Προς το περιεχόμενο

Εξαρτημα για nikon d80 με ταβανι τα 100 ευρω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα! Θελω να κανω ενα δωρο σε επιδοξο φωτογραφο που ασχολειται χρονια με τ αθλημα.

Εχει nikon d80 καμερα , αρκετα παλια dslr που τν βολευει και θελω να του παρω καποιο εξαρτημα ή φακο που να μπορει να το χρησιμοποιησει με τη φωτογραφικη του!

Σαν ταβανι εχω τα 100 ευρω ως μεγιστο ποσο.

 

Εκανα ια μικργη ερευνα στο ιντερνετι τι παιζει απο φακους και εξαρτηματα αλλα ειδα πολλα και διαφορα και δεν θελω να του παρω καμια βλακεια και να μεινει στο ραφι...

 

Τριποδα, φλασακι και κοντρολ για να τραβαει απο αποσταση εχει ηδη, οποτε τι αλλο μπορω να κοιταξω σ αυτο το budget?

 

Για πειτε καμια ιδεα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως κάποιο "third party" battery grip. Βγαίνουν αρκετά φτηνά σε ebay κλπ αλλά θα αργήσουν να έρθουν (δεν ξέρω πόσο το βιάζεσαι).

Θα τα βρεις και εδώ αλλά πιο ακριβά, σίγουρα κάτω από τα 100 (όχι τα γνήσια ΜΒ-D80).

Βγαίνουν είτε απλά έχοντας μόνο τα βασικά χειριστήρια είτε και άλλα που έχουν και lcd οθόνη και δυνατότητες προγραμματισμού λήψεων.

Το βασικό είναι ότι δίνουν άλλη αίσθηση στο κράτημα της μηχανής και ιδίως στο κάθετο καδράρισμα.

Αν έχουν και δυνατότητα για δύο μπαταρίες τότε αυξάνουν πολύ και την αυτονομία της μηχανής.

Είχα αγοράσει ένα με lcd στην παλιά μου D80 και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Επεξ/σία από akisgd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος μου καδραρει κυριως οριζοντια οταν φωτογραφιζεξ επειδη επικεντρωνεται συνηθως σε τοπια και αξιοθεατα με ανθρωπο στο καδρο.

Θα το ψαξω παντως, σ ευχαριστω!

Ειδα στν υπνο μου ( προφανως το σκεφτομαι πολυ) οτι και καλα υπαρχει ενα κονταρι που μπαινει στο πλανο και αποτρεπει τις φωτογραδιες απο το να καιγονται με το φλας. Υποτιθεται οτι αυτο δεν φαινοταν στη φωτο. Ναι ηταν κουλο ονειρο αλλα μου δωσε την ιδεα αν υπαρχει οντως καποιο εξαρτημα που να προστατευει τις φωτο απο το καψιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οπως λες τραβαει τοπια και εχει τριποδο τοτε παρτου μερικα nd φιλτρακια. Δες την διαμετρο των φακων που δουλευει και με καποιο hoya nd400 νομιζω θα ειναι ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχολειται με τα τοπια νομιζω οτι θα ηταν οτι καλυτερο για αυτον να ξεκινησει τις long exposures την μερα, δεν μου παει το μυαλο σε κατι αλλο που μπορει να παρει καποιος σε αυτα τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι στιγμης εχει εναν φακο του κιτ νομιζω 18 με 55, εναν τηλεφακο, και εναν φακο καλης ποιοτητας πανακριβο με μιμρο ομως ευρος χιλιοστων( δεν θυμαμαι ποσο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι θα έλεγα να μην πάρεις τίποτα που να περιορίζετε ή χρηστικότητα του στην d80,είναι αρκετά παλιά και συντομα θα μπει σε κανένα ντουλάπι.

Εάν δεν έχει τον 35αρη 1.8 είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να του πάρεις,μεταχειρισμένο θα τον βρεις από 120 ευρώ.

Τριποδο επίσης πολύ καλή ιδέα.

Τα φίλτρα που σου πρότειναν και οι προηγούμενοι είναι πάντα χρήσιμα,όμως υπάρχει φόβος εάν αλλάξει διαμετρο φακόυ να μην βιδωνουν.Μπορείς να πάρεις 77αρη με σετάκια step down οπότε να είσαι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση.

Τέλος θα μπορούσες να ρίξεις μια μάτια και σε φλας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριποδο και φλας εχει πολυ καλα, και δεν μπορω να ξεφυγω απο τα 100, ειναι το ταβανι. Επισης ισως θα ηταν καλυτερο να παρω κατι καινουριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...