Προς το περιεχόμενο

Καινούριος στα Linux...Παλιός στα Windows


sea-marine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας :)

Θέλω να βάλω LInux στο laptop χωρίς να βγάλω τα windows και να τρέχω όποτε θέλω το ένα κι οποτε θέλω το άλλο. Γίνεται?

Αν ναι, τότε προτείνετε μου κανένα καλό διανομέα και γενικά ότι συμβουλές έχετε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα από τα windows φτιάξε ένα διαμέρισμα το λιγότερο 5gb και αν θες και ένα δεύτερο 1-2Gb για swap,μην τα κάνεις διαμόρφωση μην τα κάνει τίποτα απλά κενό χώρο να είναι,μπορείς από την διαχείριση δίσκων, μπορείς να κατεβάσεις και κάποιο πρόγραμμά π.χ. το ελεύθερο minitools partition wizard.

 

Για την εγκατάσταση το ευκολότερο είναι να συνδέσεις το iso που θα κατεβάσεις σε κάποιο virtual machine μαζί με το κεντρικό σου δίσκο και να κάνεις έτσι την εγκατάσταση.

Απλά επιλέγεις να περάσει το linux στον ελεύθερο χώρο, και δεν προχωράς αν δεν βρεις και επιλέξεις να περάσει το boot στην αρχή του κανονικού σου δίσκου και όχι στο διαμέρισμα όπου θα είναι η διανομή,λογικά θα είναι από προεπιλογή αυτό. 

 

Σαν διανομή προτείνω xubuntu αφού είναι ελαφρύ άλλα διατηρεί μια καλή λειτουργικότητα,αν είναι παλιό laptop κατέβασε την non-pae έκδοση..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος μου είναι 111 GB και αυτή τη στιγμή έχω ελεύθερα 37 GB.

ακόμα και 20 GB να διαθέσω για τα Linux, καλά είναι?

Οι αντίστοιχες εφαρμογές και αρχεία στα linux δεν καταλαμβάνουν περίπου τον ίδιο όγκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αντίστοιχες εφαρμογές και αρχεία στα linux δεν καταλαμβάνουν περίπου τον ίδιο όγκο?

Ποιες εφαρμογές και αρχεία θα περάσεις;

Η πλήρες εγκατάσταση του xubuntu θέλει κάτι λιγότερο από 5Gb αν περάσεις επιπλέον πολλά μεγάλα πακέτα εφαρμογών θα χρειαστείς και τον ανάλογο επιπλέον χώρο.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rufus--> https://rufus.akeo.ie/   ---> Πρόγραμμα για να γράψεις μια διανομή σε usb stick.

Διανομές-->http://xubuntu.org/, http://manjaro.github.io/download/  (προτείνω την xfce έκδοση), http://www.linuxmint.com/download.php

 

Διάλεξε μια διανομή και μέσα απο τα window$ τρέξε το rufus και γράψε το iso, σε usb. Απο αυτό θα κάνεις boot, και απο εκεί θα διαλέξεις να γίνει εγκατάσταση χωρίς να αφαιρεθούν τα windows, στον ίδιο δίσκο. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απο πριν, ουτε resize, ούτε να χωρίσεις τον σκληρό. Θα γίνει αυτόματα απο την εγκατάσταση του linux. Ο grub που είναι ο εκκινητής του linux θα πρέπει να είναι εγκαταστημένος εκει που βρίσκονται τα windows, ωστε να σε ρωτάει κατά την έναρξη ποιο λειτουργικό θες να ξεκινήσει (συνήθως dev/sda1 για sata, ή dev/hda1 για ata-ide).

Ξεκίνα και ότι χρειαστείς ρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έβγαλα άκρη, τα έβγαλα τα windows κι έχω μονο linux.

την διανομή που πρότεινε ο tuxpower.

δεν κατάφερα να τα ορίσω σε ελληνική γλώσσα...δεν είδα καν τέτοια επιλογή...είχε πολλές γλώσσες αλλα όχι ελληνικά.

Σε πρώτη φάση θέλω να μου πείτε πως βάζω ελληνικά γράμματα στο πληκτρολόγιο μου για να συνεννοούμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκινούσες την εγκατάσταση το πρώτο παράθυρο που ανοίγει σε ρωτάει ποια γλώσσα θέλετε να χρησιμοποιηθεί.Μάλλον το προσπέρασες.

 

Τώρα για να προσθέσεις keyboard layout.

Κάνε δεξί κλίκ στο πάνω πάνελ, και επέλεξε Panel->Add New Items.

Απο την λίστα που θα εμφανιστεί επέλεξε Keyboard Layouts.

Θα σου εμφανίσει ένα εικόνιδιο στο panel us. Κάνε δεξί κλίκ εκεί και Add keyboard layout. Επίσης καθόρισε με ποιο πλήκτρο θα αλλάζεις layout στο πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκίνησα την εγκατάσταση, το είδα εκείνο το παράθυρο...είχε πολλές γλώσσες αλλά δεν είχε ελληνικά και έτσι επέλεξα τα αγγλικά.

Όσο για το πληκτρολόγιο, το έκανα...σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...