Προς το περιεχόμενο

Κοστος φωτογραφικου εκτυπωτη.


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ετοιμες περιπου 1500 φωτογραφιες προς εκτυπωση και απο οσο εψαξα η καλυτερη τιμη που δινουν τα φωτογραφεια ειναι 225 ευρω(βγαινει 0,15ευρω για 10χ15).

 

Και αναρωτιεμαι,μηπως αξιζει να αγορασω δικο μου φωτογραφικο εκτυπωτη και να τις εκτυπωσω μονος μου?

 

Εχει προχωρησει κανεις σε αντιστοιχη αγορα?Και εαν ναι σε τι τιμες παιζουν τα φωτογραφικα χαρτια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτεσαι για inkjet ξεχασε το γιατι τα μελανια ξεθωριαζουν παρα πολυ γρηγορα. Για laser εγχρωμο με καλη ποιοτητα θα πληρωσεις ενα αντιστοιχο η μεγαλυτερο ποσο. Κατα συνεπεια αν θελεις να σου μεινει κανε μια ερευνα αγορας. Αν δεν σε ενδιαφερει τοτε καλυτερα να πας εξω

 

Αποστολή από το GT-I8190 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια υποθεση->

Εστω οτι αγοραζω τον epson l800 με τα 6 μελανια.

Απο οσο διαβασα ερχετε με γεματα μελανια που θεωρητικα εκτυπωνουν 1500 φωτογραφιες α6(κοστος μελανιων ~60ευρω η 0,04σεντ/φωτογραφια).

Απο οσο ειδα στο σκρουτζ μονο 2 τυποι χαρτιων αξιζουν τον κοπο(τα υπολοιπα υπερβαινουν τα 10-12 cent/σελιδα)

1)50 φυλλα kodak με 2 ευρω(απο public)

 

2)50 φυλλα @work με 2 ευρω(απο πλαισιο)

 

Οποτε εχουμε 0,04 κοστος για το χαρτι και 0,08 για την ολοκληρωμενη εκτυπωση.

 

Με προχειρους υπολογισμους με τον παραπανω συνδιασμο θα εχω κανει αποσβεση του εκτυπωτη στις περιπου 4000 φωτογραφιες η συνολο 600ευρω.

Μετα απο αυτο το νουμερο θα εχω πλεων το μισο σχεδων κοστος εκτυπωσης...

 

Το θεμα ειναι κατα ποσο υποδιαιστερες θα ειναι οι εκτυπωσεις στον inkjet/χαρτι 180gr απο το φωτογραφικο χαρτι..

 

Τελος μου κανει εντυπωση που δεν πουλιουντε φωτογραφικα χαρτια σε μεγαλυτερες ποσοτητες π.χ 500/1000αδες

 

Υ.γ Απο laser,ποιος θεωρειτε καλος για φωτογραφικη εκτυπωση?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πιστοτητα χρωματων πι περισσοτεροι φωτογραφικοι ινκτζετ ειναι καλοι. Ομως στο ξαναλεω οτι σε 6 μηνες οι φωτογραφιες θα εχουν αλοιωθει και θα το μετανοιωσεις.

Για λειζερ απο το γραφειο που εχουμε 2-3 εγχρωμους μονο ενας xerox phaser μεγαλος που έχουμε τυπωνει καλα (αν και μερικες φορες νομιζεις οτι οι φωτογραφιες ειναι προϊόν κολαζ). Οι αλλοι, hp ειναι, εχουν θεματα με την πιστοτητα των χρωματων. Ψαξε να βρεις τεστ πριν προβεις σε αγορα οποιουδηποτε μοντελου.

 

Αποστολή από το GT-I8190 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θα αλλοιωθεί η φωτογραφία σε 6 μήνες;

Έχω φωτογραφίες απο διάφορους inlkjet εκτυπωτές, με διάφορα μελάνια, σε διάφορα χαρτιά κατά καιρούς, εδώ και τουλάχιστον 6-7 χρόνια (ίσως και περισσότερο)  που αποφάσισα να ασχοληθώ με εκτύπωση φωτογραφιών στο σπίτι και κρατάνε κανονικά οι φωτογραφίες. Όχι σε κάποιον συγκεκριμένο εκτυπωτή. Απο όλους τους εκτυπωτές που χρησιμοποίησα στα χρόνια αυτά. 

 

Που το βασίζεις ότι αλλοιώνονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν,

Έχω σπίτι ένα επαγγελματικό πολύμηχάνημα της hp(officejet pro l7590) στο οποίο βάζω συμβατά μελάνια και μου βγαίνει αμεληταιο κόστος εκτύπωσης σε έγγραφα.

Είχα την εντύπωση πως παλιότερα είχα ξαναπροσπάθησει να εκτύπωσω φωτογραφίες και είχα απογοητευτεί.

