Προς το περιεχόμενο

Πολλαπλό τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι κάποιοι από αυτούς που ανησυχούν ότι απειλούνται οι ευρωπαϊκές αξίες, στην πραγματικότητα δεν είναι φορείς αυτών των αξιών, οπότε αναρωτιέμαι και για ποιόν λόγο ανησυχούν.

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι κάποιοι από αυτούς που ανησυχούν ότι απειλούνται οι ευρωπαϊκές αξίες, στην πραγματικότητα δεν είναι φορείς αυτών των αξιών, οπότε αναρωτιέμαι και για ποιόν λόγο ανησυχούν.

Συγγνώμη σας θίξαμε κάπου?Σας βρίσαμε?Προς τι αυτή η έμμεση επίθεση?

Παρακαλώ.

 

Κάτι επί του θέματος που έθιξα?Όχι μάλλον καθώς clueless.Οπότε το γυρνάμε σ'αυτό που μόνο ξέρουμε να κάνουμε.Επίθεση,flame,ειρωνία,εξυπνάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι μεγαλώσαμε στο περιβάλλον που λέγεται δυτικός πολιτισμός με τα κεκτημένα που συνεπάγεται.

Αν τώρα κάποιοι νομίζουν ότι με το να πλημμυρίσουμε τις χώρες μας με εκατομμύρια ''ταλαίπωρους πρόσφυγες'' οι οποίοι έχουν μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον με 100% ασύμβατες αξίες με αυτές του δυτικού κόσμου και ως εκ του θαύματος θα δημιουργηθεί μία υπέροχη Ουτοπία ενώ όποιος διαφωνεί σ'αυτό χαρακτηρίζεται ως ρατσιστής,νεοναζί,white supremist νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε ακόμα πολύ δρόμο στο διάλογο.

 

σόρρυ κιόλας, αλλά αυτά που έχεις γράψει (κι εσύ και ο aris1994 και διάφοροι άλλοι) στο παρόν θέμα, δεν είναι ακριβώς προϊόντα του συγχρονου δυτικού πολιτισμού, αλλά υπολείμματα του από προηγούμενους αιώνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι κάποιοι από αυτούς που ανησυχούν ότι απειλούνται οι ευρωπαϊκές ανθρωπιστικες αξίες, στην πραγματικότητα δεν είναι φορείς αυτών των αξιών, οπότε αναρωτιέμαι και για ποιόν λόγο ανησυχούν.

Fixed.

Oλονων απειλουνται, μην το κοιτας σαν ευρωπαίος και αμερικανος να ησουν θα σε εθιγαν ολα αυτα που γινονται στην πολη του Φωτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ενδιαφέρον οτι διαφωνείς σε όλα..Αυτό που λένε στη βουλή όχι σε όλα.

Ακόμη και στην ομάδα ,είσαι λάθος αν κρίνω απο το 13.. :-D

 

Αγαπητέ Ιωάννη Βόνδη,

 

οχι δεν ειμαι του "οχι" πολιτικά έτσι όπως το θέτεις. Τεσπα είχε και λίγο χιουμοριστική διάθεση μην το πάρεις προσωπικά ότι έγραψα αλλά διαφωνώ εξ ολοκλήρου σχεδόν με όλα όσα έγραψες. Οτι θες τα λέμε.

 

Καλή συνέχεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σόρρυ κιόλας, αλλά αυτά που έχεις γράψει (κι εσύ και ο aris1994 και διάφοροι άλλοι) στο παρόν θέμα, δεν είναι ακριβώς προϊόντα του συγχρονου δυτικού πολιτισμού, αλλά υπολείμματα του από προηγούμενους αιώνες. 

 

Φίλε sorry κιόλας αλλά εκτός από ένα post που έγραψα πριν μερικά λεπτά δεν έχω γράψει κάτι άλλο στο παρόν θέμα οπότε δεν καταλαβαίνω που έχεις πρόβλημα.

Στην τελική θα πρέπει να σέβεσαι το δικαίωμα του aris1994 και του κάθε aris να εκφράζει την άποψή του,είπαμε δυτικός πολιτισμος,αν δεν θέλεις να ακούς ή να διαβάζεις μερικά πράγματα δε σε υποχρεώνει κανεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη σας θίξαμε κάπου?Σας βρίσαμε?Προς τι αυτή η έμμεση επίθεση?

Παρακαλώ.

 

Κάτι επί του θέματος που έθιξα?Όχι μάλλον καθώς clueless.Οπότε το γυρνάμε σ'αυτό που μόνο ξέρουμε να κάνουμε.Επίθεση,flame,ειρωνία,εξυπνάδα.

