Προς το περιεχόμενο

Η Intel ετοιμάζει τον Core i7-6950X, ένα δεκαπύρηνο τέρας για την αγορά HEDT


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι επεξεργαστές Skylake φαίνεται πως τελικώς θα αποδειχτούν μεγάλη επιτυχία για την Intel, ωστόσο οι ενθουσιώδεις χρήστες έχουν στραμμένη την προσοχή τους στην πλατφόρμα HEDT (High-End DeskΤop, LGA2011-v3/ X99) και στην επερχόμενη κυκλοφορία των high-end/ multi-core επεξεργαστών Broadwell-E, που θα διαθέτουν μεγαλύτερη cache και θα περιλαμβάνει ένα 10-core/ 20-threads μοντέλο.

Σύμφωνα με φήμες, η Intel αναμένεται να κυκλοφορήσει τον επεξεργαστή με την ονομασία Intel Core i7-6950X που ενσωματώνει δέκα πυρήνες καθώς και την τεχνολογία HyperThreading, ενώ επιπλέον θα διαθέτει 25MB L3 cache και base clock στα 3,0GHz.

 

Μαζί με τον κορυφαίο Core i7-6950X, η Intel αναμένεται να ανακοινώσει και τον οκταπύρηνο Core i7-6900K με 3,3GHz base clock και 20MB L3 cache ενώ θα παρουσιάσει και τους εξαπύρηνους Core i7-6850K και Core i7-6800K με 15MB L3 cache και base clocks στα 3,6GHz και 3,4GHz αντίστοιχα.

 

Όλα τα νέα Broadwell chips που θα κατασκευάζονται σε κλίμακα 14nm θα διαθέτουν ενσωματωμένο ελεγκτή μνήμης που μπορεί να διαχειριστεί επίσημα αρθρώματα έως και DDR4-2400 και όχι έως στα DDR4-2133 όπως συμβαίνει με τους Haswell. Όλα τα chips είναι συμβατά με motherboards που διαθέτουν socket LGA2011-V3, αν και ενδεχομένως να χρειαστεί οι κάτοχοι τους να αναβαθμίσουν το BIOS τους στην τελευταία έκδοση. Ο κορυφαίος Extreme Edition αναμένεται να κοστίζει κοντά στα $999.

 

Link.png Site: DigitalTrends
Link.png Site: WCCFTech

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άγιε μου Βασίλη... αυτό το δώρο θέλω τα χριστούγεννα.

Ήμουν πολύ καλό παιδί.

Έπινα όλο μου το γάλα και άκουγα πάντα την μαμά και τον μπαμπά.

 

:D :P :D

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχει ο 6700K 400ε, φαντάσου πόσο θα έχουν αυτοί... :P

 

Θα τα ξαναπούμε Intel σε 5 χρόνια πάλι. Αν δεν τα βγάλει τα λεφτά του ο 6700Κ, σύστημα δεν αλλάζω. Βγάλε και 20core cpu να μου κάνεις τη χάρη... :P

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι απο περιεργεια, τετοιους επεξεργαστες τι τους χρειαζεστε?

Επαγγελματική χρήση.

Θα υπάρξουν όμως και άτομα που θα το πάρουν και για gaming επειδή έχουν χρήματα.

Τι καλύτερο όμως να είσαι gamer και να το χρειάζεσαι  και για δουλειά :)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι απο περιεργεια, τετοιους επεξεργαστες τι τους χρειαζεστε?

γιατι καποιοι μπορουν,δε χρειαζεται να υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος.εκτος απο καποια προγραμματα που χρειαζονται επεξεργαστικη δυναμη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για επαγγελματικη χρηση να το καταλαβω...ας πουμε video rendering η κατι αντιστοιχο...για παιχνδια τι να τον κανεις? η καρτα γραφικων θα τα κανει ολα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν βγαλει κατι καλητερο απο τον 4790K μου και ειναι σε νορμαλ τιμη τοτε και μονο ναι! μεχρι τοτε τον χερομαι και τον απολαβανω σε με ολα του τα GHZ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για επαγγελματικη χρηση να το καταλαβω...ας πουμε video rendering η κατι αντιστοιχο...για παιχνδια τι να τον κανεις? η καρτα γραφικων θα τα κανει ολα...

Το ότι θα κάνει τα περισσότερα η gpu είναι αλήθεια.Το να λες θα τα κάνει όλα είναι λάθος όμως.Υπάρχουν άπειρα benchmarks για να δεις διαφορές σε games απο cpu σε cpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 cores /20 threads ουδέν σχόλιο.Τέρας απλά.Ας ελπίσουμε ότι ετοιμάζει και η Amd κάτι δυνατό από την πλευρά της (zen) για να μην παίζει μπάλα μόνη της η Intel.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...