Προς το περιεχόμενο

High Quality Printer


konefsta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Όχι, το αντίθετο. Το πρόβλημα δεν είναι να ξεραθεί το μελάνι, αλλά το να ξεραθεί μελάνι μέσα στο ακροφύσιο από το οποίο περνάει.

Την κεφαλή συντηρείς.

1000 ευχαριστω φιλε για την βοηθεια σου. Τον Epson θα πάρω γιατί θέλω ψηλής ποιοτητας εκτυπωσεις.

 

Και αμα είναι να δώσω 150 ευρω για εκτυπωτη θα φροντίσω να του κανω την συντηρηση που μοιυ προτεινες πιο πανω, δεν υπάρχει θέμα να μην το κανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκνευρίστικα ρε παιδιά !!!!

 

Αγόρασα τον εκτυπωτη Epson workforce 3620 , αλλά είναι χάλι μαύρο η εκτύπωση. 

 

Πατάω να κάνει Clean Mazzle head και παλι δεν είδα διαφορά.

 

Δοκίμασα και αρκετές εκτυπώσεις πάλι δεν είδα διαφορά . Μόνο όταν δοκίμασα Test page print  απο το pc είδα λιγη διαφορα αλλά πάλι χαλια. Υπάρχει περίπτωση να μην εβαλα καλά τα μελάνια ? Δεν θα μου έβγαζε ειδοποίηση ότι δεν μπηκαν καλά ?

 

Ιδέες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλι μαύρο η εκτύπωση του epson σε φύλλα εργασίας και προσφορές για δουλειά;  :huh:

Ή έχεις υπερβολικές απαιτήσεις ποιότητας φωτογραφείου ή ο εκτυπωτής έχει πρόβλημα.

 

Μπορείς να βάλεις μια εκτύπωση να δούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα online οτι επρεπε να ανακατεψω τα μελάνια και δεν το έκανα. Τα έβαλα απευθείας μέσα. 

 

Στα αρκετά  clean nozzle head που πάτησα να κάνει , έβγαλε μια πολύ καλήτερη σε ποιότητα εκτύπωση. Θα δοκιμάσω αργότερα ακόμα λίγα clean nozzle head και θα εκτύπωσω κιάλλα. Πολύ πιθανόν να έκανα μαλακία που δεν τα ανατεψα στην αρχή και ήταν παγωμένα τα μελάνια και δεν εβγαζε. Οταν ελεγα χαλι μαυρο, εννοουσα πως υπηρχαν κενα παντού !!! ασπρες γραμμές και τετοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι παίζει να θέλει ανακάτεμα. Τυφλά τα βάζεις και παίζουν ειδικά τα γνήσια. Μηπως έχει στο πάνω μερος ταινία πλαστική που την αφαιρεις λίγο πριν το βάλεις ?

Προσοχή, αν δεν βγει ή πίεση στο μελανοδοχείο δεν είναι ή σωστή και το μελάνι δεν τρέχει καλά, ως καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κεφαλή δεν βγαίνει στους Epson, τους φτιάχνει για 75000 σελίδες και τέρμα. Είναι πολλές..αν φανταστείς ότι με τα μελάνια βγάζεις είκοσι σελίδες φουλ...χρώμα.. (λέει 5% στο κάθε χρώμα, άρα αν θες να τυπώσεις μαύρο...θες σε μια σελίδα μελάνι για είκοσι σελίδες, άρα επί είκοσι που λέω είναι 400 σελίδες. Δεν θα είναι όλες σκούρες αλλά ο μέσος όρος πάει στο σκούρο, άρα από τις 20 να πας το πολύ στις 30). Βάλε τώρα μια τετράδα χρώματα (ή άντε περισότερα και πιο φθηνά) στα 60 ευρώ και σου βγαίνει 3 ευρώ η σελίδα φουλ χρώμα, ή 15 λεπτά το κείμενο 20*0.15=3 ευρώ! Συμφέρει να το πας για εκτύπωση...Οι επαγγελματίες έχουν φθηνή εκτύπωση και καθαρότερα μηχανήματα, με 0,5 ευρώ. Εγώ για δυο σελίδες δεν έχω θέμα, αλλά για πολλές θα πάω αλλού για εκτύπωση!


