Προς το περιεχόμενο

Πολλαπλό τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επίσης σύμφωνα με την Telegraph ο ένας εκ τον τρομοκρατών, είχε περάσει από Ελλάδα ως πρόσφυγας.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/11995541/Paris-terror-attacks-isil-suspects-arrests-victims-live.html

 

καλά, μην το δενετε και κόμπο, μπορεί το διαβατήριο να άλλαξε χέρια στην πορεία απο την Λερο στο Παρισι, δεν έχει επιβεβαιωθεί ακομα με βάση τα δακτυλικά αποτυπώματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Mην μπερδευεσε με αυτους που κανεις παρεα δεν εχω καμια σχεση με τον περιγυρο σου.Οχι ουτε μαυρα ουτε σπιτι αλλα δεν ποσταρα φωτογραφιες σε ενδειξη πενθους.Τα σχολια τα κανω απο αηδια προς την επιφανειακη ευαισθησια.

 

Εσύ αποφασίζεις για το πως εκφράζει κανείς τα συναισθηματά του? Υπάρχει κάποιο "Savoir Vivre" που πρέπει να  γνωρίζει κάποιος πριν εκφράσει τα συναισθήματά του?

 

Προφανώς και δεν έχεις, ούτε και θα είχες ποτέ σχέση με τον περίγυρό μου, αλλά παρόλα αυτά θέλω να ακούσω το "πως το βλέπεις" και γιατί κάτι τέτοιο είναι λάθος ή μη επιτρεπτό ή υποκριτικό κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτησεις σχετικα με τα εξοπλιστικα του ολαντ στην συριακη αντιπολιτευση.

 

Ειχα διαβασει πριν καιρο οτι οι πλευρες στην συρια ειναι (αν θυμαμαι σωστα)

-Ο ασαντ που ειναι κυβερνηση - δικτακτορας

-Η αντιπολιτευση που θελει να παρει τον ελεγχο της χωρας και να γινει ενα δημοκρατικο καθεστως

-Και το ISIS που βρηκε ευκαιρια απο την διαμαχη των παραπανω για να κερδισει εδαφη.

 

Μεχρι εδω εχω καπου λαθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Πάντως να ξέρεις ότι το κουρδισταν ειναι η χώρα που θέλουν να δημιουργήσουν οι κουρδοι. Οι κούρδοι ειναι αυτην τη στιγμή και η μόνη δύναμη που αντιστέκεται στο Isis. Έχεις κι άλλες ανακρίβειες στο κείμενο σου.

 

Αν ήταν αυτή η έντασή σου θα μπορούσες να το έλεγες και οχι να πετάς ατάκες περι περιορισμένων γνώσεων και κοντής μνήμης. Όλοι περιορισμένες γνώσεις έχουμε δεν είμαστε διεθνολόγοι και ιστορικοί. Όσο για το κουρδιστάν αν δεν το ξέρεις το κουρδιστάν είναι περιφέρεια τόσο εντός της Τουρκίας όσο και εντός Ιράκ. Πρακτικά είναι σαν να υπάρχει δηλαδή ειδικά στο μέρος του Ιράκ που είναι διαλυμένο και δεν μπορεί η κεντρική ιρακινή κυβέρνηση να κάνει κάτι. υπάρχουν πετρελαιοπηγές και ασκούν επιρροές. Στην Τουρκία δεν μπορούν να ανεξαρτητοποιηθούν οι κούρδοι ούτε να κάνουν κάτι λόγω του ισχυρού τουρκικού κράτους. Όταν λένε οι κούρδοι οτι δεν δημιούργησαν κάτι εννοούν οτι ακόμα δεν έχει αναγνωριστεί το κουρδιστάν διεθνώς καθολικά όπως και από διάφορους διεθνείς θεσμούς και όργανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ηταν Παρασκευη και 13

 

Ο Παισιος κατι ειχε πει πως αν κλεισουν τα φωτα του Αιφελ ξεκινα ο 3ος Παγκοσμιος Πολεμος (?)

 

Και υστερα μας λενε να μην πιστευουμε σε αυτα.

 

Σιριουσλι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιριουσλι;

 

deesnider mode on :P

 

Kαι ποιος εισαι εσυ κυριε που θα το αμφισβητησεις αυτο, ολοκληρη φωτογραφια στο FB κυκλοφορει......

