Προς το περιεχόμενο

Διανομή για htpc


chios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα σήμερα χρόνο και έβαλα manjaro kde όλα καλά με την εγκατάσταση. Πρόβλημα πρώτο που συνάντησα δεν μπορούσε να κάνει mount τον δεύτερο hdd που είχα και στα windows με όλα τα data. Διάβασα διάφορους οδηγούς αλλά τζίφος. Μετά έκανα ένα μεγάλο update γύρο στα 900mb και επανεκκίνηση αυτό ήταν το τελειωτικό με έβγαλε σε γραμμή εντολών και δεν ξαναξεκινησε.

Εδώ να προσθέσω ότι έκανα μια αλλαγή στο fstab για ntfs δίσκους που βρήκα σε κάποιο wiki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ο οδηγός για την κάρτα γραφικών δε θα ενημερώθηκε. Δώσε την εντολή mhwd και θα σου βγάλει μια λίστα με τους οδηγούς.

Μετά δίνεις την εντολή mhwd -i και το όνομα του οδηγού για να τον εγκαταστήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amd HD 5450 είναι η κάρτα.

 

Όταν ξαναπροσπαθήσω πάνω στα νεύρα μου τα παράτησα και πέρασα το image τον win10.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι γιατί δεν μπορώ να δω τον άλλο δίσκο.

 

Σε διαφορετικό υπολογιστή που δοκίμασα live έβλεπα κανονικά όλου τους σκληρούς ακόμα και αυτούς με τα win.

Μου έβγαζε ένα σφάλμα όπου ανάφερε κάτι για windows δυστυχώς δεν το κράτησα.

Μήπως φταίει που είχα κάνει όλον τον δίσκο κοινή χρήση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γιατί απο τα windows 10 που εβαλες δεν έκανε κανονικό "shutdown" τους δίσκους σου. Είναι κατα κάποιο τρόπο "κλειδωμένοι" σε ενα state που έτσι απλα δεν μπορείς να τον κανεις mount. Προσωρινή λύση είναι να τον κανεις mount ως read only.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/dev/sdXY /mnt/windows ntfs-3g defaults 0 0

Όπου ΧΥ αυτά που αντιστοιχεί στο δίσκο sdb1 τον βλέπει

http://www.linuxveda.com/2014/05/28/mount-internal-drives-arch-linux/

 

Από εδώ το βρήκα.

Ο φακελος /mnt/windows υπαρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι, τα windows δεν κάνουν κανονικό shutdown αν δεν τρέξεις αυτή την εντολή

και δες και αυτό που σου είπε ο jim, να υπάρχει ο φάκελος που πας να κανεις mount

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα σκληρο με windows 8.1 σε αλλο pc και επαθα χοντρη ζημια απτην μ@@κια την ρυθμιση που εχουν για να μην κανουν κανονικο shutdown. Αντεγραψα εναν φακελο απο το pc το αλλο στον σκληρο των 8.1 και δεν τον εμφανιζε μετα. Απο τοτε πηγα στον πινακα ελεγχου και απενεργοποιησα την γρηγορη εκκινηση. Προσωπικα το συνιστω σε ΟΛΟΥΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερη προσπάθεια σήμερα και όλα πήγαν καλά μετά το κανονικό shutdown τον win10 τώρα βλέπω κανονικά τον δεύτερο δίσκο.

Με τρέλανε λίγο το kodi για να βγάλω τον ήχο από την οπτική ίνα στον ενισχυτη αλλά τελικά τα κατάφερα με το pulse.

 

1. Το YouTube στον Firefox μου κάνει σπασίματα.

2. Έχω ati κάρτα πρέπει να κάνω κάτι με τους drivers;

3. Κάπου στις ρυθμίσεις έχει επιλογές για αναβάθμιση kernel πρέπει να βάλω τον τελευταίο; θα έχω παρατράγουδα;

4. Είναι λίγο αργός στην εκκίνηση παρόλο που έχω ssd sata 2 βέβαια πρέπει να κάνω κάτι για τον δίσκο να δουλεύει καλύτερα;;

5. Το δύσκολο, έχω μια κάρτα τν msi digivox mini hybrid υπάρχει περίπτωση να δουλέψει σε Linux;;

 

Αν βάλω άλλο γραφικό περιβάλλον xfce πρέπει να ξαναρυθμισω τα πάντα.

 

Σας κουράζω με τόσες ερωτήσεις αλλά.

Αν είμαι σε λάθος θέμα ας το μεταφέρει ο mod στην γωνία του manjaro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Μάλλον όχι, βλέπεις κάτι που δεν δουλεύει καλά;

3. Αν σου δουλεύει και όλο το hardware έχει αναγνωριστεί και λειτουργεί τότε καλύτερα να μην αλλάξεις κάτι. Αν κάτι δεν δουλεύει τότε με νεότερο πυρήνα υπάρχει πιθανότητα να δουλέψει.

6. Όχι δεν χρειάζεται να ξαναρυθμίσεις τα πάντα, αλλά θα χρειαστεί να ρυθμίσεις κάποια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...