Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να πάω Γαλλία χωρίς διαβατήριο;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οτι λέει ο τίτλος.. Και αν ναι, πρέπει να προσέξω κάτι; (πχ να έχω άλλα έγγραφα μαζί μου)

 

Έχω ταυτότητα του 2007 που έχει και ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες. Έχει ξεφλουδίσει λίγο το πλαστικό.

Θα πάω αεροπορικώς.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι πολύ μαυριδερός μπορεί να σε ξεψαχνίσουν στο αεροδρόμιο όταν φτάσεις και να διπλοτσεκάρουν αν η ταυτότητα είναι γνήσια. Αυτό μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι λέει ο τίτλος.. Και αν ναι, πρέπει να προσέξω κάτι; (πχ να έχω άλλα έγγραφα μαζί μου)

 

Έχω ταυτότητα του 2007 που έχει και ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες. Έχει ξεφλουδίσει λίγο το πλαστικό.

 

Θα πάω αεροπορικώς.

 

Ευχαριστώ πολύ

Σε οποιαδήποτε ευρωπαική χώρα πας μόνο με την ταυτότητα σου αρκεί να χει λατινικούς χαρακτήρες . 

Επίσης αν θες να είσαι τυπικός σε όλα και προβλεπόμενος μπορείς να πας στον ασφαλιστικό σου φορέα και να βγάλεις την ευρωπαική κάρτα ασφάλισης ασθένειας .Ότι και να πάθεις με την επίδειξη αυτής της κάρτας στο νοσοκομείο της ξένης χώρας καλύπτεσαι και τ απληρώνει το ασφαλιστικό σου ταμείο . Δεν πληρώνεις για να την βγάλεις και συνήθως στην αποστέλουν με αλληλογραφία εντός 10 ημερών απο την ημέρα που κατέθεσες το αίτημα σου . Ισχύει για ένα έτος . Αυτά θυμάμαι όταν πήγα Παρίσι για μια βδομάδα πριν 3 χρόνια . 

 

https://www.ika.gr/gr/infopages/opad/europaika_entypa.cfm

 

http://images.slideplayer.gr/7/2002727/slides/slide_11.jpg

 

http://travel.viva.gr/blog/europaiki-karta-asfalisis-asthenias-ekaa

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιαδήποτε ευρωπαική χώρα πας μόνο με την ταυτότητα σου αρκεί να χει λατινικούς χαρακτήρες .

 

Όχι, αυτό ισχύει μόνο για τις χώρες που ανήκουν στη ζώνη Σένγκεν, δηλαδή η Ελβετία και οι περισσότερες χώρες της ΕΕ.

 

Στην Αγγλία, την Ιρλανδία, την Κύπρο, τη Βουλγαρία, τη Ρουμανία και την Κροατία που είναι κράτη-μέλη της ΕΕ αλλά δεν ανήκουν στη Σένγκεν πρέπει να έχεις διαβατήριο καθώς και στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες που δεν ανήκουν στην ΕΕ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.gov.uk/uk-border-control/before-you-leave-for-the-uk

Και ένα φιλαράκι μου που πηγαινοέρχεται συχνά, δίνει διαβατήριο για να ξεμπερδεύει πιο γρήγορα

Την έχουν δει murica μάλλον :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αυτό ισχύει μόνο για τις χώρες που ανήκουν στη ζώνη Σένγκεν, δηλαδή η Ελβετία και οι περισσότερες χώρες της ΕΕ.

 

Στην Αγγλία, την Ιρλανδία, την Κύπρο, τη Βουλγαρία, τη Ρουμανία και την Κροατία που είναι κράτη-μέλη της ΕΕ αλλά δεν ανήκουν στη Σένγκεν πρέπει να έχεις διαβατήριο καθώς και στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες που δεν ανήκουν στην ΕΕ.

 

Για Κύπρο δεν ισχύει.

Ταξίδι το '10 μόνο με ταυτότητα, όλα κομπλέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε βδομάδα πάω Αγγλία ποτέ δεν κατάφερα να βγω από αεροδρόμιο μόνο με ταυτότητα, τόσο μουτζαχεντίν μοιάζω; :ph34r:

 

Tζιχάντ αλ Σπεκουλί εσύ;  :ph34r:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός για Κύπρο. Πάντως Αγγλία και Ιρλανδία δεν έχω καταφέρει να μπω-βγω με την ταυτότητά μου, πάντα μου ζητάνε διαβατήριο και μάλιστα το τελευταίο τρίμηνο με την προσφυγική κρίση μου κάνουν και διάφορες ερωτήσεις. Μόνο μια φορά κατάφερα από τη Γαλλία να περάσω Αγγλία όταν ήμουν με αυτοκίνητο αλλά με μανούριασαν αρκετά οι Αγγλοι στο Καλαί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α γι' αυτό πέρσι που είχα πάει Αγγλία μόνο με ταυτότητα, την κοίταγαν κανα 2λεπτο με μεγεθυντικό φακό και άλλο ένα 2λεπτο εμένα; Νευρικό πήγε να με πιάσει, αλλά να 'ναι καλά οι σειρές που βλέπω και μου έδωσαν την εμπειρία να ανταπεξέλθω. Όταν πέρασα τον έλεγχο πάντως, ένιωσα πολύ παράνομος και ταυτόχρονα περήφανος που τα κατάφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο stansted δειχνω την ελ ταυτοτητα, με ρωτάει η υπαλληλος αν έχω και διαβατήριο, ειχα αλλα ήταν ληγμένο. Τελικά προτιμήσε να τσεκάρει το ληγμένο διαβατήριο παρά την ταυτοτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 5 χρονια ειχα παει Λονδινο με ταυτοτητα, ηταν λιγο ταλαιπωρημενη την κοιταζε αρκετη ωρα με εβαλαν σε ενα ειδικο χωρο με αλλους ταλαιπωρους (Αφρικανους-Ασιατες) και μετα απο λιγο μου την εδωσαν και με αφησαν να περασω αφου πρωτα ο τυπος μου ειπε οτι η ταυτοτητα μου ειναι "discrace". Επρεπε να του πω οτι η κορη του στον Καβο ειναι discrace αλλα δεν ειχα ορεξη να γυρισω με την ιδια πτηση κερκυρα!

 

ΥΓ:Aν θυμαμαι καλα πρεπει να χαν βγαλει και την ζελατινα...Ακομα την ιδια ταυτοτητα εχω,κανενα προβλημα στην Ελλαδα και αλλες χωρες που πηγα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...