Προς το περιεχόμενο

Πολλαπλό τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιείς φυσικό παραλληλισμό (ερπετοειδη) τον οποίο κατανοεις για σε μια συζήτηση περί κάτι που εξ ορισμού (δικού μου) αδυνατούμε να κατανοήσουμε λόγω φυσικών περιορισμών. Άσχετο

 

Το Santa Claus argument. Εγώ στον ορισμό μου δεν μιλάω ούτε για άγιο Βασίλη ούτε για ερπετά.

Κάτι που στην ουσία κάνει το ερώτημα μου ακόμα λιγότερο άτοπο από το ερώτημα περί "Θεού".

Οι ερπετοειδείς (βλέπε θεωρίες συνωμοσίας) κατά τ άλλα υποτίθεται δεν έχουν υπερφυσικές δυνάμεις, τις οποίες και αδυνατούμε να κατανοήσουμε; :Ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Γι αυτό το λόγο άλλωστε υπάρχουν ολόκληρα Χριστινικά δόγματα που απορρίπτουν  ως "άσεχτα" μια σειρά από Χριστινικά κείμενα.

 

Μικρό παράδειγμα σχετικά με αυτό:

 

Η Βίβλος των Χριστιαννών Ορθόδοξων έχει 76 βιβλία, των Καθολικών 73 και των Προτεσταντών 66.

 

Το πιο τραγελαφικό είναι ότι υπάρχουν 4 βιβλία "Μακκαβαίων", οι Ορθόδοξοι δέχονται τα 3, οι Καθολικοί τα 2 και οι Προτεστάντες κανένα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε βλέπω κάτι κακό ... ήταν συνήθες πρόβλημα ο κορεσμός του δικτύου σε τέτοιες περιπτώσεις ... ίσως να είναι μια λύση

αντε και λιγο ον τοπικ .....

 

Today....

 

151116-eiffel-tower-red-white-blue-1240p

 

 

Είδατε τελικά που είστε αχάριστοι και άδικα κράξατε τον Μπέο !

Μικρό παράδειγμα σχετικά με αυτό:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Abrogation_of_Old_Covenant_laws

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τους πούμε πως τελικά δεν υπάρχει θεός και να τελειώνει το πανηγύρι ;

Και με τους μεν και με τους δε.

 

Τελικά δεν υπάρχει?Από πότε?Ανακοινώθηκε επίσημα και δεν το ξέρω?

Εδώ δεν ξέρουμε από τι αποτελείται το 97% του σύμπαντος και το βαφτίσαμε σκοτεινή ενέργεια και σκοτεινή ύλη,βρήκαμε αν υπάρχει θεός?

Το τι πιστεύεις προσωπικά εσύ δεν εξαναγκάζει και τους άλλους να το αποδεχθούν αυτόματα.Καλή τύχη πάντως μ'αυτό αν θες να το επιχειρήσεις.

 

Φίλε μου, στην Ευρωπαϊκή Ένωση ζουν γύρω στα 15 εκατομμύρια μουσουλμάνοι. 1,5 φορά ο πληθυσμός της Ελλάδας δηλαδή. Προφανώς υπάρχουν χιλιάδες μουσουλμάνοι εγκληματίες μεταξύ αυτών, κάποιοι αδίστακτοι τρομοκράτες και εκατοντάδες χιλιάδες με δυσκολίες προσαρμογής στο κοινωνικό σύνολο. Υπάρχουν όμως και εκατομμύρια που ζουν φυσιολογικά και δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα. Εσύ είπες σε γενικές γραμμές ότι οι αξίες των μουσουλμάνων είναι ασύμβατες με την Ευρώπη. Η πραγματικότητα σε διαψεύδει. Αν όντως ήταν ασύμβατες, θα είχαμε χιλιάδες τρομοκράτες να ανατινάσσονται σε όλη την Ευρώπη. Η αλήθεια είναι ότι προφανώς βρίσκουν συνθήκες διαφορετικές από αυτές που επικρατούν στην πατρίδα τους, αλλά η τεράστια πλειονότητα προσαρμόζεται και ζει όπως όλος ο κόσμος. Ο Βέλγος που μεταναστεύει στη Γαλλία έχει φυσικά λιγότερες δυσκολίες προσαρμογής λόγω πιο συγγενούς κουλτούρας, αλλά δεν συζητάμε γι' αυτό. Ασυμβατότητα σημαίνει κάτι άλλο.

