Προς το περιεχόμενο

Speedport entry 2i ??


NikosApp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μολις πηρα κι εγω το συγκεκριμενο μοντεμ και αντικατεστησα ενα ZTE H108N. Σε μετρησεις που εκανα στο ΖΤΕ ειχα ping 23 / download 5.6 / upload 0.9 και τωρα με το Speedport εχω ping 28 / download 6.4 / upload 0.7.

 

Δεν μπορω να πω λοιπον οτι ειμαι ιδιαιτερα ικανοποιημενος αφου το προηγουμενο ηταν ετσι κι αλλιως ενα χαλια μοντεμ. Υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που μπορω να κανω ωστε να βελτιωσω την κατασταση? Το μοντεμ απ οτι κοιταξα εχει το τελευταιο firmware, ενω οι ρυθμισεις ειναι οι default που πηρε μονο του οταν το συνδεσα.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δυστυχως οχι.περα απο το να εισαι σωστη η καλωδιωση σου στο σπιτι και να εχεις απο τον παροχο το μικροτερο margin (9 για τον οτε οσο ξερω) δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.


για καλυτερο Ping fast path αλλα θα χασεις σε ταχυτητα.επισης καλο ειναι και μεσα απο το ρουτερ να δεις ποσο συγχρονιζεις και να σηκωσεις τα χαρακτηριστικα της γραμμης για να δουμε τι λεει η γραμμη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εννοεις?
 
Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 886/7459 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 880/8616 kbps
Noise Margin(Up/Down) 10.1/7.9 dB
Line Attenuation(Up/Down) 24/40 dB
Output Power(Up/Down) 12.4/18.4 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 4/96
Interleave Delay(Up/Down) 4/8 ms
INP(Up/Down) 1/2 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 0/174

FEC Errors(Up/Down) 19/47651

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανενας πως μπορω να κανω port forward στο συγκεκριμενο ρουτερ?

Πριν κατι μηνες εβαλα ΟΤΕ τv μαζι με 24αρι ιντερνετ.

Πιανω 8-9 απο τα 24 αλλα με το συγκεκριμενο ρουτερ οποτε βαζω να παιξω counter strike και τραβαει

καποια αλλη συσκευη ιντερνετ μου ανεβαζει ping το παιχνιδι και κολλαω τρελα.

Παλιοτερα ειχα wind που την δουλευα με ενα ZTE ZXV10 το οποιο δεν μου δημιουργουσε καποιο προβλημα και ας τραβαγαν και 2-3 συσκευες ιντερνετ.Μετα απο πολλα τηλεφωνηματα στον ΟΤΕ εξηγοντας τι γινοταν, μου εφεραν τεχνικους οι οποιοι μου ειπαν πως το zxv10 εβγαζε ενα εικονικο upload απο μονο του και για αυτο δεν μου ανεβαζε ping το παιχνιδι.

Καποια βοηθεια κατα νου σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.to port forward δεν ειναι για να μην εχεις θεμα οταν μπουν πολλες συσκευες.qos εσυ θα πρεπε να κανεις ή/και να ορισεις bandiwdth ανα συσκευη αν μπορει να το κανει αυτο το ρουτερ.αυτο με το εικονιδιο πρωτη φορα το ακουω.καλο θα ειναι εσυ να εισαι με καλωδιο ethernet Και οχι wireless.λογικο ειναι χωρις προτεραιοτητες να τραβαει καποιος Internet και να ανεβαινει το Ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και συγγνωμη αν βγανω εκτος θεματος...7 μηνες με speedport entry 2i....το 1ο το αλλαξα σε ενα καταστημα οτε γιατι ειχε θεμα (δεν επαιρνε ip απο οτι μου ειπαν)...το 2ο δουλευε κομπλε μεχρι πριν μια βδομαδα...εκει που εισαι μεσα ξαφνικα κανει μονο του επανεκκινηση..και το κανει συχνα πυκνα...συνδεεται για κανα λεπτο και μολις πας να μπεις σε σελιδα σε πεταει. μπηκα αλλαξα κωδικους, καναλια και τα σχετικα, αλλα τπτ. πηρα τηλ στον οτε και μου ειπαν οτι παιζει να εχει προβλημα η γραμμη. και ρωταω εγω...αν ειχε προβλημα η γραμμη δεν θα επρεπε κανονικα να μην ειναι αναμενο το λαμπακι με την ενδειξη internet???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.to port forward δεν ειναι για να μην εχεις θεμα οταν μπουν πολλες συσκευες.qos εσυ θα πρεπε να κανεις ή/και να ορισεις bandiwdth ανα συσκευη αν μπορει να το κανει αυτο το ρουτερ.αυτο με το εικονιδιο πρωτη φορα το ακουω.καλο θα ειναι εσυ να εισαι με καλωδιο ethernet Και οχι wireless.λογικο ειναι χωρις προτεραιοτητες να τραβαει καποιος Internet και να ανεβαινει το Ping.

Οποιαδηποτε βοηθεια με το πως να κανω qos ή να ορισω bandwidth ειναι ευπροσδεκτη μιας και δεν ειμαι σχετικος με αυτα!Επισεις ειμαι με καλωδιο ethernet και οχι wirelless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες κ εγω θα ηθελα βοηθεια με το QoS.
Ακολουθησα αυτον τον οδηγο

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/909723-SpeedPort-Entry-2i-%CE%A3%CF%84%CE%AE%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-QoS-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC

 

Εχω βαλει απο το DHCP Binding σταθερα συγκεκριμενα ip σε καθε mac address της καθε συσκευης μου.

