Προς το περιεχόμενο

επιλογή φωτογραφικου εκτυπωτή εως 350 ευρώ


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψάχνω εναν καλό φωτογραφικό εκτυπωτή τι θα με συμβουλευατε; Γενικά ασχολούμε με την φωτογραφία εχω εξοπλισμό dslr και επίσεις εκτός απο hobbie η φωτογραφία είναι και μέρος της δουλειάς μου , τον τελευταίο καιρό κοιτάζω κάποια μοντέλα της canon & epson κυρίως να παίρνουν πολλά και καλά μελάνια πχ τα hd της epson ώστε να μπορεί να εκτυπώσει και Α/Μ θα ήταν τέλεια και να υποστηρίζει drivers για win10 , το μπάτζετ που θελω να κινηθώ  είναι μέχρι 350 ευρώ .

 

ο εκτυπωτής θα χρησιμοποιηθεί για cd/φωτογραφίες  για καδράκια και επίσεις ίσως και καμιά μικρή αφίσα, βλέπω οτι οι Pixma σηκώνουν καλή ανάλυση αλλα αυτό δεν λέει και πολλά υποθέτω..

 

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα μοντέλα

http://www.katerelos.gr/product/37743/epson-stylus-photo-1500-w.html

http://www.katerelos.gr/product/40270/epson-expression-photo-xp-960.html?ref=3

http://www.e-gate.gr/epson-l800-color-inkjet-printer-c11cb57302.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τον Epson 1500w εδώ και δύο χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Αν και σε αυτήν την κατηγορία τιμής, ότι και να πάρεις θα είναι πολύ καλή επιλογή.

 

Ο L800 είναι πρακτικά ίδιος με τον 1500w απλά με σύστημα ink tank, με όσα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αυτό έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιώ τον Epson 1500w εδώ και δύο χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Αν και σε αυτήν την κατηγορία τιμής, ότι και να πάρεις θα είναι πολύ καλή επιλογή.

 

Ο L800 είναι πρακτικά ίδιος με τον 1500w απλά με σύστημα ink tank, με όσα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αυτό έχει.

Τι μειονεκτηματα μπορει να εχει ενα συατημα με ink tanks?

Υ.γ Τι χαρτια χρησιμοποιειτε?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μειονεκτηματα μπορει να εχει ενα συατημα με ink tanks?

Υ.γ Τι χαρτια χρησιμοποιειτε?

 

Το ink tank αν δεν χρησιμοποιείται σχεδόν καθημερινά, βουλώνει. Δεν παίρνεις τέτοιο σύστημα για να βγάζεις εκτυπώσεις μια φορά την βδομάδα. 

 

Από χαρτιά δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση σε μάρκα. Και οι 3 επώνυμες (Epson , HP, Canon) βγάζουν καλά χαρτιά. Σαν τύπο εγώ προτιμώ τα glossy και τα semi-glossy, αλλά αυτό είναι υποκειμενική επιλογή. Πάντως και σε no name χαρτιά έχω τυπώσει μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ink tank αν δεν χρησιμοποιείται σχεδόν καθημερινά, βουλώνει. Δεν παίρνεις τέτοιο σύστημα για να βγάζεις εκτυπώσεις μια φορά την βδομάδα. 

 

Από χαρτιά δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση σε μάρκα. Και οι 3 επώνυμες (Epson , HP, Canon) βγάζουν καλά χαρτιά. Σαν τύπο εγώ προτιμώ τα glossy και τα semi-glossy, αλλά αυτό είναι υποκειμενική επιλογή. Πάντως και σε no name χαρτιά έχω τυπώσει μια χαρά.

ωχ δηλαδή προορίζεται για ακριβώς το αντίθετο απο μένα μην σου πώ θα ήταν καλύτερο να εχει μικρότερα μελάνια για να τα αλλάζω ποιο συχνά γιατί θα χαλάνε τα μεγάλα.. αλλα αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ με κάποιο τρόπο να κάνω εκτύπωση επάνω σε πορσελάνη και σε τζάμι το λογότυπο μου και αν θα αντέχει στο πλυντήριο δηλαδή να είναι ποιοτική με καποιο υλικό αυτοκόλλητο βυνιλίου κτλ

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις εκτυπώσεις σε ειδικά χαρτιά που έχω πετύχει και μεταφέρονται με κάποιου είδους θερμομεταφοράς πάνω σε άλλο υλικό. Δεν ξέρω λεπτομέρειες για αυτό επειδή δεν έχω κάνει τέτοια χρήση.

 

Αυτό που λες για μικρότερα μελάνια με προβλημάτισε όμως. Τι εννοείς; Τι χρήση θα κάνεις; Κάαθε πότε θα τυπώνεις και πόσο;

Στο λέω, επειδη δεν έχει σημασία το μέγεθος του μελανιού, για τον λόγο ότι δεν βουλώνει το μελάνι, αλλά η κεφαλή. Αν σε ένα σύστημα ink tank πρέπει να εκτυπώνεις καθημερινά σχεδόν, τότε στον 1500w υπολόγισε βαριά ανα 4-5 μέρες. Δεν έχεις δηλαδή τρελά περιθώρια.

Εγώ τον άφησα 10 μέρες τον δικό μου χωρίς χρήση και ψιλοβούλωσε το μαύρο. Έφαγα μισή μέρα να καθαρίζω κεφαλή και έχω και όλα τα σύνεργα για κάτι τέτοιο να φανταστείς. Αν τον άφηνα 20-25 μέρες θα είχαν φρακάρει τα πάντα.

