Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

από ότι βλέπω η satabank έχει κάνει γνωστοποίηση και στην τράπεζα της Ελλάδος από το 2014

 

ο πίνακας 7 Πίνακας Πιστωτικών Ιδρυμάτων, κατά χώρα προέλευσης (έδρα),  που γνωστοποίησαν την  

      πρόθεση για την παροχή υπηρεσιών χωρίς εγκατάσταση) στη σελίδα 11 γράφει SATABANK PLC άρα πλέον μιλάμε για κανονική τράπεζα και όχι για ίδρυμα ηλεκτρονικού χρήματος (οπως είναι η iPay) και προφανώς αυτή η αλλαγή έχει να κάνει και με νέα προϊόντα-υπηρεσίες που ετοιμάζουν (όπως έγραφαν και στο mail που έστειλαν).

 

το θέμα είναι ποιοι κρύβονται από πίσω. εάν είναι τόσο εύκολο να ιδρύεις μια τράπεζα φαντάσου πόσο εύκολο είναι να την καταργείς.

και εν τέλη η ipay τι απέγινε, θα κλείσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι ποιοι κρύβονται από πίσω. εάν είναι τόσο εύκολο να ιδρύεις μια τράπεζα φαντάσου πόσο εύκολο είναι να την καταργείς.

και εν τέλη η ipay τι απέγινε, θα κλείσει?

 

Για όσους έχουν γνώση του τραπεζικού συστήματος προφανώς δεν είναι και το δυσκολότερο πράγμα στον κόσμο (θέλει όμως τον χρόνο του).

 

Πίσω από τη Satabank σίγουρα είναι η iCard η οποία είναι και πίσω από την iPay, τώρα αν θα κλείσει ή όχι η iPay θα δείξει και προσωπικά δεν με απασχολεί, στην ουσία η iPay ήταν το όχημα για να δουλέψουν οι υπηρεσίες LeuPay και MyPOS τώρα το όχημα για να συνεχίσουν να δουλεύουν αυτές οι υπηρεσίες είναι η Satabank.

 

 

Το θέμα είναι να συνεχίσουν να δουλεύουν ακόμα καλύτερα και να παρέχουν και νέες υπηρεσίες - προϊόντα στους πελάτες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!!Στην υπηρεσια αυτη ειναι αναγκαστικο να κανουμε verifi τον λογαριασμο??Γιατι ψαχνω μια υπηρεσια τυπου Revolut(εφαγα πορτα απο εκει,και για αυτο ψαχνω)

Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!!Στην υπηρεσια αυτη ειναι αναγκαστικο να κανουμε verifi τον λογαριασμο??Γιατι ψαχνω μια υπηρεσια τυπου Revolut(εφαγα πορτα απο εκει,και για αυτο ψαχνω)

Ευχαριστω!!

 

καλό θα είναι ο λογαριασμός να είναι verified.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 8/12 εστειλαν την καρτα και μεχρι σημερα τιποτα... 12+ εργασιμες. Ουτε απο Κινα να την εστελναν.

Εν τελει την παρελαβα σημερα :)

Εκανα την ενεργοποιηση μεσω του κινητου τηλεφωνου, εστειλα δηλαδη το sms και μου ηρθε απαντηση με το pin της καρτας.

Στο site τους μου γραφει Type: LeuPay Basic Verification request: Waiting card activation

Θα ενεργοποιηθει αυτοματα ή χρειαζεται να κανω κατι αλλο; (Οταν ειχα κανει την αρχικη εγγραφη ειχα ανεβασει την ταυτοτητα + λογ/σμο τηλεφωνου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τελει την παρελαβα σημερα :)

Εκανα την ενεργοποιηση μεσω του κινητου τηλεφωνου, εστειλα δηλαδη το sms και μου ηρθε απαντηση με το pin της καρτας.

Στο site τους μου γραφει Type: LeuPay Basic Verification request: Waiting card activation

Θα ενεργοποιηθει αυτοματα ή χρειαζεται να κανω κατι αλλο; (Οταν ειχα κανει την αρχικη εγγραφη ειχα ανεβασει την ταυτοτητα + λογ/σμο τηλεφωνου).

