Προς το περιεχόμενο

Ποιο πολυμηχάνημα για σπίτι;


bilham

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την απόλυτα επιτυχημένη 10ετή συνύπαρξη με τον HP Photosmart 3310 ήρθε η ώρα για τον αντικαταστάτη (λόγω σπασμένου γραναζίου)

Θα ήθελα τη βοήθειά σας!

Ψάχνω πολυμηχάνημα για το σπίτι (γραφείο στο σαλόνι) που να συνδυάζει χρήση φαξ, εκτύπωση φωτογραφιών και αρκετές εκτυπώσεις με τιμή έως 200€

Τι προτάσεις υπάρχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΡ 8620

Πολύ καλό μηχάνημα, πράγματι αλλά:

- ξεφεύγει η τιμή του

- είναι ογκώδη

- είναι άσχημο (για σαλόνι)

- δεν είμαι σίγουρος για τις φωτογραφικές του ικανότητες

άρα άκυρο.

Κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έψαξα και βρήκα κάποια υποψήφια μηχανήματα:

 

- Canon MX925 (αρνητικό το μέγεθός του)

- Epson WF3620DWF (αρνητικό η μέτρια φωτογραφική ποιότητα)

- Brother MFC-J870DW 

- Epson XP-830 

- Epson XP-860

 

Εδώ σύγκριση

 

Τι γνώμη έχετε για αυτά;

Επεξ/σία από bilham
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα και βρήκα κάποια υποψήφια μηχανήματα:

 

- Canon MX925 (αρνητικό το μέγεθός του)

- Epson WF3620DWF (αρνητικό η μέτρια φωτογραφική ποιότητα)

- Brother MFC-J870DW 

- Epson XP-830 

- Epson XP-860

 

Εδώ σύγκριση

 

Τι γνώμη έχετε για αυτά;

Καμιά βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ποιοτικές φωτογραφίες θα πας σε κάποιον απο τους Εxpression ή στον Canon ΜΧ925.

 

Οι Expression όμως είναι 50 ευρώ ακριβότεροι απο τον Canon και περισσότερο προσανατολισμένοι σε εκτύπωση φώτο, παρά σε χρήση γραφείου.

Εγώ θα έπαιρνα τον Canon λόγω της χαμηλής του τιμής και του adf διπλής σάρωσης. Ότι και να αποφασίσεις όμως, δεν υπάρχει λάθος επιλογή σε αυτή την κατηγορία πολυμηχανημάτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ποιοτικές φωτογραφίες θα πας σε κάποιον απο τους Εxpression ή στον Canon ΜΧ925.

 

Οι Expression όμως είναι 50 ευρώ ακριβότεροι απο τον Canon και περισσότερο προσανατολισμένοι σε εκτύπωση φώτο, παρά σε χρήση γραφείου.

Εγώ θα έπαιρνα τον Canon λόγω της χαμηλής του τιμής και του adf διπλής σάρωσης. Ότι και να αποφασίσεις όμως, δεν υπάρχει λάθος επιλογή σε αυτή την κατηγορία πολυμηχανημάτων. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όσον αφορά το κόστος χρήσης, πώς είναι οι ισορροπίες, αν γνωρίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σε προβληματίζει τόσο το κόστος χρήσης (που είναι κοντά μεταξύ τους) όσο το που θα βρίσκεις μελάνια. Αυτοί οι expression σε αντίθεση με τα μικρότερα μοντέλα έχω την εντύπωση ότι δεν έρχονται επίσημα Ελλάδα. Θα συναντήσεις δυσκολία στο να βρίσκεις μελάνια σε ποικιλία. Κάποιοι σίγουρα φέρνουν, αλλά δεν είναι σαν του Canon που βρίσκεις παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σε προβληματίζει τόσο το κόστος χρήσης (που είναι κοντά μεταξύ τους) όσο το που θα βρίσκεις μελάνια. Αυτοί οι expression σε αντίθεση με τα μικρότερα μοντέλα έχω την εντύπωση ότι δεν έρχονται επίσημα Ελλάδα. Θα συναντήσεις δυσκολία στο να βρίσκεις μελάνια σε ποικιλία. Κάποιοι σίγουρα φέρνουν, αλλά δεν είναι σαν του Canon που βρίσκεις παντού.

Ναι έτσι είναι, έχεις δίκιο. Απλά επειδή στο θέμα του μεγέθους οι EPSON είναι ιδανικοί για μένα αλλά και αρκετά καινούριοι, ελπίζω πως σε λίγο θα κυκλοφορήσουν και περισσότερα μελάνια τους.

Αρκετοί κατηγορούν την EPSON για τα μελάνια της. Ποια είναι η φήμη της στην αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι εκτυπωτές EPSON σε θέμα ποιότητας εκτύπωσης φωτογραφίας δεν πιάνονται, αλλά έχουν το κακό ότι έχουν ενσωματωμένη την κεφαλή εκτύπωσης, αλλα αμα το προσέχεις δεν παθαίνει τίποτα. Όταν λεω προσέχεις εννοώ μια τυπική εκτύπωση ανα εβδομάδα και χρήση ΜΟΝΟ γνήσιων μελανοδοχείων. Επίσης καλοί είναι και οι Canon (5 Μελανοδοχεία) με την διαφορά ότι η κεφαλή βγαίνει κ μπορεί να καθαριστεί σε περίπτωση βουλώσει.

