Προς το περιεχόμενο

Πολλαπλό τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εμένα έπρεπε να είχε παρθεί μια γρήγορη απόφαση για επιθέσεις όταν αναπτυσσόταν το ισλαμικό κράτος και να μην το αφήσουν να οργανωθεί σε αυτά τα εδάφη του Ιράκ και της Συρίας.

 

Λες ότι θα έπρεπε να τους είχαν αφανίσει τότε που ήταν λίγοι, αδύναμοι και ανοργάνωτοι, ώστε να αποκλείσουν την πιθανότητα βαριών αντιποίνων, όταν στο μέλλον θα έκαναν ντου στις χώρες τους και θα τα έκαναν όλα πουτάνα; Αν ναι, αξίζει να το ξενυχτίσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εν το μεταξύ τον τελευταίο μήνα έχουν χαθεί τόσοι ανθρωποί στο Αιγαίο και πολλα παιδιά αλλά κανένας ελληναρας δεν έχυσε ούτε ένα δάκρυ

 

Δεν θέλω να φανώ ρατσιστής αλλά άλλο πράγμα ο θάνατος του πολίτη που βρισκόταν αμέριμνος μέσα στην πόλη του στο εστιατόριο στο μπάρ και στο θέατρο και άλλο ο οποιοσδήποτε (δεν με ενδιαφέρει αν είναι φτωχός βασανισμένος ή οτιδήποτε άλλο) που παίζει την ζωή του κορώνα γράμματα και σκάει χιλιάδες ευρώ σε κυκλώματα που τους μεταφέρουν με τρύπιες βάρκες μέσα σε θάλασσες για χιλιόμετρα χωρίς να λογαριάζουν καιρικές συνθήκες. Και εντάξει να πεις οτι θα γίνει κάποιες φορές, το θέμα είναι πλέον οτι με τόσα περιστατικά που έχουν συμβεί θα έπρεπε να το ξέρουνε όλοι αυτοί που περιμένουνε με τι συνθήκες θα περάσουν την θάλασσα, έχουνε αρκετοί κινητά τηλέφωνα μιλάνε μεταξύ τους και με άλλους, μπορούν να πληροφορηθούν τι γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μου τι δίνει στα νεύρα ο μέσος ελληναρας που αλλάζει φώτο προφίλ στο φβ στα χρώματα της γαλλικής σημαίας για να δείξει αλληλεγγύη στους Γάλλους.

 

Εν το μεταξύ τον τελευταίο μήνα έχουν χαθεί τόσοι ανθρωποί στο Αιγαίο και πολλα παιδιά αλλά κανένας ελληναρας δεν έχυσε ούτε ένα δάκρυ

Και η δικιά σου συμπεριφορά, να νομίζεις δηλαδή πως η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι χαρακτηριστικό των ελλήνων μόνο, είναι εξίσου εκνευριστική. Μαζοποίηση λέγεται το πρόβλημα και μη κριτική σκέψη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ότι θα έπρεπε να τους είχαν αφανίσει τότε που ήταν λίγοι, αδύναμοι και ανοργάνωτοι, ώστε να αποκλείσουν την πιθανότητα βαριών αντιποίνων, όταν στο μέλλον θα έκαναν ντου στις χώρες τους και θα τα έκαναν όλα πουτάνα; Αν ναι, αξίζει να το ξενυχτίσω!

 

Δεν σε κατάλαβα, και τώρα πάλι πήγαν και τα έκαναν πουτάνα, αφού έτσι κι αλλιώς δεν αποφεύγονται οι συνέπειες δεν χάνουμε κάτι να τους επιτεθούμε εκεί που έχουν τις βάσεις τους να τους τελειώσουμε. Για μένα όταν βλέπεις ένοπλες ομάδες όπως αυτές του ISIS να κάνουν επιθέσεις σε άλλους άμαχους όπως στο Ιράκ και στην Συρία και να καταλαμβάνουν ολόκληρες εδαφικές εκτάσεις, όταν βλέπεις οτι τα κράτη εκείνα αδυνατούν από μόνα τους να αμυνθούν και σφάζεται έτσι κόσμος τότε οφείλει κάποιο ισχυρότερο κράτος να παρέμβει σε συνενόηση πάντα τα κράτη που έχουν πέσει θύματα. Και μην μου αναφέρεις για τους αμερικανούς που επιτέθηκαν παλιά στο Ιράκ και τώρα κάποιοι από κακοί που ήταν παλιά θα γίνουν καλοί, τώρα αναφέρομαι για το ISIS και τα πρόσφατα γεγονότα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοείς χρήματα για τη διάσωση αυτών που προσπαθούν να περάσουν μέσω θαλάσσης ώστε να μην πνίγονται.

