Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση εφαρμογών σε άλλο δίσκο - dual boot


Lykos22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο desktop μου έχω ssd 250GB και αυτή τη στιγμή έχω μονο windows πάνω. Επειδή θέλω να βάλω και ubuntu (dual boot), φοβάμαι μήπως ο χώρος αυτός δεν είναι αρκετός στην πορεία και για τα 2 OS μαζί, έτσι σκέφτομαι να πάρω έναν HDD δίσκο 1 ή 2 TB έτσι ώστε να τον έχω σαν storage.

θα μπορέσω να έχω τον HDD σαν storage και για εφαρμογές των windows και του ubuntu ? - στα windows γνωρίζω ότι μπορείς να εγκαταστήσεις τις εφαρμογές στον HDD και να έχεις τον άλλο δίσκο για το λειτουργικό μονο, μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο με εφαρμογές (πχ xampp, ruby κλπ κλπ) και στο ubuntu ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, για να κανεις αυτο που θες, πρεπει να υπαρχει ενα partition στον hdd που να ειναι σε λινουξοειδες filesystem, πχ σε ext4.

Μετα, επειδη στο λινουξ δεν πανε ολα τα αρχεια των εφαρμογων στο ιδιο μερος, δηλαδη τα εκτελεσιμα πανε στο /usr/bin, τα αρχεια ρυθμισεων στο /etc, οι βιβλιοθηκες στο /lib κλπ, θες απο ενα partition για καθενα απο ολα αυτα αν προκειται να το κανεις οπως στα windows.

 

Αντ' αυτου, μπορεις να βαλεις τα οσα χρησιμοποιει το συστημα, δηλαδη το /, στον ssd, κια τα οσα εχει ο χρηστης, το /home δηλαδη, στον hdd.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Filesystem_Hierarchy_Standard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά από ότι παρατήρησα σε άλλες δημοσιεύσεις οι περισσότεροι προτείνουν να εγκαταστήσεις τα 2 λειτουργικά σε διαφορετικούς δίσκους και όχι στον ίδιο με διαφορετικό partision. Για ποιο λόγο όμως είναι καλύτερη αυτή η λύση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βάλεις windows και linux στον ίδιο σκληρό δίσκο θα πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεκτικός κατά την εγκατάσταση και ειδικά κατά την προετοιμασία των διαμερισμάτων (partitions) αλλά τελικά είναι μάλλον κάτι εύκολο. Αν τα βάλεις σε ξεχωριστά διαμερίσματα ξεχωριστούς δίσκους τότε θα έχεις ένα ελαφρώς πιο καθαρό σύστημα αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να αποσυνδέεις τον σκληρό που είναι το linux για να κάνεις update στα windows. Άλλα μειονεκτήματα ή διαφορές δεν μπορώ να σκεφτώ. Εγώ μάλλον θα τα έβαζα στον ίδιο δίσκο.

 

Edit: Διόρθωσα αυτό με τη διαγράμμιση γιατί το είχα γράψει λάθος...

Επεξ/σία από noa113
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τα βάλεις σε ξεχωριστά διαμερίσματα τότε θα έχεις ένα ελαφρώς πιο καθαρό σύστημα αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να αποσυνδέις τον σκληρό που είναι το linux για να κάνεις update στα windows.

 

Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω αυτό που λες, αλλά μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο ? αφού όταν κάνεις update τα windows είσαι συνδεδεμένος σε αυτά και όχι στα linux.. Υποθέτω πως τα 2 συστήματα δεν (θα) "επικοινωνούν" μεταξύ τους σε αυτή την περίπτωση, σωστά ?

 

Με την ίδια λογική δεν θα ισχύει και το αντίθετο ?

Επεξ/σία από Lykos22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω αυτό που λες, αλλά μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο ? αφού όταν κάνεις update τα windows είσαι συνδεδεμένος σε αυτά και όχι στα linux.. Υποθέτω πως τα 2 συστήματα δεν (θα) "επικοινωνούν" μεταξύ τους σε αυτή την περίπτωση, σωστά ?

