Προς το περιεχόμενο

Ποιον φακο να παρω?


johnr77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας! Εχω την nikon d3300 με τον κιτ φακο 18-55 και 55-200 της nikkor! σκεφτομαι  αν καταφερω να τους πουλησω (βγαλε βαλε μου ειναι ζορι)και να αγορασω τον Sigma 18-250mm F3.5-6.3 DC OS HSM αξιζει σαν φακος?Εχεται κατι αλλο να προτεινετε?(εχω στο νου μου κ Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 Di II VC)

Επεξ/σία από johnr77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι ευχαριστημενος απο την ποιοτητα των φακων που ηδη εχεις?

Επιπλεων χρησιμοποιεις συχνα τον 55-200 στο tele ακρο του συχνα(+150mm)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και αρχαριος ευχαριστιμενος πιστευω ειμαι!!δεν εχω δει κ κατι αλλο για να συγκρινω σε θεμα ποιοτητας!σχεδον μονο τον 55-200 δουλευω κ εχω χασει πολλα κοντινα καρε μεχρι να βαλω τον αλλο!!


Εισαι ευχαριστημενος απο την ποιοτητα των φακων που ηδη εχεις?
Επιπλεων χρησιμοποιεις συχνα τον 55-200 στο tele ακρο του συχνα(+150mm)?

αν και αρχαριος ευχαριστιμενος πιστευω ειμαι!!δεν εχω δει κ κατι αλλο για να συγκρινω σε θεμα ποιοτητας!σχεδον μονο τον 55-200 δουλευω κ εχω χασει πολλα κοντινα καρε μεχρι να βαλω τον αλλο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου ειπες ομως σε πιο εστιακο μηκος τον χρησημοποιεις.

Αν ας πουμε η πλειονοτητα των φωτογραφιων σου ειναι μεχρι τα 100mm μπορεις να δεις μεταχειρισμενο τον nikkor 18-105(~150αρη),αν φτανεις συχνα τα 150mm δες τον nikkor 18-140 με κατι παραπανω.

 

Ε εαν εισαι κολλημενος στα 200mm προφανως αυτοι δεν σου κανουν.

 

Οι υπολοιποι που αναφερεις θα υστερουν σε ποιοτητα απο αυτους που αναφερω και απο αυτους που ηδη εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο sigma ειναι για entry level μοντελα μηχανων πολυ καλος και βολικος φακος ο tamron που αναφερεις  οχι.

Ειναι πολυ βολικο για ερασιτεχνικη χρηση να εχεις εναν και μοναδικο φακο που θα σου δινει καλα αποτελεσματα και θα σε καλυπτει 

στο 95% των περιπτωσεων.

 

Προχωρα στην αγορα του sigma αν δεν μπορεις να παρεις τον εκπληκτικο tamron που σου ειπα και δεν νομιζω πως θα το μετανιωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου ειπες ομως σε πιο εστιακο μηκος τον χρησημοποιεις.

Αν ας πουμε η πλειονοτητα των φωτογραφιων σου ειναι μεχρι τα 100mm μπορεις να δεις μεταχειρισμενο τον nikkor 18-105(~150αρη),αν φτανεις συχνα τα 150mm δες τον nikkor 18-140 με κατι παραπανω.

 

Ε εαν εισαι κολλημενος στα 200mm προφανως αυτοι δεν σου κανουν.

 

Οι υπολοιποι που αναφερεις θα υστερουν σε ποιοτητα απο αυτους που αναφερω και απο αυτους που ηδη εχεις.

δουλευω και 200 κ μερικες φορες θα ηθελα και κατι παραπανο!!βασικα ηθελα να μαθω αυτο που ειπες αν υστερω σε ποιοτητα στους φακους που ανεφερα!!Τωρα ο 18-140 που ανεφερες με εβαλε σε σκεψεις!!

Ο sigma ειναι για entry level μοντελα μηχανων πολυ καλος και βολικος φακος ο tamron που αναφερεις  οχι.

Ειναι πολυ βολικο για ερασιτεχνικη χρηση να εχεις εναν και μοναδικο φακο που θα σου δινει καλα αποτελεσματα και θα σε καλυπτει 

στο 95% των περιπτωσεων.

 

Προχωρα στην αγορα του sigma αν δεν μπορεις να παρεις τον εκπληκτικο tamron που σου ειπα και δεν νομιζω πως θα το μετανιωσεις.

