Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις scanner για ψηφιοποίηση παλιών οικογενειακών φωτογραφιών


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάμε για φωτογραφίες από αρχαίες (1920) μέχρι πρόσφατες.

Τις ανακάλυψα στο οικογειακό φωτογραφικό album και σκέφτηκα πως πρέπει να σκαναριστούν πριν καταστραφούν τελείως από την φθορά του χρόνου.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι ρυθμίσεις να βάλω στο scanner για να έχω τέλειο αποτέλεσμα ψηφιοποίησης (αφου θα γίνει η δουλειά να γίνει σωστά) χωρίς όμως να έχω υπερβολικά μεγάλη και πρακτικά χωρίς διαφορά ανάλυση που θα δημιουργήσει τεράστιες φωτογραφίες.

  • Πόσα ppi να επιλέξω και γενικά τί άλλες ρυθμίσεις μπορώ να κάνω?
  • Σε τί μορφή να τις αποθηκεύσω?
  • Άλλες συμβουλες?
Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ρυθμίσεις που θα πρέπει να βάλεις είναι ανάλογες απο το τί θέλεις να κάνεις με τις φωτογραφίες μετά, δηλάδη, αν θες να έχεις την δυνατότητα να τις εκτυπώσεις ας πούμε σε 13χ15 ή σε μεγαλύτερες ή να τις κάνεις crop κτλ, τότε καλύτερα να βάλεις 300ppi και παραπάνω (λόγω ότι θα μπείς μια φορά στον κόπο και δεν θα ξέρεις τι μπορεί να τις κάνεις αργότερα) κατά την γνώμη μου. Τώρα για το τί μορφή να τα κάνεις και αυτό είναι ανάλογο, αν επιλέξεις jpeg στο καλύτερο quality δεν θα έχεις πρόβλημα, αν όμως χρειαστείς να κάνεις edit τις φωτογραφίες καλύτερα να τις κάνεις tiff λόγω lossless compression, και ακόμα καλύτερα θα ήτανε να μήν είχανε καθόλου compression αλλά αυτό πιάνει χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ρυθμίσεις που θα πρέπει να βάλεις είναι ανάλογες απο το τί θέλεις να κάνεις με τις φωτογραφίες μετά, δηλάδη, αν θες να έχεις την δυνατότητα να τις εκτυπώσεις ας πούμε σε 13χ15 ή σε μεγαλύτερες ή να τις κάνεις crop κτλ, τότε καλύτερα να βάλεις 300ppi και παραπάνω (λόγω ότι θα μπείς μια φορά στον κόπο και δεν θα ξέρεις τι μπορεί να τις κάνεις αργότερα) κατά την γνώμη μου. Τώρα για το τί μορφή να τα κάνεις και αυτό είναι ανάλογο, αν επιλέξεις jpeg στο καλύτερο quality δεν θα έχεις πρόβλημα, αν όμως χρειαστείς να κάνεις edit τις φωτογραφίες καλύτερα να τις κάνεις tiff λόγω lossless compression, και ακόμα καλύτερα θα ήτανε να μήν είχανε καθόλου compression αλλά αυτό πιάνει χώρο.

 

Για να τις κρατήσω στο pc τις θέλω αλλά ποιος ξέρει αν σε κάποια χρόνια μου έρθει να εκτυπωσω κάποια.

 

Έχω βάλει 1200ppi καθώς είδα μεγάλη διαφορά από τα 600.

Δοκίμασα και με 2400 αλλά οπτικά δεν είδα διαφορά.

 

Ως προς το αρχείο, έβαλα jpeg χωρίς να το ψάξω έχοντας την επιλογή μέγεθος αρχείου στο μέγιστο.

 

Επιπλέον συμβουλές είναι καλοδεχούμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ρυθμίσεις που έχεις είναι μια χαρά, για φωτογραφίες 13x15 και 300 ppi είναι μια χαρά, όποτε οι ρυθμίσεις που έχεις βάλει είναι πολύ καλές και για να τις εκτυπώσεις μελλοντικά.

Επεξ/σία από Paul.sketo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλημερα! Ξαναζωντανευω το θεμα καθως ξεκιμησα κι εγω να σκαναρω τις φωτογραφιες μου και μερικα αλλα ενθυμια σε χαρτινη μορφη( γραμματα κλπ).

Ο προβληματισμος μου ο εξης: κανω τβ δουλεια σε 2 σκαννερ, το ενα ειναι canon και το αλλο lexmark, και στις 2 περιπτωσεις ρυθμιζω εικονα στα 600dpi και jpeg, και στον canon η εικονα βγαινει να ναι 60-70mb ενω στον lexmark βγαινει το πολυ 15μβ! Θα ανεβασω και screenshot για συγκριση εικονων, αλλα με προβληματιζει πολυ αυτη η διαφορα! Οσες εικονες ειχα σκαναρει στον κανον της ξαναπερμαω απο τον lexmark γιατι η διαφορα μεγεθους αξιζει, αλλα δεν θελω να κανω μεγαλη εκτπωση στν ποιοτητα. Παρολα αυτα εχω βαλει ιδιο dpi οποτε δεν καταλαβαινω που οφειλεται η διαφορα megabyte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...