Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 14.04.3 LTS Mirror Display σε TV μέσω HDMI


SpikyGeorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα,

Έχω ένα θεματάκι με την συνδεσιμότητα του laptop με την τηλεόραση μέσω HDMI.

 

Όταν γίνετε η σύνδεση, οι επιλογές που έχω είναι είτε να κάνω extend την οθόνη είτε να απενεργοποιήσω την μια από τις 2 (Laptop η TV) και να δουλεύω με μια.

 

Η επιλογή mirror display δεν είναι προσβάσιμη(greyed out).

 

Έκανα την ερευνα μου googlaροντας για το θέμα αλλα δεν βρήκα κάποια συγκεκριμένη λύση.

 

Γενικά ανέφεραν ότι πρέπει να βάλεις proprietary drivers για την κάρτα γραφικών για να παίξει το mirroring αλλα αυτό το έχω κάνει ήδη και έχω βάλει τους proprietary drivers της NVIDIA μέσω της επιλογής που έχει στο Ubuntu (όχι μέσω terminal).

 

Τρέχοντας μερικές εντολές είδα ότι το OS  χρησιμοποιεί κανονικά τους drivers της NVIDIA και δεν υπήρχε κάποιο conflict(Με βάση τις δικες μου γνώσεις πάντα).

 

Υπάρχει κανεις που να έχει αντιμετώπιση κάτι παρόμοιο?

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

 

Το μοντέλο της κάρτας.

NVIDIA GeForce GTS 150M

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι,

 

chek2fire, σύμφωνα με την σελίδα της NVIDIA οι drivers που έβαλα έχουν release date 2015.9.2, συγκεκριμένα είναι η έκδοση 340.93 (http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/91217/en-us) . Λογικά δεν πρέπει να είναι σχετικά νέοι? Επίσης όταν είχα windows 8.1 στο laptop μπορούσα να κάνω mirror display μέσω HDMI στην τηλεόραση, φαντάζομαι η κάρτα το υποστηρίζει(Ξέρω βεβαια ότι κάποιες φορες αυτό δεν παίζει ρολο).

 

jim_p μπορείς να μου το προσδιορίσεις αυτό που λες καλύτερα? Αναλυτικά τα specs μου είναι παρακάτω:

 

Intel® Core™2 Duo CPU P7350 @ 2.00GHz × 2 

GeForce G 105M/PCIe/SSE2

Turbox 

έτος κυκλοφορίας 2009

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εντολή (glxinfo | grep OpenGL)

OpenGL vendor string: NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce G 105M/PCIe/SSE2
OpenGL core profile version string: 3.3.0 NVIDIA 340.93
OpenGL core profile shading language version string: 3.30 NVIDIA via Cg compiler
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.3.0 NVIDIA 340.93
OpenGL shading language version string: 3.30 NVIDIA via Cg compiler
OpenGL context flags: (none)
OpenGL profile mask: (none)
OpenGL extensions:

Με εντολή (lspci | grep VGA )

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G98M [GeForce G 105M] (rev a1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά τους nvidia χρησαιμοποιείς αλλά είναι αρκετά παλιοί. Μου κάνει εντύπωση ότι δεν σου βγάζει κανένα στοιχείο για το opengl.

Νομίζω μπορεί λόγο ότι παλιοί να μην έχουν τέτοια υποστήριξη που αναφέρεις. Δεν ξέρω πάντως να υπάρχει ασφαλής τρόπος να περάσεις; του νέους driver χωρίς να σπάσεις την διανομή. Και manual να τους περάσεις σε κάθε kernel update θα πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία γιατί θα σε πετάει σε μαύρη οθόνη. Η μόνη λύση είναι το upgrade της διανομής αλλά σε 6 μήνες που βγαίνει η επόμενη lts έκδοση του ubuntu,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με το upgrade θα έρθουν οι νέοι drivers που ίσως υποστηρίζουν mirror display...

και καλά το λες για την επομενη LTS διοτι ψαχνουμε σταθερότητα. 

 

Την συγκεκριμένη περίοδο υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποια άλλη σταθερή διανομή που ίσως να έχει πρόσβαση σε ποιο νέους drivers της NVIDIA?

 

 

Έχω κοιτάξει Debian αλλα νομίζω γενικά σε εκδόσεις είναι λίγο πίσω για να διασφαλίσουν την σταθερότητα.

 

Σας ευχαριστώ την βοήθεια. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τρόποι να περάσεις τους τελευταίους driver στην διανομή σου αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις και δύο πράγματα παραπάνω για να επαναφέρεις το σύστημα καθώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου κρασάρει ο xserver και να μπορείς να μπεις μετά μόνο από γραμμή εντολών συν ότι σε κάθε upgrade όπως είπα θα πρέπει να κάνεις την ίδια διαδικασία. 

Υπάρχουν και πακέτα των driver μέσω ppa αλλά μια φορά που τα δοκίμασα μου κράσαρε ο xserver. 

Η ποιο καλή λύση είναι απλά να περιμένεις για την επόμενη lts έκδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...