δηλαδη τον ταμρον 18-270 τον βαζεις πανω απο τον σιγμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σκεφτεί να πάρεις σταθερό φακό? (35mm) Θα μάθεις πολλά όσον φορά το καδράρισμα, είναι f1.8 και σε καλη τιμή. Όταν είχα την 3200 ήταν ξυράφι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σκεφτεί να πάρεις σταθερό φακό? (35mm) Θα μάθεις πολλά όσον φορά το καδράρισμα, είναι f1.8 και σε καλη τιμή. Όταν είχα την 3200 ήταν ξυράφι!

φιλε μου δεν θελω κατι σταθερο!στα βουνα πηγαινω βολτα με τα σκυλια μου κ ετσι εκτος απο τα σκυλια μου που μου αρεσει να φωτογραφιζω μπορει να φωτογραφισω απο ενα πουλι μεχρι μια πεταλουδα!δηλ και κοντα και μακρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγχαρητηρια! του προτεινες τον χειροτερο φακο που υπαρχει για nikon!

χαχα αληθεια?? σκεφτομαι να καταληξω στον 18-140 τισ νικον!!η γνωμη σου για τον σιγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη στιγμη εχεις 2 κακους φακους (18-55, 55-200) και ψαχνεις να παρεις εναν ακομα χειροτερο (18-200) 

ναι, ισως σε γλιτωσει απο το βγαλε βαλε, αλλα θα εχεις εξτρα βαρος, ογκο πανω στο σωμα, αρα και στο χερι σου, και η ποιοτητα φωτογραφιας θα γινει κατα πολυ χειροτερη.

σοβαρους τηλεφακους για aps σωματα δυσκολα βρισκεις, ειδικα στο budget που ψαχνεις.

εγω θα προτεινα να κρατησεις ο,τι εχεις.

αν παρ ολα αυτα επιμεινεις να πεταξεις τα λεφτα σου για να εχεις ενα φακο, θα προτεινα τον 18-105. εχει ανεκτη ποιοτητα.

ο 18-140 ειναι πολυ πιο ακριβος και το εξτρα 35 που παιρνεις ειναι γελοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινούργιος αξιόλογος φακός σε τόσο χαμηλή τιμή είναι εκτός λογικής.

Ο Tamron που σου προτάθηκε http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/716-tamron182703563pzd είναι χειρότερος από αυτούς που ήδη έχεις και από αυτούς που επέλεξες.

Μία μέση λύση για κάτι σε μεγάλο εύρος και σχετική ανεκτή κάπως ποιότητα θα ήταν όπως ο  http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/294-tamron-af-18-250mm-f35-63-di-ii-ld-aspherical-if-macro-nikon-lab-test-report--review?start=1  και macro και από τιμή κάπως  https://www.skroutz.gr/s/2465876/Tamron-AF-18-250mm-F-3-5-6-3-Di-II-Nikon.html?from=drop.

Για άλλες προτάσεις κοιτάς και σε αυτή τη σελίδα http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests και το ebay και μάλλον εκεί πρέπει να εστιάζεις σε μεταχειρισμένο. 

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευεις lightroom?

Εαν ναι στο library σου εμφανιζει ολα τα εστιακα μηκη που εχεις χρησιμοποιησει οποτε μπορεις να βγαλεις καποια στατιστιστικα συμπερασματα.

Ας πουμε εγω με τον 18-105(εχω και αλλους αλλα ας πουμε οτι κοιταζω μονο αυτον) οι πλειονοτητα των φωτογραφιων ειναι στα 18mm,50-80mm και παιζει ενα 5% στα 105 που σημαινει πως δεν χρησιμοποιω ιδιαιτερα μεγαλυτερα εστιακα μηκη.

Οποτε ο τριτος φακος που αγοραστηκε μετα τον σταθερο 35αρη ηταν ενας υπερευρυγωνιος 10-20 που τον εχω κατευχαριστηθει.

Μετεπειτα βεβαια αγορασα και εναν 55-200 απλα για να βρισκετε οταν τον πετυχα σε καλη τιμη μεταχειρισμενο.Αλλα μπορει και να τον εχω κουμπωσει πανω μονο 5 φορες που ηξερα πως θα χρειαστει εξαρχης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...