Καμία σχέση με αυτά που είπα όμως,δεν πειράζει φίλε μου,την επόμενη φορά μπορεί να είσαι πιο τυχερός.

 

Μιλάμε για ασυμβατότητα αξιών και πολιτισμών,πχ διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους,αντιμετώπιση με σεβασμό από τη διακαιοσύνη,διάλογος αντί για βία,δικαιώματα γυναικών,μη βίαιη ανατροφή παιδιών.Νομίζετε ότι τα άτομα που προέρχονται από ισλαμικά κράτη συμφωνούν με αυτές τις αξίες?

 

Πως σου φαίνεται,έχει η απάντησή σου καμία σχέση με αυτό που έθεσα?Έχεις υπόψιν από welfare system στις ΗΠΑ?Για τα επιδόματα και τις παροχές λέμε,γι'αυτά τα λεφτά μιλάμε,όχι για χρήματα διάσωσης για να μην πνίγονται στο Αιγαίο.

Διακρίνω μία τάση ηθικής υπεροχής γενικά και μονοπώλησης της ευαισθησίας από ένα γκρουπ μόνο ένω οι υπόλοιποι λες και πανηγυρίζουν με τα αθώα θύματα που πνίγονται.Γελάω πολύ με αυτή την προσπάθεια να επιδείξετε το ήθος σας γιατί είναι τόσο εξώφθαλμη.

 

Δε μιλάω μόνο για τη διάσωση. Η ΕΕ έχει 500 εκατομμύρια κατοίκους. Για να συντηρήσει π.χ. 1 εκατομμύριο πρόσφυγες το ποσό είναι αστείο, συγκριτικά με το βιοτικό επίπεδο των κατοίκων της ΕΕ. Εφόσον υπάρχει τέτοια διάθεση προφανώς. Από εκεί και πέρα, στην πραγματικότητα οι μετανάστες/πρόσφυγες είναι αυτοί που θα συντηρήσουν τους γερασμένους baby boomers της Ευρώπης, παρά το αντίστροφο, αλλά ας μην πάμε καν εκεί.

 

Ως προς τις διαφορετικές αξίες, δύο πράγματα έχω να πω:

- Στην Ευρώπη ζουν ήδη εκατομμύρια μουσουλμάνοι, οι οποίοι μια χαρά έχουν ενταχθεί στην κοινωνία. Προφανώς όχι όλοι, αλλά αν υπήρχε εκ προοιμίου ασυμβατότητα, θα είχαν όλοι πρόβλημα. Ζω στο Λονδίνο και στη δουλειά μου υπάρχει μεγάλο ποσοστό μουσουλμάνων, κυρίως από τη Μ. Ανατολή. Επίσης έχω συγκατοικήσει με μουσουλμάνο ως φοιτητής. Ασχέτως της προσωπικής μου άποψης για τις θρησκείες γενικότερα, έχω άπειρα παραδείγματα μουσουλμάνων που ενστερνίζονται τις αξίες που αναφέρεις. Δεν είναι όλοι σαν αυτούς που αποκεφαλίζουν ομήρους.