 

Με την ίδια λογική δεν θα ισχύει και το αντίθετο ?

 

Καταρχήν έκανα διόρθωση στο μήνυμά μου και συγκεκριμένα στο κομμάτι που παρέθεσες γιατί το είχα γράψει λάθος. Κατά δεύτερον έγραψα "νομίζω" που πάει να πει ότι δεν είμαι σίγουρος. Πάντως με τη Microsoft όλα να τα περιμένει κανείς. Έχω την εντύπωση ότι το είχα διαβάσει αυτό κάπου αλλά δεν θυμάμαι, ίσως κάποιος από τους πιο ειδικούς στο dual booting να βηθήσει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις windows και linux στον ίδιο σκληρό δίσκο θα πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεκτικός κατά την εγκατάσταση και ειδικά κατά την προετοιμασία των διαμερισμάτων (partitions) αλλά τελικά είναι μάλλον κάτι εύκολο. Αν τα βάλεις σε ξεχωριστά διαμερίσματα ξεχωριστούς δίσκους τότε θα έχεις ένα ελαφρώς πιο καθαρό σύστημα αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να αποσυνδέεις τον σκληρό που είναι το linux για να κάνεις update στα windows. Άλλα μειονεκτήματα ή διαφορές δεν μπορώ να σκεφτώ. Εγώ μάλλον θα τα έβαζα στον ίδιο δίσκο.

 

Edit: Διόρθωσα αυτό με τη διαγράμμιση γιατί το είχα γράψει λάθος...

Γιατι? Ετσι κι αλλιως, τα windows δεν μπορουνε να γραψουν σε λινουξοσυμβατο συστημα αρχειων και το λινουξ, παρολο που μπορει να γραψει σε ntfs, δεν μπορει να ορισει permissions σε αυτο, οποτε καθε, μα καθε αρχειο, θα ειναι προσβασιμο και εκτελεσιμο απο ολους, πραγμα που ειναι σοβαροτατο security flaw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αυτό που ζητάς μπορεί να γίνει και στο linux, ο κόπος για να δημιουργήσεις τα απαρραίτητα links, μαζί με το μπέρδεμα που μπορεί να προκύψει, λόγω διαφορετικού τρόπου διαχείρισης των αρχείων εγκατάστασης προγραμμάτων σε linux, δεν αξίζει. Το κέρδος που θα έχεις σε χώρο είναι ελάχιστο, αν σκεφτείς ότι μια εγκατάσταση πλήρης δε θέλει παραπάνω απο 10 GB, άντε και άλλα 5 για άνεση.

Η καλύτερη πρακτική για το setup σου είναι να εγκαταστήσεις τα λειτουργικά στον ssd και να χρησιμοποιήσεις τον hdd για αποθηκευτικό χώρο, προσωπικά αρχεία (μουσική, ταινίες, φωτογραφίες κλπ. προσβάσιμα και στα 2 λειτουργικά) καθώς και για εγκαταστάσεις πολύ μεγάλων προγραμμάτων και παιχνιδιών των windows.

Οι αναβαθμίσεις, εγκαταστάσεις κλπ. δε γίνεται να μπερδευτούν μιας και κάθε λειτουργικό χρησιμοποιεί το δικό του filesystem, τα δικά του paths και βρίσκεται σε ξεχωριστό partition. Το συγκεκριμένο μπέρδεμα δε συμβαίνει ούτε αν έχεις εγκατεστημένες διάφορες διανομές, με ίδιο σύστημα αρχείων, σε διαφορετικά partition του ίδιου δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αυτό που ζητάς μπορεί να γίνει και στο linux, ο κόπος για να δημιουργήσεις τα απαρραίτητα links, μαζί με το μπέρδεμα που μπορεί να προκύψει, λόγω διαφορετικού τρόπου διαχείρισης των αρχείων εγκατάστασης προγραμμάτων σε linux, δεν αξίζει. Το κέρδος που θα έχεις σε χώρο είναι ελάχιστο, αν σκεφτείς ότι μια εγκατάσταση πλήρης δε θέλει παραπάνω απο 10 GB, άντε και άλλα 5 για άνεση.

