Προς το περιεχόμενο

Η Intel ετοιμάζει τον Core i7-6950X, ένα δεκαπύρηνο τέρας για την αγορά HEDT


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος έχει χρησιμοποιήσει Itanium, ξέρει τι θα πεί απόδοση, οι δέκα πυρήνες είναι εκτός απο περιττοί, περιττοί.

 

Το 4Κ rendering, εκτός απο το ότι γίνεται σε μηχανήματα διαφορετικής αρχιτεκτονικής, γίνεται και κατανεμημένα (render farms σε σοβαρές εταιρίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που σε αυτό το forum όλοι είναι επαγγελματίες graphic designers που θέλουν 30πύρηνους για να δουλέψουν δε το βλέπω πουθενά αλλού. Έχετε δει κανένα τύπο να λέει πήρα ferrari για να φτάνω στην ώρα μου στα επαγγελματικά μου ταξίδια; ας είμαστε ειλικρινείς δε κάνει κακό. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζόμαστε 10 πυρήνες για το antivirus μας....χαχαχαχα αλλά πέρα από την πλάκα ούτε τους διπύρηνους χρειαζόμασταν κάποτε. Ισως είναι υπερβολικοί οι 10 πυρήνες αλλά αν το directx12 μπορεί να χρησιμοποιήσει περισσότερους πυρήνες ίσως η κατάσταση να αλλάξει σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις i5 46xxK, 6600K ή I7 47XXK, 6700K δεν έχεις πρόβλημα στο gaming.

σορρυ αλλα και με 3570κ με μια καλη καρτα γραφικων παιζω τα παντα.. προσθεσε λοιπον και αυτο το νουμερο στην προταση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ισχυς δεν ειναι ποτε αρκετη..!!  

 

ακομα κι αν για τους περισσοτερους, συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου, κι ενας pentium G3258/Phenom 720BE αρκει για το 80-90%  των καθημερινων εργασιων μας (το υπολοιπο 10-20%, αντε..... να χρειαζεται κανα 4 πυρηνο), πρεπει να καταλαβουμε οτι υπαρχουν τομεις και ειδικες εργασιες που θελουν οσο περισσοτερη ισχυς γινεται...! αν υπηρχαν και 100πυρηνοι, θα τους χρειαζονταν..!! 

 

δεν σημαινει ομως, οτι επειδη βγαζει η intel 10πυρηνο, πρεπει να τρεξω να τον παρω, ειδικα εφ'οσον δεν θα ωφεληθω πουθενα, πλην του να χασω ενα σεβαστο ποσο απο την τσεπη μου..!!!! 

 

βλεπω τελευταια παντως την intel να πιεζει πολυ την αγορα με απανωτες ανακοινωσεις νεων επεξεργαστων, ή ειναι ιδεα μου...?  

αν ειναι οντως ετσι, θα το λαβω ως καλο σημαδι για την AMD...!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε βγάλε έναν i7 με 6c/12t στα 300 ευρώ λέω εγώ..

Σε ένα παράλληλο σύμπαν μπορεί. Για την intel μιλάμε, που πουλάει τους τετραπύρηνους 400ε.

 

Το κακό με την Intel είναι το ίδιο δεν έχει ανταγωνισμό.

 

Δυστυχώς.

Το ότι ο επεξεργαστής υπάρχει από καιρό στους servers αλλά αποφασίζει να τον διαθεσει (αλά Pentium 4 extreme edition) λίγο πριν τη διάθεση των Zen μου θυμίζει λίγο την επόχη που κυκλοφόρησαν οι Athlon64. Μακάρι να είναι σημάδι ότι ο Zen θα είναι έστω και λίγο ανταγωνιστικός :-D

Νομίζω θα είναι μεγάλη χρονιά το 2016 για την AMD. Υπομονή.

 

σορρυ αλλα και με 3570κ με μια καλη καρτα γραφικων παιζω τα παντα.. προσθεσε λοιπον και αυτο το νουμερο στην προταση σου

Δεν θα κάτσω να βάλω όλους τους gaming cpu τώρα :P . Πάντως ναι, και ένας OCed 3570k/2500k τα πάνε περίφημα ακόμα και σήμερα. Αυτοί οι επεξεργαστές είχαν έρθει για να μείνουν απ'ότι φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε βγάλε έναν i7 με 6c/12t στα 300 ευρώ λέω εγώ..