 

αφου έχεις ανεβάσει και τα έγγραφα (και είναι σωστά) δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο, ο λογαριασμός σου θα γίνει Standard.

 

αν τα έγγραφα δεν είναι ευανάγνωστα ή η ημ/νια στον λογαριασμό τηλεφώνου δεν είναι τελευταίου τριμήνου θα σου στείλουν mail.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου έχεις ανεβάσει και τα έγγραφα (και είναι σωστά) δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο, ο λογαριασμός σου θα γίνει Standard.

 

αν τα έγγραφα δεν είναι ευανάγνωστα ή η ημ/νια στον λογαριασμό τηλεφώνου δεν είναι τελευταίου τριμήνου θα σου στείλουν mail.

Αυτο θα γινει σημερα ή μετα απο καποιες ημερες;

Επίσης μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα; είναι ενεργή δηλαδή ή θα πρέπει να γίνει standard ο λογαριασμός;

Επεξ/σία από greekparot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου έχεις ανεβάσει και τα έγγραφα (και είναι σωστά) δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο, ο λογαριασμός σου θα γίνει Standard.

 

αν τα έγγραφα δεν είναι ευανάγνωστα ή η ημ/νια στον λογαριασμό τηλεφώνου δεν είναι τελευταίου τριμήνου θα σου στείλουν mail.

Εκανα ακριβως τις ιδιες ενεργειες με μονη διαφορα την χρονικη στιγμη.

Δηλαδη ανεβασα τα απαιτουμενα, προσωπικα στοιχεια πριν 21 μερες , ενω sms εστειλα χθες και πηρα αμεσα καποιο 4ψηφιο "confirmation code"

To ενα ειναι πως, ακριβως οπως κι ο φιλος, εχω ακομα λογαριασμο Basic

το αλλο ειναι πως δεν βλεπω καπου να μπορω να χρησιμοποισω τον 4ωηφιο "κωδικο επιβαβαιωσης"

Συνοψιζοντας,

α. η καρτα μου παρουσιαζεται ως "ενεργη", αλλα

β. ο λογαριασμος μου παρουσιαζεται μονο σαν "basic"

γ. ποτε δεν εχω λαβει μεχρι τωρα mail να μου ζητα διευκρινισεις για τα προσωπικα στοιχεια που ανεβασα.

 

Ερωτηση

 

Υπαρχει περιπτωση να μην εχουν ασχοληθει ακομα με την αιτηση μου να γινω "verified"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ακριβως τις ιδιες ενεργειες με μονη διαφορα την χρονικη στιγμη.

Δηλαδη ανεβασα τα απαιτουμενα, προσωπικα στοιχεια πριν 21 μερες , ενω sms εστειλα χθες και πηρα αμεσα καποιο 4ψηφιο "confirmation code"

To ενα ειναι πως, ακριβως οπως κι ο φιλος, εχω ακομα λογαριασμο Basic

το αλλο ειναι πως δεν βλεπω καπου να μπορω να χρησιμοποισω τον 4ωηφιο "κωδικο επιβαβαιωσης"

Συνοψιζοντας,

α. η καρτα μου παρουσιαζεται ως "ενεργη", αλλα

β. ο λογαριασμος μου παρουσιαζεται μονο σαν "basic"

γ. ποτε δεν εχω λαβει μεχρι τωρα mail να μου ζητα διευκρινισεις για τα προσωπικα στοιχεια που ανεβασα.

 

Ερωτηση

 

Υπαρχει περιπτωση να μην εχουν ασχοληθει ακομα με την αιτηση μου να γινω "verified"?

οταν ανεβασες τα εγγραφα, μετα πατησες κατω δεξια το button που γραφει "sent request for verification" ;;

Αυτο θα γινει σημερα ή μετα απο καποιες ημερες;

Επίσης μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα; είναι ενεργή δηλαδή ή θα πρέπει να γίνει standard ο λογαριασμός;

απο ωρες εως ημερες, την καρτα τη χρησιμοποιεις κανονικα απλα εχεις περιορισμους σε αγορες, εμβασματα προς τριτους και αναληψεις απο ΑΤΜ μεχρι να γινει ο λογαριασμος standard
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ανεβασες τα εγγραφα, μετα πατησες κατω δεξια το button που γραφει "sent request for verification" ;;

