Προς το περιεχόμενο

Linux laptop για χρηση επιστημονικών προγραμμάτων


Nano Materials

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλοι μου

Πρωτο ποστ και μπαινω κατευθείαν στο θεμα. Θελω να αγορασω καποιο λαπτοπ ειτε μεταχειρισμενο ειτε καινουριο για να περασω linux (scientific 7.1 ή fedora scientific) για να μαθω εντολες και γενικοτερα πως να χειρίζομαι τα linux os να τρεχω προγραμματα τυπου scilab, matlab και διαφορα αλλα υπολογιστικα/αναλυση δεδομενων και γραφικων παραστάσεων προγραμματα. Το laptop θα τρεχει μονο linux και δεν θα ειναι dual boot. Σκεφτομαι να παω σε turbo-x καθώς ετσι εχω την δυνατότητα να επιλεξω τι θα βαλω απο θεμα hardware, αλλα ετσι δεν ξερω τι παιζει με τη συμβατοτητα των drivers κτλ. Ετσι παμε στη αλλη λυση της "μαρκας" που ομως σηκωνει την τιμη στην περιπτωση του καινουριου και αυτο με τη σειρα του μας βαζει στη λυση του μεταχειρισμενου.

Σαν budget βλεπω τα 500-600€ και αν χρειαστει μπορω να προσθεσω και μερικα ακομα.

Θα ηθελα να το κρατησω για αρκετο καιρο σχετικα.

Πως βλεπετε τις επιλογες μου και τι cpu ram προτεινετε για να τρεχει χωρις κολληματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συγνωμη αν ποσταρα σε λαθος section.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, απεφυγε λαπτοπ που εχουν υβριδικα γραφικα, δηλαδη μια intel για τις χαλαρες δουλειες και μια ati/nvidia για τα ζορια, μιας και η εναλλαγη gpu εχει κακη υποστηριξη στο λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@orestis000: Ακομα ψαχνω τις καλυτερες εναλλακτικές εφαρμογές για λινουξ. Παντως εχω βρει αρκετες.

@jim_p: Ευχαριστώ ρε συ φιλε θα το εχω υποψιν μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για τις δικές μου ανάγκες, 8 GB Ram είναι καλά αν και θα ήθελα 16 GB. Επίσης ένας SSD είναι must have.

Δεν θα πήγαινα σε turbox, με αυτό το budget θα πήγαινα σε μεταχειρισμένο lenovo thinkpad ή dell precision (εγώ έχω dell precision m4500).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kesmarag: Για τα χαρακτηριστικά συμφωνώ και εγω. Γιατι ομως δεν θα πηγαινες σε turbo-x?

 

Ποιότητα κατασκευής, γενικα περα απο dell, lenovo, hp, toshiba δεν νομιζω να πήγαινα σε κάτι άλλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τα δεδομένα σου. Ο μόνος που μπορεί να απαντήσει τα ερωτήματά σου είσαι εσύ.

 

Συχνά οι αναλύσεις στα big data γίνονται σε clusters στο Amazon κτλ. Για προσωπικό υπολογιστή αυτό που περιγράφεις είναι τούμπανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...