Προς το περιεχόμενο

Πολλαπλό τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς ότι ο σωστός Χριστιανός είναι ο Χριστιανοταλιμπάν;

Οτι αν καποιος ακολουθησει κατα γραμμα τα κειμενα της αγιας Γραφης, μονο σαν ταλιμπαν θα μπορει να χαρακτηριστει.

Απλα εχουμε φτασει σε ενα τετοιο επιπεδο πολιτισμου, που εχουν ριξει νερο στο κρασι τους και σου λενε "δεν εννοει αυτο", "αυτο ειναι συμβολικο" και λοιπες κλαπαρχιδιες.

Παλιοτερα που τους επαιρνε, μια χαρα τα ακολουθουσαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί ότι για να είναι σωστός πρέπει να τηρεί τα πάντα, όχι επιλεκτικά τα "προοδευτικά" μόνο :P

 

Τα πάντα τα τηρούν οι μοναχοί στο Άγιο Όρος (και δεν θα τους έλεγα και ταλιμπάν, είναι άξιοι θαυμασμού σε κάποια θέματα) οι άλλοι κάνουν ό,τι μπορούν. Πάλι σωστοί θεωρούνται (τουλάχιστον όχι τόσο λάθος που να δημιουργεί προβλήματα...)

 

Γενικά, ο ας πούμε εκμοντερνισμένος Χριστιανισμός έχει προοδεύσει αρκετά και δεν αποτελεί εμπόδιο ή πρόβλημα (έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον). Το ίδιο νομίζω ισχύει και για τον πιο light μουσουλμανισμό. Αλλά ακόμα και σκληροπυρηνικός Χριστιανός να είναι κάποιος δεν θα κάνει αυτά που κάνουν οι άλλοι (επειδή είναι Χριστιανός κι έτσι προστάζει η θρησκεία, όχι επειδή είναι απλά βλαμμένος)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί ότι για να είναι σωστός πρέπει να τηρεί τα πάντα, όχι επιλεκτικά τα "προοδευτικά" μόνο ή αυτά που του αρέσουν... :P

Οχι αυτο ειναι λαθος,δεν ισχυει.Καποτε,οταν ειμουν πολυ μικρος πιστευα και ποτε δεν μας διδασκαν ακροτητες ,ακομη και οταν υπηρχαν για παραδειγμα ταινιες που τις θεωρουσαν ανηθικες η βλασφημες,δεν θεωρουσαν οτι πρεπει να απαγορεψουμε την προβολη τους. Οι περισσοτεροι ιερεις που εγω τοτε ειχα γνωρισει,ειδικα οι νεοτεροι,ηταν μορφωμενα και πολυ ανεκτικα ατομα.

 

Να ειμαστε ειλικρινεις,οι ταλιμπαν χριστιανοι δεν ειναι ουτε το ενα χιλιοστο στην Ελλαδα και ακομη και αυτο το απειροελαχιστο ποσοστο περισσοτερο ασκει ψυχολογικη βια σε ηθικα θεματα αυστηροτητας στους ιδιους τους χριστιανους,ποτε δεν ειπαν να παμε να χτυπησουμε η να πειραξουμε τους μουσουλμανους η ατομα αλλης θρησκειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον πειραξαν-απειλησαν οι σημερινοι Χριστιανοι?Θεωρω λιγο αδικη και ακυρη την συγκριση με το Ισλαμ..Βαζετε ως παραδειγμα το φρικιο την Λουκα και χτες τον Μπους :P

Στην Ελλαδα ειναι ελευθερος ο καθενας να πιστευει οπου θελει ή να μην πιστευει,τις χαντζαρες δεν τις επιασε κανεις.

Ακόμα και τη Λουκά επικίνδυνη δεν την λες, γραφική τη λες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα εχουμε φτασει σε ενα τετοιο επιπεδο πολιτισμου, που εχουν ριξει νερο στο κρασι τους και σου λενε "δεν εννοει αυτο", "αυτο ειναι συμβολικο" και λοιπες κλαπαρχιδιες.

