Προς το περιεχόμενο

Τι linux σε pentium 4?


Dynamics

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους!

Εδώ και λίγο καιρό έχω βάλει στον σταθερό μου lubuntu τα οποία απ ότι κατάλαβα μετά από αναβάθμιση έγιναν ubuntu δεν είμαι σίγουρος βέβαια αν γίνεται κάτι τέτοιο :P για βασικό λειτουργικό έχω windows vista και για δεύτερο έχω το linux που είπα!Ο υπολογιστής είναι pentium 4 3ghz με 1 giga ram και 512 κάρτα γραφικών!Το ερώτημα είναι βάρια τα λινουξ που έχω?γιατί μετά από κάποια ώρα νιώθω ότι υπολογιστής αρχίζει και σέρνεται σε σχέση με την αρχή...Το θέλω για βασικές λειτουργίες facebook,youtube,ταινίες,music και γενικά social! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim την καρτα γραφικων την αλλαξα προσφατα μπηκα στο λογισμικο και ενημερωσεις και απο εκει μου εβγαλε καποια αρχεια για κατεβασω και διαλεξα καποιο στην τυχη!δεν ξερω αν το εκανα καλα αλλα μου εμφανισε στο μενου nvidia  εικονιδιο 

Με 1Giga Ram μην περιμένεις και πολλά.. ειδικά για σερφάρισμα σε facebook και γενικά «βαριά» sites.

σίγουρα απλά να πάει λίγο καλύτερα από τα vista που έχω!έτσι και αλλιώς δεν το θέλω για τρελά πράγματα λίγο σοσιαλ,ταινίες τορεντ κτλ!

Το Swap partition, τι μέγεθος έχει;

θες να πεις σκληρο δισκο?160αρι εχω πανω τα 90 απ οτι βλεπω τα εδωσα για linux!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Swap partition, τι μέγεθος έχει;

 

θες να πεις σκληρο δισκο?160αρι εχω πανω τα 90 απ οτι βλεπω τα εδωσα για linux!

 

Όχι δεν εννοεί το μέγεθος όλου του δίσκου αλλά το μέγεθος του διαμερίσματος (partition) που χρησιμοποιείται ως swap. Κατά την εγκατάσταση (λογικά) έφτιαξες ένα partition το οποίο θα είναι διαθέσιμο στο σύστημα για να το χρησιμοποιεί ως (ας πούμε) βοηθητική μνήμη. Για να του απαντήσεις ο πιο απλός τρόπος είναι να δώσεις το αποτέλεσμα της εντολής:

sudo fdisk -l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι δεν εννοεί το μέγεθος όλου του δίσκου αλλά το μέγεθος του διαμερίσματος (partition) που χρησιμοποιείται ως swap. Κατά την εγκατάσταση (λογικά) έφτιαξες ένα partition το οποίο θα είναι διαθέσιμο στο σύστημα για να το χρησιμοποιεί ως (ας πούμε) βοηθητική μνήμη. Για να του απαντήσεις ο πιο απλός τρόπος είναι να δώσεις το αποτέλεσμα της εντολής:

sudo fdisk -l

μου εβγαλε αυτο

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160040803840 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders, total 312579695 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x00000001
 
   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048   175920503    87959228    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2       175921150   312578047    68328449    5  Extended
/dev/sda5       175921152   310482943    67280896   83  Linux
/dev/sda6       310484992   312578047     1046528   82  Linux swap / Solaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά θα μπορούσες να διπλασιάσεις το μέγεθος του swap partition αφού υποτίθεται ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον διπλάσιο από τη RAM αλλά η γνώμη μου είναι ότι δύσκολα θα φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά του ubuntu από το lubuntu είναι στην επιλογή περιβάλλοντος (unity/lxde αντίστοιχα) και στο βασικό σετ προγραμμάτων που έχουν προεγκατεστημένα. Απο κει και πέρα είναι έτσι κι αλλιώς το ίδιο πράγμα. 

Το περιβάλλον που χρησιμοποιείς είναι αρκετά ελαφρύ αλλά η ...βασική χρήση που του κάνεις είναι από τις πιο "απαιτητικές".

Το πρόβλημά σου δεν είναι το βαρύ λειτουργικό αλλά οι εξαιρετικά μεγάλες απαιτήσεις του σύγχρονου internet.

Αυτός είναι και ο λόγος που παίρνει λίγη ώρα να αρχίσει να "σέρνεται". Όσο αυξάνονται τα tabs στον browser συνήθως.

Η μνήμη σου είναι πολύ λίγη για τις απαιτήσεις των σύγχρονων browser και των sites/εργασιών που τη χρησιμοποιείς. Η προσθήκη swap στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορεί να σου δώσει κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βρεις στις αγγελίες εντός site, μια μνήμη 1GB ακόμα που θα σε βοηθήσει λίγο. Αν η μητρική σου έχει 4 slot, πάρε 2χ1gb. Η τιμή είναι πολύ χαμηλή, και θα δεις διαφορά, στην φόρτωση των tab κ.τ.λ.

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/ram/

Ψάξε για ddr2, κατά προτίμηση πωλητές με αξιολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...