Προς το περιεχόμενο

Entry Level Φωτογραφικη Μηχανη.


iCyd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα στην παρεα.

Εδω και καιρο σκεφτομαστε με την οικογενεια να παρουμε μια φωτογραφικη μηχανη. Σκεφτομαστε για dslr αλλα μεχρι εκει φτανουν οι γνωσεις μας :P

Εχουμε στο σπιτι καπου μια παλια φωτογραφικη μηχανη νομιζω ειναι Canon ή Nikon θα σας γελασω,την ειχε δωσει ενας φωτογραφος επαγγελματιας στο μπαμπα μου σα δωρο για μια εξυπηρετηση. Ειναι με φιλμ οποτε θα κρατησω το φακο της (θυμαμαι οτι δεν ειναι για πολυ ζουμ ο φακος,δεν θυμαμαι τα νουμερα). 

Απο κει και περα τωρα θελω να μου προτεινετε καποιες φωτογραφικες μηχανες.

Γνωμη μου ειναι να παρουμε κατι καλο ετσι ωστε να κρατησει. 

Θετω ενα budget γυρω στο 300ευρω για αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

 

Αν και fan της Canon με αυτό το budget καλύτερα να κοιτάξεις nikon μεριά..

Ποιο θεωρεις ενα καλο budget για μια entry level μηχανη?

 

Για κανα ταξιδι την θελουμε και γενικα ετσι να εχουμε μια μηχανη για τις ωραιες στιγμες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι καλο ωστε να κρατησει

και 300 ευρω, δεν πανε στην ιδια προταση.

θα σου προτεινα να αφησεις τις dslr 

και να βρεις μια φτηνη Mirroless ωστε να κανεις ανθρωπινα τη δουλεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα δες ποιον φακο εχεις.

Εαν ειναι nikkor θα κουμπωνει σε nikon σωμα αλλα για να εστιασει θα πρεπει να πας σε ημιεπαγγελματικο σωμα d7x00.

Εαν ειναι canon και ειναι παλιος υπαρχει περιπτωση να μην κουμπωνει καν σε καινουργια σωματα.

 

Περα απο τα παραπανω,ισως το εστιακο μηκος του να μην βολευει για γενικη χρηση(εαν ειναι τηλεφακος η παραξενος ζουμ του στυλ 35-70)

 

Εν συντομια,

Εαν θελεις dslr πιθανοτατα να πρεπει να ψαχτεις σε μεταχειρισμενα.

Εαν πας σε mirrorless πιθανοτατα να χρειαστει να ανεβασεις το budget σου ειτε να δεις καποια σαν αυτη που σου εβαλε λινκ ο ntimaras με μικροτερο αισθητηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα επειδη δεν εχω ιδεα απο φωτογραφικες,οτι μου προτεινετε εσεις αυτα τα κοιταξω! 


Για το φακο θα πω να μου στειλουν μια φωτογραφια αυριο να δω τι ειναι,παντως δεν ειναι σιγουρα με περιεργα νουμερα απο οσο θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη αν αγορασεις καποιο απο τα προιοντα της λιστα και κανεις την αιτηση αυτη θα σου επιστρεψουν το αντιστοιχο ποσο?

Ισως βγαινει συμπαθητικη τιμη το κιτ με 700d απο το mediamark(500-50cashback=450).

 

Αλλα δεν αναφερει εαν ο συγκεκριμενος φακος εχει σταθεροποιηση και επιπλεων ο αισθητηρας της canon εχει 2-2,5 στοπ λιγοτερο δυναμικο ευρος και σημαντικοτερα ακομα εχει 1 στοπ λιγοτερο iso απο την d5200 που βγαινει στα 499 ευρω και εχει 2 ετη εγγυηση.

 

Προσωπικα δεν θα προτιμουσα την canon εκτος και εαν

Α )Ειχα μια καλη γκαμα φακων canon

B )Ηθελα υπερευρυγωνιο φακο αμμεσα(η canon εχει εναν αρκετα οικονομικο)

Γ*)Ειχα σκοπο να δω πιο σοβαρα το θεμα video μιας και η 700d εχει υβριδικο συστημα εστιασης η να φωτογραφιζω απο το liveview.

 

*Εαν βεβαια ισχυε το Γ,πιθανοτατα να την προσπερνουσα και απλα να πηγαινα σε sony a6000.

 

Για εμενα δυστηχως η canon δεν αποτελει ανταγωνιστικη προταση,βασικα σε καμια κατηγορια τιμης λογω αισθητηρων.

 

Οποτε η δικη μου προταση ειναι η εξης->

 

Α)a6000

Β)d5200

 

Η για πιο οικονομικα δες για μεταχειρισμενες d5100/d5200 στα 300-400ευρω με τον κιτ φακο η ακομα στα 200-250 την d3200(αν και της λειπουν καποιες λειτουργιες που ισως σου φανουν χρησιμες αργοτερα-timelapse,bracketing,ρυθμισεις 1/3 του stop,σπαστη οθονη και ισως λιγο πιο πλαστικη κατασκευη)

 

Τελος στην σχεδων απιθανη περιπτωση ο φακος που ηδη εχεις να ειναι nikon και ιδιαιτερα καλος(αν και αμφιβαλω..) θα σου ελεγα να κοιταξεις και την d7000 μεταχειρισμενη.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μεταχειρισμενα,ναι.

 

Η j1 ειναι σε τιμη compact αλλα με σαφως καλυτερη ποιοτητα εικονας και εαν το budget σου εξαντλειτε στο 150ευρω δεν ειναι κακη αγορα.

Προσωπικα διατηρω μια επιφυλλαξη να την προτεινω μιας και συνηθως βγαινει κατα καιρους σε προσφορα στα ~200ευρω(η j3/s2) και βρισκεις την sony rx100 με αντιστοιχο αισθητηρα στα 300ευρω με μεγαλυτερη αναλυση,μικροτερο μεγεθος(χωραει σε τσεπη και αυτο κανει ολη την διαφορα) και πιθανοτατα πιο καλο φακο.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλιστα σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου. Μιας και δεν την καιγομαι θα κοιταω καθε μερα μπας και βγει καμια καλη προσφορα και την χτυπησω. 


Τωρα για τα μεταχειρισμενα. Μεχρι ποσα κλικ να κοιταω ετσι ωστε να μην ειναι πολυ δουλεμενη η μηχανη?

 

edit: αυτη την j3 εννοεις στα 200ευρω? http://www.skroutz.gr/s/2918418/Nikon-1-J3-10-30mm-Kit.html


**Λοιπον για την μηχανη και το φακο που ελεγα χθες.

Η μηχανη ειναι η Nikon N50 και ο ενας ο φακος ειναι 35-80mm 1.4-5.6g και ο αλλος που τον ψαχνουμε ακομα ειναι σιγουρα (κατι)-110.

Επεξ/σία από iCyd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...