Προς το περιεχόμενο

Πολλαπλό τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aλλαζει τακτικη το IS, λενε οι αναλυτες....

 

 

Deadly Paris attacks reveal 'next stage of IS': experts

 

 

Experts say they demonstrate IS's evolution from localised operations in Iraq and Syria to the West. 

 

"The push to France likely represents the next stage of IS," said Clint Watts, a senior fellow at the Foreign Policy Research Institute. 

"We'll see them increasingly move away from conventional and insurgent operations in Iraq and Syria and more towards terrorist attacks in their extended network," he said.

 

 

http://www.afp.com/en/news/deadly-paris-attacks-reveal-next-stage-experts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^

Διαβασε ολο το κειμενο εντος του site.....

 

Δεν τα γραφω εγω αλλα αναλυτες, που ασχολουνται αποκλειστικα με το IS..... δεν μπορει, κατι παραπανω θα γνωριζουν, απο εμας που απλως γραφουμε σε ενα forum....

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τι να τους κάνεις; Εσύ και όσοι δε γουστάρετε μετανάστες, τίποτα, πολύ απλό. Δε χρειάζεται να κάνετε απολύτως τίποτα! Ουτε να βοηθήσετε κάποιον, ούτε όμως να σκορπάτε μίσος και μιζέρια.

Πάρε λογική: "Γιατί να μη τους βλέπουμε όλους ως τζιχαντιστές, αφού η ζωή είναι άδικη." :mellow:

Eιναι αδικη το ξερω και σεις που τους γουσταρετε ομως θεατες ειστε. Δεν παιρνουν απο αγαπη. Καλα δεν λεω οτι και τα νεογεννητα εχουν γεννηθει με καταρα να αιμοτοκυλησουν τον κοσμο, ομως σε τετοιο κλιμα που μεγαλωνουν αυτα θα κανουνε και αυτα, βλεπουν απο τους μεγαλους.

Τωρα βεβαια αν μεγαλωσουν σε καμια γερμανια καλα ειναι απο την μια γιατι θα παρουν μορφωση, επιδομα και θα ανοιξουν τα ματια τους. Η θρησκεια βεβαια θα παραμεινει θρησκεια.

Η γυναικες δε με την Σαρια που να μιλησουν, "γιε μου που πας; Μανα θα παω στα ουρανια (μπουμ)"

Πρεπει να παραδεχτεις οτι τα εχουν καψει τα γαλονια αυτοι στον τροπο σκεψης, ουτε καινουργια θρησκεια παιρνουν v 2.0, ουτε απο αθεϊσμους κτλπ.

Οποτε καμενα χαρτια ειναι με 72 παρθενες στα ουρανια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

---------------

 

 

http://www.liveleak.com/view?i=956_1443015431για να δουν καποιοι τι σημαινει πλυση εγκεφαλου για τον αλαχ...

'Jafar, my brother, don't be afraid. When you are scared, remember Allah.'

http://www.liveleak.com/view?i=8c7_1447505244

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι αδικη το ξερω και σεις που τους γουσταρετε ομως θεατες ειστε. Δεν παιρνουν απο αγαπη. Καλα δεν λεω οτι και τα νεογεννητα εχουν γεννηθει με καταρα να αιμοτοκυλησουν τον κοσμο, ομως σε τετοιο κλιμα που μεγαλωνουν αυτα θα κανουνε και αυτα, βλεπουν απο τους μεγαλους.

 

Εσύ πού μεγάλωσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ πού μεγάλωσες;

Στην Ελλαδα, Αθηνα, Δυτικη αττικη εσυ;

Οχι δεν μεγαλωσα εγω ουτε με κου κλουξ κλαν ουτε με πυροβολισμους οταν πηγαινα rockwave festival.

με τα λεγομενα του στο μικρο σπιτι στο λειβαδι και μαλιστα ειναι  με την λογικη εκεινης της εποχης...

clap clap.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα, Αθηνα, Δυτικη αττικη εσυ;

Οχι δεν μεγαλωσα εγω ουτε με κου κλουξ κλαν ουτε με πυροβολισμους οταν πηγαινα rockwave festival.

clap clap.gif

 

Ρωτάω γιατί βάσει του σκεπτικού που ασπάζεσαι, φανταζόμουν συγκεκριμένο περιβάλλον που χρειάζεται κανείς για να 'χει τέτοιες απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν ξέρω από που να αρχίσω...

 

Βλέποντας ψυχρά το θέμα έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις.

 

Πιο πολύ ήταν χτύπημα εκφοβισμού και τρόμου και λιγότερο ουσίας.

