Προς το περιεχόμενο

προβλημα με εγκατασταση ubuntu server


karamaniotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε όλους. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Θέλω να εγκαταστήσω Ubuntu server σε ένα σχετικά παλιό σταθερό. Έχω κατεβάσει το ανάλογο αρχείο και το έχω περάσει σε στικακι μέσω του universal installer. Η εγκατάσταση ξεκινά κανονικά και τελειώνει κανονικά. Όταν όμως μου γράφει ότι απαιτείται επανεκκίνηση για να ξεκινήσω η κανονική λειτουργία του λογισμικού, κάνει επανεκκίνηση αλλά μένει κολλημένο στο verifying pool data.. Καμια ιδεα για βοηθεια; να σημειώσω ότι το στικακι το αφαιρώ πριν την επανεκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο bios της μητρικής σου, πήγαινε boot options, και θέσε τον σκληρό που έχεις το λειτουργικό σαν πρώτη επιλογή για boot.

Ένα hdd έχεις; Verifying pool data, συνήθως σημαίνει πρόβλημα στον σκληρό σου δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Ο σκληρός δίσκος είναι να ξέρεις. Τώρα δοκίμασε αυτό:

Κάνε boot απο το live-cd/usb που έχεις, άνοιξε γραμμή εντολών(terminal),

#sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair

#sudo apt-get update

#sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

Αν δεν ξεκινήσει απο μόνο του, δώσε #boot-repair και διάλεξε την επιλογή Recommended Repair.

Πες μας πως πήγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκαψα το ubuntu server σε cd και το εγκατέστησα κανονικά. Κάνω log in με το όνομα που όρισα και τον κωδικό αλλά ο υπολογιστής κολλάει λίγο μετά αν του δώσω κάποια εντολή για εκτέλεση ή θα μου βγάλει paniv error!! Τι μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν..αλλαξα τον σκληρό και ξαναπερασα το λογισμικό αλλά το κόλλημα δεν έφυγε. Panic error δεν είχα αλλά κολλουσε στη μέση καθώς έγραφα μια εντολή! Παίρνω το σκληρό και τον βάζω σε ένα δυνατότερο PC. Τρέχει κανονικά αλλά τώρα πως θα ξεφύγω από το γραφικό περιβάλλον τύπου cmd; δοκίμασα με apt-get install xubuntu-desktop αλλά τίποτα!

Πάνω μου γράφει: Ubuntu 15.10 Ubuntu tty. Τι είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχει κανονικά αλλά τώρα πως θα ξεφύγω από το γραφικό περιβάλλον τύπου cmd;

Γιατί επέλεξες ubuntu server αφου θες να "ξεφύγεις" σε γραφικό περιβάλλον ;  -ρωτάμε εαν δεν γνωρίζουμε-.

 

Η σωστή εντολή είναι #sudo apt-get install xfce4 για minimal πράγματα.

 

- Πάνω μου γράφει: Ubuntu 15.10 Ubuntu tty. Τι είναι αυτό;

  Ubuntu η διανομή, 15.10 η έκδοση οκτώβριος 2015 , tty text terminal only, ή για την ακρίβεια του όρου Teletypewriter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται τίποτα. Δείχνει να διαβάζει κάτι αρχεία (σαν matrix) αλλά καταλήγει σε ένα μήνυμα ότι κάτι δεν μπορεί να μεταφραστεί και να δοκιμάσω update για το fix missing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται τίποτα. Δείχνει να διαβάζει κάτι αρχεία (σαν matrix) αλλά καταλήγει σε ένα μήνυμα ότι κάτι δεν μπορεί να μεταφραστεί και να δοκιμάσω update για το fix missing.

 

Αν δεν δώσεις το μήνυμα λάθους δεν μπορώ να μαντέψω.

Αν πρόκειται για "broken package", δοκίμασε:

#sudo apt-get update –fix-missing

#sudo dpkg –configure -a

#sudo apt-get install -f

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...