Προς το περιεχόμενο

Πολλαπλό τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξέρω αν αναφέρθηκε , αρχίζει σιγά σιγά 

Air strikes follow Hollande 'merciless' pledge
Posted at21:37

A reminder of what French President Francois Hollande said in the aftermath of the attacks. He said his country would be "merciless" in its response to Islamic State, vowing to "use all means within the law.. on every battleground here and abroad together with our allies".

With the news that French aircraft have pummelled targets in the Syrian city of Raqqa, he appears to have backed up his strong words with action.

http://www.bbc.com/news/live/world-europe-34825270

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι πάντως να βάζουν όλοι σημαίες της Κένυα όταν έγινε αυτό :

 

προσοχή σκληρές εικόνες

 

 

BWz0b61.jpg

 

 

 

http://www.lifo.gr/team/u51848/56633

 

Σοκάρομαι όπου με συμφέρει...

 

Τώρα που το σκέφτομαι, ούτε της Ρωσίας όταν έριξαν το αεροπλάνο με 250 επιβάτες.

 

Ούτε της Βραζιλίας βάλανε όταν βίωσε αυτή την ιστορική συντριβή από τη Γερμανία στο Μουντιάλ, μέσα στο σπίτι της! Πέρα από το συμβάν στο Παρίσι καθεαυτό, που είναι δευτερεύουσας σημασίας προφανώς, και σαν κάποιος που έχει προνοήσει να αγοράσει τις σημαίες όλων των χωρών της Γης για τέτοια happenings ακριβώς, δεν μπορώ παρά να περιπαίξω όλους αυτούς τους κρετίνους που βρίσκουν αφορμή να πετάξουν τέτοιο εύκολο κλισέ, δηλώνοντας έτσι «παρών».

 

Πότε θα ωριμάσουμε ως κοινωνία ρε πούστη μου;

.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ούτε της Βραζιλίας βάλανε όταν βίωσε αυτή την ιστορική συντριβή από τη Γερμανία στο Μουντιάλ, μέσα στο σπίτι της! Πέρα από το συμβάν στο Παρίσι καθεαυτό, που είναι δευτερεύουσας σημασίας προφανώς, και σαν κάποιος που έχει προνοήσει να αγοράσει τις σημαίες όλων των χωρών της Γης για τέτοια happenings ακριβώς, δεν μπορώ παρά να περιπαίξω όλους αυτούς τους κρετίνους που βρίσκουν αφορμή να πετάξουν τέτοιο εύκολο κλισέ, δηλώνοντας έτσι «παρών».

 

Πότε θα ωριμάσουμε ως κοινωνία ρε πούστη μου;

.

Γιατι σου κανει εντυπωση?Εδω σε χωρες  με ανωτερο μεσο μορφωτικο δεικτη η προπαγανδα και τα μεσα παραπληροφορησης φτιαχνουν νοοτροπιες ποσο μαλλον εδω.

 

Αριστουργημα :  http://www.amazon.com/Psychology-Crowds-Gustave-Bon-ebook/dp/B00L2O6G9C/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1447625808&sr=8-1&keywords=psychology+of+the+crowd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δεν είναι διαφορετικό να γίνει ένα έγκλημα στο όνομα του Θεού από το να γίνει από κάποιον που απλά έχει και μια θρησκεία; Δηλαδή, οι τζιχαντιστές θεωρούνται "σωστοί" μουσουλμάνοι όπως το βλέπουν αυτοί ενώ στα παραδείγματα που έβαλες νομίζω ούτε οι μεν θεωρούνται σωστοί Χριστιανοί ούτε οι δε σωστοί Βουδιστές.