 

 

Με λίγα λόγια το κλασικό ''Δεν είναι όλοι οι μουσουλμάνοι τρομοκράτες,εγκληματίες,κακοί κτλ''.Τέλεια.Αυτό είναι το θέμα όμως?Όχι βέβαια.Το θέμα είναι,

 

- οι ''τζιχαντιστές'' που περνούν ελεύθερα στην Ευρώπη μέσω των ''μεταναστευτικών'' ροών και η πολιτική των ανοικτών συνόρων,

- τα αποτελέσματα της πολυπολιτισμικότητας ως προς τη σταδιακή διάλυση του κοινωνικού ιστού(πολλοί από τους ταυτοποιημένους τρομοκράτες ήταν γάλλοι πολίτες και ένας βέλγος),

- η απογείωση των σεξουαλικών εγκλημάτων σε χώρες όπως η Σουηδία,

- ο χαμηλός δείκτης γονιμότητας των ευρωπαίων σε σχέση με τους μουσουλμάνους στην Ευρώπη όπου μιλάμε για μία βραδυφλεγή πληθυσμιακή βόμβα.

 

Ως προς τη συμβατότητα Ισλάμ και δυτικών κοινωνιών,το 74% των γάλλων όμως διαφωνεί μαζί σου και πιστέυει ότι το Ισλάμ δεν είναι συμβατό με την γαλλική κοινωνία.

Επειδή αναφέρεις γιατί δεν ανατινάσσονται οι μουσουλμάνοι αφού διαφωνούν ας δούμε την άποψη τους περί αυτού καθώς το 35% των μουσουλμάνων στη Γαλλία υποστηρίζει τις βομβιστικές επιθέσεις αυτοκτονίας σε πολίτες.

 

https://web.archive.org/web/20150429155650/http://www.pewresearch.org/files/old-assets/pdf/muslim-americans.pdf#page=60

 

Δηλαδή 2-2.5 εκατομμύρια άτομα υποστηρίζουν τις επιθέσεις αυτοκτονίας,αυτήν την κλασική δυτική αξία.Δεν είναι τρομοκράτης μόνο αυτός που παίρνει το πολυβόλο και σκοτώνει αλλά και αυτός που σιωπηρά συμφωνεί και εγκρίνει.

Ως προς τι άλλες νοοτροπίες που υποστηρίζουν,όπως Sharia Law,τυφλή υπακοή της γυναίκας στον άντρα,σύγκρουση θρησκείας και μοντέρνας κοινωνίας,δυτικός τρόπος διασκέδασης(πχ συναυλίες) και ηθική,δες εδώ :

 

https://board.freedomainradio.com/topic/45596-heres-how-truth-reason-can-reach-more-people-animations-with-data/

 

To 65%-70% στις γαλλικές φυλακές είναι μουσουλμάνοι οι οποίοι αποτελούν το 10%-12% του γαλλικού πληθυσμού.Δεν είναι όμως όλοι οι μουσουλμάνοι κακοί και απροσάρμοστοι έ?Δεν τους λες και παναγίες πάντως.

 

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/11352268/What-is-going-wrong-in-Frances-prisons.html

 

Δεν είναι κακό να αναφέρουμε μερικά νούμερα,πολύ καλύτερο από το να μιλάμε στο αέρα για ''κάποια εκατομμύρια'' και ''κάποιες χιλιάδες'' που καταλήγουν εγκληματίες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που στην ουσία κάνει το ερώτημα μου ακόμα λιγότερο άτοπο από το ερώτημα περί "Θεού".

Οι ερπετοειδείς (βλέπε θεωρίες συνωμοσίας) κατά τ άλλα υποτίθεται δεν έχουν υπερφυσικές δυνάμεις, τις οποίες και αδυνατούμε να κατανοήσουμε; :Ρ

Μα και εγώ θεωρώ το ερώτημα ύπαρξης θεου άτοπο (χωρις νοημα) για εμάς λόγω αδυναμίας κατανόησης.

 

Τώρα πως καποιος φτανει από το ατοπο ερώτημα στην πεποίθηση πως υπάρχει η δεν υπαρχει Θεός με λογικά βήματα, δεν το ξερω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε και λιγο ον τοπικ .....

 

Today....

 

 

 

151116-eiffel-tower-red-white-blue-1240p

 

 

 

 

btw ... απορία της στιγμής ...