- Ας πάρουμε τις αξίες που αναφέρεις και ας σκεφτούμε πώς βλέπει ο Σουηδός τις αξίες της ελληνικής κοινωνίας, όπως αυτές εκφράζονται στην καθημερινή πρακτική. Διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους; Αστείο και να λέγεται στην Ελλάδα. Διάλογος αντί βίας; Ξύλο στα πανεπιστήμια, απειλές για κρεμάλες στις διαδηλώσεις, ξύλο στις απεργίες, καφρίλα παντού. Δικαιώματα γυναικών; Έχουμε τη χαμηλότερη στην ΕΕ συμμετοχή γυναικών στην αγορά εργασίας, σε θέσεις εξουσίας τις ψάχνουμε με το τουφέκι κτλ. Μήπως πρέπει να εκδιωχθεί η Ελλάδα επειδή οι κάτοικοί της δεν συμμερίζονται τις ίδιες αξίες με τις δυτικοευρωπαϊκές χώρες;

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700000+ χιλιάδες κινέζοι και 100000+ Ινδοί στη Γαλλία. Σκάρτο εκατομμύριο από τα 66εκ πληθυσμού της χώρας.

 

Edit:

Tώρα πρόσεξα αυτό με τον ελληνικό εμφύλιο!

Μέχρι τη Βαλτική Θάλασσα έφτασαν οι κομμουνιστές πρόσφυγες!

 

Τι διάβάζουμε πάλι!

Δεν διαβάζεις γιατί δεν ξέρεις μάλλον;

Υπάρχει δηλαδή συνεχή ροη χιλιάδων Κινέζων και λοιπών καθημερινά; Μπορεί στο μυαλό σου και να υπάρχει.

 

Για τον εμφύλιο πόσοι πήγαν σε Συρία, Πακιστάν, Μπαγκλαντες να μας πεις γιατί σε αυτό αναφέρθηκα.

 

Καλά για απάντησεις δεν ρωτάω, τι να πεις όταν δεν υπάρχει απαντηση.

Εγώ βεβαίως, είμαι πρόθυμος να πληρώσω το μερίδιό μου για να σωθούν μερικές ζωές. Λέγεται αλληλεγγύη προς τον συνάνθρωπο και οι ευρωπαϊκές κοινωνίες έχουν χτιστεί πάνω σε αυτή την αξία. Όπως πληρώνω για τον καρκινοπαθή και τον ανάπηρο που δεν γνωρίζω προσωπικά ή δεν είναι συγγενής μου, μπορώ να πληρώσω και για μερικούς ακόμα. Μην ξεχνάς ότι είμαι από τους πιο πλούσιους ανθρώπους που έζησαν στη γη. Κι εσύ το ίδιο, κι ας μην το συνειδητοποιείς.

 

Το ότι βεβαίως λες ότι "δεν σου περισσεύουν", την ώρα που γράφεις σε ένα online forum και δεν είσαι άστεγος, στην πραγματικότητα σημαίνει ότι θεωρείς τις προσωπικές σου αντικειμενικά δευτερεύουσες ανάγκες (πχ ένα καλό τηλέφωνο, τη δόση για το ΙΧ σου κτλ) πιο σημαντικές από την επιβίωση ενός άλλου ανθρώπου. Δικαίωμα σου προφανώς και δεν σε κρίνω, αλλά αυτή η στάση δεν είναι και η πλέον συμβατή με τις αρχές του ευρωπαϊκού πολιτισμού, για τον οποίο ανησυχείς.

 

Όσο για τα δακρύβρεχτα, προφανώς και υπάρχουν γεωπολιτικές συνέπειες, αλλά τα παιδιά συνεχίζουν να πνίγονται και αν πούμε ότι σταματάμε να δεχόμαστε κάποιοι θα πρέπει να τα κοιτάζουν να πνίγονται, έτσι;

 

Καλά, για τον ελληνικό εμφύλιο σου απάντησαν ήδη. Να σημειώσω εδώ ότι οι παππούδες και οι γιαγιάδες μου ήταν όλοι πρόσφυγες από την Αν. Θράκη και την Μικρά Ασία. Αν δεν είχε υπάρξει μια πολιτική διάσωσης και προστασίας τους, θα είχαν πνιγεί στο Αιγαίο -αν σου θυμίζει κάτι. Κι αν το ψάξεις λίγο, θα δεις πώς αντιμετωπίζονταν από τους ντόπιους. Κι επειδή παρόμοιο οικογενειακό ιστορικό έχουν εκατομμύρια Έλληνες, είναι σοκαριστική η κυνική αντιμετώπιση των προσφύγων από μέρος της ελληνικής κοινωνίας.

