Προς το περιεχόμενο

Η Intel σκοπεύει να φέρει 8TeraFLOPs supercomputer chips στο desktop


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Titan X και Fury X είναι πάνω κάτω σε αυτά τα επίπεδα, η επόμενη γενιά θα είναι πολύ παραπάνω. Δεν πιάνω καν τα επαγγελματικά μοντέλα, για τα οποία δεν γνωρίζω. Και εφόσον μιλάμε εφαρμογές με πολύ υψηλό παραλληλισμό, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να προτιμήσει μια τέτοια υλοποίηση, εκτός αν θέλουν οπωσδήποτε x86.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά,τι μας νοιάζουν τα terraflops στους CPU?Μόνο στις GPU δεν έχουν σημασία;

Γιατί με την ίδια λογική παίρνω 2 titan (GPU) και έχω 8+ terra flops.

Βέβαια οι 72 πυρήνες Atom τα σπάνε,μπορείς να τρέξεις λογικά αρκετά virtual machines ή να το χρησιμοποιείς σε βαριές εργασίες σε matlab.

Βέβαια για Matlab συνήθως παίρνουν GPU και ειδικές GPU μάλιστα..

Κάποιος ειδικός μπορεί να μου εξηγήσει γιατί μας ενδιαφέρουν τα TFlops σε CPU και όχι άλλα specs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά,τι μας νοιάζουν τα terraflops στους CPU?Μόνο στις GPU δεν έχουν σημασία;

Γιατί με την ίδια λογική παίρνω 2 titan (GPU) και έχω 8+ terra flops.

Το οτι θα βαλεις 2 titan δεν παει να πει οτι διπλασιαζονται οι αριθμοι,θα ειναι ακριβως το ιδιο,αν εχει 4τεραφλοπς,και 4 να βαλεις παλι 4 τεραφλοπς θα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιότερα οι εφαρμογές που ήθελαν power-gpu ή power-cpu ήταν ξεκαθαρισμένες.

 

Τα τελευταία χρόνια όμως οι gpu επέκτειναν το σετ εντολών τους και κάνουν δουλειές μαθηματικού συνεπεξεργαστή & μερικές του επεξεργαστή. Επίσης οι κλασικοί επεξεργαστές μέσω των ΜΜΧ/AVX εντολών επέκτειναν την δράση τους σε σετ εντολών των gpu.

 

αυτή την στιγμή η κατάσταση είναι όπως λέει η λαική ρήση

"αδερφές(gpu) και παλικάρια(cpu) γίναμε μαλλιά κουβάρια"

 

Επειδή εν δυνάμει όλοι (gpu & cpu) μπορούν να τα κάνουν όλα και επειδή αμφότεροι έχουν μπει στα χωράφια του άλλου , πρέπει ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ να κάνουμε το εξής ερώτημα στον εαυτό μας. Η κύρια εφαρμογή μας από που θα πάρει το μεγαλύτερο boost?  Αναλόγως λοιπόν βελτιστοποιήσεων και αξιοποίησης τα χώνουμε χοντρά είτε στις gpu είτε στις cpu.

 

ΥΓ

Οπως καταλάβατε αν μια εφαρμογή γουστάρει CUDA θα της κάνουμε το χατήρι και θα πάρουμε NVIDIA. Αν είναι κλασσικούρα και γουστάρει x86 εντολές , θα της κάνουμε το χατήρι και θα της πάρουμε κάτι τέτοιο ή ισχυρούς XEON. Οπότε ΔΕΝ υπάρχει γενικός κανόνας ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φένεται λίγο άχρηστο γιατι:

 

1) Πολύ εξειδικευμένα λειτουργικά εκμεταλεύονται τέτoια υπολογιστική ισχύ. To Windows Server 2012 υποστηρίζει μέχρι 64 Cores αλλα για Hyper-V (Virtualization) 

 

2) Tα GPUs έχουν μεγαλύτερη ανάπτυξη σε ότι αφορά υπολογιστική ισχύη και υποστηρίζονται απο σχεδόν όλα τα παιχνίδια. Η καινούργια σειρά NVIDIA Tesla έχει μέχρι και 4,992 Cores στα 5.6 Tflops για $4,389.99

 

http://international.download.nvidia.com/pdf/kepler/TeslaK80-datasheet.pdf

 

 cpu-vs-gpu.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη προσπάθεια από Intel αλλα να δω σε ποιούς θα απευθυνεται αυτο το τερακτακι (οσον αφορα την τιμούλα δλδ). Εδω ένα  i7-6700K Skylake παει στα 400 - 450 ...

Πάντως το GPU-based rendering δεν θα το φτάσει ποτέ ενα τέτοιο (όπως αυτό που κάνει ο GPU-accelerated,  biased renderer της Redshift με τα NVIDIA Cuda cores...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά,τι μας νοιάζουν τα terraflops στους CPU?Μόνο στις GPU δεν έχουν σημασία;

Γιατί με την ίδια λογική παίρνω 2 titan (GPU) και έχω 8+ terra flops.

Βέβαια οι 72 πυρήνες Atom τα σπάνε,μπορείς να τρέξεις λογικά αρκετά virtual machines ή να το χρησιμοποιείς σε βαριές εργασίες σε matlab.

Βέβαια για Matlab συνήθως παίρνουν GPU και ειδικές GPU μάλιστα..

Κάποιος ειδικός μπορεί να μου εξηγήσει γιατί μας ενδιαφέρουν τα TFlops σε CPU και όχι άλλα specs?

 

Άλλο single precision (FP32) και άλλο double precision. (FP64) Η GTX Titan έχει 4.5Tflops Single Precision και μόλις 220Gflops double precision!

 

Υπάρχουν εφαρμογές που χρειάζεσαι μεγάλη ακρίβεια και συνεπώς χρειάζεσαι CPU, αλλά αυτό θα αλλάξει καθώς δίνεται όλο και μεγαλύτερη έμφαση στις δυνατότητες FP64 των καρτών γραφικών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά νομίζω ότι όσο αυτές οι τεχνολογίες βγαίνουν στην αγορά τόσο ανοίγει και ο δρόμος των οικιακών server η για να είμαστε ποιο σωστοί ο δρόμος του internet of Thinks Iot 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...