απο ωρες εως ημερες, την καρτα τη χρησιμοποιεις κανονικα απλα εχεις περιορισμους σε αγορες, εμβασματα προς τριτους και αναληψεις απο ΑΤΜ μεχρι να γινει ο λογαριασμος standard

ναι και απο τοτε μεχρι τωρα κατω απο profile γραφει

Profile

Client:xxxxxxxxxxxxxxx|Balance: 0.00 EUR

Client number: xxxxxxxxxxx | Type: LeuPay Basic (verification request:waiting card activation | Status:  Active | Block
 
 
  •  
 
επισης γραφει
Request details

Request ID:

xxxxxx

Sent date:

02.12.2015

Status:

Waiting card activation

Last update:

03.12.2015
Personal details
 
κατω απο cards γραφει 
 

Client:xxxxxxxxxxxx|Balance: 0.00 EUR

Client number: xxxxxxxxx | Type: LeuPay Basic ( verification request:waiting card activation| Status:  Active | Block
 
 
 
My cards |Show:
 
6 selected
order leupaycard|Activate your card
 
# Program Embossed name Curr PAN Exp.date Account Mobile phone number for activation of the card Status Settings 1 big_card_021.pngχχχχχχχχχχχχχχχ EUR *χχχχ 12/17 EUR Account +3069xxxxxxxx Active | block
 
 
 

αν πατησω activate και δωσω τον αριθμο της καρτας μου ερζεται αμεσα 4ψηφιος confirmation code στο κινητο, αλλα εμφανιζεται και το παρακατω
 
There was an error while processing your order. 
Please, accept our apologies and try again later. If the problem persists contact our Customer Support
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγω σήμερα το πρωί μετέφερα με ελληνική κάρτα χρήματα στον LeuPay λογαριασμό μου (προμήθεια 1%) και στη συνέχεια τα ξαναμετέφερα για φόρτιση άλλης κάρτας (Revolut) προμήθεια 0.  Μόλις πήγα να ξανακάνω το ίδιο (μεταφορά απο ελληνική κάρτα στον LeuPay λογαριασμό) μου έβγαλε μύνημα αποτυχίας της συναλλαγής. 

1. Ισως έχει προσωρινά κάποιο πρόβλημα το συστημά τους LeuPay.

2. Ισως μου μπλοκάραν την κίνηση απο Ελλάδα.

Θα δείξει αύριο που θα το ξαναδοκιμάσω. 

 

Πάντως για να γίνει standard ο λογαριασμός απο basic πρέπει να γίνει activation της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Πάντως για να γίνει standard ο λογαριασμός απο basic πρέπει να γίνει activation της κάρτας.

η activation απο την πλευρα σου πως εγινε;

1.εδωσες τον 4ψηφιο που αποστελλεται με sms στο κινητο σαν κωδικο pin σε atm, βαζοντας μεσα την φυσικη καρτα;

2. συμπληρωσες κατι στην ιστοσελιδα στο λογαριασμο σου;

3. εκανες κατι αλλο, οπως mail, τηλ support κ.λ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η activation απο την πλευρα σου πως εγινε;

1.εδωσες τον 4ψηφιο που αποστελλεται με sms στο κινητο σαν κωδικο pin σε atm, βαζοντας μεσα την φυσικη καρτα;

2. συμπληρωσες κατι στην ιστοσελιδα στο λογαριασμο σου;

3. εκανες κατι αλλο, οπως mail, τηλ support κ.λ.;

 Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά οτι έγινε το έκανα μέσα απο το site της LeuPay. Θυμάμαι οτι έστειλα sms απο το κινητό που είχα δηλώσει στο νούμερο που έλεγε το χαρτάκι που περιείχε την "φυσική κάρτα" και μετά τον κωδικό που μου έστειλαν τον έγραψα μέσα απο τον ιστότοπο στην επιλογή για την ενεργοποίηση της κάρτας   :-)

 

ΥΓ. Το pin της κάρτας είναι τετραψήφιος κωδικός, αυτός για την ενεργοποίηση νομίζω ήταν 6 ψηφιος.  Αν δεν τα καταφέρεις στείλε τους ενα email (αργούν αλλά απαντούν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...