Επεξ/σία από Paul.sketo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μόνο με χρήση γνήσιων Paul.sketo; Ποιος το λέει αυτό;

Δουλεύω καθημερινά τον Epson 1500w με συμβατά μελάνια εδώ και δύο χρόνια, με μεγάλο όγκο εκτυπώσεων και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα. Το μονο που θέλει είναι να δουλεύει σύχνα και να μην κάθεται για διαστήματα πολλών ημερών ανενεργός.

 

Επίσης, η κεφαλή στους epson καθαρίζει κανονικά και με κιτ καθαρισμού αλλά και με DIY μεθόδους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήση μόνο γνησίων για τον ακριβή λόγω που είπες, Θέλει να δουλευεί συχνά και να μην κάθεται για διαστήματα πολλών ημερών ανανεργός. Λόγω όμως πάρα πολλοί δεν το εφαρμόζουν αυτό γι'αυτό συνεστησα τα γνήσια μελάνια, τώρα αν κάποιος όπως εσύ μπορείς και το κάνεις, τότε ναι, μπορείς να χρησιμοποιείς και συμβατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύσε μου την απορία μιας και θεωρείς ότι με γνήσιο θα μπορεί να παραμείνει παραπάνω σε μη χρήση χωρίς να βουλώσει. Πόσο παραπάνω εννοείς; Βάση εμπειρίας προσωπικά γνωρίζω τις μέρες που στεγνώνει στην κεφαλή και το συμβατό, αλλά και το γνήσιο. Θα θελα να μου πεις κι εσύ όμως, επειδη όπως το γράφεις αφήνεις να εννοηθεί ότι το συμβατό στεγνώνει στις 6-7 μέρες ενώ το γνήσιο θελει αισθητά παραπάνω χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντήσω στην ερώτηση σου, πρώτον μετράει η ποιότητα του συμβατού, υπάρχουν μάρκες και μάρκες, ποιότητες και ποιότητες, δεύτερων μετράει η κατάσταση της κεφαλής, πόσες εκτυπώσεις έχει κάνει και τρίτων, εννοώ πώς εντελώς υποκειμενικά, αν με ένα γνήσιο μελάνι κρατήσει η κεφαλή ένα τρίμηνο, με ένα συμβατό χαμηλής ποιότητας μπορεί να κρατήσει μήνα. Αλλά για να είναι πιο σίγουρος κάποιος γιαυτό προτείνω γνήσια, εγώ ο ίδιος χρησιμοποιώ όμως συμβατά, κάνοντας μια τυπική εκτύπωση ανα κάποιες μέρες και χρησιμοποιώ εταιρία συμβατών που έχω καταλήξει να εμπιστέυομαι έπειτα απο δοκιμές. Αμφιβάλεις αν κάποιο συμβατό pigment μαύρο έχει πιο "χοντρή" χημική σύσταση απο ότι το γνήσιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπιασες όλες τις υποπεριπτώσεις μελανιών και φθοράς της κεφαλής τώρα, ενώ πριν ήσουν απόλυτος και με κεφαλάια γράμματα μάλιστα, "ΜΟΝΟ γνήσια"! :P

 

Για να μην τα πολυλογούμε, σαφώς και μεταξύ μελανιών υπάρχουν διαφορές, αλλά θα πρέπει να βάλεις εντελώς σκουπίδι μελάνι που απο όσο γνωρίζω οι περισσότερες εταιρίες στην Ελλάδα δεν φέρνουν. Υπάρχουν γενικά ποιοτικά μελάνια στην Ελληνική αγορά. Δεν φέρνουν ότι να 'ναι.

Απο εκει και πέρα όλα τα έτοιμα προς αγορά συμβατά είναι dye, όπως είναι και τα γνήσια. Έχουν ακριβώς τον ίδιο χρόνο στεγνώματος. Τώρα αν το γνήσιο θα στεγνώσει στις 20 μέρες και το άλλο στις 18-19 μέρες, δεν το λες και αισθητή διαφορά. 

Τρίμηνο σε κεφαλή EPSON είναι λίγες οι περιπτώσεις που δεν ξεραίνεται μέσα στην κεφαλή, είτε γνήσιο είτε συμβατό. Είναι τεράστιος ο χρόνος που αναφέρεις. Όποιος πάρει EPSON για να τον αφήνει σε αχρηστία για τρίμηνο, έχει πάρει τον λάθος τύπο εκτυπωτή. Καλύτερα να τον πουλήσει να πάρει κάτι άλλο. Θέλει συχνές εκτυπώσεις, είτε με γνήσιο είτε με συμβατό είτε με αναγέμιση.

 

Τέλος τα pigment που αναφέρεις έχουν όντως διαφορά (κι εγώ pigment χρησιμοποιώ), αλλά είναι αρκετά εξειδικευμένος τύπος για τον μέσο χρήστη, μιας και όλα τα έτοιμα συμβατά είναι dye. Όποιος βάλει pigment ξέρει για ποιον λόγο το βάζει και ξέρει επίσης και πως θα πρέπει να το συντηρεί. Επίσης πιθανότατα αναγεμίζει ο ίδιος σε ειδικά δοχεία αναγέμισης. Τα pigment δεν είναι ο κανόνας, αλλά η εξαίρεση. Οντως πάντως, θέλουν ακόμη πιο συχνή χρήση (για να μην πω καθημερινή) για να μην βουλώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...