Δεν νομίζω ότι παίζει να θέλει ανακάτεμα. Τυφλά τα βάζεις και παίζουν ειδικά τα γνήσια. Μηπως έχει στο πάνω μερος ταινία πλαστική που την αφαιρεις λίγο πριν το βάλεις ?
Προσοχή, αν δεν βγει ή πίεση στο μελανοδοχείο δεν είναι ή σωστή και το μελάνι δεν τρέχει καλά, ως καθόλου

Δεν είναι υπό πίεση, απλά βγάζουμε το αυτοκόλλητο για να πάρει αέρα, δηλαδή να μην δημιουργείται Υπό-Πίεση. Με υποπίεση δεν ρουφάει. Παλιά η Epson δούλευε με έμβολα. Δηλαδή αντλίες θετικής μετατόπισης. Αυτό σημαίνει ότι η παροχή της δεν σχετίζεται με το κλείσιμο μπροστά (όπως στις φυγόκεντρες αντλίες) αλλά με το αν έχει πράγμα να δώσει. Ορθώς λοιπόν κοιτάμε αν τρέχει μελάνι. Εδώ φαίνεται ότι τρέχει μελάνι. Αν έχει στερεοποιηθεί στα ακροφύσια τότε λόγω της θετικής μετατόπισης, τα εμπόδια θα τα πετάξει (δεν είναι πιο δυνατά από το μέταλο των ακροφυσίων. Όμως αν κάποιος σκέφτηκε να καθαρίσει με το χέρι τα ακροφύσια τότε θα τα έχει στραβώσει! Παίζει να έχουν ανοίξει λίγο αλλά για το λόγο αυτό γίνονται καθαρισμοί. Στον 4ο ή 5ο αν δεν καθαρίζει πέταξε τον εκτυπωτή! Επειδή έχεις τα πρώτα μελάνια πάρτον και πήγαινε για αλλαγή!+

Επεξ/σία από M2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά γράφω για ενημέρωση όλων των ενδιαφερόμενων. διάβασα λίγα φοκους ποκους πιο πάνω εφώσον είμαι άσχετος με το θεμα (και μετά μου λενε είναι δυσκολος ο προγραμματισμός :P)

 

Μετά από λίγα clean nozzle head (αυτόματα από το μηχάνημα υπάρχει αυτή η επιλογή δεν έκανα τιποτα εγώ) και μετά που έβαλα και το cd και έκανα κατι update firmware και τέτοια που είχε το cd πανω, δοκιμάζω πάλι και οι εκτυπώσεις είναι Άριστης ποιότητας παιδιά. Είμαι πολύ απαιτητικός σε κάτι τέτοια και έμεινα πέρα για πέρα ευχαριστημένος από την ποιότητα εκτύπωσης. 

 

επίσης να τονίσω ότι τέτοια ταχύτητα εκτύπωσης δεν ξαναείδα σε inkjet και μπορώ να σου πώ είναι γρηγορότερο και από φτήνους laser.

 

Αίσιο τέλος λοιπόν στην τραγωδία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όπως λέει το manual (ισχύει και για Canon) πρέπει να το αφήνεις με τα έμβολα να καθαρίζει. Πετάει όμως μελάνι! Για προληπτικούς λόγους(?) ο Canon που και που κάνει καθαρισμό. Προφανώς και ο Epson έτσι θα κάνει!

Απλά διάλεξε καλά χαρτιά, όχι χοντρά αλλά με επικάλυψη ώστε το άσπρο να είναι φωτεινό. Το υπόστρωμα παίζει ρόλο. Π.χ. υπάρχουν αυτοκόλλητα που μπορείς να τα τυπώσεις και οι εκτυπώσεις να είναι αδιάβροχες!

Χοντρά χαρτιά μπορεί να μην τα περπαταει καλά ή να θέλει να μπουν χωριστά από εισαγωγή για φόρτωση σελίδας κάθε μιας με το χέρι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...