Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω είχα ρωτήσει και παλιότερα, αλλά απάντηση δεν πήρα. Ξαναρωτάω λοιπόν μήπως κανείς έχει εν τω μεταξύ αποκτήσει εμπειρία.

Έχω 25 λίρες, 85€ και 20$ στη Revolut. Κάνω αγορά 30 λίρες. Υποθέτω θα μου μηδενίσει τις λίρες. Τις άλλες 5 λίρες που λείπουν για να γίνει η πληρωμή, θα τις τραβήξει (με μετατροπή) από το υπόλοιπο των Δολλαρίων ή των Ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είχα ρωτήσει και παλιότερα, αλλά απάντηση δεν πήρα. Ξαναρωτάω λοιπόν μήπως κανείς έχει εν τω μεταξύ αποκτήσει εμπειρία.

Έχω 25 λίρες, 85€ και 20$ στη Revolut. Κάνω αγορά 30 λίρες. Υποθέτω θα μου μηδενίσει τις λίρες. Τις άλλες 5 λίρες που λείπουν για να γίνει η πληρωμή, θα τις τραβήξει (με μετατροπή) από το υπόλοιπο των Δολλαρίων ή των Ευρώ;

Άμα δεν φτάνουν η λίρες που έχεις τότε θα τραβήξει από το νόμισμα που έχει μεγαλύτερο υπόλοιπο ολο το ποσό της αγοράς.(Έτσι λέει η λογική :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είχα ρωτήσει και παλιότερα, αλλά απάντηση δεν πήρα. Ξαναρωτάω λοιπόν μήπως κανείς έχει εν τω μεταξύ αποκτήσει εμπειρία.

Έχω 25 λίρες, 85€ και 20$ στη Revolut. Κάνω αγορά 30 λίρες. Υποθέτω θα μου μηδενίσει τις λίρες. Τις άλλες 5 λίρες που λείπουν για να γίνει η πληρωμή, θα τις τραβήξει (με μετατροπή) από το υπόλοιπο των Δολλαρίων ή των Ευρώ;

 

νομίζω πως η κάρτα χρησιμοποιεί κατά προτεραιότητα USD, μετά EUR και τέλος GBP σε νομισματική αγορά εκτός αυτόν τον 3. προφανώς στην δικιά σου περίπτωση θα εξαντλήσει τις λίρες και μετά θα πάει στα δολάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση να κανω και θελω να μου απαντησετε αν ισχυει......
λογο cc μεχρι 500 ευρω το μηνα μπορουμε μα βαλουμε  ωραια......
τωρα αν βαλω σε λογαριασμο καποιου φιλου εγω 500 ευρω και αυτος τα ανεβασει στην δικη του revolut μετα μπορει να τα στειλει αυτα σε μενα (στην δικη μου καρτα ) ??????
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση να κανω και θελω να μου απαντησετε αν ισχυει......

λογο cc μεχρι 500 ευρω το μηνα μπορουμε μα βαλουμε  ωραια......

τωρα αν βαλω σε λογαριασμο καποιου φιλου εγω 500 ευρω και αυτος τα ανεβασει στην δικη του revolut μετα μπορει να τα στειλει αυτα σε μενα (στην δικη μου καρτα ) ??????

 

Ναι γινετε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια αγορα με την καρτα της Revolut απο το amazon.co.uk και δεν μου κανει την μετατροπη σε ευρω.

Μου ζητησε να πληρωσω σε pounds.

Εαν θυμαμαι καλα νομιζω οτι ειχα ζητησει η καρτα μου να ειναι σε ευρω.

Υπαρχει καποιος τροπος να το αλλαξω αυτο?

Δηλ να πληρωνω με την καρτα μου σε ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλοι μου,

πηγα να κανω αγορα απο το aliexpress μεσω τις revolut card και του alipay και μου βγαζει το μηνυμα 

For security reasons this process can not be continued.

ISC_RS_5100102051
και δεν μου κανει την αγορα γιατι??
Ευχαριστω!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση, εστειλα χρηματα απο την revolut, σε εναν αλλο δικο μου λογαριαμο λεγετε leupay( ειναι κατι παρομοιο με την revolut), τα χρηματα τα εστειλα στις 24 του μηνα, ακομα δεν εχουν φανει στον αλλο λογαριαμο. Η revolut μου ειπε θελει 5 μερες, μετα αρχησε να μου λεει οτι η μεταφορας σας απο την ελλαδα θελει 3-4 μερες, ενω εγω δεν εστειλα χρηματα απο την τραπεζα μου στην revolut. Το support ειναι λιγο για τα πανυγηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα τελευταια βλεπω ενα "κυμα" απο ατομα που λενε οτι δεν περνανε αγορες...

μηπως λογο ισοτιμιας εχουν αρχισει να μην την γουσταρουν τα καταστηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση, εστειλα χρηματα απο την revolut, σε εναν αλλο δικο μου λογαριαμο λεγετε leupay( ειναι κατι παρομοιο με την revolut), τα χρηματα τα εστειλα στις 24 του μηνα, ακομα δεν εχουν φανει στον αλλο λογαριαμο. Η revolut μου ειπε θελει 5 μερες, μετα αρχησε να μου λεει οτι η μεταφορας σας απο την ελλαδα θελει 3-4 μερες, ενω εγω δεν εστειλα χρηματα απο την τραπεζα μου στην revolut. Το support ειναι λιγο για τα πανυγηρια

 

Μέχρι τόσο θέλει συνήθως (εργάσιμες εννοείται). Από τις 24/2 που τα έστειλες έχουν περάσει στην καλύτερη περίπτωση 3 εργάσιμες (αν ήταν μετά το μεσημέρι μόλις 2). Από Τρίτη και μετά θα τα δεις.

