Προς το περιεχόμενο

Φακός για ψηφιακή φωτογραφική


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Να πω πρώτα ότι είμαι εντελώς αρχάριος, η σχέση μου με τη φωτο περιορίζεται στις λήψεις σε γιορτές, διακοπές κλπ.

Έχω μία ψηφιακή, συγκεκριμένα την Olympus C-5000.Παρ΄όλο που είναι αρκετών ετών, με καλύπτει καθώς βγάζει καλής ποιότητας φωτο (τουλάχιστον έτσι φαίνονται) και δε θέλω να την αποχωριστώ.

Αξίζει στο να επενδύσω σε κάποιο φακό για να αυξήσω το ζουμ καθώς το 3Χ είναι λίγο σε κάποιες περιπτώσεις;

Ή να δοκιμάσω με κάποια ποιό νέο μοντέλο ψηφιακής (στο ίδιο επίπεδο χρημάτων);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αυτη η μηχανη ειναι compact δε παιρνει αλλους φακους.

Επισης σχεδον οποιαδηποτε compact σημερινη αγορασεις θα βγαζει πολυ πολυ καλυτερες φωτογραφιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αυτη η μηχανη ειναι compact δε παιρνει αλλους φακους.

 

Γιατί έχω την εντύπωση ότι παίρνει;

 

Έχεις κάποια να προτείνεις με καλό ζουμ οπτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν παίρνει.

Όσο για την ποιότητα των φωτογραφιών κάτι μου λέει πως το κινητό σου θα τραβάει καλύτερα.

 

 

Βασικά πέρα από το ότι ίσως σε ξεγελάει ή μικρή ανάλυση και επιπλέον δεν τράβας από το οφθαλμοσκόπιο πιστεύω πως θα δυσκολεύτεις τρομακτικά να βρεις κάποια που να είναι χειρότερη στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου λύσει κάποιος την απορία, αυτό τι είναι;

 

http://www.ebay.de/itm/Adapter-Tubus-Tube-Olympus-Camedia-C-5000-C5000-52mm-/360524043930?hash=item53f0e8569a:g:zzcAAOSwcu5USF8E

 

Σύγκρινα φωτογραφίες μου με μίας coolpix ενός φίλου και η δικιά μου τραβά καλύτερα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τρελενεσαι απο οτι λεει ο καθενας.η μηχανη σου εχει αισθητηρα 1/1.8".οι αντιστοιχες σημερινες με τετοιον αισθητηρα πιανουν τα 250 φευγα,μεχρι και 500 ευρω.βγαζουν καλυτερες φωτο και δινουν πολυ περισοτερες δυνατοτητες ,αλλα κοστιζουν.το μονο μειον της δικιας σου,κατεμε,ειναι το ευρυγωνιο ακρο που δεν ειναι ευρυγωνιο.......αυτο που βλεπεις στο ιμπεει,ειναι ανταφτορας που μπαινει μπροστα απο τον φακο σου,με μαγνητακι οταν δεν εχει πασα ο φακος.και η δινει πιο ανοιχτο πλανο,η λιγο περισοτερο ζουμ,χ1.7 συνηθως.χαλαει πολυ η ποιοτητα ομως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τρελενεσαι απο οτι λεει ο καθενας.η μηχανη σου εχει αισθητηρα 1/1.8".οι αντιστοιχες σημερινες με τετοιον αισθητηρα πιανουν τα 250 φευγα,μεχρι και 500 ευρω.βγαζουν καλυτερες φωτο και δινουν πολυ περισοτερες δυνατοτητες ,αλλα κοστιζουν.το μονο μειον της δικιας σου,κατεμε,ειναι το ευρυγωνιο ακρο που δεν ειναι ευρυγωνιο.......αυτο που βλεπεις στο ιμπεει,ειναι ανταφτορας που μπαινει μπροστα απο τον φακο σου,με μαγνητακι οταν δεν εχει πασα ο φακος.και η δινει πιο ανοιχτο πλανο,η λιγο περισοτερο ζουμ,χ1.7 συνηθως.χαλαει πολυ η ποιοτητα ομως....

