Προς το περιεχόμενο

Μικρή ''πατατιά'' με dual boot


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα είπα να περάσω δοκιμαστικά σε έναν υπολογιστή linux mint 17.2 σε συνύπαρξη με windows xp.

Ο υπολογιστής έχει 2 δίσκους έναν ssd (όπου εκεί είναι τα xp), και ένα μηχανικό για αποθηκευτικούς λόγους.....
Κατά λάθος έκανα την εγκατάσταση του mint στο μηχανικό δίσκο (πρωί χωρίς να πιω καφέ..) κάτι που θέλω να ακυρώσω. 
Τα xp είναι αυθεντικά αλλά δεν έχω το cd τους εύκαιρο (ώστε να κάνω fixmbr) οπότε θα έχω θέμα με το GRUB.... αν σβήσω το partition του Mint
 

Αν αποσυνδέσω τον μηχανικό και κάνω καινούργια εγκατάσταση του Mint στον ssd θα είμαι οκ με τη boot start ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που έχει εγκατασταθεί ο grub στον ssd ή στον άλλο? Συνήθως εγκαθίσταται στον πρώτο δίσκο. Πάντως μπορείς να το ελέγξεις μέσω του boot menu από το bios. Αν δεν ειναι εγκατεστημένος στον μηχανικό, τότε δεν υπαρχει πρόβλημα ούτε χρειάζεται να αποσυνδέσεις κάποιο δίσκο. Απλά κάνε ξανά εγκατάσταση του mint(στο σωστό δίσκο) και ο grub θα αντικατασταθεί. Τέλος αφού πάνε όλα καλά μπαίνεις από κάποιο διαχειριστή δίσκων(του mint ή των windows), διαγράφεις το διαμέρισμα που είναι το mint(στο μηχανικό δίσκο) και δημιουργείς ένα νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μπορώ να το ελέγξω (δεν το έχω μπροστά μου), δοκίμασα να μπουτάρω  χωρίς το μηχανικό δίσκο και φυσικά δεν προχώρησε στα xp ούτε έβγαλε το boot menu.... Να συμπεράνω ότι ο grub είναι περασμένος στο μηχανικό ? 

 

Σε τέτοια περίπτωση τι κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο θα κάνεις. Αφού ο grub γράφτηκε στον μηχανικό αυτός θα είναι πιθανότατα ο πρώτος δίσκος και προφανώς εκεί ήταν και ο bootloader των xp πριν(αφού δεν ξεκινούσαν ούτε αυτά από τον ssd).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα λοιπόν τα κατάφερα !

 

Αυτό που έπρεπε να κάνω ήταν resize στο partition των windows (ειχε όλον τον ssd) και ν αφήσω στο δίσκο allocated χώρο. 

Έτσι κατάφερα να γίνει η εγκατάσταση στον ssd .....

 

Έσβησα τα 2 partition της παλιάς εγκατάστασης του Mint που υπήρχε στο 2ό δίσκο και ολα καλά....

 

Το μονο που μένει είναι να καταφέρω να ξεφορτωθώ τις άκυρες εγγραφές που έχουν μείνει στον grub (απο την σβησμενη εγκαταστάση του Mint)

 

Πως τις σβήνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από τερματικό δίνεις την εντολή:

sudo update-grub

 

 

Σήμερα που άνοιξα τον υπολογιστή δεν υπήρχαν οι καταχωρήσεις.... μάλλον έκανε ενημέρωση μόνο του .....

 

Υπάρχει τρόπος να κάνω resize το partition poy είναι εγκατεστημένο το mint ? Θέλω να το μεγαλώσω γιατί ο χώρος που του έχω δώσει γέμισε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Μέσω του gparted  έκανα resize του partition των windows (μίκρυνα το partition),   αλλά μετα απο το resize δεν μπορω να μπω στα windows xp ποια :( 

 

Τα επιλέγω απο το grub αλλά δεν φορτώνουν, μένει το λαμπάκι του δισκου συνέχεια ανοιχτό και απλά στην οθόνη αναβοσβήνει ο κέρσορας...... 

Φτιάχνεται ??? 