 

 

12219439_10153751484748464_7213981226003

 

 

 

deesnider mode off.... :-D

 

 

 

Just kidding ofc... :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πιστεύω οτι απο την όλη υπόθεση θα βγει και ένα θετικό..

Με αφορμή και πάτημα την επίθεση αυτή οι κυβερνήσεις της δύσης θα γίνουν επιτέλους όσο σκληρές χρειάζεται ώστε να κάνουν μια γενικευμένη στρατιωτική επιχείρηση και να αποτελειώσουν τους τζιχαντιστές.

Μόνο που πλέον έχεις πολλούς σαν τους χθεσινους στην έδρα σου. Θα ανακοινώσουν ότι για κάθε επιθεση που θα κανεις, εμείς θα σφαζουμε και 200 πολίτες μέσα στο σπίτι σου. Να δω μετά τι θα πεις στους πολίτες σου...

Όσο για τον αριθμό των θυμάτων ούτε αυτούς τους ενδιαφέρει αν θα είναι 20 η 1000. Ο σκοπός είναι να εξαπλωσουν τον φόβο και το πέτυχαν. Όπου φοβος= αύριο μπορεί να κυλήσουν όλα μια χαρά, αλλά μπορεί να σκάσει και μια βόμβα στον παιδικό σταθμό που πάει το παιδί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόνο που πλέον έχεις πολλούς σαν τους χθεσινους στην έδρα σου. Θα ανακοινώσουν ότι για κάθε επιθεση που θα κανεις, εμείς θα σφαζουμε και 200 πολίτες μέσα στο σπίτι σου. Να δω μετά τι θα πεις στους πολίτες σου...

Όσο για τον αριθμό των θυμάτων ούτε αυτούς τους ενδιαφέρει αν θα είναι 20 η 1000. Ο σκοπός είναι να εξαπλωσουν τον φόβο και το πέτυχαν. Όπου φοβος= αύριο μπορεί να κυλήσουν όλα μια χαρά, αλλά μπορεί να σκάσει και μια βόμβα στον παιδικό σταθμό που πάει το παιδί μου.

 

Αν ξαφνικά/μαγικά σταματούσαν όλες οι ενέργειες εναντίον τους, πιστεύεις ότι αυτοί οι άνθρωποι θα σταματήσουν να σφάζουν όσους διαφωνούν μαζί τους? Δεν ξέρω πλεον πως μπορεί αυτό να αποτραπεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που πλέον έχεις πολλούς σαν τους χθεσινους στην έδρα σου. Θα ανακοινώσουν ότι για κάθε επιθεση που θα κανεις, εμείς θα σφαζουμε και 200 πολίτες μέσα στο σπίτι σου. Να δω μετά τι θα πεις στους πολίτες σου...

Όσο για τον αριθμό των θυμάτων ούτε αυτούς τους ενδιαφέρει αν θα είναι 20 η 1000. Ο σκοπός είναι να εξαπλωσουν τον φόβο και το πέτυχαν. Όπου φοβος= αύριο μπορεί να κυλήσουν όλα μια χαρά, αλλά μπορεί να σκάσει και μια βόμβα στον παιδικό σταθμό που πάει το παιδί μου.

 

Επειδή έχω βαρεθεί κάτι τέτοια, καλύτερα να μας πεις ποιες είναι οι πιθανές λύσεις απέναντι σε αυτό το πρόβλημα για την Ευρώπη Από συμπεράσματα και κατηγορίες για αυτόν που φταίει, άλλο τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φόβος και η εξόντωση των καθοδηγητών τους είναι η μόνη ελπίδα εναντίον τους. Ισοπεδώνεις αρχηγεία τους και αρχηγούς τους και εξαφανίζονται σαν τα ποντίκια οι υπόλοιπες αναλώσιμες κινούμενες βόμβες. Ησυχάζεις για καμιά δεκαετία μέχρι να βρουν κανέναν άλλο αρχιπυροβολημένο να τους οργανώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή έχω βαρεθεί κάτι τέτοια, καλύτερα να μας πεις ποιες είναι οι πιθανές λύσεις απέναντι σε αυτό το πρόβλημα για την Ευρώπη Από συμπεράσματα και κατηγορίες για αυτόν που φταίει, άλλο τίποτα.

 

Λύσεις εύκολες και γρήγορες δεν υπάρχουν πλεον...