 

Αν έχεις σκοπό να εκτυπώνεις μια φορά το δεκαπενθήμερο πχ, σκέψου το πριν επενδύσεις σε εκτυπωτή τέτοιας αξιας και με τέτοιο σύστημα.Ίσως κάποιος μεσαίας κατηγορίας με μελανοκεφαλές που βουλώνουν πολύ πιο αργά να ήταν καλύτερος για εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε γελάσω. Εκτός από τα μελάνια που είχε μέσα, δεν ξαναέβαλα γνήσια.

Επίσης δεν εκτυπώνω μόνο φώτο 10Χ15 οπότε δεν μπορώ να έχω ακριβή αριθμό. Πάντως σίγουρα βγάζει πολλές φωτογραφίες σε τέτοιο μέγεθος. Σε κάποια φάση είχα εκτυπώσει καμιά 100 φώτο 10Χ15 και οι δείκτες στάθμης μελανιού ούτε που κουνήθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κεφαλές για να μην στεγνώσουν πρέπει να περνάει μελάνι από μέσα, ανά συχνά διαστήματα.

Για να γίνει αυτό, πρέπει να εκτυπώνει.

Το καλό είναι ότι είναι με wifi, οπότε δεν χρειάζεται κάθε φορά να ανοίγεις υπολογιστή κλπ για να στείλεις μια σελίδα για εκτύπωση. Είσαι αραχτός στον καναπέ με το κινητό σου και αφού έχεις βάλει μια υπενθύμιση ανα 2 μέρες του στέλνεις μια σελιδα για εκτύπωση. 


Α, και μια λεπτομέρεια που ίσως σε ενδιαφέρει. Εχει δυνατότητα για εκτύπωση σε cd, αλλά σε σχέση με άλλους εκτυπωτές που έχω δουλέψει δεν έχω μείνει ευχαριστημένος. Η ποιότητα της εκτύπωσης είναι καλή, αλλά ο χώρος που τοποθετείται το cd δεν πατάει καλά, με αποτέλεσμα καμιά φορά να φεύγει απο την θέση του. Θέλει να μάθεις λίγο τα κόλπα του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια μελάνια χρησιμοποιείς; Το εχεις μόνο για φωτογραφίες η τον χρησιμοποιείς και σαν γενικό και τα αξίζει τα λεφτά του πιστεύεις  αν π.χ αγόραζες σήμερα εκτυπωτή με βάση την εμπηρεία σου στον συγκεκριμένο θα τον ξαναέπερνες;

 

και για να ρθούμε στο ζουμί που με καίει , τελικά έχει καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας απο εναν Pixma canon με 9 500 dpi αναλυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μελάνια που χρησιμοποιώ θα σου είναι άχρηστα για αυτό που θέλεις, μιας και είναι εντελώς ακατάλληλα για φωτογραφικό χαρτί. 

 

Αυτό απαντάει και στο ερώτημα σου για το τι χρήση του κάνω. Πλέον τον χρησιμοποιώ για τα πάντα εκτός από φωτογραφίες σε φωτογραφικό χαρτί. Τον είχα αρχικά μόνο για φωτογραφίες, αλλά επειδή δεν τύπωνα συχνά κινδύνευσε κάνα δύο φορές με βούλωμα και αποφάσισα να τον κάνω heavy duty εκτυπωτή για όλα. Μέχρι και τιμολόγια από εκεί κόβω πλέον. Αλλά δεν τυπώνω σε φωτογραφικό χαρτί. Θέλει άλλον τύπο μελανιού το φωτογραφικό χαρτί.

 

Πάντως όλα τα συμβατά έτοιμα μελάνια της αγοράς κάνουν για φωτογραφίες σε φωτογραφικό χαρτί. Δοκιμάζεις ποιο σου κάθεται καλύτερα και προχωράς. Θα μπορείς να τον δουλεύεις και για γενική χρήση με αυτά τα μελάνια. Μην κοιτάς εμένα που έψαξα άλλον τύπο. Ήθελα μελάνι για συγκεκριμένες δουλειές.

 

Αν θα τον αγόραζα σήμερα; 

Νομίζω η απάντηση μου δεν θα σε βοηθήσει επειδή έχουμε διαφορετικό κριτήριο. Ναι, θα τον αγόραζα, αλλά για τον ίδιο λόγο που τον πήρα εξαρχής. Ήθελα έναν οικονομικό εκτυπωτή με επαναγεμιζόμενα δοχεία, που να τυπώνει σε Α3+ χαρτί. Δεν κυνήγησα να δω ποιος έχει περισσότερα dpi, επειδή σε αυτό το επίπεδο εκτυπωτών όλοι είναι κορυφαίοι και πολύ περισσότερο από ότι χρειάζομαι. O 1500w που τον βρίσκεις σήμερα κάτω απο 300 ευρώ είναι ο φθηνότερος.

 

Υπο αυτή την έννοια, δεν ξέρω και ποιος είναι καλύτερος στο τελευταίο ερώτημα σου. Το καλύτερος είναι υποκειμενικό.

 

Πάντως αν είναι να εκτυπώνεις κυρίως 10Χ15 ή και μέχρι Α4, θα σου έλεγα να δεις άλλους εκτυπωτές. Αν δεν χρειάζεσαι το Α3+ βρίσκεις εκτυπωτές φωτογραφικούς Α4  με το 1/2 των χρημάτων και πραγματικά κορυφαία απόδοση. Πχ Canon pixma 7550 και έχεις κορυφαίο πολυμηχάνημα, όχι απλώς εκυπωτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χμμ ωραίος ο 7550, μιας που χάλασε και ο μικρός μου laser φαινετε καλή περίπτωση λαο εχει μεγάλη ποικιλία μελανιών και χαρτιών , sticker κτλ  :-)

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...