 

Η Ελλάδα του 2015 είναι χειρότερη από την Ελλάδα του 2008, αλλά και πάλι είναι παράδεισος σε σχέση με τις συντριπτικά περισσότερες χώρες του πλανήτη. Η αδυναμία κατανόησης αυτής της αυταπόδεικτης αλήθειας πάντα με εκπλήσσει.

 

Ότι κάτι πρέπει να γίνει είναι προφανές και δε νομίζω ότι το αρνείται κανείς αυτό. Συζητάμε σε τι κατεύθυνση πρέπει να κινείται αυτό. Αν θέλεις να συζητήσεις τι κάνω με το πέος μου, μάλλον είσαι σε λάθος θέμα.

Καμία απάντηση δεν μου σώθηκε. Πόσοι πρόσφυγες Έλληνες πήγαν σε Συρία, Πακιστάν και σία; Κανεις φυςικα γιατί δεν είναι γειτονική χώρα.

Στα ερωτήματα όμως αποφεύγεις να απαντήσεις καθώς με λογικά επιχειρήματα αδυνατείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην μου αναφέρεις για τους αμερικανούς που επιτέθηκαν παλιά στο Ιράκ και τώρα κάποιοι από κακοί που ήταν παλιά θα γίνουν καλοί, τώρα αναφέρομαι για το ISIS και τα πρόσφατα γεγονότα.

 

Γιατί να μη σού το αναφέρω; Δεν το πιάνω...

 

...να μη σού αναφέρω το ποια πλευρά άρχισε τις μαλακίες, ή ακόμα και το ότι έχει αποδειχθεί πέραν πάσης αμφισβήτησης ότι η αιτιολόγηση ήταν 100% πλαστή; Για 'σένα μπορεί να μην έχει σημασία και να αρκείσαι στην αναφορά των πρόσφατων μόνο γεγονότων. Τα πρόσφατα γεγονότα όμως, έχουν αιτίες και τυχαίνει να τις θεωρώ άκρως σημαντικές. Χωρίς αυτές βλέπεις, δε θα είχες «πρόσφατα γεγονότα» για να αναφέρεσαι...

όταν βλέπεις οτι τα κράτη εκείνα αδυνατούν από μόνα τους να αμυνθούν και σφάζεται έτσι κόσμος τότε οφείλει κάποιο ισχυρότερο κράτος να παρέμβει σε συνενόηση πάντα τα κράτη που έχουν πέσει θύματα.

 

Ο βομβαρδισμός αμάχων, κατοικημένων περιοχών, νοσοκομείων και σχολείων, είναι μέρος τής ίδιας οφειλής υποθέτω...

 

...ή μάλλον, όχι...παράπλευρη απώλεια είναι! Αφού μας τον εξήγησαν τον όρο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβάζεις γιατί δεν ξέρεις μάλλον;

Υπάρχει δηλαδή συνεχή ροη χιλιάδων Κινέζων και λοιπών καθημερινά; Μπορεί στο μυαλό σου και να υπάρχει.

 

Για τον εμφύλιο πόσοι πήγαν σε Συρία, Πακιστάν, Μπαγκλαντες να μας πεις γιατί σε αυτό αναφέρθηκα.

 

Καλά για απάντησεις δεν ρωτάω, τι να πεις όταν δεν υπάρχει απαντηση.

Καμία απάντηση δεν μου σώθηκε. Πόσοι πρόσφυγες Έλληνες πήγαν σε Συρία, Πακιστάν και σία; Κανεις φυςικα γιατί δεν είναι γειτονική χώρα.

Στα ερωτήματα όμως αποφεύγεις να απαντήσεις καθώς με λογικά επιχειρήματα αδυνατείς.

 

Είπες ότι στον ελληνικό εμφύλιο δεν έφυγε κανένας πρόσφυγας. Αυτό προφανώς δεν είναι αληθές, αλλά έστω ότι εννοούσες "προς μη γειτονική χώρα". Κι αυτό όμως δεν είναι αληθές. Έλληνες έφυγαν στην Πολωνία, την Τσεχοσλοβακία, έφτασαν μέχρι τη Μόσχα και την Τασκένδη. Όπως και το 1922, Έλληνες πρόσφυγες πήγαν και στη Γαλλία και στις ΗΠΑ. Δεν τις λες και γειτονικές όλες αυτές.

