Προς το περιεχόμενο

Περίεργη 'συμπεριφορα' με καρτα μνημης


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χειριζομαι μνημες απο φωτογραφικες, εδω και 15 χρονια περιπου, απο τις παλιες compact flash μεχρι τις σημερινες sd και micro-sd, αλλα αυτο δεν μου εχει ξανατυχει.
Ετυχε να βρεθω σε υπολογιστη που γενικως κατι παθαινει με τις usb θυρες του, εννοω οτι μου εχει τυχει αρκετες φορες να συνδεσω κατι και να μην το βρει, και μετα καποιες αλλαγες(καλωδιου, βαλε-βγαλε), να το βρει. 5ετιας μηχανημα, οχι νεο αλλα ουτε και αρχαιο, με win8.
Δεν ειχα αλλη επιλογη υπολογιστη, και ηθελα να περασω φωτο+βιντεο, απο sd card (κανονικου μεγεθους).
Συνεδεσα πρωτα εναν card reader(usb), και στην αρχη, δεν τον αναγνωριζε το pc.
Με τα πολλα, αλλαξα καλωδιο, κι 'αποφασισε' το pc να τον δειξει.
Μου εδειχνε μονο τις φωτο. Τι περασα στον υπολογιστη, αλλα στο μεταξυ ηρθε ενας απο τους ληπτες των φωτογραφιων στο δωματιο και μου λεει 'εχει και βιντεο μεσα'!
Ελα ομως που δεν τις εδειχνε!
Ξαναβγαζω τον card reader, και βαζω την μνημη εντος της μηχανης, και συνδεω την μηχανη με τον υπολογιστη. Βλεπω βιαστικα πολλα gb, και λεω 'αυτο ειναι, ολα εδω', και ξεκινω να αντιγραφω τα αρχεια στον υπολογιστη.
Μου φανηκαν μεγαλα σε μεγεθος, και οντως ηταν (hd videos), αλλα ηταν μονο τα videos! Δηλαδη, σχεδον μονο τα videos, γιατι ειχε και καμια 10αρια φωτο μεσα, αλλα παλιες. Νεες φωτογραφησεις οχι! Δηλαδη, εδειχνε καμια 10αρια παλιες φωτο, αλλα οχι εκατονταδες νεες.

Πως ειναι δυνατον ρε παιδια, αναλογα με καποια κεφια, του pc, του καλωδιου, της μνημης, αλλοτε να δειχνει μονο τα βιντεο, και αλλοτε μονο τις φωτο;

Δεν μου εχει ξανατυχει, και την πατησα, γιατι νομισα οτι τα μετεφερα ολα, και μετα πηγα κι εκανα ολικη διαγραφη μνημης με αποτελεσμα να χαθουν ληψεις!
Ξερω υπαρχουν προγραμματα ανακτησης, αλλα απο την εμπειρια μου ειναι 'οτι κατσει' αν πεσεις σε περιπτωσεις ανακτησης.

Μου εξηγει καποιος τι συμβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσων το χρησιμοποιεις το pc σοβαρα δεν θα επρεπε να εισαι με τα καλωδια στο χερι και να κανεις αλχημιες για να αναγνωρισει τα usb

Εαν δεν μπορεις να το αλλαξεις κοιτα τουλαχιστων να παρεις μια pci καρτα που βγαζει usb μηπως ετσι λυσεις το προβλημα.

 

Τωρα το τι συνεβει και δεν σου εμφανισε τα αρχεια..Μπορει να φταιει το pc,μπορει να εφταιγε η καρτα η μπορει ακομα το usb καλωδιο να την εκανε corrupt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα δεν μπορω να καταλαβω, δεν μου εχει ξανατυχει ολα (και ειναι πολλα!) τα χρονια που ασχολουμαι,

να δειχνει τα μισά αρχεία!

Ή δείχνει, ή δεν δείχνει!

Τι ειναι αυτα; Τη μια να δειχνει φωτο, την αλλη να δειχνει βιντεο;

Δηλαδη μου φαινεται τελειως τρελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...