Προς το περιεχόμενο

Konica Minolta vs Ricoh


Morchen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Αγόρασα εδώ και λίγο καιρό μία επιχείρηση με φωτοτυπικές εργασίες και χρησιμοποιώ μηχανήματα της Konica. Συγκεκριμένα Konica minolta bizhub 750 και 650.

Θέλω να αλλάξω την 650 και έχω ρωτήσει αντιπροσωποίες και των δύο εταιριών και όπως καταλαβαίνετε ο καθένας υποστηρίζει τη μάρκα του.

Είμαι ανάμεσα σε Ricoh 7001 και Konica bizhub 750.(Μεταχειρισμένες και οι δυο βέβαια, γιατί καινούριες έχουν πανάκριβα!)

Η ricoh έχει εκτυπώσει περίπου 2.000.000 φύλλα και η konica περίπου 1.200.000 φύλλα.

Και οι δύο έχουν κάνει τα service τους κτλ. 

 

Ποια από τις δύο μου προτείνεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσα Konica Minolta έχω δουλέψει, έχουν πρόβλημα στον αυτόματο τροφοδότη. Κολλάνε συνέχεια τα φύλλα ή παίρνει διπλά και πρέπει να βάζεις λίγα. Για μένα τα Ricoh είναι πιο αξιόπιστα σε αυτόν τον τομέα, αλλά και γενικά από θέμα αξιοπιστίας στην παραγωγή. Τα καλύτερα απ' όσα έχω δουλέψει είναι τα Xerox, αλλά είναι πανάκριβα γενικώς.

Επεξ/σία από Centurion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα Konica Minolta έχω δουλέψει, έχουν πρόβλημα στον αυτόματο τροφοδότη. Κολλάνε συνέχεια τα φύλλα ή παίρνει διπλά και πρέπει να βάζεις λίγα. Για μένα τα Ricoh είναι πιο αξιόπιστα σε αυτόν τον τομέα, αλλά και γενικά από θέμα αξιοπιστίας στην παραγωγή. Τα καλύτερα απ' όσα έχω δουλέψει είναι τα Xerox, αλλά είναι πανάκριβα γενικώς.

Αυτο δεν ειναι προβλημα,ωρα για αλλαγη αναλωσιμων ανταλλακτικων λεγεται,pickup roller,separation pad ή separation roller,αναλογως τι εχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω. Σε εμάς όσες επισκέψεις και να έκανε ο τεχνικός με συνεχείς αλλαγές εξαρτημάτων, το πρόβλημα δεν εξαφανίστηκε ποτέ. Μετά από λίγες εκατοντάδες περάσματα, πάλι κόλλαγαν. Τρία μοντέλα που έχω δουλέψει, είχαν όλα το ίδιο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Centurion, συμφωνώ με Roger. Αυτό δεν είναι πρόβλημα. Αλλαγή αναλώσιμου ανταλλακτικού θέλει.

Βρες έναν καλό τεχνικό που να σου κάνει σωστή δουλειά και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Morchen, σε τόσο ακριβά μοντέλα παίζουν ρόλο το πόσο έχουν δουλευτεί και πόση δουλειά τους επιφυλάσσεις για το μέλλον. Πάλι συμφωνώ με Roger. Είναι τεράστια η διαφορά των αντιτύπων που έχουν τυπώσει. Λέω να προτιμήσεις αυτό με τα λιγότερα. Σαν εταιρία και εγώ την Ricoh θα σου πρότεινα αν είχαν δουλέψει το ίδιο, αλλά με τέτοια διαφορά ή παίρνεις το KM ή ψάχνεις για Ricoh με λιγότερα αντίγραφα.


Υ.Γ Και που είστε. Κάτι που ισχύει για όλα τα εκτυπωτικά, από το πιο μικρό στο πιο μεγάλο. Παίζει ρόλο και το χαρτί όταν δεν το τραβάει ή όταν κολλάνε δύο φύλλα μαζί κλπ. Πρώτον προτιμήστε καλά χαρτιά και όχι ότι φθηνότερο υπάρχει στην αγορά. Δεύτερον, πριν βάλετε το χαρτί στο μηχάνημα, με τον αντίχειρα περάστε πάνω απο την πλευρά που θα τραβάει το χαρτί και "ανοιξτε" τα φύλλα που μπορεί να είναι κολλημένα μεταξύ τους απο το εργοστάσιο κοπής του χαρτιού.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον αυτόματο τροφοδότη δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Σπάνια να μου συμβεί να πάρει δύο φύλλα μαζί, αν κ το προσέχω μην έχω τέτοιο πρόβλημα. Όντως είναι θέμα ανταλλακτικών και του καλού τεχνικού. Δόξα το θεό είναι πολύ καλός αλλά αργός... το καλό πράμα αργεί να γίνει όμως!! :P

 

Και εγώ για konica πηγαίνω, απλά ήθελα να πάρω και μία άποψη από άλλους. Μου λένε στη ricoh για φτηνά ανταλλακτικά κτλ αλλά δε πείθομαι.. από ότι έψαξα τα ανταλλακτικά και για τις δύο μηχανές είναι πάνω κάτω ίδιες.

 

Highpriest, το χαρτί που χρησιμοποιώ είναι της Pioner ή το Double A. Επειδή παίρνω μεγάλες ποσότητες και είναι γνωστός μου, παίρνω σε χαμηλή τιμή το χαρτί. Ευχαριστώ για τη συμβουλή πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...