 

Τώρα ως προς τα υπόλοιπα, τι να σου απαντήσω; Γιατί να δεχθείς τους πρόσφυγες και να μην τους στείλεις πίσω σε εμπόλεμη ζώνη όπου κινδυνεύουν; Πέρα από τους προφανείς ανθρωπιστικούς λόγους, οι ευρωπαϊκές χώρες είναι και νομοθετικά υποχρεωμένες να τους περιθάλψουν και να εξετάσουν αιτήματα για άσυλο κτλ. Η είσοδος εγκληματικών στοιχείων είναι πρόβλημα, αλλά δε λύνεται με το να τους διώχνεις όλους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δε το θέλεις αυτό ή καλύτερα πες μου ποιος θα τους πληρώσει όλους αυτούς του καημένους που τρέχουν να γλυτώσουν από τον πόλεμο?Θα αναλάβεις τα έξοδα εσύ ή θα μου ζητήσεις μέσω φορολογίας να τσοντάρω κι΄εγώ λες και μου περισσεύουν?

 

Αφήστε τα δακρύβρεχτα περί παιδιών που πνίγονται και ασχοληθείτε με τις πραγματικές συνέπεις όλου αυτού.

 

 

DIW economists simulate various scenarios based on different assumptions – in every projected scenario, investment pays off in the longer term – successful integration will increase per capita income of Germany’s current population

http://www.diw.de/en/diw_01.c.100319.en/press/press_releases/press_releases.html?id=diw_01.c.518472.en

 

The German government expects strong private consumption and increased state spending on refugees to drive growth in Europe's largest economy this year and next [...]

The federal government and states are spending 10 billion euros ($11 billion) on accommodating the new arrivals, integrating them and finding them jobs.

"When it comes to refugees, the billions of euros we are planning to invest in education, kindergartens and schools will of course have an effect like a small stimulus package," Gabriel said on Wednesday, adding that this was an investment in Germany's future given its ageing population.

http://uk.reuters.com/article/2015/10/14/uk-germany-economy-growth-idUKKCN0S816620151014?feedType=RSS&feedName=businessNews

 

Και σε συνδιασμό με αυτό:

Σύμφωνα με εκπρόσωπο του γερμανικού υπουργείου Εσωτερικών, η Γερμανία εφαρμόζει τώρα τη διαδικασία του Δουβλίνου για όλες τις χώρες προέλευσης και όλα τα κράτη-μέλη εκτός από την Ελλάδα. Αυτό ισχύει από τις 21 Οκτωβρίου και για Σύρους, επισήμανε.

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/diethnis-politiki/elpidofora-eksairesh-h-germania-epanaferei-th-synthhkh-doyvlino-ii-poy-den-tha-isxuei-mono-gia-thn-ellada.3765445.html

 

Κατά τ' άλλα προσέξτε μερικοί μη πάθετε τίποτα από το πολύ κόπο σας για τη φιλοξενία των μεταναστών και από τα πολλά προνόμια που παραχωρείτε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπες ότι στον ελληνικό εμφύλιο δεν έφυγε κανένας πρόσφυγας. Αυτό προφανώς δεν είναι αληθές, αλλά έστω ότι εννοούσες "προς μη γειτονική χώρα". Κι αυτό όμως δεν είναι αληθές. Έλληνες έφυγαν στην Πολωνία, την Τσεχοσλοβακία, έφτασαν μέχρι τη Μόσχα και την Τασκένδη. Όπως και το 1922, Έλληνες πρόσφυγες πήγαν και στη Γαλλία και στις ΗΠΑ. Δεν τις λες και γειτονικές όλες αυτές.

 

Τώρα ως προς τα υπόλοιπα, τι να σου απαντήσω; Γιατί να δεχθείς τους πρόσφυγες και να μην τους στείλεις πίσω σε εμπόλεμη ζώνη όπου κινδυνεύουν; Πέρα από τους προφανείς ανθρωπιστικούς λόγους, οι ευρωπαϊκές χώρες είναι και νομοθετικά υποχρεωμένες να τους περιθάλψουν και να εξετάσουν αιτήματα για άσυλο κτλ. Η είσοδος εγκληματικών στοιχείων είναι πρόβλημα, αλλά δε λύνεται με το να τους διώχνεις όλους.

