Προς το περιεχόμενο

High Quality Printer


konefsta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

 

Ψάχνω για ένα πολυμηχάνημα υψηλής ποιότητας, αντοχής με μηδενική συντήρηση και όσο το δυνατό ευκολότερο να βρω μελάνια.

 

Η χρήση του θα είναι οικιακή , και οι εκτυπώσεις που θα κάνω θα είναι πολύ λίγες δηλαδή μπορεί να κάνω 10 εκτυπωσεις την εβδομάδα. 

 

Οι εκτυπώσεις αυτές όμως θέλω είναι άριστης ποιότητας, γιατί θα είναι φύλλα εργασίας και προσφορές για δουλειές και θα περιέχουν και κειμενο και εικόνες. Εχρωμο.

 

Διαθέτω ένα ποσο γύρω στα 150 ευρώ.

 

Έχω διαβάσει πολλά θέματα εδώ γύρω από την αγορά νέου πολυμηχανήματος αλλά επειδή είμαι από Κύπρο, και θα το πάρω από εδώ θα ήθελα αν μπορείται να με βοηθήσετε να επιλέξω μοντέλλο. 

 

Επίσησ καποιες ερωτησεις που έχω.

 

1) Τα μοντέλλα των printer πάνω κάτω έχουν την ίδια αξιοπιστία ? ή μήπως πληρώνω πιο πολύ το ονομα οταν παρω hp σε σχεση με brother ? 

 

2) Ο αριθμός των μελανιών που μπαινουν και βλεπω 2 σε αλλες και 4 σε άλλες, ποια είναι η διαφορά?

 

3) Επειδή θέλω να κάνω και εκτυπώσεις μέσω wifi, πως γινεται η συνδεση, απλά βαζω το πολυμηχανημα στο ρευμα και το ενώνω με το wifi του σπιτιού ή πρεπει να ενωθεί με καλώδιο στο ρουτερ πρωτα ?

 

Καποια μοντέλλα που είδα στο public της Κυπρου είναι τα εξής

 

http://www.public-cyprus.com.cy/product/perifereiaka/printers/multifuction-inkjet/canon-pixma-mg6850-eghromo-polymihanima-inkjet-a4/prod7811450pp/

 

http://www.public-cyprus.com.cy/product/perifereiaka/printers/multifuction-inkjet/hp-deskjet-ink-advantage-4675-aio-eghromo-polymihanima-inkjet-a4/prod7814942pp/

 

http://www.public-cyprus.com.cy/product/perifereiaka/printers/multifuction-inkjet/canon-maxify-mb2050-eghromo-polymihanima-inkjet-a4/prod7330195pp/

 

http://www.public-cyprus.com.cy/product/perifereiaka/printers/multifuction-inkjet/epson-workforce-wf-3620dwf-eghromo-polymihanima-inkjet-a4/prod6130305pp/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά.

 

Ψάχνω για ένα πολυμηχάνημα υψηλής ποιότητας, αντοχής με μηδενική συντήρηση και όσο το δυνατό ευκολότερο να βρω μελάνια.

 

Η χρήση του θα είναι οικιακή , και οι εκτυπώσεις που θα κάνω θα είναι πολύ λίγες δηλαδή μπορεί να κάνω 10 εκτυπωσεις την εβδομάδα. 

 

Οι εκτυπώσεις αυτές όμως θέλω είναι άριστης ποιότητας, γιατί θα είναι φύλλα εργασίας και προσφορές για δουλειές και θα περιέχουν και κειμενο και εικόνες. Εχρωμο.

 

Διαθέτω ένα ποσο γύρω στα 150 ευρώ.

 

Έχω διαβάσει πολλά θέματα εδώ γύρω από την αγορά νέου πολυμηχανήματος αλλά επειδή είμαι από Κύπρο, και θα το πάρω από εδώ θα ήθελα αν μπορείται να με βοηθήσετε να επιλέξω μοντέλλο. 

 

Επίσησ καποιες ερωτησεις που έχω.

 

1) Τα μοντέλλα των printer πάνω κάτω έχουν την ίδια αξιοπιστία ? ή μήπως πληρώνω πιο πολύ το ονομα οταν παρω hp σε σχεση με brother ? 