 

Μα αυτο ακριβως ειναι το θεμα. Οι φανατικοι ισλαμιστες χρησιμοποιουν σαν δικαιολογια τον θεο τους για να κανουν οτι κανουν. Δε πιστευουν στα αληθεια σε αυτον και ουτε ειναι και τοσο καλα διαβασμενοι. Αν μιλησεις με οποιδηποτε μουσουλμανο το πιο πιθανο ειναι να σου πει πως αυτοι του isis ειναι η ντροπη του ισλαμ και πως πουθενα ο προφητης δεν μιλησε για τετοιες ακροτητες. Αν σου τους υποστηριξει τοτε καλυτερα να αρχισεις να κρατας αποστασεις απο αυτον  B)

 

Για να κανει καποιος ενα εγκλημα το μονο που χρειαζεται ειναι να το δικαιολογησει καλα στον εαυτο του ωστε να μην εχει τυψεις μετα. Μπορει οι του isis να δολοφονουν δυτικους πολιτες για αντιποινα επειδη χασανε τους γονεις τους πριν 10 χρονια σε εναν βομβαρδισμο στο Ιρακ. Μπορει να κυνηγανε απιστους που πιστευουν μολυνουν την ανθρωποτητα. Μπορει να πιστευουν πως ειναι αδικια να υπαρχει τετοιο οικονομικο χασμα στις παροχες των δυο λαων και ετσι να φερουν μια ισσοροπια για ολους. Μπορει απλα να πιστευουν πως ειναι οι εκλεκτοι στρατιωτες του θεου και ετσι θα τους συγχωρεθει οτι μα οτι ηλιθιοτητα και να κανουν απο τον υψιστο δικαστη τους που ζει στον ουρανο.

Το μονο κοινο που εχουν αυτα τα ατομα ειναι καλλο στον εγγεφαλο και τιποτα αλλο. Ειναι ατομα με ψυχικες διαταραχες οι οποιες ειτε προυπηρχανε ειτε τους διημιουργηθηκαν οταν τους στρατολογησαν με την βια στα κεντρα εκπαιδευσης τους.

 

Και δε διαφερουν καθολου απο τα ξαδερφια τους στην χριστιανικη Εριτρεα που προχωρουν σε βιαιες και πρωτογονες κλειτεριδομες σε ενα τρομαχτικα μεγαλο ποσοστο του γυναικειου πλυθησμου τους επειδη ετσι οι γυναικες θα παραμεινουν "αγνες, καθαρες και πιστες οπως οριζει ο Κυριος, Αμην".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο ακριβως ειναι το θεμα. Οι φανατικοι ισλαμιστες χρησιμοποιουν σαν δικαιολογια τον θεο τους για να κανουν οτι κανουν. Δε πιστευουν στα αληθεια σε αυτον και ουτε ειναι και τοσο καλα διαβασμενοι. Αν μιλησεις με οποιδηποτε μουσουλμανο το πιο πιθανο ειναι να σου πει πως αυτοι του isis ειναι η ντροπη του ισλαμ και πως πουθενα ο προφητης δεν μιλησε για τετοιες ακροτητες. Αν σου τους υποστηριξει τοτε καλυτερα να αρχισεις να κρατας αποστασεις απο αυτον  B)

 

Για να κανει καποιος ενα εγκλημα το μονο που χρειαζεται ειναι να το δικαιολογησει καλα στον εαυτο του ωστε να μην εχει τυψεις μετα. Μπορει οι του isis να δολοφονουν δυτικους πολιτες για αντιποινα επειδη χασανε τους γονεις τους πριν 10 χρονια σε εναν βομβαρδισμο στο Ιρακ. Μπορει να κυνηγανε απιστους που πιστευουν μολυνουν την ανθρωποτητα. Μπορει να πιστευουν πως ειναι αδικια να υπαρχει τετοιο οικονομικο χασμα στις παροχες των δυο λαων και ετσι να φερουν μια ισσοροπια για ολους. Μπορει απλα να πιστευουν πως ειναι οι εκλεκτοι στρατιωτες του θεου και ετσι θα τους συγχωρεθει οτι μα οτι ηλιθιοτητα και να κανουν απο τον υψιστο δικαστη τους που ζει στον ουρανο.

Το μονο κοινο που εχουν αυτα τα ατομα ειναι καλλο στον εγγεφαλο και τιποτα αλλο. Ειναι ατομα με ψυχικες διαταραχες οι οποιες ειτε προυπηρχανε ειτε τους διημιουργηθηκαν οταν τους στρατολογησαν με την βια στα κεντρα εκπαιδευσης τους.