Καλά και στο φεγγάρι μπορεί να πήγαν 2-3!

Κανεις δεν θα έλεγε τίποτα αν οι γείτονες χώρες υποδεχόταν το 80-90% των προσφύγων και κάποιοι λίγοι κατέληγαν και αλλου.

Όλοι όμως;

Οι ομόθρησκοι και πάμπλουτοι Σαουδάραβες πχ γιατί δεν δέχονται κανέναν;

Λες να μην τους στείλεις πίσω σε εμπόλεμη ζώνη. Εχει η Τουρκία πόλεμο;!

Δεν μπορείς να λες ότι θες για την δημιουργία εντυπώσεων.

 

Δεν απαντάς ούτε εσυ ούτε και κανεις φυσικά γιατί να έρχονται εκατομμύρια Πακιστανοί στην Ευρώπη;

Πρόσφυγες και αυτοί;

Δεν ξέρω αν είσαι μετανάστης η εχεις συμφέροντα όμως υπάρχει και κόσμος με πραγματικά ανθρωπιστικά αισθήματα που δεν θέλει σύγχρονους Δούλους (αλά Μανωναδας κλπ).

Ελάχιστοι στην Ευρώπη θέλουν και συντομα η προπαγάνδα περί δήθεν ρατσισμού θα πέσει και τα πράγματα θα πάρουν το δρόμο τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλάω μόνο για τη διάσωση. Η ΕΕ έχει 500 εκατομμύρια κατοίκους. Για να συντηρήσει π.χ. 1 εκατομμύριο πρόσφυγες το ποσό είναι αστείο, συγκριτικά με το βιοτικό επίπεδο των κατοίκων της ΕΕ. Εφόσον υπάρχει τέτοια διάθεση προφανώς. Από εκεί και πέρα, στην πραγματικότητα οι μετανάστες/πρόσφυγες είναι αυτοί που θα συντηρήσουν τους γερασμένους baby boomers της Ευρώπης, παρά το αντίστροφο, αλλά ας μην πάμε καν εκεί.

 

Ως προς τις διαφορετικές αξίες, δύο πράγματα έχω να πω:

- Στην Ευρώπη ζουν ήδη εκατομμύρια μουσουλμάνοι, οι οποίοι μια χαρά έχουν ενταχθεί στην κοινωνία. Προφανώς όχι όλοι, αλλά αν υπήρχε εκ προοιμίου ασυμβατότητα, θα είχαν όλοι πρόβλημα. Ζω στο Λονδίνο και στη δουλειά μου υπάρχει μεγάλο ποσοστό μουσουλμάνων, κυρίως από τη Μ. Ανατολή. Επίσης έχω συγκατοικήσει με μουσουλμάνο ως φοιτητής. Ασχέτως της προσωπικής μου άποψης για τις θρησκείες γενικότερα, έχω άπειρα παραδείγματα μουσουλμάνων που ενστερνίζονται τις αξίες που αναφέρεις. Δεν είναι όλοι σαν αυτούς που αποκεφαλίζουν ομήρους.

- Ας πάρουμε τις αξίες που αναφέρεις και ας σκεφτούμε πώς βλέπει ο Σουηδός τις αξίες της ελληνικής κοινωνίας, όπως αυτές εκφράζονται στην καθημερινή πρακτική. Διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους; Αστείο και να λέγεται στην Ελλάδα. Διάλογος αντί βίας; Ξύλο στα πανεπιστήμια, απειλές για κρεμάλες στις διαδηλώσεις, ξύλο στις απεργίες, καφρίλα παντού. Δικαιώματα γυναικών; Έχουμε τη χαμηλότερη στην ΕΕ συμμετοχή γυναικών στην αγορά εργασίας, σε θέσεις εξουσίας τις ψάχνουμε με το τουφέκι κτλ. Μήπως πρέπει να εκδιωχθεί η Ελλάδα επειδή οι κάτοικοί της δεν συμμερίζονται τις ίδιες αξίες με τις δυτικοευρωπαϊκές χώρες;

 

Σεβασμός στα δικαιώματα γυναικών λέμε και συ το τερμάτισες λέγοντας για γυναικεία αγορά εργασίας σε θέσεις .....εξουσίας.