 

Οπότε αν κατάλαβα καλά, λες να παραμείνω εκεί μέχρι να ανέβω σε μπάτζετ.

 

Ευχαριστώ για την τεκμηριωμένη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε απλά δεν αξίζει να δώσεις λεφτά για να αναβαθμίσεις αυτή τη μηχανή...Μπορεί όταν βγήκε να ήταν από τις καλύτερες αλλά σήμερα τα 5mp δεν είναι τίποτα..

Μάζεψε λεφτά και όταν μπορέσεις πάρε καινούρια. Σήμερα βρίσκεις αξιοπρεπείς compact και από 100ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μην τρελενεσαι απο οτι λεει ο καθενας.η μηχανη σου εχει αισθητηρα 1/1.8".οι αντιστοιχες σημερινες με τετοιον αισθητηρα πιανουν τα 250 φευγα,μεχρι και 500 ευρω.βγαζουν καλυτερες φωτο και δινουν πολυ περισοτερες δυνατοτητες ,αλλα κοστιζουν.το μονο μειον της δικιας σου,κατεμε,ειναι το ευρυγωνιο ακρο που δεν ειναι ευρυγωνιο.......αυτο που βλεπεις στο ιμπεει,ειναι ανταφτορας που μπαινει μπροστα απο τον φακο σου,με μαγνητακι οταν δεν εχει πασα ο φακος.και η δινει πιο ανοιχτο πλανο,η λιγο περισοτερο ζουμ,χ1.7 συνηθως.χαλαει πολυ η ποιοτητα ομως....

Ή αλήθεια είναι πως δεν είχα προσέξει πως είχε 1/1.8 αισθητήρα.Αλλά όπως και να έχει ή μηχανή μετράει 12 χρόνια.

Συνεπώς συνεχιζω να αμφιβάλλω εάν θα είναι καλύτερη από σημερινή με 1/2.3 αισθητήρα.

 

Αλλά στο θέμα μας,

Εάν το παιδί είναι ευχαριστημένος από αυτήν δεν υπάρχει λόγος να μπει σε φάση αλλαγής μόνο και μόνο επειδή είναι παλιά.

Αλλά σίγουρα δεν αξίζει να επενδύσει σε αυτήν αλλά χρήματα.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Η μηχανή αυτή ήταν "δημοσιογραφική". Έβγαζε πεντακάθαρες φωτογραφίες. Είχε και sopt φωτομέτρηση! (για να βγάζει κανείς αυτόν που μιλάει πάνω από αναλόγιο - εκεί όπου το φως έχει μεγάλη αντίθεση με το φόντο). Έκανε 500 ευρώ αν θυμάμαι καλά! Είχα πουλήσει ένα κομμάτι σε εφημερίδα! Δεν είχε raw αλλά TIFF (δηλαδή έσωνε μετά την επεξεργασία χωρίς απωλεστική συμπίεση). Πολλές νέες μηχανές δεν το κάνουν αυτό.

Το πρόβλημα με αυτή τη μηχανή σήμερα είναι ότι έχει ασθενέστατο CCD (50 80 160 320). Τα 50 και 80 ελλατώνουν το φώς, οπότε κερδίζουμε στο να μην πάμε σε υψηλή ταχύτητα (μέγιστο έχει το 1/1000, οπότε με 50 είναι σαν να έχουμε 1/4000 αν δεν κάνω λάθος, αλλά όχι το εφε που σου δίνει αυτή η ταχύτητα, μόνο σε σχέση με το φως που κόβει). Προφανώς το 50 και 80 θα γράφει πλούσιο χρώμα (αν υπάρχει κατάλληλος φωτισμός).

Παρόλα τα θετικά της μηχανής δεν αξίζει να την χρησιμοποιήσει κανείς. Δυστυχώς η τεχνολογία δεν μπορεί να κρατηθει σε χρήση όταν έχει ξεπεραστεί! Ακόμα και αν έχει μερικά καλά χαρακτηριστικά. Μόνο για ρετρό πάρτι κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...