 

β) Μετά το α) έχω δημιουργήσει allocated ΄χωρο που όμως δεν μπορώ να τον περάσω στo partion του linux. Αν επιλέγω resize του partition του linux δεν με αφήνει να το μεγαλώσω,

δοκίμασα να φορμάρω τον allocated χώρο σε ext4 Μπας και αλλά και πάλι δεν μπορώ να τον προσθέσω στη linux εγκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο, ίσως χρειάζεται να κάνεις ένα "update-grub" πάλι.

Για το δεύτερο, μάλλον ο χώρος που έχεις ελευθερώσει δε συνδέεται με το διαμέρισμα του linux. Αν δηλαδη για παράδειγμα, μίκρυνες το διαμέρισμα των windows από αριστερά προς τα δεξιά(υποθέτοντας ότι είναι το πρώτο διαμέρισμα του δίσκου), τότε έχεις έλευθερος χώρος - διαμέρισμα windows - διαμέρισμα linux. Ο ελεύθερος χώρος λοιπόν δεν είναι δίπλα από κάποια μερια(αριστερά ή δεξιά) του διαμερίσματος linux, δεν είναι συνεχόμενος δηλαδή. Αν λοιπόν είχες πριν: 1ο διαμέρισμα windows - 2ο διαμέρισμα linux, θα έπρεπε να μικρύνεις το διαμέρισμα των windows από τη δεξιά του άκρη(αυτή που είναι δίπλα από το linux) και όχι από την αρχή του(την αριστερή άκρη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δοκίμασα τη εντολή update-grub αλλά πάλι τα ίδια ... win xp δεν μπαίνει....

 

 

2)Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν με αφήνει να μεγαλώσω το Partition

 

post-228004-0-14327600-1447145871_thumb.pngpost-228004-0-91080400-1447145874_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες δίκιο !

Το έκανα αφου πρώτα έκανα swapof το Linux swap partition.

 

Τώρα με αφήνει να κάνω resize αλλά μου πετάει το παρακατω μήνυμα.....

 

post-228004-0-10797300-1447151060_thumb.png

 

Σε περίπτωση που προχωρήσω όντως θα έχω boot failure ?

Γιατί άν έχω δεν θα υπάρχει τιποτα λειτουργικό (ούτε xp , ούτε mint)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι να μου έχει βγει τέτοιο μήνυμα ποτέ, αλλά τουλάχιστον τα XP δεν θα τα επηρεάσει αφού δε θα πειραχθεί το διαμέρισμα που είναι εγκατεστημένα. Τώρα για το mint υπάρχει πιθανότητα. Πιστεύω όμως ότι μπορεί να διορθωθεί μέσω του live cd του. Ακόμη κι αν δε διορθωθεί πάντως, μπορείς να αντιγράψεις το φάκελο του χρήστη σου(/home/_ονομαχρήστη_) στο διαμέρισμα των windows και να κανεις ξανά την εγκατάσταση του mint με το ίδιο όνομα χρήστη. Μετά αντιγράφεις πάλι τα περιεχόμενα του φακέλου στην ίδια διαδρομή και θα επανέλθουν οι ρυθμίσεις σου και όλα τα αρχεία που είχες εκεί. Θα χρειαστεί βέβαια και η επανεγκατάσταση των εφαρμογών που είχες βάλει πριν(σε περίπτωση που είχες βάλει κάποιες). Πάντως πιστεύω ότι μπορεί να διορθωθεί. Το linux προσφέρει πιο πολλές δυνατότητες διόρθωσης από τα windows, χρειάζεται μεγαλύτερη εμπειρία βέβαια και γνώση εντολών τερματικού, αλλά η κοινότητα του mint είναι μεγάλη και ενεργή(και του ubuntu επίσης -και μπορείς να χρησιμοποιήσεις κι αυτή) κι έτσι πιθανότατα θα μπορέσεις να βρεις λύση, αν δε θέλεις να ξανακάνεις την εγκατάσταση του. Πιθανότατα βέβαια η επιδιόρθωση θα είναι λιγότερο χρονοβόρα από μια εκ νέου εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πάτησα να γίνει η δουλειά και όντως έγινε δουλειά χωρίς θύματα....

Βέβαια είχα τραβήξει backup τα αρχεία και ήμουν έτοιμος να τα ξανα σετάρω όλα απο την αρχή.....

Αλλα όλα καλα με το Mint...

 

Αν μπορούσα να σώσω και τα windows xp, καλά θα ήταν....

 

Έχω βρεί το δισκάκι τους, υπάρχει τρόπος να γίνει repair με αυτό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...