Προς το περιεχόμενο

Μικρή ''πατατιά'' με dual boot


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί, αλλά μετά θα πρέπει να κάνεις ξανά επαναφόρα του grub, γιατί τo windows repair συνηθως κάνει εγκατάσταση του bootloader των windows. Υπάρχει αρκετοί οδηγοί γι' αυτό στο google πάντως. Αν βάλεις "restore grub after windows installation" θα βγουν αρκετά αποτελέσματα. Πρέπει να υπάρχουν και στα ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ώρα το αφήνω ως έχει αφου το Mint δουλεύει...... 

 

Σήμερα έχω άλλο θεματάκι με firefox:

 

post-228004-0-23024800-1447321912_thumb.png

 

 

Σε όποιο site και να πηγαίνω δεν μου δείχνει κέιμενο, τα μενου κτλ κτλ....

 

 

Το μόνο που έκανα σήμερα είναι να περάσω καποια fonts στο φακελο /usr/share/fonts/truetype

 

και μετά έκανα refresh με την εντολή   sudo fc-cache -fv

 
 
Επισης και με  Thunderbird έχω θέμα, οταν πληκτρολογώ στο πεδίο του email Ολα καλα, αλλά στρο κειμενο δεν με αφήνει να γραψω τιποτα, πληκτολογώ και αυτο μενει κενό  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά έσβησα τα fonts Που πέρασα και έστρωσε....

Μετά τα πέρασα επιλεκτικά...... γιατι υπήρχαν κάποια με καταληξη fon (τα όποια δεν έβαλα) και όλα δουλεύουν σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με νέο προβληματάκι, ξαφνικά σταμάτησε να εκτυπώνει ο HP 1020...... 

 

Τον αναγνωρίζει κανονικά το σύστημα, αλλά ο εκτυπωτής δεν ξεκινάει την εκτύπωση ...

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ?

 

post-228004-0-14327800-1447933283_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα αλλα τίποτα, το έλυσα τελικά κατεβάζοντας απο την hp το hplip και αφου το εγκατέστησα ο εκτυπωτής ξανα δούλεψε ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά δε με συμπαθεί το mint... :(

 

Σήμερα είπα να κανω ένα usb φλασάκι με Linux mint xfce μηπως και αναβάθμιζα το αλλο pc της δουλειας απο την 13 που έχει τώρα στην 17,2.

Ε λοιπόν πέρασα το πρόγραμμα unetbootin, κατέβασα το κατάλληλο iso,  και το πέρασα στο φλασ μεσω του προγράμματος...

 

Τελειώνει η διαδικασία, κανω restart και επιλέγω να ξεκινησει το φλασακι που έφτιαξα στο υπάρχων σύστημα.

Η εκκίνηση δεν ηταν επιτυχής , έμεινε κολλημενη στο πινακάκι του bios που δείχνει τις συσκευες. ε λεω μικρό το κακό κατι δεν θα εκανα σωστά.....

Βγάζω το φλασακι, μπουτάρω κανονικά τον υπολογιστή..... και απο τότε έχω θέμα....

Μέχρι την οθονη του grub ολα καλα,

εκεί επιλεγω την εκδοση του mint που πάντα επέλεγα ετσι και αλλιώς (17,2) αλλά δεν φορτώνει, μαυρίζει η οθόνη και μπαίνει σε sleep mode. Κλείνω απο το κουμπί το σύστημα ξανα εκκίνηση ξανα επιλεγω το mint και με χίλια ζόρια ανοίγει (πολύ αργά) ......

με αλλαγμένα τα εικονίδια (χωρίς να εχουν πειραχτεί τα δεδομένα μου), ποιο φτωχικά.

 

Το να καταφέρει να μπει είναι μια στις 5 προσπάθειες, πολλές φορές μπαίνει αλλα κολλάει (δεν κουνιέται το ποντίκι, ούτε το πληκτρολόγιο ανταποκρίνεται)

 

Στις φορές που καταφέρνει να ανοίξει μου βγάζει σαν μήνυμα το παρακάτω

[16.404052] usb 1-2: device descriptor/64, error -110

[31.620040] usb 1-2: device descriptor/64, error -110

 

Τι γίνεται πάλι???  :cry:

 

update: Αποσύνδεσα τον usb εκτυπωτή και τ μηχάνημα μπουτάρει πλέον κανονικά ....

Τον ξανά έβαλα, αλλά δεν εκτυπώνει , ξανά δοκίμασα να περάσω το hplip αλλα έχει μουλαρώσει, δεν εκτυπώνει :(

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν κρατήθηκα, φόρμαρα το δίσκο, ξανα πέρασα τα πάντα απο την αρχή.... 

Έβαλα πρώτα τα xp να υπάρχουν σε ενα μικρο partition, και ο υπόλοιπος ssd τον κατέχει το mint...

 

Έλα όμως που είχα το ίδιο πρόβλημα με τον εκτυπωτή .....  ακόμα και στα Xp... (εκτος απο τα Mint)

 

Και εκεί που ήμουν έτοιμος να τον πετάξω από το παράθυρο, μου κόβει και τον βγάζω τελείως από την πρίζα. Τον άφησα να ξεμουδιάσει για κανα 5 λεπτο και ως δια μαγείας δούλεψε !!!!!   

 

Τουλάχιστον έφτιαξα τα 2 λειτουργικά όπως τα ήθελα  :-D

 

Ενα προβληματάκι που με απασχολεί (το είχα και πριν το φορματ) είναι οτι κατα περιόδους χάνονται τα εικονίδια.

Για την ακρίβεια εξαφανίζεται μόνο η φωτογραφία του εικονιδίου (άλλοτε ολόκληρη άλλοτε μισή σε κάποια εικονίδια), γιατί το εικονίδιο συνεχίζει να υφίσταται (το καταλαβαίνω γιατι κάνω κλίκ και ανταποκρίνεται)..... 

 

Η εξαφάνιση αυτή δεν ειναι πάντα στο ίδιο εικονίδιο μπορεί να συμβεί παντού . Ποιο συχνά συμβαίνει στο panel και συνήθως στο εικονίδιο της γλώσσας ή του update του Mint ή το εικονίδιο των removable drives κτλ κτλ.

 

Υποψιάζομαι την κάρτα γραφικών που είναι μια παλιά Ati 

 

post-228004-0-39836900-1448370920_thumb.jpg

 

Μήπως υπάρχει γιατρικό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...