 

2) Ο αριθμός των μελανιών που μπαινουν και βλεπω 2 σε αλλες και 4 σε άλλες, ποια είναι η διαφορά?

 

3) Επειδή θέλω να κάνω και εκτυπώσεις μέσω wifi, πως γινεται η συνδεση, απλά βαζω το πολυμηχανημα στο ρευμα και το ενώνω με το wifi του σπιτιού ή πρεπει να ενωθεί με καλώδιο στο ρουτερ πρωτα ?

 

Καποια μοντέλλα που είδα στο public της Κυπρου είναι τα εξής

 

http://www.public-cyprus.com.cy/product/perifereiaka/printers/multifuction-inkjet/canon-pixma-mg6850-eghromo-polymihanima-inkjet-a4/prod7811450pp/

 

http://www.public-cyprus.com.cy/product/perifereiaka/printers/multifuction-inkjet/hp-deskjet-ink-advantage-4675-aio-eghromo-polymihanima-inkjet-a4/prod7814942pp/

 

http://www.public-cyprus.com.cy/product/perifereiaka/printers/multifuction-inkjet/canon-maxify-mb2050-eghromo-polymihanima-inkjet-a4/prod7330195pp/

 

http://www.public-cyprus.com.cy/product/perifereiaka/printers/multifuction-inkjet/epson-workforce-wf-3620dwf-eghromo-polymihanima-inkjet-a4/prod6130305pp/

Μηδενικη συντηρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηδενική συντήρηση και οι inkjet που βάζεις δεν πάνε μαζί.

Βασικά κανένας εκτυπωτής δεν είναι μηδενικής συντήρησης.

 

Υπάρχουν εκτυπωτές που θέλουν ευλαβική συντήρηση, άλλοι που είναι λίγο πιο ανθεκτικοί στην παραμέληση, αλλά αν θες πραγματικά να ασχολείσαι όσο το δυνατόν λιγότερο με συντήρηση (δηλαδή σύμφωνα με τον ρυθμό που λες ότι θα τυπώνεις να χρειαστεί συντήρηση σε 5 χρόνια) τότε πας για laser.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον εκτυπωτη ενα πραγμα εχει σημασια,ο ογκος εκτυπωσεων.

Καποιος θα πηγαινε σε laser για μικροτερο κοστος συντηρησης ΟΜΩΣ,αν στον laser το παρακανουμε τοτε θα αρχισουνε προβληματα κατα πρωτον στον φουρνο που σηκωνει μεγαλες θερμοκρασιες και κατα δευτερον στις συστοιχιες γραναζιων που πρεπει να αντεχουνε μεγαλες ταχυτητες,ζορια απο μοτερ,και το στεγνωμα απο γρασο που ερχεται με τον καιρο.

Και φυσικα εκτυπωτης και μηδενικη συντηρηση δεν υπαρχει,οποια ιστοσελιδα και να το γραφει.

Κινουμενα μερη ισον φθορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά μου αναλύσατε την συντηρηση εδώ, αλλά δεν μου πρότεινε κανείς ένα εκτυπωτή.

 

Οπως και την διαφορά στα brands. Είναι σαν τα κινητά που οταν πας για apple πληρώννεις και το όνομα;

 

Το θεμα της συντηρησης είναι το τελευταιο που με απασχολεί απο ολα τα άλλα. Αν είναι ευκολο θα μαθω να τον συντηρω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σου προτείναμε, επειδή γράφεις μηδενική συντήρηση.

Τώρα που λες ότι δεν σε ενδιαφέρει και θα κάνεις συντήρηση μόνος σου να σου προτείνω.

 

Απο το πρώτο ποστ σου, και αφού σε ενδιαφέρει η ποιότητα της εκτύπωσης και το χαμηλό κόστος θα πας ή στον πρώτο Canon ή στον Epson.

 

Ο HP με ink advantage δεν φημίζεται για άριστης ποιότητας εκτυπώσεις και ο Canon Maxify είναι για πιο βαριά χρήση γραφείου περισσότερο και όχι για άριστες εκτυπώσεις.

 

Εγώ θα έπαιρνα τον epson, αλλά είναι και το μοντέλο που θέλει και την παραπάνω συντήρηση. Εκτύπωση τουλάχιστον ανα λίγες μέρες για να μην βουλώσουν τα ακροφύσια.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου προτείναμε, επειδή γράφεις μηδενική συντήρηση.