Η καλύτερη πρακτική για το setup σου είναι να εγκαταστήσεις τα λειτουργικά στον ssd και να χρησιμοποιήσεις τον hdd για αποθηκευτικό χώρο, προσωπικά αρχεία (μουσική, ταινίες, φωτογραφίες κλπ. προσβάσιμα και στα 2 λειτουργικά) καθώς και για εγκαταστάσεις πολύ μεγάλων προγραμμάτων και παιχνιδιών των windows.

 

Με μπέρδεψες λίγο ... αυτά που λες σε αυτές τις δυο παραγράφους δεν ισχύουν για την ίδια περίπτωση ?? να έχεις δηλαδή τα 2 λειτουργικά στον ssd και όλα τα αρχεία, προγράμματα κλπ στον hdd ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο.

Αυτό που λέω στην πρώτη παράγραφο είναι ότι δεν αξίζει τον κόπο να μπεις στη διαδικασία να κάνεις ένα λειτουργικό μπάχαλο (linux) για να κερδίσεις ελάχιστο χώρο.

Στη δεύτερη παράγραφο λέω τα προσωπικά σου αρχεία (μουσική, φωτο ...) ΔΕΝ χρειάζεται να τα έχεις πχ. στο My Music των windows και στο Music του linux. Αρκεί να τα έχεις στον δεύτερο δίσκο από μια φορά και να βλέπουν εκεί και τα 2 λειτουργικά. 

Αυτά ΔΕΝ αποτελούν αρχεία του λειτουργικού, ούτε χρειάζονται εγκατάσταση.

 

Από κει και πέρα, ότι πρόγραμμα κάνεις εγκατάσταση στο linux να μπαίνει κανονικά στον sdd. Στα windows προγράμματα των 2-3GB ή παιχνίδα 20-30GB μπορείς επίσης να τα βάζεις στον δεύτερο δίσκο. Προγραμματάκια στυλ 7z ή ccleaner, της τάξης μερικών εκατοντάδων KB ή 3-4MB μπορείς να τα βάζεις όπου θες αλλά δεν εξοικονομείς κάποιο σημαντικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο.

Αυτό που λέω στην πρώτη παράγραφο είναι ότι δεν αξίζει τον κόπο να μπεις στη διαδικασία να κάνεις ένα λειτουργικό μπάχαλο (linux) για να κερδίσεις ελάχιστο χώρο.

Στη δεύτερη παράγραφο λέω τα προσωπικά σου αρχεία (μουσική, φωτο ...) ΔΕΝ χρειάζεται να τα έχεις πχ. στο My Music των windows και στο Music του linux. Αρκεί να τα έχεις στον δεύτερο δίσκο από μια φορά και να βλέπουν εκεί και τα 2 λειτουργικά. 

Αυτά ΔΕΝ αποτελούν αρχεία του λειτουργικού, ούτε χρειάζονται εγκατάσταση.

 

Από κει και πέρα, ότι πρόγραμμα κάνεις εγκατάσταση στο linux να μπαίνει κανονικά στον sdd. Στα windows προγράμματα των 2-3GB ή παιχνίδα 20-30GB μπορείς επίσης να τα βάζεις στον δεύτερο δίσκο. Προγραμματάκια στυλ 7z ή ccleaner, της τάξης μερικών εκατοντάδων KB ή 3-4MB μπορείς να τα βάζεις όπου θες αλλά δεν εξοικονομείς κάποιο σημαντικό χώρο.

