Προς το περιεχόμενο

Laptop για χρήση σαν media player


anikologr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τα μέλη

 

Έχω ένα παλιό laptop LG x110 με σπασμένη οθόνη. Έχει έναν atom στα 1.6, 1gb ram και 120sata σκληρό.

 

Έχει σπασμένη οθόνη όποτε έβγαλα τον δίσκο, τον έβαλα σε άλλο μηχάνημα, πέρασα Ubuntu 12.04 και όλα μια χαρά. Σκέφτομαι να το μετατρέψω σε media player. Δυστυχώς η τηλεόραση δεν διαθέτει vga input και το φορητό δεν έχει hdmi έξοδο.

 

Βασικά θέλω να του περάσω το kodi για να χαζεύω καμιά σειρά, λίγο ίντερνετ με ένα ασύρματο ποντίκι και πληκτρολόγιο και να βλέπουν τα μικρά την πεπα το γουρουνάκι (μεγάλο κόλλημα).

 

Στο eBay υπάρχουν μετατροπέις vga2hdmi και με ήχο και κοστίζουν το πολύ 10 ευρώ. Επίσης η τηλεόραση είναι hd ready.

 

Ερώτηση. Αξίζει το όλο project? Η να το παρατήσω και να ασχοληθώ με άλλες λύσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεοραση ποια ειναι? Αν υποστηριζει dlna η τηλεοραση, θα το εκανα dlna σερβερ...

 

 

Είναι μια παλιά Philips 32 που σίγουρα δεν υποστηρίζει dlna....

Μάλλον το project πάει για ακύρωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις το OpenELEC.Είναι μια διανομή αποκλειστικά για media players.Έχει εγκατεστημένο το Kodi Media Center.

 

Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις στο openelec.tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ειχα ενα acer D150 με τον ατομ στο 1.66 και 2 γιγα ραμ ουτε 720p ανετα δεν μπορούσα να δω.

θα σου έλεγα να το ξεχάσεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις το OpenELEC.Είναι μια διανομή αποκλειστικά για media players.Έχει εγκατεστημένο το Kodi Media Center.

 

Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις στο openelec.tv

Το γνωρίζω το openelec απλά δεν υπάρχει οθόνη και το format γίνεται σε άλλον υπολογιστή και εν συνεχεία μεταφέρω τον δίσκο. Άραγε το openelec δίνει αυτή την δυνατότητα?

όταν ειχα ενα acer D150 με τον ατομ στο 1.66 και 2 γιγα ραμ ουτε 720p ανετα δεν μπορούσα να δω.

θα σου έλεγα να το ξεχάσεις καλύτερα.

Η τηλεόραση δεν είναι καν full HD. Επίσης το ήθελα για κατεβαστηρι (μην ταλαιπωρώ τσάμπα τον Samsung evo του Dell μου) και επίσης να βλέπω YouTube ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω το openelec απλά δεν υπάρχει οθόνη και το format γίνεται σε άλλον υπολογιστή και εν συνεχεία μεταφέρω τον δίσκο. Άραγε το openelec δίνει αυτή την δυνατότητα?

Η τηλεόραση δεν είναι καν full HD. Επίσης το ήθελα για κατεβαστηρι (μην ταλαιπωρώ τσάμπα τον Samsung evo του Dell μου) και επίσης να βλέπω YouTube ...

Για κατεβαστήρι ναι άνετα.

Για youtube δεν νομίζω οτι θα μπορέσει να παίξει καν τα 720.Για 360-480 το κόβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...