Τα επιχειρήματα μη τα ξεχειλώνετε τόσο πολύ ώστε να ταιριάξουν με αυτό που θέλετε να πείτε,θα σπάσει το λάστιχο στο τέλος.

 

Οι μουσουλμάνοι έχουν ενταχθεί κατ'εσένα μια χαρά στην κοινωνία ε?Κάποιοι όχι και τόσο γι'αυτό βάζουν βόμβες...

Στη Σουηδία κάνουν άλλα .Τα έχουμε ξαναπεί.

 

 

Ποιος είπε ότι όλοι οι μουσουλμάνοι είναι τζιχαντιστές ή φονιάδες.Μιλάμε για την ανεξέλεγκτη λαθρομετανάστευσή και τις ανεύθυνες ευρωπαικές πολιτικές,χωρίς να υπολογίζεται αν υπάρχουν δουλειές γι'αυτούς ή σπίτια να μείνουν.

Και μη μου πεις πάλι θα τα καλύψει όλα η ΕΕ και τέτοιες μπούρδες.Πως θα τα καλύψει,απολύωντας υπαλλήλους από τις δουλειές τους για να στεγάσει ''πρόσφυγες''?Ωραίες λύσεις.

 

 

 

Αυστηρός έλεγχος λοιπόν και τήρηση της νομοθεσίας.Τίποτα άλλο.

Τώρα το αν θα τους διώξουμε και ποιοι άλλοι θα φύγουν πακέτο μαζί τους να μη σε απασχολεί προς το παρόν χαχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είσαι μετανάστης η εχεις συμφέροντα όμως υπάρχει και κόσμος με πραγματικά ανθρωπιστικά αισθήματα που δεν θέλει σύγχρονους Δούλους (αλά Μανωναδας κλπ).

 

Τελικά σας αδικούμε που σας λέμε ρατσιστές και ξενοφοβικούς, όταν στη πραγματικότητα νοιάζεστε περισσότερο απ όλους... Χάνετε τον ύπνο σας με τη σκέψη ότι θα έρθουν εδώ για να καταλήξουν δούλοι μας στα χωράφια και χωρίς σπίτια για να μείνουν ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ αφγανοί στην Ελλάδα απογοητευμένοι μ'αυτό που τελικά βρήκαν λέγανε,''Με τους Ταλιμπάν είμασταν καλύτερα''.

Αλλά εσείς εκεί να τους φέρετε εδώ με το ζόρυ,να δουλεύουν σαν δούλοι για να τρώτε την αντιρατσιστική σας φράουλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ αφγανοί στην Ελλάδα απογοητευμένοι μ'αυτό που τελικά βρήκαν λέγανε,''Με τους Ταλιμπάν είμασταν καλύτερα''.

Αλλά εσείς εκεί να τους φέρετε εδώ με το ζόρυ,να δουλεύουν σαν δούλοι για να τρώτε την αντιρατσιστική σας φράουλα.

 

Ε τι να κάνουμε, αφού είναι κατώτεροι απο μας. Αν είναι να έρθουν εδώ, μόνο ως δούλοι μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα μαθαμε ποιοι ειναι πισω απο το χτυπημα;

οχι και ουτε προκειτε.

12249679_10208094890159481_3308757208409

σοβαρα τωρα? εχεις αντιληφθει ποσο εξοργιστικο ειναι αυτο που ποσταρις? δηλαδη τωρα καταλαβατε οτι κατι δεν παει καλα??? που σκατα ζειτε? μολις βγηκατε απο τα μπουζουκια? Και οχι κανεις σας δεν λυπαται, αφηστε την υποκρισια. Αδιαφοροι ανθρωποι λυπη δεν ξερουν τι ειναι, απλα κανουν πως λυπουνται.

Επεξ/σία από WorLogik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...