Μετα εκανα τα congestion management, κ τελος εβαλα τα classifications. 

Εχω σαν αποτελεσμα να βλεπω στο statistical information of QoS να δινει πακετα μονο στο queue που εχω βαλει το Lan μου και στο τελευταιο queue που ειναι το default και παει οτι δεν εχει συγκεκριμενο queue που συσχετιζεται. Στην ουσια δεν συνδεει τα classifications που βαζω στις wifi συσκευες με τα queues που εχω φτιαξει, παρολο που δινω σωστες destination IP και σωστα traffic class. 

Ειναι καποιο bug αυτο η πρεπει να κανω κατι αλλο για να λειτουργησει σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα 

Στο συγκεκριμένο ρουτερ υπάρχει τρόπος να ρίξω λίγο το SNR διότι βρίσκομαι αρκετά μακριά από το κεντρο πάνω από 3 χιλ και η ταχύτητα μου είναι ψιλό χαλια ?

Σε ένα dlink που είχα μέσω terminal (mac) με κάποιες εντολές έριχνα το SNR από 9 περίπου που δίνει ο οτε στο 4 και ανέβαινα από (4.5 περίπου mbps) στα 6,5 και το κρατούσε μια χαρα . 

Στο συγκεκριμένο ρουτερ μέσω terminal δεν παίρνει τις εντολές 

Υπάρχει κάποιος τρόπος ?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και συγγνωμη αν βγανω εκτος θεματος...7 μηνες με speedport entry 2i....το 1ο το αλλαξα σε ενα καταστημα οτε γιατι ειχε θεμα (δεν επαιρνε ip απο οτι μου ειπαν)...το 2ο δουλευε κομπλε μεχρι πριν μια βδομαδα...εκει που εισαι μεσα ξαφνικα κανει μονο του επανεκκινηση..και το κανει συχνα πυκνα...συνδεεται για κανα λεπτο και μολις πας να μπεις σε σελιδα σε πεταει. μπηκα αλλαξα κωδικους, καναλια και τα σχετικα, αλλα τπτ. πηρα τηλ στον οτε και μου ειπαν οτι παιζει να εχει προβλημα η γραμμη. και ρωταω εγω...αν ειχε προβλημα η γραμμη δεν θα επρεπε κανονικα να μην ειναι αναμενο το λαμπακι με την ενδειξη internet???? 

το λαμπακι του ιντερνετ σου λεει οτι απλα εχεις μπει ιντερνετ.αν το wireless εχει θεμα το Internet θα αναβει.αν το ρουτερ εχει προβλημα και κανει αποσυνδεσεις παλι θα αναβει το ιντερνετ απλα καποιες φορες θα σβηνει.αν κανει επανεκκινηση ολο το ρουτερ τοτε δεν ειναι θεμα γραμμης ουτε θεμα καναλιου στο wireless.εκει το κανεις hard reset και αμα δεν παιξει αλλαγη ρουτερ διοτι ειναι θεμα Hardware.

καλησπέρα 

Στο συγκεκριμένο ρουτερ υπάρχει τρόπος να ρίξω λίγο το SNR διότι βρίσκομαι αρκετά μακριά από το κεντρο πάνω από 3 χιλ και η ταχύτητα μου είναι ψιλό χαλια ?

Σε ένα dlink που είχα μέσω terminal (mac) με κάποιες εντολές έριχνα το SNR από 9 περίπου που δίνει ο οτε στο 4 και ανέβαινα από (4.5 περίπου mbps) στα 6,5 και το κρατούσε μια χαρα . 

Στο συγκεκριμένο ρουτερ μέσω terminal δεν παίρνει τις εντολές 

Υπάρχει κάποιος τρόπος ?

Ευχαριστώ 

το telnet Μπορει να ειναι κλειστο για τον User και επισης δεν εχω ακουσει καποιον να εχει ριξει snr με το speedport 2 entry

εκτος αν πας σε aftermarket ή αν ο οτε σου ριξει το Margin στο 6 που δεν νομιζω να το κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για κάποιο λόγο το δεν υπάρχει το αυτοκολλητάκι με τους κωδικούς κάτω από το router. Του έχω κάνει reset, αλλά πώς σκατά μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις; Στο κουτί του έχω μόνο MAC address, serial number, D-SN και SAP. 

 

Υπάρχει τρόπος να μου πουν το default password ή πρέπει να ζητήσω άλλο router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο το δεν υπάρχει το αυτοκολλητάκι με τους κωδικούς κάτω από το router. Του έχω κάνει reset, αλλά πώς σκατά μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις; Στο κουτί του έχω μόνο MAC address, serial number, D-SN και SAP. 

 

Υπάρχει τρόπος να μου πουν το default password ή πρέπει να ζητήσω άλλο router?

δεν ξερω αν μπορει να βγει το password με βαση την mac ή κατι αλλο αλλα πιστευω οτι αμα τους καλεσεις Remotely θα μπορουν να αλλαξουν το User password ή να στο πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...