Προς το περιεχόμενο

Κατάλληλος τεχνητός φωτισμός για ερασιτεχνικό βίντεο;


Zugzwang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι να αγοράσω φώτα για να μπορώ να γυρίζω βίντεο με την canon 600D σε συνθήκες με ανεπαρκή φωτισμό (συννεφιά, βράδυ κ.λπ.). Τα βίντεο αφορούν φαγητά ή/και πρόσωπα σε εσωτερικό χώρο και ψάχνω φώτα που να μην αλλοιώνουν καθόλου τις λεπτομέρειες-χρώματα. Μιλάμε για ερασιτεχνικό επίπεδο οπότε τα χρήματα που διατίθεμαι να δώσω είναι περιορισμένα (150€ max για 2 φώτα). 

Κάτι τέτοιο θα μ' ενδιέφερε:

http://www.amazon.co.uk/PhotoSEL-SBSR6X9-60-Rectangular-Softbox/dp/B009SNJPEW/?_encoding=UTF8&camp=1634&creative=6738&keywords=Photosel%20Soft%20Box%20lights&linkCode=ur2&qid=1387192031&sr=8-2&tag=lilypebb-21

 

Έχετε κάτι να μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Zugzwang
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα καλύτερα για softbox. Όχι;

 

okay, ερωτηση, το softbox τι θα εχει μεσα [μαγικη ενεργεια :mrgreen:  ]; Επισης, θα εισαι στον ιδιο χωρο συνεχεια; Γιατι αν οχι τοτε θελεις κατι που να ειναι Mobile.

επισης, αυτο θα βγει σε deal

 

http://www.amazon.de/gp/product/B009WGFIZA?redirect=true&ref_=gb1h_img_c-4_3647_a1c55878

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

okay, ερωτηση, το softbox τι θα εχει μεσα [μαγικη ενεργεια :mrgreen:  ]; Επισης, θα εισαι στον ιδιο χωρο συνεχεια; Γιατι αν οχι τοτε θελεις κατι που να ειναι Mobile.

επισης, αυτο θα βγει σε deal

 

http://www.amazon.de/gp/product/B009WGFIZA?redirect=true&ref_=gb1h_img_c-4_3647_a1c55878

Έλεγα για softbox, γιατί θα 'θελα να πάρω δύο ώστε να φωτίζεται απαλά και ομοιόμορφα το φαγητό/ πρόσωπο (το ένα φως δεξιά, το άλλο αριστερά). Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα panel που προτείνεις έχουν λίγο πιο σκληρό και ανομοιόμορφο φως, συν του ότι αυτό στο link δουλεύει με μπαταρίες και δε με βολεύει καθόλου. 

Θα τα χρησιμοποιώ περίπου 1 φορά ανά 2 βδομάδες, αλλά όταν δεν τα χρησιμοποιώ θα τα βάζω σε μια αποθηκούλα στο σπίτι οπότε καλό θα 'ταν να "σπάνε" και να πιάνουν όσο λιγότερο χώρο γίνεται.

Τώρα ξανατσέκαρα το link που έγραψα στην αρχή και είδα ότι λέει studio flash. Αυτό σημαίνει ότι ανάβουν μόνο όταν βγάζεις φωτογραφία; Sorry είμαι παντελώς άσχετη και σ' ευχαριστώ που ασχολείσαι.

 

Υ.Γ. Νομίζω κάτι τέτοιο θα ήταν καλό (καλές κριτικές και καλή τιμή), αλλά δεν το στέλνουν στην Ελλάδα :/

Επεξ/σία από Zugzwang
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικα μπορεις να κοιταξεις στο ebay για κατι τετοιο. επίσης μπορεις να παρεις flood lights απο τα jumbo με 10 ευρω το ενα αλλα θα εχεις too much light...

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος πάντων, να μη σε ταλαιπωρώ άλλο... Μου είπες πάνω κάτω τι να κοιτάξω, οπότε ελπίζω να βρω άκρη. Σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου :)

Επεξ/σία από Zugzwang
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 29/11/2015 στις 10:32 ΜΜ, Zugzwang είπε

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι να αγοράσω φώτα για να μπορώ να γυρίζω βίντεο με την canon 600D σε συνθήκες με ανεπαρκή φωτισμό (συννεφιά, βράδυ κ.λπ.). Τα βίντεο αφορούν φαγητά ή/και πρόσωπα σε εσωτερικό χώρο και ψάχνω φώτα που να μην αλλοιώνουν καθόλου τις λεπτομέρειες-χρώματα. Μιλάμε για ερασιτεχνικό επίπεδο οπότε τα χρήματα που διατίθεμαι να δώσω είναι περιορισμένα (150€ max για 2 φώτα). 

Κάτι τέτοιο θα μ' ενδιέφερε:

http://www.amazon.co.uk/PhotoSEL-SBSR6X9-60-Rectangular-Softbox/dp/B009SNJPEW/?_encoding=UTF8&camp=1634&creative=6738&keywords=Photosel%20Soft%20Box%20lights&linkCode=ur2&qid=1387192031&sr=8-2&tag=lilypebb-21

Έχετε κάτι να μου προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πολυ απλά πάρε softbox είμαι YouTuber και εγώ το χρησιμοποιώ και είναι τέλειο , το softbox είναι το καλύτερο μέσο για φωτισμό 

Στις 29/11/2015 στις 11:40 ΜΜ, Zugzwang είπε

Έλεγα καλύτερα για softbox. Όχι;

Καλε μου φίλε εγώ επειδή είμαι YouTuber ξέρω από αυτά , ρο καλύτερο είναι το softbox 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...