 

Καταρχάς δεν απευθύνθηκα σ' εσένα. Το σχόλιο ήταν γενικότερο, αν και διαβάζοντας το σχόλιό σου που προηγήθηκε κατανοώ γιατί το εξέλαβες προσωπικά. Τώρα εσύ πού είδες ότι "αυτό ξέρουμε να κάνουμε, επίθεση, flame κτλ.", αν θες το εξηγείς.

 

Από εκεί και πέρα, αυτό που εννοώ είναι το εξής. Τα άτομα που γράφουν σε αυτό το thread είναι εκ των πραγμάτων από τους πιο τυχερούς ανθρώπους που έζησαν σε ολόκληρη την πορεία του είδους. Η ελληνική κοινωνία του 2015 και των χρόνων που προηγήθηκαν, με τα προβλήματά της, προσφέρει απείρως καλύτερες συνθήκες ζωής σε σχέση με την πλειονότητα των ανθρώπων που ζουν στον πλανήτη σήμερα και από όλους τους ανθρώπους που έζησαν στο παρελθόν. Όταν λοιπόν κάποιος που ζει μέσα σε αυτό το αντικειμενικά ευνοϊκό περιβάλλον βγάζει τόσο μένος εναντίον συνανθρώπων του, δεν έχει πρόβλημα να τσουβαλιάζει λαούς, φυλές και θρησκείες, δεν τον απασχολεί αν πνιγούν γυναικόπαιδα που προσπαθούν να ξεφύγουν από τον πόλεμο και όλα όσα διαβάζουμε, κατά τη γνώμη μου δεν έχει ενσωματώσει αυτές τις αρχές τις οποίες υποτίθεται ότι απειλούν οι "άλλοι". Γιατί αν είσαι ΟΚ με το να πνίγονται παιδιά στο Αιγαίο γιατί μπορεί το 0.1% αυτών που έρχονται να είναι τρομοκράτες, τότε αν ζούσες σε ένα περιβάλλον σαν της Μέσης Ανατολής θα ήσουν βομβιστής αυτοκτονίας και θα έκοβες κεφάλια.

 

Σημειώνω ότι δεν απευθύνομαι προσωπικά σ'εσένα, μιλάω γενικά.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε sorry κιόλας αλλά εκτός από ένα post που έγραψα πριν μερικά λεπτά δεν έχω γράψει κάτι άλλο στο παρόν θέμα οπότε δεν καταλαβαίνω που έχεις πρόβλημα.

Στην τελική θα πρέπει να σέβεσαι το διακαίωμα του aris1994 και του κάθε aris να εκφράζει την άποψή του,είπαμε δυτικός πολιτισμος,αν δεν θέλεις να ακούς ή να διαβάζεις μερικά πράγματα δε σε υποχρεώνει κανεις.

 

Ότι κάποιος γεννήθηκε στην Ευρώπη, δεν το κάνει και πρεσβευτή των ιδεών και των αξιών της. Ο τόπος γέννηση κάποιου είναι τυχαίο γεγονός, αντίθετα με την παιδεία του. Στο συγκεκριμένο θέμα, έχουν γραφτεί απόψεις που προσβάλουν το ανθρώπινο είδος, πανανθρώπινες αξίες, όσους μπορούν να κατανοήσουν τι κατάφερε η ευρώπη με το διαφωτισμό και διαφωτίζουν όλες τις πτυχές αποτυχίας της σύγχρονης ευρώπης.

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις έχω σεβαστεί το δικαίωμα σας να εκφέρετε άποψη, αυτό δε σημαίνει ότι σέβομαι τις απόψεις σας και κατ' επέκταση εσάς. 

Οι αποψεις σας (κι εσείς) δε διαφέρουν κάπου από τις απόψεις των χθεσινοβραδινών δολοφόνων, απλά ανήκετε σε διαφορετικό στρατόπεδο. Κάποιος έγραψε παραπάνω, "να πάμε να τους σκοτώσουμε όλους (τους Μουσουλμάνους) και να πάρουμε τις πετρελαιοπηγές τους" και κάποιος άλλος ζήτησε νέες σταυροφορίες. Δεν ανήκω και δε θέλω να ανήκω στην κάστα σας και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος. Σέβομαι οποιαδήποτε φιλοσοφία και τους φορείς της, αυτό δε σημαίνει πως συμφωνώ με τις θρησκείες ή με τους πιστούς ή ακόμα και με τους "άπιστους" της, αυτό δε σημαίνει πως για όλα τα δεινά του κόσμου θα τους κατηγορώ. 

