Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικό φλας για Nikon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε να προτείνετε κάποιο vfm-τίμιο flash στα 100-150ε για Nikon D3200..? Το θέλω γιατί μου αρέσει να φωτογραφίζω πορτρέτα και υπάρχει πιθανότητα να δουλέψω σε νυχτερινό μαγαζί οπότε θα μου είναι απαραίτητο.

 

Τώρα έχω ένα παλιό φλας από αναλογική (full manual με σταθερή δύναμη) και το έχω δουλέψει αρκετά οπότε ξέρω περίπου τις ρυθμίσεις για κάθε περίσταση(εχω παίξει αρκετά με bounce/diffuse). Σκεφτόμουν για κάποιο manual μιας και μου αρέσει να παίζω με τις ρυθμίσες αλλά επειδή στο μαγαζί θα είναι απαιτητικά τα πράγματα κλείνω περισσότερο προς κανένα αυτόματο. Μέχρι στιγμής έχω βρει αυτό και αυτό.

Είναι στο όριο του budget αλλά πιστεύω αξίζει πολύ περισσότερο από κάποιο manual που ενδεχομένως να υπάρξουν στιγμές που θα με "προδώσει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.ebay.com/sch/Flashes-/48515/i.html?_from=R40&_sop=15&_nkw=yongnuo+nikon+565EX

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=yongnuo+nikon+565EX&_sop=15&_osacat=48515&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xyongnuo+nikon+568EX.TRS0&_nkw=yongnuo+nikon+568EX&_sacat=48515

 

τσιμπα ενα απο αυτα.

σε αυτα τα λεφτα δε βρισκεις καλυτερο

 

εγω εχω το Nissin 866 mark II

και πριν απο αυτο ειχα το Yongnuo 467 II

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να υπολογιζεις στα χρηματα και ενα-δυο καλα σετακια μπαταριες/φορτιστη.

 

Αλλιως περα απο αργες ταχυτητας φορτισης υπαρχει ενδεχομενο να χανεις φλασιες.

 

Υ.γ εχω το nissin d622,καλουτσικο ειναι αλλα θα ηθελα περισσοτερες ρυθμισεις στο manual.Απο την αλλη δεν το εχω δοκιμασει σε περιβαλλων που απαιτει συνεχομενες ληψεις οπως την δουλεια που περιγραφεις.

 

 

Περα απο αυτο καλο θα ηταν να εχει φωτακι εστιασης πανω μιας και στις συνθηκες που περιγραφεις υποθετω πως θα ειναι χρησιμο.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτά από το ebay αλλά δεν έχω παραγγείλει όλον αυτό τον καιρό των cc γιατί δεν ξέρω πως γίνεται και επίσης θα αργήσουν πολύ να έρθουν. Είναι σίγουρα αυθεντικά;

 

Από την άλλη έχουν και μια διαφορά 70ε την οποία δεν τη λες και μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτά από το ebay αλλά δεν έχω παραγγείλει όλον αυτό τον καιρό των cc γιατί δεν ξέρω πως γίνεται και επίσης θα αργήσουν πολύ να έρθουν. Είναι σίγουρα αυθεντικά;

 

Από την άλλη έχουν και μια διαφορά 70ε την οποία δεν τη λες και μικρή.

Ειναι τα αυθεντικα κινεζικα.θελω να πω πως ουτως η αλλως ειναι ψιλοαντιγραφες των canon/nikon οποτε δεν εχεις θεμα.yognuo βλεπεις,yognuo περνεις..

 

Το καπιταλ κοντρολ ειναι πονεμενη ιστορια,εγω δεν εχω βγαλει ακρη με 3 λογαριασμους paypal..Τελος εαν το ψαξεις λιγο παραπανω και με μια μικρη εξτρα επιβαρυνση μπορεις να τα παραγγειλεις απο ευρωπη μεσω ebay(απλα τσεκαρε οτι ο πωλητης ειναι π.χ γερμανια) ωστε να σου ερθουν πιο γρηγορα.

Οταν το εψαχνα για 2 yognuo 560iv(εσενα δεν σου κανουν τα συγκεκριμενα γιατι δεν εχουν ttl) μου εβγαινε με μια διαφορα του 7ευρου και για τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν επαναφέρω το θέμα μιας και βρήκα τρόπο για να παραγγείλω από εξωτερικό με paypal. Ψάχνοντας βρήκα αυτό το φλας (μαζί με trigger/transmiter) που έχει εξαιρετικές κριτικές και η τιμή του(89$) είναι αρκετά χαμηλή. Φυσικά δεν περιμένω ποιότητα Nikon αλλά για αυτά τα λεφτά φαίνεται ευκαιρία.

Μάλιστα πριν λίγες μέρες που το έψαχνα, πέτυχα προσφορά (για λίγες ώρες) στο amazon αυτό το σετ με 2 φλας στα 99$..!

To μόνο που υπολείπεται έναντι στο yongnuo είναι ότι δεν έχει High Speed Sync.

 

Λέτε να το τσιμπήσω ή να πάω για το yongnuo 568 που είναι πιο γνωστό/δοκιμασμένο και ας μην έχω το wireless trigger;;

(Υπο προϋποθέσεις το χρησιμοποιώ και ως slave ασύρματα με το pop up flash)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...