Είπα όμως να το ξαναδοκιμασω.

 

Ετρεξα το διαγνωστικά της hp (βαθμονόμηση,ευθυγράμμιση και καθαρισμό).

Αγόρασα χαρτί α4 @works premium από το πλαίσιο(βγαίνει 20cent ή σελίδα),@work a6 το φθηνότερο(βγαίνει 0,04 ή φωτογραφία) και χαρτί α6 kodak από το public (με αντίστοιχη τιμή του πλαισίου 2 ευρώ ή πενηνταδα)

 

Με δοκιμές στον εκτυπωτή μου μπορώ να πω πως εντυπωσιάστηκα.Ειδικά με το premium χαρτί του πλαισίου.

Μάλιστα είχα τυπώσει πρόσφατα κάποιες φωτογραφιες σε φωτογραφειο(με αντικειμενικά καλή ποιότητα) και τις ξανατυπωσα για να δω διάφορες.

Μπορώ να πω πως καταληγω πως περα απο καποια ελαχιστη λιγοτερη οξυτητα μάλλον είναι θέμα γουστου.

Πήγα και εκτύπωσα τις ίδιες και σε επαγγελματικό laser και μπορώ να πω πως και με αυτό είναι εφάμιλλες.

 

Οπότε αποφάσισα τελικά να τυπωσω όλες τις φωτογραφίες(1500) μόνος μου σπίτι μου.

Τα αρχεία που συνεκρινα είναι προσεγμένα από d5100,υποθετω πως εάν ξεφύγουμε και συζητάμε για φωτογραφίες από κινητά/compact κτλ δεν θα υπάρχει καμία διάφορα.

 

Όσο αναφορά το χαρτί α6,

και της kodak και το @work είχαν βάρος 180gr,αλλά στην εκτύπωση σαν να βρεχετε και να λυγίζει κάπως το @work.

Εκτύπωσα 6 δυάδες φωτογραφιών και στις 4 μάλλον προτιμώ το χαρτί της kodak,επιπλέον φαινετε κάπως πιο προσεγμενο μιας και στην πισω πλευρα δεν ειναι απλα κενο αλλα εχει το λογοτυπο.Και τα 2 υπολοιποντε του premium χαρτίου @work 265gr.Βέβαια σε διάσταση α6 έχει 3 πλαίσια τιμη~12cents/φωτογραφία.

 

Προφανώς θα υπάρχουν και καλύτερα χαρτιά αλλά εάν βγαίνει πάνω από 10cents ή 10χ15 δεν βρισκω το λογο να μην πας σε φωτογραφειο να γλιτώσεις και τον μπελα του να τις τυπώσεις μόνος σου.

 

Ή μόνη απορεία που μου μένει είναι στο ποσό χάνω σε σχέση με έναν καλό inkjet, ας πούμε με τον l800..

 

Υ.γ Με τι χαρτιά τυπωνετε οι υπόλοιποι?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τυπωσει κατα το παρελθθον φωτο γραφιες σε πολλους ινκτζετ εκτυπωτες. Απο hp, epson, cannon. Μεχρι και σε πλοτερ. Αν τις εκτυπωσεις και τις βλεπει φως πχ σε κορνιζα αυτες ξεθωριαζουν πολυ γρηγορα. Και δεν αξιζει να ασχοληθεις. Δεν νομιζω οτι μονο σε μενα συμβαινει αυτο. Καντε ενα πειραμα. Τυπωστε μια φωτογραφια σε glossy paper και αφηστε τη στον ηλιο μια εβδομαδα (γισ πιο γρηγορα αποτελεσματα) και γραψτε τα αποτελεσματα σας. Εγω το εχω κανει.

 

Αποστολή από το GT-I8190 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά τυπωνω φωτογραφίες αρκετά συχνά για την οικογένεια αλλά και επαγγελματικές , renders , παρουσιάσεις κλπ.

ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα πλαστικοποιω, και κρατάνε για χρόνια, ακόμα και του φωτογραφειου αν δείτε έχουν μια λεπτή ζελατίνα πάνω από το χαρτί εκτύπωσης.

Όσες δεν έχω πλαστικοποιησει, τα χρώματα τους ξεθωριάζουν πάνω στο χρόνο στο απλό φως του δωματίου.

Οι epson ξεθωριάζουν γρηγορότερα και αποκλίνουν προς το μπλε, οι canon ασπρίζουν οι hp δίνουν πιο σταθερές εκτυπώσεις, όλα με γνήσια μελάνια που "υπόσχονται" χρωματική σταθερότητα (durabrite, chromalife ,vivera) αντίστοιχα.

Μετά την πλαστικοποιηση όλα έχουν ίδια συμπεριφορά στο φως.

Επεξ/σία από stelrp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...