 

Και δε διαφερουν καθολου απο τα ξαδερφια τους στην χριστιανικη Εριτρεα που προχωρουν σε βιαιες και πρωτογονες κλειτεριδομες σε ενα τρομαχτικα μεγαλο ποσοστο του γυναικειου πλυθησμου τους επειδη ετσι οι γυναικες θα παραμεινουν "αγνες, καθαρες και πιστες οπως οριζει ο Κυριος, Αμην".

Οκ τότε, ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! Είχα την εντύπωση ότι ακολουθούν αυτά που γράφουν τα βιβλία τους και δρουν ανάλογα, όχι ότι τα βγάζουν από το μυαλό τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fight those who do not believe in Allah or in the Last Day and who do not consider unlawful what Allah and His Messenger have made unlawful and who do not adopt the religion of truth from those who were given the Scripture - [fight] until they give the jizyah willingly while they are humbled.

 

http://quran.com/9/28-30

 

Δεν υπάρχει αναίμακτη θρησκεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fight those who do not believe in Allah or in the Last Day and who do not consider unlawful what Allah and His Messenger have made unlawful and who do not adopt the religion of truth from those who were given the Scripture - [fight] until they give the jizyah willingly while they are humbled.

 

http://quran.com/9/28-30

 

Δεν υπάρχει αναίμακτη θρησκεία.

Αυτοί είναι σε άλλο επίπεδο όμως! Δεν ξέρω αν κάποια άλλη διαδεδομένη θρησκεία λέει τέτοια πράγματα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και που ειναι η καταδικη απο τους θρησκευτικους ηγετες του Σουνιτικου ισλαμ   ?

 

ΠΟΥΘΕΝΑ !

 

η υποκρισια εχει και τα ορια της !

 

 

ακριβως το επομενο βιντεο δειχνει τον Παπα να προτρεπει σε ειρηνη και καλα κανει , αλλα οταν οι κοινωνιες θα αγανακτησουν με αυτα που γινονται να δω ποιος θα τους σωσει τους καλους μουσουλμανους .

 

κανεις  και εχουν υποχρεωση να αναγκασουν τους θρησκευτικους τους αρχηγους να αφησουν χωρις στηριξη ολους αυτους που προκαλουν τον τρομο .

 

οταν οι λαοι υποφερουν καταφευγουν στις χειροτερες επιλογες , αυτο εγινε με τον χιτλερ την δεκαετια του μεσοπολεμου στην γερμανια που υπεφερε .

 

αν αφησουν τον τρομο και την δυστυχια να επικρατησει στην ευρωπη αυτο που τελικα θα εισπραξουμε ολοι μας ειναι πολεμος , φασισμος , και μισος !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί είναι σε άλλο επίπεδο όμως! Δεν ξέρω αν κάποια άλλη διαδεδομένη θρησκεία λέει τέτοια πράγματα!

 

27 Πλην, εκείνους τους εχθρούς μου, που δεν με θέλησαν να βασιλεύσω επάνω τους, φέρτε τους εδώ, και κατασφάξτε τους μπροστά μου.

Λουκάς 19.27

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί είναι σε άλλο επίπεδο όμως! Δεν ξέρω αν κάποια άλλη διαδεδομένη θρησκεία λέει τέτοια πράγματα!

Υπαρχουν φωτεινα μυαλα,πολυ αξιολογοι και μορφωμενοι μουσουλμανοι θεολογοι, που ζουν κυριως στην Δυση,αλλα οχι μονο,που καυτηριαζουν την βια αλλα οι πιο πολλοι θεολογοι στην Ασια ειναι χαμηλου επιπεδου και απευθυνοναι σε χαμηλου μορφωτικου επιπεδου ατομα.Αυτοι μεταφραζουν το κορανι κυριολεκτικα και επιθετικα και παρασυρουν την μαζα.

27 Πλην, εκείνους τους εχθρούς μου, που δεν με θέλησαν να βασιλεύσω επάνω τους, φέρτε τους εδώ, και κατασφάξτε τους μπροστά μου.