 

Όχι όλοι. Έχω βρεθεί σε τελετή γάμου Πεντηκοστιανών. Ακουσα μερικά πολύ όμορφα πράγματα για τις γυναίκες. Όταν δε, τους ρώτησα ''είναι δυνατόν να πιστευετε τετοια πραγματα για τις γυναίκες;'' η απάντηση που πήρα ήταν ''δεν το λεμε εμεις, ο λόγος του Θεού''. Οπότε μπορεις άνετα να πεις ''να πεθάνουν όλοι οι Εβραίοι'', και αν κανεις σου κουνηθεί τον αποστομώνεις με ''Όχι εγώ. Στο 'Ο Αγών μου' το διάβασα''.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον πειραξαν-απειλησαν οι σημερινοι Χριστιανοι?Θεωρω λιγο αδικη και ακυρη την συγκριση με το Ισλαμ..Βαζετε ως παραδειγμα το φρικιο την Λουκα και χτες τον Μπους :P

Στην Ελλαδα ειναι ελευθερος ο καθενας να πιστευει οπου θελει ή να μην πιστευει,τις χαντζαρες δεν τις επιασε κανεις.

 

Οι Χριστιανοταλιμπάν που λέγαμε

 

 

+ το σκηνικό με τον Παστίτσιο κ.λπ κ.λπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι αν καποιος ακολουθησει κατα γραμμα τα κειμενα της αγιας Γραφης, μονο σαν ταλιμπαν θα μπορει να χαρακτηριστει.

Απλα εχουμε φτασει σε ενα τετοιο επιπεδο πολιτισμου, που εχουν ριξει νερο στο κρασι τους και σου λενε "δεν εννοει αυτο", "αυτο ειναι συμβολικο" και λοιπες κλαπαρχιδιες.

Παλιοτερα που τους επαιρνε, μια χαρα τα ακολουθουσαν.

Άρα σήμερα ο Χριστιανισμός δεν είναι πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς η πλειοψηφία τον ακολουθεί πιο χαλαρά και δεν υπάρχουν και ακραίες ομάδες Χριστιανών που κόβουν κεφάλια...απλά έχουν μια παρηγοριά όταν την χρειαστούν και μπορεί που και που να κάνουν και μια καλή πράξη, έστω συμβολική. Το τι γινόταν παλιότερα δεν έχει άμεση σχέση με το θέμα νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να ειμαστε ειλικρινεις,οι ταλιμπαν χριστιανοι δεν ειναι ουτε το ενα χιλιοστο στην Ελλαδα

Από πότε μιλάμε μόνο για την Ελλάδα? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι όλοι. Έχω βρεθεί σε τελετή γάμου Πεντηκοστιανών. Ακουσα μερικά πολύ όμορφα πράγματα για τις γυναίκες. Όταν δε, τους ρώτησα ''είναι δυνατόν να πιστευετε τετοια πραγματα για τις γυναίκες;'' η απάντηση που πήρα ήταν ''δεν το λεμε εμεις, ο λόγος του Θεού''. Οπότε μπορεις άνετα να πεις ''να πεθάνουν όλοι οι Εβραίοι'', και αν κανεις σου κουνηθεί τον αποστομώνεις με ''Όχι εγώ. Στο 'Ο Αγών μου' το διάβασα''.

 

Προφανως και οχι ολοι.

Απλα οι περισσοτεροι που γραφουν εδω μεσα μεγαλωσαν οπως εσυ και εγω.

Πασχα εκκλησια για 5 λεπτα, θρησκευτικα χαβαλε στο σχολειο, και καλος Χριστουλης που ηταν και γαμω τα ατομα.

 

Στην ελλαδα ειναι πολυ μικρο το ποσοστο των ανθρωπων που τους πιπιλανε το μυαλο.

Να ξερουμε και τι λεμε ομως. Το οτι εμεις μεγαλωσαμε ετσι τον 20ο αιωνα, δεν κανει τον χριστιανισμο μια αναιμακτη θρησκεια αγαπης.