 

Πως κάνεις μια "σκατουλί" επιφάνεια να φαίνεται λευκή φωτίζοντάς την ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα οκ τον ρωτάει αν ειναι ιερος πολεμος κα απαντάει ναι ειμαι, ρεπορτάζ απο καποιον που καλυπτε γεγονοτα τις Μυκόνου απλα γέλιο κ τπτ άλλο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περί πνευματικών δικαιωμάτων της Βίβλου, τι κρατάμε, τι πετάμε, απάντησε ο Φίλιππος (ο οποίος είναι για το θρεντ ότι τα υγρά μωρομάντηλα για τη διάρροια, με έχει συγκινήσει η ψυχραιμία του). Εγώ απλώς θα προσθέσω ότι ο μέσος Χριστιανός πιστεύει ότι υπήρξε κάποτε ένας κύριος (pun intended) ο οποίος πέθανε και μετά αναστήθηκε. Το αν οι μισοί πιστεύουν ότι η γη φτιάχτηκε σε 7 μέρες και οι άλλοι μισοί όχι, ή αν προερχόμαστε από κοινό πρόγονο με μαϊμούδες ή είμαστε το αποτέλεσμα χιλιετιών μιας σειράς αιμομιξιών που ξεκίνησε με το σεξ ανάμεσα στον Αδάμ και μια σπάλα, είναι ζήτημα του εκάστοτε πιστού.
 
Για εμένα, ο άνθρωπος που διαλέγει τι πιστεύει από ένα σύστημα δογμάτων, τα οποία στο σύνολό τους και μόνο χαρακτηρίζονται ως θρησκεία, δεν είναι θρήσκος σύμφωνα με τον ορισμό της θρησκείας του, η οποία -όπως προαναφέρθηκε- κάποτε θα τον έκαιγε ζωντανό ως αιρετικό.
 

καταρχψην εσυ ειπες οτι μισεις ολες τις θρησκειες .

το μισος ειναι ακραιο συναισθημα και οπως ο φανατισμος χαρακτηριζουν τους ταλιμπαν σε ολες τις μορφες του ( φυλετικο , οπαδικο , κομματικο κλπ μισος ) .

 

Αρχηγέ, τις θρησκείες μισώ, όχι τους ακολούθους τους. Και το μπρόκολο το σιχαίνομαι αλλά δεν ανατινάζω αγροτικούς συνεταιρισμούς.

Καταλαβαίνω την εγγενή ανάγκη σου για απλοποίηση, αλλά βρίσκεσαι σε λάθος κόσμο για το εγχείρημα αυτό.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΑΡ ειναι ?

οκ κανα 10ευρω που έδωσαν στον πακιστανο τους στοίχισε το έγκυρο ρεπορτάζ

Δηλαδή αν μας στο πει πχ η ΕΥΠ,  θα αλλάξουμε γνώμη, ή θα συνεχίσουμε να μην το πιστεύουμε, επειδή έτσι μας βολεύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάποιος σου πει ότι γ****ε 3 γκόμενες ταυτόχρονα χτες, θα του ζητήσεις αποδείξεις.

 

Εγώ δε θα τού ζητούσα αποδείξεις πάντως. Γιατί να ζητήσω; Ούτε με αφορά, ούτε και τόσο απίθανο είναι.

 

Μέχρι να βρεις κάποια απόδειξη ότι δεν υπάρχει Θεός, το ενδεχόμενο να υπάρχει, παραμένει ανοιχτό.

 

Επιστημονικά, δεν υφίσταται ως έννοια η απόδειξη τής «μη ύπαρξης» τού οτιδήποτε. Το «θετικό» προσπαθεί να αποδείξει η επιστήμη, όχι το «αρνητικό». Πόσο μάλλον, όταν το αντικείμενο είναι κάτι τόσο «φλου» όπως το «Θεός».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστημονικά, δεν υφίσταται ως έννοια η απόδειξη τής «μη ύπαρξης» τού οτιδήποτε. Δεν ξέρω σε ποιο πανεπιστήμιο πήγες και ποια είναι η επιστήμη σου, αλλά προφανώς κάτι δεν έμαθες καλά.

 

Το «θετικό» προσπαθεί να αποδείξει η επιστήμη, όχι το «αρνητικό». Ασυναρτησία ολικής. Από πολλές πλευρές.

 

Πόσο μάλλον, όταν το αντικείμενο είναι κάτι τόσο «φλου» όπως το «Θεός».Ο υπέρτατος στόχος της ανθρώπινης επιστήμης είναι να ανακαλύψει αν υπάρχει Θεός ή όχι.

Το τι υφίσταται επιστημονικά το έγραψα στο ίδιο μήνυμα που πετσόκοψες.

Επιστημονικά, η μη ύπαρξη ή η ύπαρξη αυτού που ορίζουμε ως Θεό, θα ανακαλυφθεί μόλις βρούμε τι έγινε πριν το Μπιγκ Μπανγκ και γιατί έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...