 

Αυτοί οι άνθρωποι στις περιοχές που έχουν υπο τον έλεγχό τους, όπως βλέπεις φροντίζουν να καταστρέφουν οτιδήποτε συμβάλλει στην ανάπτυξη του πολιτισμού, της παιδείας κλπ. Γι'αυτό και βλέπεις να καταστρέφουν μνημεία, σχολεία, υποδομές επικοινωνιών κλπ, ώστε να έχουν τους πολίτες υπό πλήρη έλεγχο, χωρίς καμία επαφή με τον "έξω κόσμο"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βεβαίως, είμαι πρόθυμος να πληρώσω το μερίδιό μου για να σωθούν μερικές ζωές. Λέγεται αλληλεγγύη προς τον συνάνθρωπο και οι ευρωπαϊκές κοινωνίες έχουν χτιστεί πάνω σε αυτή την αξία. Όπως πληρώνω για τον καρκινοπαθή και τον ανάπηρο που δεν γνωρίζω προσωπικά ή δεν είναι συγγενής μου, μπορώ να πληρώσω και για μερικούς ακόμα. Μην ξεχνάς ότι είμαι από τους πιο πλούσιους ανθρώπους που έζησαν στη γη. Κι εσύ το ίδιο, κι ας μην το συνειδητοποιείς.

 

Το ότι βεβαίως λες ότι "δεν σου περισσεύουν", την ώρα που γράφεις σε ένα online forum και δεν είσαι άστεγος, στην πραγματικότητα σημαίνει ότι θεωρείς τις προσωπικές σου αντικειμενικά δευτερεύουσες ανάγκες (πχ ένα καλό τηλέφωνο, τη δόση για το ΙΧ σου κτλ) πιο σημαντικές από την επιβίωση ενός άλλου ανθρώπου. Δικαίωμα σου προφανώς και δεν σε κρίνω, αλλά αυτή η στάση δεν είναι και η πλέον συμβατή με τις αρχές του ευρωπαϊκού πολιτισμού, για τον οποίο ανησυχείς.

 

Όσο για τα δακρύβρεχτα, προφανώς και υπάρχουν γεωπολιτικές συνέπειες, αλλά τα παιδιά συνεχίζουν να πνίγονται και αν πούμε ότι σταματάμε να δεχόμαστε κάποιοι θα πρέπει να τα κοιτάζουν να πνίγονται, έτσι;

 

 

Μάλλον εννοείς χρήματα για τη διάσωση αυτών που προσπαθούν να περάσουν μέσω θαλάσσης ώστε να μην πνίγονται.

Καμία σχέση με αυτά που είπα όμως,δεν πειράζει φίλε μου,την επόμενη φορά μπορεί να είσαι πιο τυχερός.

 

Μιλάμε για ασυμβατότητα αξιών και πολιτισμών,πχ διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους,αντιμετώπιση με σεβασμό από τη διακαιοσύνη,διάλογος αντί για βία,δικαιώματα γυναικών,μη βίαιη ανατροφή παιδιών.Νομίζετε ότι τα άτομα που προέρχονται από ισλαμικά κράτη συμφωνούν με αυτές τις αξίες?

 

Πως σου φαίνεται,έχει η απάντησή σου καμία σχέση με αυτό που έθεσα?Έχεις υπόψιν από welfare system στις ΗΠΑ?Για τα επιδόματα και τις παροχές λέμε,γι'αυτά τα λεφτά μιλάμε,όχι για χρήματα διάσωσης για να μην πνίγονται στο Αιγαίο.

Διακρίνω μία τάση ηθικής υπεροχής γενικά και μονοπώλησης της ευαισθησίας από ένα γκρουπ μόνο ένω οι υπόλοιποι λες και πανηγυρίζουν με τα αθώα θύματα που πνίγονται.Γελάω πολύ με αυτή την προσπάθεια να επιδείξετε το ήθος σας γιατί είναι τόσο εξώφθαλμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι τζιχαντιστές χτύπησαν την αίθουσα Μπατακλάν

 

Το Μπατακλάν ήταν γεμάτο, την Παρασκευή το βράδυ, όταν ξεκίνησε η επίθεση. Το ροκ γκρουπ  Eagles of Death Metal είχε ξεκινήσει τρία τέταρτα νωρίτερα τη συναυλία, όταν 4 οπλισμένοι άντρες μπήκαν στην αίθουσα και άνοιξαν πυρ εναντίον των θεατών. Πάνω από 80 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους στους πυροβολισμούς.