 

Δλδ τι και πόση ουσία θα έπρεπε να έχει ένα τέτοιο χτύπημα;

 

Και εννοώ οτι μαζεύτηκαν καμιά δεκαριά απελπισμένοι τρομοκράτες με πρωτόγονα μέσα και άρχισαν να πυροβολούν.

 

Λες να ήταν παιδιά με ψυχολογικά προβλήματα ή θυματα bullying στις χωρες τους και απλα να ηθελαν να ξεσπασουν;

Υπαρχει και το ανθρωπιστικο προσωπο των τζιχαντιστών απο πισω τελικα...
 

Αυτό δείχνει οτι δεν έχουν μεγάλη ισχύ σα τρομοκράτες,ούτε τεχνογνωσία ,ούτε και εξοπλισμό.

Και κατα τη γνώμη μου δεν έχουν και την ικανότητα να προκαλέσουν μεγάλο κακό.

Το να σκοτώσεις 150 άτομα σε μια πόλη 10+ εκατομμυρίων δε λέει τίποτα.

 

Όντως απολύτως τίποτα δεν εχουν κανει ουτε καμια ισχυ εχουνε... Μια μέση ανατολή μεχρι τώρα έχουν κάνει δέλο, κάτι σάπια κτήρια στο μανχαταν πριν καμποσα χρονακια ριξανε και αλλαξανε τα παντα στο θεμα παγκοσμια ασφαλεια, κατι επιθεσεις σε διαφορες χωρες/πολεις την τελευταία δεκαετία εχουν κανει, χθες  ειπαν να πανε και στο Παρισι να φανε και 150 ατομα και κατι τρεχει στα γυφτικα μωρε. Δε σκοτωσαν και κανα εκατομμυριο κακώς ασχολούνται όλοι τόσο πολύ με αυτό το θέμα!!!

 

 

 


Θα με τρόμαζε δηλαδή πολύ περισσότερο αν είχαν χρησιμοποιήσει βιολογικά όπλα ή πυρηνικά ή αεροπλάνα όπως η αλ κάιντα ή κάτι παρόμοιο.

 

Όντως άλλο πράγμα να σου σκάει το αεροπλάνο η ο πυραυλος στο κεφαλι  και αλλο ο τζιχαντιστης ζωσμενος με εκρηκτικα να σκαει διπλα σου η να σου ερχεται  με το καλασνικοφ.

 

Το μέγεθος του κακού το αποδίδω περισσότερο στην ανικανότητα των γαλλικών μυστικών υπηρεσιών να αποτρεψουν όλη την επίθεση.

 

 

Ναι πολύ ανίκανοι οι γαλλοι  χθες. Μα ελεος να μη μπορουν να πιασουν 6-7 ισλαμιστες σε ολόκληρο το Παρίσι;

 

 

Το αποκορύφωμα από κάτω δεν θα το σχολιάσω καν...

 

Επίσης δείχνει και πόσο κακό έγινε ανοίγωντας όλα τα σύνορα να μπουκάρουν όλοι ελεύθερα.

 

Τέλος πιστεύω οτι απο την όλη υπόθεση θα βγει και ένα θετικό..

Με αφορμή και πάτημα την επίθεση αυτή οι κυβερνήσεις της δύσης θα γίνουν επιτέλους όσο σκληρές χρειάζεται ώστε να κάνουν μια γενικευμένη στρατιωτική επιχείρηση και να αποτελειώσουν τους τζιχαντιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω γιατί βάσει του σκεπτικού που ασπάζεσαι, φανταζόμουν συγκεκριμένο περιβάλλον που χρειάζεται κανείς για να 'χει τέτοιες απόψεις.

Δηλαδη τι περιβαλλον, "χρυσα αυγα" και ετσι;

Απλα ρεαλιστης ειμαι και ορθολογιστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι μεγαλώσαμε στο περιβάλλον που λέγεται δυτικός πολιτισμός με τα κεκτημένα που συνεπάγεται.

Αν τώρα κάποιοι νομίζουν ότι με το να πλημμυρίσουμε τις χώρες μας με εκατομμύρια ''ταλαίπωρους πρόσφυγες'' οι οποίοι έχουν μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον με 100% ασύμβατες αξίες με αυτές του δυτικού κόσμου και ως εκ του θαύματος θα δημιουργηθεί μία υπέροχη Ουτοπία ενώ όποιος διαφωνεί σ'αυτό χαρακτηρίζεται ως ρατσιστής,νεοναζί,white supremist νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε ακόμα πολύ δρόμο στο διάλογο.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν ξέρω από που να αρχίσω...

 

 

Έχει ενδιαφέρον οτι διαφωνείς σε όλα..Αυτό που λένε στη βουλή όχι σε όλα.

Ακόμη και στην ομάδα ,είσαι λάθος αν κρίνω απο το 13.. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...