Λουκάς 19.27

Ενταξει αλλα τα ποσοστα χριστιανων στην Δυση που θα σκοτωσουν για αυτον τον λογο η θα παρακινηθουν να το κανουν απο χριστιανους ιερεις συκριτικα με τα αντιστοιχα με μουσουλμανους ιμαμηδες και ισλαμιστες ειναι αστεια,δεν υπαρχει συγκριση ουτε για αστειο. Επισης ο Χριστος κατα κυριο λογο,ειχε ειρηνικο λογο,δεν ειπε να γινει βιαιος προσηλυτισμος,σε αντιθεση με τον Μωαμεθ που ηταν μιλιταριστης και παιδοφιλος. (Επισης η συγκεκριμενη φραση που αναφερεις ειναι απο παραβολη του Ιησου,δεν το προτεινε σαν δικη του αποψη.Και οι θεολογοι με τους οποιους το εχω συζητησει ,λενε οτι αναφερεται μεταφορικα στους ''αμαρτωλους και η σφαγη σημαινει μεταφορικα την κολαση''.) Μπορει να ειμαι αγνωστικιστης αλλα διαβαζω θεολογια,γιατι μου αρεσει γενικα η φιλοσοφια. :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 Πλην, εκείνους τους εχθρούς μου, που δεν με θέλησαν να βασιλεύσω επάνω τους, φέρτε τους εδώ, και κατασφάξτε τους μπροστά μου.

Λουκάς 19.27

Με κάλυψε ο benign από κάτω. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεις "φανατικό Χριστιανό" να αρχίσει να παίρνει κεφάλια γι'αυτό το λόγο όμως και να νιώθει και περήφανος. Ίσα ίσα που είναι πολύ πιθανό να είναι και καλός άνθρωπος και να βοηθάει και όσο και όποιον μπορεί. Άρα έχει μεγάλη διαφορά στην πράξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χριστος ειπε εδω ειμαι και οποιος θελει ακολουθει.. Το οτι εκαναν λαθη οι Χριστιανοι στο παρελθον,το οτι βεβαιως υπαρχουν φανατικοι,δεν μπορει να συγκριθει με τα εγκληματα και την γενικοτερη κουλτουρα του Ισλαμ..το οποιο ειναι κυριως πολιτικο καθεστως.Ποιον απειλησαν οι Χριστιανοι? Τελος παντων.. ας μην παμε εκει την κουβεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλυψε ο benign από κάτω. Δεν υπάρχει περίπτωση να δεις "φανατικό Χριστιανό" να αρχίσει να παίρνει κεφάλια γι'αυτό το λόγο όμως και να νιώθει και περήφανος. Ίσα ίσα που είναι πολύ πιθανό να είναι και καλός άνθρωπος και να βοηθάει και όσο και όποιον μπορεί. Άρα έχει μεγάλη διαφορά στην πράξη!

Δεν κρυβω οτι μου αρεσει πολυ ο Βουδισμος και η ανθρωπιστικη του φιλοσοφια και σιγουρα ειναι μη βιαια ιδεολογια.Και στην σωστη του μορφη δεν ειναι θρησκεια. :) (Τωρα θα με πει παλι χιππυ ο Luci. :devil:  )

Ο Χριστος ειπε εδω ειμαι και οποιος θελει ακολουθει.. Το οτι εκαναν λαθη οι Χριστιανοι στο παρελθον,το οτι βεβαιως υπαρχουν φανατικοι,δεν μπορει να συγκριθει με τα εγκληματα και την γενικοτερη κουλτουρα του Ισλαμ..το οποιο ειναι κυριως πολιτικο καθεστως.Ποιον απειλησαν οι Χριστιανοι? Τελος παντων.. ας μην παμε εκει την κουβεντα.

Το Ισλαμ δεν ειναι πολιτικο καθεστως,αυτο ειναι λαθος. Ο ισλαμισμος,που ειναι μια επιθετικη,ακραια ερμηνεια του ισλαμ,ειναι πολιτικο κινημα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...