Προς το περιεχόμενο

Εύρεση boot manager


jimisvog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θέλω να κάνω dual boot το main pc μου. Το θέμα είναι οτι στο pc έχω 2 σκληρούς απο 1 TB ο καθένας (1 ειναι τα windows και 1 για διαφορα εγγραφα) και πρέπει να εχει γίνει ενα μπέρδεμα. Δεν ξέρω που ακριβώς είναι ο boot loader των Windows για να αποθηκεύσω εκεί και των Linux.

 

Οταν εγκαθιστώ τα Xubuntu σε partition του σκληρού μετά αυτόματα μπαίνει μόνο στα linux και δεν έχω πρόσβαση στα Windows. Υποψιάζομαι οτι ο bootloader μπορεί να βρισκεται στον άλλον σκληρό αλλά δεν μπορω να τον εγκαταστήσω εκεί καθώς βγάζει σφάλμα.

 

Καμια ιδέα πως να λυσω το πρόβλημα και να βάλω το dual boot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο bootloader των windows παει στο σκληρο πανω στον οποιο ειναι βαλμενα τα windows και που, λογικα, ειναι πρωτος στη σειρα εκκινησης στο bios. Εκει θα πρεπει να παει και ο bootloader της οποιας λινουξοδιανομης βαλεις, εφοσον δεν αλλαξες την σειρα στο bios ή δεν αποσυνδεσες το σκληρο των windows οταν εβαλες το λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί το έβαλα αλλα για κάποιο λόγο αγνοεί τα Windows οταν ανοίγει το PC. (π.χ sda ειναι ο σκληρός που βρίσκονται μεσα τα OS και sda1/2/3 τα εκάστοτε partitions. όταν κατα την εγκατάσταση πρέπει να βάλω κάπου τo boot επιλέγω ολόκληρο τον σκληρο sda)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο bootloader των windows παει στο σκληρο πανω στον οποιο ειναι βαλμενα τα windows και που, λογικα, ειναι πρωτος στη σειρα εκκινησης στο bios. 

Ο bootloader των windows παει στο σκληρο που ειναι πρωτος στη σειρα εκκινησης στο bios

(πανω στον οποιο λογικα ειναι βαλμενα και τα windows)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...