Προς το περιεχόμενο

Δεν λειτουργεί η ασπρόμαυρη εκτύπωση


Pinball1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω έναν εκτυπωτή HP inkjet με τον οποίο τυπώνω διάφορα αρχεία από το Word, Excel κτλ. Για λόγους οικονομίας μελανιού επιλέγω στο το μενού εκτύπωσης του εκάστοτε προγράμματος οι εκτυπώσεις να γίνονται σε κλίμακα του γκρι και να μην χρησιμοποιείται χρώμα.

Εδώ και μερικές μέρες όμως όταν κάνω ακριβώς την ίδια επιλογή, αντί να χρησιμοποιείται μόνο μαύρο μελάνι και τα αρχεία να τυπώνονται σε κλίμακα του γκρι, υπάρχει μια πράσινη απόχρωση οπουδήποτε θα έπρεπε κανονικά να υπήρχε γκρι. Έλεγξα την στάθμη των μελανιών και το μαύρο είναι σχεδόν γεμάτο.

Έκανα επανεκκίνηση του εκτυπωτή, έλεγξα ξανά τις ρυθμίσεις αλλά δυστυχώς το πρόβλημα δεν λύνεται.

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει;   

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμφανίζει τα χρώματα κανονικά αλλά στα σημεία που το σχέδιο έχει γκρι χρώμα πάλι βγάζει αυτή την ανοιχτή πράσινη απόχρωση. 

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μελάνια είναι γνήσια;

Εκτυπώνεις συχνά;

Έιχες καιρό να εκτυπώσεις;

 

Το έγχρωμο εκτυπώνει σωστά;

Επεξ/σία από Paul.sketo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και τα δύο μελάνια είναι γνήσια και τυπώνω σχεδόν κάθε μέρα. Τα έγχρωμα σημεία δεν λειτουργούν απόλυτα σωστά από τότε που άρχισε το πρόβλημα, δηλαδή κάποια μπλε γράμματα σε ένα αρχείο excel τα τύπωσε σε ένα χρώμα γκρι/πράσινο. Γενικά κάτι φαίνεται να συμβαίνει με την διαχείριση του χρώματος, υποπτεύομαι πως είναι θέμα software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, μου έχει τύχει αυτό που λες μιας και η δουλειά μου ήτανε η αναγόμωση μελανοδοχείων και πλεόν ανακατασκευή toner και χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για την περίπτωση σου, αλλά υπάρχει περίπτωση λόγω ελλατωματος στις επαφές στο μελανάκι να σου βγάζει αυτό το πρόβλημα. Για να είσαι 100% σίγουρος βγάλε το έγχρωμο και δοκίμασε με ένα μελανάκι να τυπώσεις ασπρόμαυρο. Εαν εκτυπώσει καλά τότε φταίει το έγχρωμο, αν όχι κάνε την ίδια διαδικάσια με το εγχρωμό μέχρι να καταλήξεις στο ποιό φταίει.

 

Εαν χρειαστείς οτιδήποτε ειμαι στην διαθεσή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ Paul. Θα το κάνω και θα σε ενημερώσω.


Έβγαλα το έγχρωμο μελάνι και το ξαναέβαλα. Όταν το είχα αφαιρέσει δεν τύπωνε καθόλου. Μετά το ξαναέβαλα και τώρα είναι αναμμένη η ένδειξη ότι το μελάνι τελειώνει. Μπήκα και στο πίνακα ελέγχου του εκτυπωτή και πράγματι δείχνει και εκεί την στάθμη του έγχρωμου μελανιού να είναι χαμηλά. Το πρόβλημα με το χρώματα στην εκτύπωση πάντως παραμένει. Δεν καταλαβαίνω όμως πως γίνεται να τελειώνει το έγχρωμο μελάνι και να βγάζει πράσινο εκεί που θα έπρεπε να έχει γκρίζο. 


Επίσης, έκανα την διαδικασία καθαρισμού των δοχείων μελάνης αλλά το πρόβλημα παραμένει. 

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει πράσινο, γιατί μπορεί για να βγάλει εναν συγκεκριμένο τόνο, να θέλει και τα τρία χρώματα, Cyan Magenta Yellow και κάποιο απο αυτά να λείπει. Μπορείς να πάρεις μια χαρτοπετσέτα και να πατήσεις με την κεφαλή πάνω της ώστε να δεις εαν βγάζει και τα τρία χρώματα τα οποία πρέπει να ειναι ομοιομορφα μεταξύ τους. Κανονικά πρέπει να εκτυπώση με λειτουργία μίας μελάνης, όλοι οι καινούργιοι εκτυπωτές μαζί με τον δικό σου το υποστηρίζουν. Εγώ πιστεύω πως το πρόβλημα οφείλεται στα μελάνια σου, είται το μαύρο έχει τελιώσει είτε το έγχρωμο να λείπει κάποιο χρώμα είτε να έχει ηλεκτρονικό πρόβλημα κάποιο απο τα δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχες δίκιο, όντως τυπώνει και με ένα δοχείο μελάνης. Δοκίμασα να τυπώσω μόνο με το μαύρο και η εκτύπωση βγαίνει σωστή, αλλά το γκρι δεν είναι το ίδιο πλούσιο όσο ήταν με την grayscale εκτύπωση που έκανα έχοντας και τα δύο μελάνια στον εκτυπωτή, πράγμα που σημαίνει ότι ακόμα και στην grayscale εκτύπωση χρησιμοποιούνταν εκτός από το μαύρο και το έγχρωμο μελάνι. Δεδομένου λοιπόν και του ότι το έγχρωμο μελάνι τελειώνει πιθανολογώ ότι εκεί οφείλεται το πρόβλημα. 

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστέυω πως ναι, στην κλίμακα γκρί χρησιμοποιεί και το έγχρωμο μελάνι για να μην βουλώσει απο αχρησία. Για να γίνεις 100% σίγουρος προτείνω να αλλάξεις το έγχρωμο και να ξαναδοκιμάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...