Προς το περιεχόμενο

Καθάρισμα πολυμηχανήματος απο διαρροή του Toner.


mpouxa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αυτό το πολυμηχάνημα: Link.png Site: SamsungXpress M2675F Mono .

Κατά την εκτύπωση και καθώς ζεσταινόταν το μηχάνημα, ο χαρακτηριστικός ήχος που κάνει κατά την διάρκεια αυτής της διαδικασίας , δεν ήταν ο συνιθισμένος.

Ανοιξα λοιπόν, την πόρτα του δοχείου toner και ανακάλυψα ότι από την μπροστινή πλευρά του (στον κύλινδρο που κολλάει η μελάνη) είχε φύγει μεγάλη ποσότητα της σκόνης και είχε γεμίσει το εσωτερικό .

Προσπάθησα να το καθαρίσω λίγο επιφανεικά , αλλά στην κασέτα των χαρτιών κάθε φορά που την ανοιγοκλείνω πέφτει σκόνη επάνω πράγμα που σημαίνει οτι έχει γεμίσει και το "πολύ" εσωτερικό του εκτυπωτή. Γενικά και μετά την εκτύπωση είναι εμφανή τα σημάδια διαροής γιατί γεμίζουν και οι σελίδες με σκόνη.

 

Έχει ιδέα κανείς πως μπορώ να ενεργήσω για να μην έχω θέματα μεταγενέστερα και για να μπορώ κιόλας να κάνω και την δουλειά μου χωρίς προβλήματα; Είναι καλό μηχάνημα και δεν θέλω να το πειράξω ο ίδιος για να το καθαρίσω. 

Επεξ/σία από mpouxa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση δεν φυσάμε μέσα τον εκτυπωτή, παρα μόνο τραβάμε. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια ηλεκτρική σκούπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση δεν φυσάμε μέσα τον εκτυπωτή, παρα μόνο τραβάμε. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια ηλεκτρική σκούπα.

Με σκούπα το καθάρισα. Τα σημάδια ότι γέμισε και το εσωτερικό του εκτυπωτή φανήκαν και λίγο πριν ανακαλύψω την αιτία,πάνω στις εκτυπωμένες σελίδες  

Δεν μπορώ να το κάνω κάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ανησυχεις, εαν το καθάρισες καλά, θα σημάδια θα εξαφανιστούν με τις εκτυπώσεις, απλα έχει κολλήσει γραφιτης πάνω στον φούρνο (fuser) ή στο drum. Μήπως έχει γεμίσει όμως το drum σου και έχυσε γραφίτη μεσα στον εκτυπωτή; Το έχεις αλλάξει; Και εαν ναι πριν ποσα toner?

Επεξ/σία από Paul.sketo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχεις, εαν το καθάρισες καλά, θα σημάδια θα εξαφανιστούν με τις εκτυπώσεις, απλα έχει κολλήσει γραφιτης πάνω στον φούρνο (fuser) ή στο drum. Μήπως έχει γεμίσει όμως το drum σου και έχυσε γραφίτη μεσα στον εκτυπωτή; Το έχεις αλλάξει; Και εαν ναι πριν ποσα toner?

Ναι το drum είχε γεμίσει. Γι αυτόν τον λόγο τα έχω βγάλει όλα έξω ( toner + drum) και το έχω αφήσει κενό . Έτσι κ αλλιώς ήταν κάτω του 15% η ζωή του. Δεν το έχω ξαναλλάξει, πρόσφατα τον είχα πάρει τον εκτυπωτή.

Με την διαρροή δεν νομίζω να είχα εκτυπώσει πάνω από 150 σελίδες. Αφότου έκανε αυτόν τον περίεργο θόρυβο καθώς ζεσταινόταν τόσο νομίζω να κράτησε μέχρι να πάρω χαμπάρι τι έπαιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...