Προς το περιεχόμενο

Διανομή για htpc


chios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φτιάξει έναν DIY ξύλινο υπολογιστή και τον έχω στο σαλόνι κάτω από την TV, το PC είναι περίπου 5 χρονών αλλά έχει καινούργια κάρτα amd vga, και έναν ssd 60gb του έχω τώρα πάνω win10 δεν έχω παράπονο το μηχάνημα πάει σφαίρα μόνο βασικά kodi έχω και Firefox για ίντερνετ.

Θέλω να πειραματιστώ λίγο με λινουξ βασικά να παίζει kodi με δυνατότητα 5.1 spdif pass-through και λίγο σερφ.

 

Έκανα ένα image me acronis το υπάρχων λειτουργικό στον δεύτερο σκληρό wd640black και του πέρασα το Fedora 23 που είναι και φρέσκο αλλά δεν με ικανοποιεί δεν μπορώ να δω τον δεύτερο δίσκο το κοντι θέλει πολλά για να μπει, υπάρχει κάτι πιο ευκολο ; και προτιμώ kde γραφικό.

 

Εκτός και καταφέρω να διαμασω το Fedora.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον καλύπτει για browsing τόσο πολύ. Κατά τα άλλα πολύ καλή διανομή για htpc. Εγώ την έχω στο Rpi.

 

Για εμένα βάλε μια πιο ελαφριά αφού δεν θες όλα αυτά που φέρνει το KDE ή το GNOME. 

 

Lubuntu ή Manjaro με openbox πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το manjaro φαίνεται δυνατό από ότι είδα βασίζεται στο arch , δεν ξέρω αν είναι εύκολο να μπει kodi να ρυθμίσω 5.1απο οπτική ίνα στο home theater.

Στο Ubuntu που έχω δουλέψει λίγο παλιά υπήρχε πολύ βοήθεια και το apt get είναι πολύ βολικό.

Θα δοκιμάσω όμως για αλλαγή το manjaro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σερφαρισμα, το openelec προσφερει εναν σκετο chromium, δηλαδη χωρις τη συνατοτητα εγκαταστασης flash κλπ, απο το repo των unofficials addons του openelec. Για skype κλπ ουτε λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι εμπειρία σε Linux έχεις, αλλά ειδικά αν δεν κατεχεις πολλά καλύτερα μια διανομή όπως αυτές που σου αναφέραμε (mint,manjaro) ή κάτι σε 'buntu.

Στο δικο μου htpc είχα mint και η εγκατάσταση και to σεταρισμα του kodi ηταν εύκολη/αναίμακτη.

Μέχρι που έβαλα openelec μιας και τελικά η χρηση του ηταν καθαρά και αποκλειστικά htpc/media center.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το manjaro είναι εύκολο έχει μεγάλη κοινότητα για βοήθεια;;

ποια η διαφορα ;;

ποιο να κατεβάσω;

 

 

 

Μπορείς να κοιτάξεις και προς Linux Mint μερια.

Για το manjaro που αναφέρεις κατεβάζεις το Χ86

To i686 ειναι η 32αρα εκδοση της διανομης και το x86_64 η 64αρα. Μιας και ειμαστε στο 2015 πλεον, δεν βλεπω το λογο να κατεβασεις το 32αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μικρή εμπειρία, παλιότερα είχα ασχοληθεί με λινουξ κυρίως ubuntu

παιδιά ευχαριστώ θα δω τι διανομή θα διαλέξω και αν έχω απορίες θα σας πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kde τρωει περισσοτερη μνημη ram και ειναι καπως πιο "βαρυ" απο το xfce. Σε θεμα παραμετροποιησης το kde. Εχει τρελες επιλογες μεσα. Ειναι το πιο πληρες γραφικο περιβαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...