Τώρα που λες ότι δεν σε ενδιαφέρει και θα κάνεις συντήρηση μόνος σου να σου προτείνω.

 

Απο το πρώοτ ποστ σου, και αφού σε ενδιαφέρει η ποιότητα της εκτύπωσης και το χαμηλό κόστος θα πας ή στον πρώτο Canon ή στον Epson.

 

Ο HP με ink advantage δεν φημίζεται για άριστης ποιότητας εκτυπώσεις και ο Canon Maxify είναι για πιο βαριά χρήση γραφείου περισσότερο και όχι για άριστες εκτυπώσεις.

 

Εγώ θα έπαιρνα τον epson, αλλά είναι και το μοντέλο που θέλει και την παραπάνω συντήρηση. Εκτύπωση τουλάχιστον ανα λίγες μέρες για να μην βουλώσουν τα ακροφύσια.

 

Ωραία τώρα καταλήγουμε κάπου  :-D

 

Και σε μένα φαίνεται πολύ καλός αυτός ο Epson και αν είναι αληθείς τα χαρακτηριστικά του έχει πολύ καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης από τους άλλους. Αυτό όμως σε θέμα χαρακτηριστικών. Μπορεί η πραγματικότητα να είναι άλλη για αυτό το λόγο ρωτάω εδώ. 

 

Τώρα, όταν λέμε συντήρηση τι εννοούμε ακριβώς? τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή ?

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τώρα, όταν λέμε συντήρηση τι εννοούμε ακριβώς? τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή ?

 

 

 

Να εκτυπώνεις σχεδόν καθημερινά για να μην βουλώσει. Εστω και μια σελίδα ή λίγες γραμμές με τα τέσσερα χρώματα.

Αν μπεις στο ιντερνετ θα βρεις στο google σελίδες γράφοντας purge 4 color test. Εκτύπωσε ένα τέτοιο σε μέγεθος σπιρτόκουτου ανα 2-4 μέρες. Είναι η καλύτερη συντήρηση που μπορείς να κάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εκτυπώνεις σχεδόν καθημερινά για να μην βουλώσει. Εστω και μια σελίδα ή λίγες γραμμές με τα τέσσερα χρώματα.

Αν μπεις στο ιντερνετ θα βρεις στο google σελίδες γράφοντας purge 4 color test. Εκτύπωσε ένα τέτοιο σε μέγεθος σπιρτόκουτου ανα 2-4 μέρες. Είναι η καλύτερη συντήρηση που μπορείς να κάνεις.

 

Καταπληκτική απάντηση. Δεν είχα ιδέα. Ευχαριστώ πολύ.

 

όμως, δεν είναι πολυ νωρίς 2-4 μέρες ; Επειδή σε άλλα θέματα διάβαζα για καθε 2-3 μήνες να κάνεις εκτύπωση για να μήν στεγνώσουν τα μελάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τρίμηνο μη χρήσης σε epson ξέχνα το. Αν έχεις σκοπό να αφήνεις τόσο χρόνο σε αχρηστία, πάρε laser.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τρίμηνο μη χρήσης σε epson ξέχνα το. Αν έχεις σκοπό να αφήνεις τόσο χρόνο σε αχρηστία, πάρε laser.

 

οχι με τιποτα δεν έχω σκοπό να κανω κατι τετοιο, αλλά έστω οτι έτυχε να ξεχασω να κανω την συντηρηση και έμεινε 1 μηνα αχρησιμοποιητος. τι θα συμβει ; μονο τα μελάνια χαλανε σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι με τιποτα δεν έχω σκοπό να κανω κατι τετοιο, αλλά έστω οτι έτυχε να ξεχασω να κανω την συντηρηση και έμεινε 1 μηνα αχρησιμοποιητος. τι θα συμβει ; μονο τα μελάνια χαλανε σωστα;

 Όχι, το αντίθετο. Το πρόβλημα δεν είναι να ξεραθεί το μελάνι, αλλά το να ξεραθεί μελάνι μέσα στο ακροφύσιο από το οποίο περνάει.

Την κεφαλή συντηρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...