Σε τρωει η αναβαθμιση ελα παραδεξου το :D

 

 

Πραγματικα δεν καταλαβαινω την χρησιμοτητα 10 πυρηνων.

Ενω τους 8 πυρηνες στα κινητα δηλαδη καταλαβαινεις την χρησιμοτητα τους και καλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην δωσεις 1000€ για gaming ενας 6 core με hyper threading αρκει για πολλα χρονια κ 6 cores αν γραφεις και κανεις edit videos κτλ .
Και αν αρχισεις καποτε να χανεις απο τον cpu fps οταν γραφεις games παιρνεισ μια καρτα με 100-200€ και την εχεις για χρονια.
παλι πιο οικονομικο ειναι.
Αυτος o cpu δεν ειναι για gamers/streamers κτλ
Καθαρα για επαγγελαμτικη χρηση ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω οτι θα τον κανετε Lab η θα τον βαλει μια μικρη η μεσαια εταιρια για Virtualization σε Windows Server Hyper - V η σε Vmware Esxi να πω τωρα μαλιστα σουπερ. Να το παρετε ομως για να το παιζετε υπερανω του στυλ πως θα πεταξετε 500 η 800 ευρω ετσι για να κανετε κοντρες με τους φιλους σας η να παιζετε παιχνιδια το θεωρο μαζοχιστικο  διοτι τα παιχνιδια αυτη τη στιγμη αν εξερεσουμε δυο η 5 αντε 10 τιτλους οι υποληποι απλα δεν υποστιριζουν Multithreads . Γιαυτο αφηστε της χαζομαρες και βαλτε κανα φραγκο στην ακρη γιατι μας περιμενουν δυσκολοι καιροι εκτος και αν εισαστε φραγκατοι τοσο που δεν υπολογιζετε τα ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα φτάνει ένα νεφρό??? γιατί απόσο ξέρω άν κάποιος πουλήσει και τα δύο πεθαίνει

Χαχαχαχα!! Λιώνω και μόνο για το σχόλιο!!

Με 1 νεφρό και μισή σπλήνα κάτι θα πάρουμε!! Χαχαχαχα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω οτι θα τον κανετε Lab η θα τον βαλει μια μικρη η μεσαια εταιρια για Virtualization σε Windows Server Hyper - V η σε Vmware Esxi να πω τωρα μαλιστα σουπερ. Να το παρετε ομως για να το παιζετε υπερανω του στυλ πως θα πεταξετε 500 η 800 ευρω ετσι για να κανετε κοντρες με τους φιλους σας η να παιζετε παιχνιδια το θεωρο μαζοχιστικο  διοτι τα παιχνιδια αυτη τη στιγμη αν εξερεσουμε δυο η 5 αντε 10 τιτλους οι υποληποι απλα δεν υποστιριζουν Multithreads . Γιαυτο αφηστε της χαζομαρες και βαλτε κανα φραγκο στην ακρη γιατι μας περιμενουν δυσκολοι καιροι εκτος και αν εισαστε φραγκατοι τοσο που δεν υπολογιζετε τα ευρω

Πιο λαθος πεθαινεις ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζόμαστε 10 πυρήνες για το antivirus μας....χαχαχαχα αλλά πέρα από την πλάκα ούτε τους διπύρηνους χρειαζόμασταν κάποτε. Ισως είναι υπερβολικοί οι 10 πυρήνες αλλά αν το directx12 μπορεί να χρησιμοποιήσει περισσότερους πυρήνες ίσως η κατάσταση να αλλάξει σιγά σιγά.

κάποτε,οι εποχές αλλάζουν γιατί για να τρέξεις σε παλιό υπολογιστή βαριά προγράμματα επαγγελματικά ήθελες 2-3 χιλιάρικα ενώ τώρα και με 1000 ευρώ κάνεις αξιοπρεπέστατα την δουλειά σου σε πολλά βαριά προγράμματα.

και τις εποχές που αναφέρεσαι τα γραφικά ήταν χάλια,οι υπολογιστές κολλάγανε,δεν υπήρχαν full hd και τέτοια και γενικά όλα ήταν πίσω......και η audi κάποτε έβγαζε δίχρονα μοτέρ πύραυλους για την εποχή τους αλλά τα 50 άλογα σήμερα δεν φτουράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...