 

Κάτι άλλο για όποιον ξέρει και το έχει δοκιμάσει. Έστειλα πριν 1-2 ώρες ένα έμβασμα από Πειραιώς με ημ/νια εκτέλεσης 29/2 (αύριο) αλλά ημ/νια αξίας (valeur) 1/3. Θα προλάβω λέτε να μετρήσει στο 500άρικο του Φλεβάρη ή θα μου "φάει" το 500άρικο του Μάρτη; Τη valeur λαμβάνουν υπόψη τους για τον κόφτη των εμβασμάτων ή την εκτέλεση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τόσο θέλει συνήθως (εργάσιμες εννοείται). Από τις 24/2 που τα έστειλες έχουν περάσει στην καλύτερη περίπτωση 3 εργάσιμες (αν ήταν μετά το μεσημέρι μόλις 2). Από Τρίτη και μετά θα τα δεις.

Να προσθέσω στο παραπάνω που πολύ σωστά ανέφερε ο theopan, πώς έχει γραφτεί σε παλιότερα posts, ότι τα λεφτά από μια τέτοια κίνηση μεταφοράς σε τραπεζικό λογαριασμό δεν έρχονται απευθείας από το λογαριασμό της Revolut στην Barclays της Αγγλίας, αλλά από άλλο λογαριασμό από τη Φιλανδία. Δεν ξέρω αν τα λεφτά φεύγουν απευθείας από τη Φιλανδία ή κάνουν διπλή διαδρομή, δηλαδή Αγγλία -> Φιλανδία | Φιλανδία -> τραπεζικός λογαριασμός εντολέα, αλλά στη δεύτερη περίπτωση είναι εύλογο να καθυστερούν παραπάνω για να εμφανιστούν στον τελικό λογαριασμό.

Η revolut μου ειπε θελει 5 μερες, μετα αρχησε να μου λεει οτι η μεταφορας σας απο την ελλαδα θελει 3-4 μερες, ενω εγω δεν εστειλα χρηματα απο την τραπεζα μου στην revolut. Το support ειναι λιγο για τα πανυγηρια

Αν τα μηνύματα τα έλαβες από το chat, αυτά είναι εντελώς αυτοματοποιημένα και γι' αυτό δεν βγαίνει νόημα και τα έχουν κάνει θάλασσα στην περίπτωσή σου με αυτό που ρώτησες. Αν είναι από επικοινωνία σου μέσω e-mail, τότε έπεσες σε άσχετο υπάλληλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o

 

Μέχρι τόσο θέλει συνήθως (εργάσιμες εννοείται). Από τις 24/2 που τα έστειλες έχουν περάσει στην καλύτερη περίπτωση 3 εργάσιμες (αν ήταν μετά το μεσημέρι μόλις 2). Από Τρίτη και μετά θα τα δεις.

 

Κάτι άλλο για όποιον ξέρει και το έχει δοκιμάσει. Έστειλα πριν 1-2 ώρες ένα έμβασμα από Πειραιώς με ημ/νια εκτέλεσης 29/2 (αύριο) αλλά ημ/νια αξίας (valeur) 1/3. Θα προλάβω λέτε να μετρήσει στο 500άρικο του Φλεβάρη ή θα μου "φάει" το 500άρικο του Μάρτη; Τη valeur λαμβάνουν υπόψη τους για τον κόφτη των εμβασμάτων ή την εκτέλεση;

θα περιμενω κανα 2 μερες και θα στειλω email δεν νομιζω να χαθουν.

 

 

Να προσθέσω στο παραπάνω που πολύ σωστά ανέφερε ο theopan, πώς έχει γραφτεί σε παλιότερα posts, ότι τα λεφτά από μια τέτοια κίνηση μεταφοράς σε τραπεζικό λογαριασμό δεν έρχονται απευθείας από το λογαριασμό της Revolut στην Barclays της Αγγλίας, αλλά από άλλο λογαριασμό από τη Φιλανδία. Δεν ξέρω αν τα λεφτά φεύγουν απευθείας από τη Φιλανδία ή κάνουν διπλή διαδρομή, δηλαδή Αγγλία -> Φιλανδία | Φιλανδία -> τραπεζικός λογαριασμός εντολέα, αλλά στη δεύτερη περίπτωση είναι εύλογο να καθυστερούν παραπάνω για να εμφανιστούν στον τελικό λογαριασμό.


Αν τα μηνύματα τα έλαβες από το chat, αυτά είναι εντελώς αυτοματοποιημένα και γι' αυτό δεν βγαίνει νόημα και τα έχουν κάνει θάλασσα στην περίπτωσή σου με αυτό που ρώτησες. Αν είναι από επικοινωνία σου μέσω e-mail, τότε έπεσες σε άσχετο υπάλληλο!

η απανταση ηταν απο τα αυτοματοποιημενα μυνηματα, αλλα αν δω οτι δεν ερχονται τα χρηματα θα στειλω email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τωρα τελευταια βλεπω ενα "κυμα" απο ατομα που λενε οτι δεν περνανε αγορες...

 

μηπως λογο ισοτιμιας εχουν αρχισει να μην την γουσταρουν τα καταστηματα?

Τα καταστηματα πληρωνονται στο νομισμα τους, τι σχεση εχει αυτο?

 

Εγω μια χαρα αγορασα προχτες, και το εμβασμα μπηκε σε 2 μερες, απο Εθνικη

Επεξ/σία από ppetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...