 

ok κατανοητό.. άρα στην ουσία ίσως μου χρειαστεί ένας hdd για τα windows κυρίως, σε περίπτωση που θα έχω προγράμματα των 2-3GB ή τιποτα παιχνίδια όπως αναφέρεις.. το linux το θέλω βασικά για να έχω εκεί το xampp/lampp και για να βάλω την ruby. Eν ολίγοις προτείνεις να κάνω partision τον ssd αντί να έχω το κάθε OS σε ξεχωριστό δίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, στη θέση σου αυτό θα έκανα (κάνω, αν και το δεύτερο λειτουργικό είναι και αυτό linux).

Είναι κρίμα να έχεις ssd δίσκο και να μην τον εκμεταλλευτείς (και να δεις τι μπορεί να κάνει) από πλευράς ταχύτητας στο linux.

✔ [fog@edge:~]$ systemd-analyze
Startup finished in 3.067s (kernel) + 1.129s (userspace) = 4.196s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι? Ετσι κι αλλιως, τα windows δεν μπορουνε να γραψουν σε λινουξοσυμβατο συστημα αρχειων και το λινουξ, παρολο που μπορει να γραψει σε ntfs, δεν μπορει να ορισει permissions σε αυτο, οποτε καθε, μα καθε αρχειο, θα ειναι προσβασιμο και εκτελεσιμο απο ολους, πραγμα που ειναι σοβαροτατο security flaw.

 

Είμαι (σχεδόν) σίγουρος ότι το έχω διαβάσει σε κάποιο φόρουμ (ή κάτι τέτοιο) αλλά δεν μπορώ να το βρω με λίγη αναζήτηση. Ίσως έχω χάσει τη φόρμα μου στα ψαχτήρια ή ίσως απλά κάνω λάθος.

 

 

 

Ναι, στη θέση σου αυτό θα έκανα (κάνω, αν και το δεύτερο λειτουργικό είναι και αυτό linux).

Είναι κρίμα να έχεις ssd δίσκο και να μην τον εκμεταλλευτείς (και να δεις τι μπορεί να κάνει) από πλευράς ταχύτητας στο linux.

✔ [fog@edge:~]$ systemd-analyze
Startup finished in 3.067s (kernel) + 1.129s (userspace) = 4.196s

Στο δικό μου σύστημα:

$ systemd-analyze 
Startup finished in 3.257s (kernel) + 17.217s (userspace) = 20.474s

Έτσι από περιέργεια: η διαφορά (~16 s) είναι η διαφορά SSD και μηχανικού δίσκου;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Στο δικό μου σύστημα:

$ systemd-analyze 
Startup finished in 3.257s (kernel) + 17.217s (userspace) = 20.474s
Έτσι από περιέργεια: η διαφορά (~16 s) είναι η διαφορά SSD και μηχανικού δίσκου;

 

 

 

 

Και μεγαλυτερη αναλογα τη διανομη (και τυχον tuning)/δισκο

Startup finished in 2.091s (kernel) + 475ms (userspace) = 2.567s

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@noa113:

 

Ναι, αν και ΙΣΩΣ να μπορείς να τη ρίξεις λίγο με ασφάλεια και χωρίς να θυσιάσεις ευκολίες, ανάλογα τα αποτελέσματα της systemd-analyze blame όπου θα δεις ποιά εργασία ή ποιές σου "τρώνε" χρόνο.

 

 

@tritonas00:

 

Έχω δει αποτελέσματα κάτω από δευτερόλεπτο σε σύνολο, αλλά παραείναι δυνατά μηχανήματα, εγκαταστάσεις σε ssd card και να μην τρέχει τίποτα έξτρα. Στο δικό μου αποτέλεσμα δεν είναι ο "καλύτερος" kernel για ταχύτητα και τρέχουν διάφορα, όπως network manager, lightdm, mount 2 έξτρα partitions στο fstab και κάμποσα άλλα που τα κόβουν συνήθως, όταν ο στόχος είναι το πιο δυνατό γρήγορο boot.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...