Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά Linux και dualboot με Windows 7 x64


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Για λόγους "εγκυκλοπαιδικούς" καθώς θα ήθελα να γνωρίσω το συγκεκριμένο λειτουργικό , θέλω να εγκαταστήσω κάποια διανομή Linux στο PC μου, παράλληλα με τα Windows 7 που έχω τώρα. Έχω ένα format να κάνω που είναι overdue και επί της ευκαιρίας λέω να εγκαταστήσω και Linux για να τα ανακαλύπτω σιγά σιγά.

 

Τα χαρακτηριστικά του PC μου είναι αυτά της υπογραφής μου οπότε δεν έχω "ανάγκη" για κάποια ελαφριά διανομή σαν μία που θα έβαζες για να ανανεώσεις ένα παλιό μηχάνημα.

Επίσης, επειδή είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ, θα ήθελα να ξεκινήσω από κάποια διανομή που θα είναι σε μεγάλο βαθμό "plug & play". Να έχω πολλά πράγματα έτοιμα και όσα δεν είναι, να λύνονται εύκολα και απλά.

Τέλος, μου αρέσει κάπως το γενικότερο look του Mac OSΧ οπότε θα με ενδιέφερε και κάτι που είναι οπτικά (και ενδεχομένως λειτουργικά) κοντά. 

 

Με βάση όσα έχω διαβάσει αυτό τον καιρό μάλλον πρέπει να πάω σε Ubuntu. Εσάς ποια είναι η γνώμη σας; Ποιά μου προτείνετε;

 

 

Τέλος, υπάρχει κάποιος σύνδεσμος να διαβάσω για το θέμα του dualboot; Έχω δύο δίσκους (SSD + μηχανικό) και θέλω να τα έχω και τα δύο στον SSD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Για λόγους "εγκυκλοπαιδικούς" καθώς θα ήθελα να γνωρίσω το συγκεκριμένο λειτουργικό

Τέλος, μου αρέσει κάπως το γενικότερο look του Mac OSΧ οπότε θα με ενδιέφερε και κάτι που είναι οπτικά (και ενδεχομένως λειτουργικά) κοντά.

Λαθος εγκυκλοπαιδεια διαβαζεις. Παρε αυτη του steve jobs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plug n play ειναι αναλογως το ποσο νεο πυρηνα εχει η διανομη κ τι hardware εχεις

 

elementary os για να δεις προσεγμενο linux

 

αλλιως mint xfce

Μπράβο αυτό το Elementary OS το είχα στα υπ'όψιν. Το προτείνεις για νέο χρήστη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να μην κάνεις dual boot. Αφού έχεις 2 ssd/hdd βάλε το linux σε έναν από τους δύο. Όταν ξεκινάς το pc με F11 μπορείς να επιλέγεις από ποιο θες να ξεκινάς. Αν για κάποιο λόγο παρουσιαστεί πρόβλημα είτε στα win είτε στο linux, θα χρειαστείς ιστορίες για να το επαναφέρεις. 

 

Επίσης προτείνω να πάρεις και έναν 120άρη ssd και για το linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε και τα δύο λειτουργικά στον ssd που απ' όσο γνωρίζω(δεν έχω ssd) προτείνονται για εγκατάσταση λειτουργικού. Απλά μπορείς να βάλεις τον bootloader του linux(μιας και έχεις την επιλογή από την εγκατάσταση συνήθως) στον άλλο δίσκο. Έτσι αποφεύγεις τη χρήση του F11 κάθε φορά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον δίσκο που έχει τον grub(ο bootloader του linux) ως δίσκο boot μιας και βλέπει και την εγκατάσταση των windows, για να μπαίνεις και στα δύο λειτουργικά, ενώ και o bootloader των windows θα παραμένει αυτούσιος στον ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε απάντηση και μια διαφορετική γνώμη, οπότε γιατί να αποτελέσω εξαίρεση; ας πω κι εγώ την δική μου, διαφορετική των υπολοίπων εννοείται :P

 

Πριν φτιάξεις dual boot και μπλέξεις με διαμέριση δίσκων...κλπ, εγκατέστησε ένα VirtualBox ή VMware Workstation 12, το δεύτερο είναι επί πληρωμή αλλά δεν έχει σημασία, υπάρχει και "επί πληρωμή" αν το ψάξεις.

 

Κάνε μια εγκατάσταση εκεί όποια διανομή θες, δοκίμασε, δες, μάθε και ΑΝ είσαι ικανοποιημένος τότε κάνε κανονική εγκατάσταση αυτή που σου αρέσει και σε βολεύει καλύτερα.

Η όλη διαδικασία μπορεί να πάρει καιρό (των δοκιμών..κλπ) αλλά θα αποφύγεις το λεγόμενο distro-hopping και δεν θα "καταντήσεις" σαν κάποιους άλλους (βλ εμένα) με 5-6 διαφορετικές διανομές εγκατεστημένες(δεν βρίσκονται όλες στην υπογραφή), περί τα 30-40 format, και γνώσεις λίγο απ' όλα. Θα μάθεις ΕΝΑ πράγμα και θα το μάθεις καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε απάντηση και μια διαφορετική γνώμη, οπότε γιατί να αποτελέσω εξαίρεση; ας πω κι εγώ την δική μου, διαφορετική των υπολοίπων εννοείται :P

 

Πριν φτιάξεις dual boot και μπλέξεις με διαμέριση δίσκων...κλπ, εγκατέστησε ένα VirtualBox ή VMware Workstation 12, το δεύτερο είναι επί πληρωμή αλλά δεν έχει σημασία, υπάρχει και "επί πληρωμή" αν το ψάξεις.

 

Κάνε μια εγκατάσταση εκεί όποια διανομή θες, δοκίμασε, δες, μάθε και ΑΝ είσαι ικανοποιημένος τότε κάνε κανονική εγκατάσταση αυτή που σου αρέσει και σε βολεύει καλύτερα.

Η όλη διαδικασία μπορεί να πάρει καιρό (των δοκιμών..κλπ) αλλά θα αποφύγεις το λεγόμενο distro-hopping και δεν θα "καταντήσεις" σαν κάποιους άλλους (βλ εμένα) με 5-6 διαφορετικές διανομές εγκατεστημένες(δεν βρίσκονται όλες στην υπογραφή), περί τα 30-40 format, και γνώσεις λίγο απ' όλα. Θα μάθεις ΕΝΑ πράγμα και θα το μάθεις καλά!

Τα win 7 pro που κολάνε?  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dragonborn + @pmav99

 

Ωραία λύση αυτή και ευχαριστώ και για το link με τον οδηγό! Δύο ερωτήσεις συμπληρωματικές. Το virtual OS δεν τρέχει στην αρχή ας πουμε, σωστα; Το ενεργοποιείς μέσα απο το υπάρχον λειτουργικό για τη συνεδρία που θες;

 

Επίσης, ποιά είναι η άποψή σας; Virtual OS ή Live-CD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το guest OS θα τρέχει όποτε το ανοίγεις εσύ όπως και όλα τα άλλα προγράμματα.

2. Προσωπικά σου απάντησα ήδη. Με την προϋπόθεση ότι έχεις ένα σχετικά σύγχρονο υπολογιστή τότε Virtualization

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...