Απλα τον φεραμε στα μετρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Χριστιανοταλιμπάν που λέγαμε

 

 

+ το σκηνικό με τον Παστίτσιο κ.λπ κ.λπ

Αυτα γινονται μια φορα καθε 100 χρονια και εκπροσωπουν 1 ανα 100.000 .Πιο πολλοι ειναι οι ματακηδες,παρα αυτοι.Στο ισλαμ ειναι δυσθεωρητο το ποσοστο των ακραιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Χριστιανοταλιμπάν που λέγαμε

 

 

+ το σκηνικό με τον Παστίτσιο κ.λπ κ.λπ

Ηταν ναι μια περιπτωση αντιδρασεων αυτη που παρεθεσες..παλι ασυγκριτη με τους Ισλαμιστες.

Πιο σωστα ηταν ενα παρτυ Χρυσαυγιτων. Δεν ακυρωνω την υπαρξη ορισμενων φανατικων Χριστιανων αλλα οπως και να το κανουμε ολα εχουν μια κλιμακα ετσι ? Πχ πριν χρονια μουσουλμανοι εκαψαν την μιση Αθηνα για το περιστατικο με το Κορανι αν θυμασαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και οχι ολοι.

Απλα οι περισσοτεροι που γραφουν εδω μεσα μεγαλωσαν οπως εσυ και εγω.

Πασχα εκκλησια για 5 λεπτα, θρησκευτικα χαβαλε στο σχολειο, και καλος Χριστουλης που ηταν και γαμω τα ατομα.

 

Στην ελλαδα ειναι πολυ μικρο το ποσοστο των ανθρωπων που τους πιπιλανε το μυαλο.

Να ξερουμε και τι λεμε ομως. Το οτι εμεις μεγαλωσαμε ετσι τον 20ο αιωνα, δεν κανει τον χριστιανισμο μια αναιμακτη θρησκεια αγαπης.

Απλα τον φεραμε στα μετρα μας.

Ο Χριστιανισμος σαν αρχικη διδαχη συγκριτικα με την εποχη που γεννηθηκε ειναι θρησκεια αγαπης.Εχω ασχοληθει πανω απο 20ετια γιατι διαβαζω πολυ φιλοσοφια και σχετικα με θρησκειες.Ολες τις θρησκειες.Η διαστρεβλωση του και οι διαφοροι φιλοσοφοι που ξεπηδησαν μετα τον θανατο του Ιησου εγραψαν και ειπαν δικες τους δοξασιες που ειχαν ασχημες επιδρασεις με δικες τους ερμηνειες που ηταν πολλες αφορες ασχετες με αυτα που ειχε πει εκεινος. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον πειραξαν-απειλησαν οι σημερινοι Χριστιανοι?Θεωρω λιγο αδικη και ακυρη την συγκριση με το Ισλαμ..Βαζετε ως παραδειγμα το φρικιο την Λουκα και χτες τον Μπους :P

Στην Ελλαδα ειναι ελευθερος ο καθενας να πιστευει οπου θελει ή να μην πιστευει,τις χαντζαρες δεν τις επιασε κανεις.

Ε ναι. Ποτέ δεν έχει διαδηλώσει ουτε ένας χριστιανός εναντίον των μουσουλμάνων έξω απο το τζαμί των Αθηνών. Ουψ, απαγορεύεται να χτιστεί τζαμί στην Αθήνα!

 

Ο ορισμός της ανεξιθρησκείας και του σεβασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μιας και μιλαμε για ακινδυνους χριστιανους, ας θυμηθουμε και αυτον εδω τον κουραμπιε

(και ναι σκληρες εικονες)

 

 

iraq-bush.jpg

 

 

 

Κατ' αρχήν...σεμνά σε παρακαλώ, όταν μιλάς για το Γιώργη! Ακούς εκεί κουραμπιές...

 

...κατά δεύτερον, αυτό που δείχνεις είναι παράπλευρη απώλεια, το είπα και πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...