Την επόμενη ημέρα αυτής της πρωτοφανούς σφαγής ένα ερώτημα τίθεται: γιατί οι τρομοκράτες επέλεξαν το Μπατακλάν;

 

 

Οι εκδηλώσεις του Μπατακλάν

 

Σύμφωνα με το γαλλικό Le Point, αυτή η επιλογή δεν έγινε τυχαία. Ηδη το 2007 και το 2008, η αίθουσα συναυλιών η οποία βρίσκεται στο μπουλβάρ Βολτέρ, στην καρδιά του Παρισιού, είχε δεχθεί απειλές από ριζοσπάστες τζιχαντιστές. Οι οποίοι έδιναν τον εξής λόγο:
«Εκεί γίνονται συχνά εκδηλώσεις και συνέδρια εβραϊκών οργανώσεων, ειδικότερα της 'Magav', μιας μονάδας συνοριοφυλάκων που υπάγεται στην αστυνομία του Ισραήλ», είχαν αναφέρει.
Το ίδιο γαλλικό σάιτ Le Point θυμίζει, επίσης, ότι η αίθουσα συναυλιών είχε γίνει ανοιχτά στόχος το 2011 από τα μέλη του Jaish al-Islam, του «Στρατού του Ισλάμ», ο οποίος θεωρείται ύποπτος για την επίθεση στο Κάιρο, τον Φεβρουάριο του 2009, η οποία είχε στοιχίσει τη ζωή σε μια γαλλίδα φοιτήτρια.

 

Δεν τους άρεσε η μουσική

 

Το είδος της συναυλίας ίσως είναι ένας άλλος λόγος της επιλογής του Μπατακλάν. Το ροκ γκρουπ κατάγεται από την Καλιφόρνια και έχει «σκοτεινή και αισθησιακή μουσική», όπως έγραψε η εφημερίδα Le Monde. Εξάλλου, το Ισλαμικό Κράτος στην ανακοίνωση ανάληψης ευθύνης για τις επιθέσεις έγραψε ότι «οι τοποθεσίες επελέγησαν προσεκτικά, όπως το Μπατακλάν όπου συγκεντρώθηκαν εκατοντάδες ειδωλολάτρες σε μια γιορτή ανωμαλίας».

 

 

Η γαλλική εφημερίδα 20 minutes θυμίζει ότι τον περασμένο Αύγουστο, η γαλλική αντιτρομοκρατική υπηρεσία είχε προειδοποιηθεί ότι το Ισλαμικό Κράτος είχε ως στόχο μια αίθουσα συναυλιών. Ενας Γάλλος που είχε συλληφθεί την ίδια περίοδο είχε αναγνωρίσει, κατά την κράτησή του, ότι ένας παραγγελιοδόχος από την Συρία του είχε ζητήσει να χτυπήσει μία ή περισσότερες αίθουσες συναυλιών.
Τέλος, η ίδια η αίθουσα, μικρού μεγέθους και 1.500 θέσεων, μπορεί να εξηγήσει την επιλογή των τρομοκρατών. Δεν διαθέτει ιδιαίτερες εξόδους κινδύνου ούτε τρόπους εξόδου. Ο Julien Pearce, δημοσιογράφος στο Europe 1 , ο οποίος ήταν παρών όταν έγινε η επίθεση, πιστεύει ότι οι τρομοκράτες «γνώριζαν το μέρος».

«Εφτασαν από πίσω από τη σκηνή, και είχαν απέναντι ένα πολυάριθμο κοινό το οποίο δεν είχε καμία διέξοδο, εκτός κι αν ανέβαινε πάνω στη σκηνή για να φύγει από πίσω. Αυτό δεν μπορούσε να γίνει φυσικά γιατί υπήρχαν κάγκελα που εμπόδιζαν να ανέβεις στη σκηνή. Επρεπε να πηδήξεις τα κάγκελα, αλλά τότε δεν είχες σωτηρία γιατί έπεφτες πάνω στους τρομοκράτες».

 

 

http://www.iefimerida.gr/news/235772/giati-oi-tzihantistes-htypisan-tin-aithoysa-mpataklan-tromos-sto-parisi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...