 

Και για να σε μπερδέψω κι εγώ, από τα 3 θα διάλεγα το γκολφάκι, μου δείχνει πιο σοβαρό-πολιτισμένο, στιβαρό και ως κάτοχος του προηγούμενου μπορώ να πω πως η θέση οδήγησης είναι η πιο ξεκούραστη που έχω πετύχει σε αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και Fiat ρε παιδιά... Έλεος δηλαδή.

Εγώ ειλικρινά αν είχα 8 χιλιάρικα θα έπαιρνα οποιοδήποτε γιαπωνέζο, Honda, Toyota, suzuki κλπ. Τίποτα άλλο μόνο γιαπωνέζο. Σκέψου το καλά ts.

Και γιατί δεν πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες έχουν στήσει εργοσάσια παραγωγής σε τρίτες χώρες όπου βρίσκουν φθηνά εργατικά χέρια.

Επίσης όλες προμηθεύονται από τα ίδια εργοστάσια μηχανικά parts για να στήσουν στα αυτοκίνητά τους.

Η παραγωγή ενός μέσου αυτοκινήτου όσο περνούν τα χρόνια γίνεται όλο και πιο αυτοματοποιημένη.

 

Και εσείς μιλάτε ακόμα για Ιάπωνες, Γερμανούς και Γάλλους, λες και αγοράζετε τουρίστες.

 

 

Όλες οι εταιρίες πλέον βγάζουν καλά αυτοκίνητα. Κάποια μπορεί να έχουν πιο πλούσιο εξοπλισμό, κάποια να στρίβουν λίγο καλύτερα, κάποια να είναι πιο άνετα, και κάποια να παρουσιάσουν κατασκευαστικές αστοχίες που δεν μπορεί κανείς να τις προβλέψει.

 

Το παράδειγμα του Tenshi παραπίσω για το χοντάκι είναι χαρακτηριστικό, αλλά πέρασε και δεν ακούμπησε.

Αν τα έλεγε αυτά για ένα Fiat, ακόμα θα κράζατε τους Ιταλούς..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς τα honda στην Τουρκία δέν φτιάνοντε? εγώ θεωρώ όλλους τους γιαπωνέζουν υπερεκτιμημένους. πάνε τα χρόνια που έπερνες ένα πχ corola και τα έχεις μέχρι σήμερα. αυτά που βγαίνουν σήμερα δέν έχουν καμία σχέση στην ποιότητα και την αξιοπιστία με εκείνα τα χρόνια. ούτρε και τίποτα τρελλό απο ποιότητα κύλισης.

 

απλά έχει χτιστεί ένα όνομα απο παλιά και υπάρχει κόσμος που το 2015 μιλάει για αξιοπιστία. και άς τα πάρουμε αλλιώς λοιπόν. έστω οτι είναι ποιό αξιόπιστα. αυτά που πληρώνει κάποιος για αγορά ενός ιάπωνα (ακριβά με φτωχό εξοπλισμό και άν πάς για full extra......) άν βάλεις τα service όπου τα ανταλλακτικά διπλάσια σε κόστος απο έναν ευρωπαίο (fiat, peugeot, renault,) και στα ίδια επίπεδα άν όχι και παραπάνω με έναν γερμανό. τότε να την βράσω την αξιοπιστία, άμα είναι να έχεις πληρώσει χρυσό το αμάξι τί να το κάνω?

 

παράδειγμα. φίλος με bmw 318 10' θέλει αντλία καυσίμου με 295 ευρώ την ίδια ώρα που τόσο κοστίζει το ίδια ανταλακτικό για honda civic του 09!

 

χώρια που άμα πάς στον σαρακάκη (άλλο λουλούδι αυτό) σε χρεώνει ταρίφα 170 ευρώ για λάδια φίλτρο λαδιού και "άλλες γενικές εργασίες"......

 

θελω να πώ οτι καλώς η κακώς πάνε τα χρόνια που αγόραζε κάποιος με τα κριτήρια ιάπωνας = αξιοπιστία ιταλός=ζημιές.

 

πλέον τα αυτοκίνητα είναι όλα σχεδόν η ίδια φιλοσοφία με εξειρέσεις γερμανούς που επειμένο το "πάτημα" στον δρόμο και η γενικότερη ποιότητα κύλισης δέν υπάρχουν πουθενά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toyota στην Τουρκία. Κάποια Honda φτιάχνονται Αγγλία.

ευχαριστώ πολύ για την διευκρήνιση. πάντως ιαπωνία ΔΕΝ φτιάχνοντε. άν κάποιος πάρει σάν παράδειγμα ένα civic το καινούριο και το καινούριο astra οι διαφορές τους είναι χαώδεις. μιλάμε για το 1.6 diesel και τα δύο στο πρώτο επίπεδο εξοπλισμού το honda κοστίζει 22.000 ευρώ ΜΕ ΑΠΟΣΥΡΣΗ και έχει τον μισό και ούτε εξοπλισμό απο το astra την ίδια ώρα που το δεύτερο κοστίζει 19.900.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαπωνεζοι πλεον δεν υπαρχουν.ενα καλο ειχαν παλια την αξιοπιστια σε κινητηρες αλλα τωρα βλεπουμε αρκετες βλαβες και σαυτο το κομματι σε toyota κυριως.μονο τα mazda φτιαχονται ιαπωνια ακομα.επισης τα κρατηματα και το πατημα στο δρομο που εχουν τα γερμανικα και τα γαλλικα τα γιαπωνεζικα μανισια δεν τα εχουν με την καμια.

 

αν θες λιγα κυβικα αρκετα αλογα για να εχεις ροπη και γκαζι δεν υπαρχει γιαπωνεζος να στα προσφερει αυτα με τα ατμοσφαιρικα που βγαζουν και εχουν μεινει πισω ενω ολες οι αλλες εταιριες σου δινουν τουρμπο λιγων κυβικων.το fiat το bravo δεν ξερω αν βγαζει ζημιες και ειναι σαν τα παλια fiat αλλα ειναι πολυ καλα στημενο αμαξι.οταν το οδηγησα μου εκανε εντυπωση τρομερη οδηγικη συμπεριφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...