 

*Μην πάρεις το "εσεις" και "εσάς" προσωπικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κάποιος γεννήθηκε στην Ευρώπη, δεν το κάνει και πρεσβευτή των ιδεών και των αξιών της. Ο τόπος γέννηση κάποιου είναι τυχαίο γεγονός, αντίθετα με την παιδεία του. Στο συγκεκριμένο θέμα, έχουν γραφτεί απόψεις που προσβάλουν το ανθρώπινο είδος, πανανθρώπινες αξίες, όσους μπορούν να κατανοήσουν τι κατάφερε η ευρώπη με το διαφωτισμό και διαφωτίζουν όλες τις πτυχές αποτυχίας της σύγχρονης ευρώπης.

 

Δεν γεννήθηκες ΤΥΧΑΙΑ κάπου, γεννήθηκες από κάποιον συγκεκριμένο πατέρα και μητέρα, σε συγκεκριμένη χώρα, κύριε PastaFauna. Δεν είναι τυχαίο γεγονός, γιατί εσύ, εγώ, ο καθένας, δεν θα μπορούσες να υπάρξεις οπουδήποτε αλλού παρά εκεί που γεννήθηκες.

Μπορεί η μητέρα σου να ταξίδευε και να τύχαινε να γεννηθείς στον Άρη ή στον Κρόνο, πάλι όμως θα είχες για μητέρα την συγκεκριμένη μητέρα και δεν θα μπορούσες να υπάρξεις διαφορετικά ΠΟΤΕ σε τούτο τον κόσμο.

 

Επεξεργασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν απευθύνθηκα σ' εσένα. Το σχόλιο ήταν γενικότερο, αν και διαβάζοντας το σχόλιό σου που προηγήθηκε κατανοώ γιατί το εξέλαβες προσωπικά. Τώρα εσύ πού είδες ότι "αυτό ξέρουμε να κάνουμε, επίθεση, flame κτλ.", αν θες το εξηγείς.

 

Από εκεί και πέρα, αυτό που εννοώ είναι το εξής. Τα άτομα που γράφουν σε αυτό το thread είναι εκ των πραγμάτων από τους πιο τυχερούς ανθρώπους που έζησαν σε ολόκληρη την πορεία του είδους. Η ελληνική κοινωνία του 2015 και των χρόνων που προηγήθηκαν, με τα προβλήματά της, προσφέρει απείρως καλύτερες συνθήκες ζωής σε σχέση με την πλειονότητα των ανθρώπων που ζουν στον πλανήτη σήμερα και από όλους τους ανθρώπους που έζησαν στο παρελθόν. Όταν λοιπόν κάποιος που ζει μέσα σε αυτό το αντικειμενικά ευνοϊκό περιβάλλον βγάζει τόσο μένος εναντίον συνανθρώπων του, δεν έχει πρόβλημα να τσουβαλιάζει λαούς, φυλές και θρησκείες, δεν τον απασχολεί αν πνιγούν γυναικόπαιδα που προσπαθούν να ξεφύγουν από τον πόλεμο και όλα όσα διαβάζουμε, κατά τη γνώμη μου δεν έχει ενσωματώσει αυτές τις αρχές τις οποίες υποτίθεται ότι απειλούν οι "άλλοι". Γιατί αν είσαι ΟΚ με το να πνίγονται παιδιά στο Αιγαίο γιατί μπορεί το 0.1% αυτών που έρχονται να είναι τρομοκράτες, τότε αν ζούσες σε ένα περιβάλλον σαν της Μέσης Ανατολής θα ήσουν βομβιστής αυτοκτονίας και θα έκοβες κεφάλια.

 

Σημειώνω ότι δεν απευθύνομαι προσωπικά σ'εσένα, μιλάω γενικά.

 

Κανένα μένος και μίσος.Όλα αυτά είναι wishfull thinking.

 

Το ότι αυτοί οι άνθρωποι απλά θέλουν και τα παιδιά τους να μεγαλώσουν σε ένα ανάλογο περιβάλλον όπως αυτό που περιέγραψες ή ακόμα και καλύτερο είναι τόσο δύσκολο να σου περάσει από το μυαλό?

 

Εσύ δε το θέλεις αυτό ή καλύτερα πες μου ποιος θα τους πληρώσει όλους αυτούς του καημένους που τρέχουν να γλυτώσουν από τον πόλεμο?Θα αναλάβεις τα έξοδα εσύ ή θα μου ζητήσεις μέσω φορολογίας να τσοντάρω κι΄εγώ λες και μου περισσεύουν?

 

Αφήστε τα δακρύβρεχτα περί παιδιών που πνίγονται και ασχοληθείτε με τις πραγματικές συνέπεις όλου αυτού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kogba Συγκεντρώσου, το πρόβλημα είναι έλλειψη παιδείας που είναι ανεξάρτητη από την ήπειρο γέννησης κάποιου.

 

Από εκεί και πέρα, οι επίγονοι δε φέρουν τις ιδέες των προγόνων τους, ευτυχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...