Προς το περιεχόμενο

Nikon d5100 vs Nikon d3300 vs Pentax k-s1


Genki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα λεφτά που βγαίνει η 3300 με 18-55 μπορείς να βρεις την 3200 με 18-105, που σου επιτρέπει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία.

 

Επίσης άλλη επιλογή, αν σε ενδιαφέρει το πορτραίτο, μόνο body και τον 35αρι 1.8. Στα ίδια λεφτά θα βγει ίσως και λιγότερο. Και χτυπάς μεταχειρισμενο με 40-50€ 18-55 για άλλες χρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικα και οι 2 φακοι ειναι κακοι. σιγουρα ειναι κλασεις ανωτεροι απο αυτους που φορανε οι compact

 

απ οτι ειχα διαβασει εγω ο vr2 ειναι χειροτερος (ελαχιστα μεν)

 

ο καλυτερος φακος που μπορεις να βαλεις στην D5200 ειναι μακραν ο 35mm 1.8g

θα εχεις την καλυτερη δυνατη ποιοτητα που μπορεις να βρεις σε φακο DX, θα εχεις το μεγαλο apperture, μικρο βαρος και ογκο, τσαμπα τιμη 120-130 μεταχειρισμενος, και το να μην εχεις ζουμ, οσο περιεργο και να σου ακουστει θα σε βοηθησει να μαθεις πολλες τεχνικες φωτογραφιας.

δηλαδη ακομα και να μην παρεις τον φακο του κιτ , και παρεις μονο τον 35mm, θα ειναι αρκετος για το 90% των φωτογραφιων σου.

Ναι και εγω αυτον κοιτουσα απλα με παραξενευει αρκετα το οτι δεν εχει ζουμ, θελω να φωτογραφιζω γενικα τοπια πολεις μερη κλπ. Τα καταφερνει εκει 0 35αρης χωρις ζουμ ?

Στα λεφτά που βγαίνει η 3300 με 18-55 μπορείς να βρεις την 3200 με 18-105, που σου επιτρέπει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία.

 

Επίσης άλλη επιλογή, αν σε ενδιαφέρει το πορτραίτο, μόνο body και τον 35αρι 1.8. Στα ίδια λεφτά θα βγει ίσως και λιγότερο. Και χτυπάς μεταχειρισμενο με 40-50€ 18-55 για άλλες χρήσεις.

βρηκα στα λεφτα της d3300 την d5200 με 18-55  τι λες γιαυτο ? 

Επεξ/σία από Genki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή είμαι κάτοχος Full frame και είχα την 3200 σαν πρώτη μου μηχανή, μην σκάσεις πολλά λεφτά για σώμα. Επένδυσε στο γυαλί. Ένας φίλος μου έχει 5100 με φακό 600ευρώ και πατάει άλλους με 5300 και 7100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι κάτοχος Full frame και είχα την 3200 σαν πρώτη μου μηχανή, μην σκάσεις πολλά λεφτά για σώμα. Επένδυσε στο γυαλί. Ένας φίλος μου έχει 5100 με φακό 600ευρώ και πατάει άλλους με 5300 και 7100.

Πηρα την 5200 με το κιτ 18-55 vr

Δεν σκοπευω να δωσω τοσα χρηματα για φακο ειμαι entry level.

Στο μελλον κοιταω για τον fix 35mm 1.8 η παλι τον 55mm 1.8

Ποιος απο τους 2 θα μου χρειαστει περισσοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γενικη χρηση τον 35αρη.

Πρακτικα θα βλεπεις οτι βλεπεις και τωρα εαν βαλεις τον φακο σου στα 35 και αντιστοιχα στα 50,με διαφορα προφανως στην ποιοτητα,ταχυτητα και στο βαθος πεδιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο να επενδύσεις σε φακούς είναι το πιο σωστό που θα ακούσεις..Εγώ αγόρασα πριν ένα μήνα περίπου την D3200 με τον 18-55vr ii...Καλός φακός για αρχή αλλά η μηχανή μπορεί να αποδώσει πολύ καλύτερα. Σκέψου χρησιμοποιώ έναν παλιό 50mm f/2 από φιλμάτη με αντάπτορα (ο φακός έχει λίγη σκόνη μέσα και αρκετές γρατζουνιές στο μπροστινό τζάμι) και η οξύτητα/ευκρίνεια της εικόνας είναι πολύ καλύτερη από τον κιτ..!! 

Τώρα σκέφτομαι να δώσω τον κιτ για να πάρω τον 18-105 και να πάρω και τον 35αρη κάποια στιγμή.

 

Το ιδανικό πάντως για όποιον δεν θέλει πολλούς φακούς (λόγω βάρους, χρημάτων κτλ) είναι να έχει έναν all round πχ 18-105/18-140 και άλλον έναν καλό prime για τα εστιακά μήκη που χρησιμοποιεί περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλυτερος all around που υπαρχει για DX σε λογικη τιμη θεωρω πως ειναι ο 18-105

για τοπ πραγματα πας σε 16-80 και 17-55, αλλα για μενα δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα για DX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον προσωπική εμπειρία από πένταξ από φίλο που έχει τις κ10,κ20,κ5ιις έχουν καταπληκτικούς φακούς (αλλά πανάκριβους) απίστευτη ποιότητα κατασκευής, κατώτερο af από τον ανταγωνισμό (canon,sony,nikon) άθλια αξία μεταπώλησης και άθλιο σερβις στην Ελλάδα (6 μήνες να επισκευάσουν έναν φακό και εμείς τους πέρναμε τηλ για να μαθουμε τι γίνεται). Καταπληκτική ποιότητα εικόνας, πανέμορφα χρώματα σε jpeg (αν και τραβάω dng τα jpeg Βγαίνουν πανέμορφα από την μηχανή) και σούπερ συμπεριφορά σε υψηλά iso ( με καλό φακο επάνω). Αν έπαιρνα εγώ και ήμουν μεταξύ πενταξ, νικον...θα κοίταγα νικον βρίσκεις τα πάντα σε μεταχειρισμένα οποιαδήποτε στιγμή (και σε προσφορές), βαρέθηκες την μηχανή σου την πούλησες...χθες. για σερβις δεν ξέρω δυστυχώς. ψάξε την 5200 μτχ μην πάρεις γνώμη μου νικον σειράς 3χχχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον προσωπική εμπειρία από πένταξ από φίλο που έχει τις κ10,κ20,κ5ιις έχουν καταπληκτικούς φακούς (αλλά πανάκριβους) απίστευτη ποιότητα κατασκευής, κατώτερο af από τον ανταγωνισμό (canon,sony,nikon) άθλια αξία μεταπώλησης και άθλιο σερβις στην Ελλάδα (6 μήνες να επισκευάσουν έναν φακό και εμείς τους πέρναμε τηλ για να μαθουμε τι γίνεται). Καταπληκτική ποιότητα εικόνας, πανέμορφα χρώματα σε jpeg (αν και τραβάω dng τα jpeg Βγαίνουν πανέμορφα από την μηχανή) και σούπερ συμπεριφορά σε υψηλά iso ( με καλό φακο επάνω). Αν έπαιρνα εγώ και ήμουν μεταξύ πενταξ, νικον...θα κοίταγα νικον βρίσκεις τα πάντα σε μεταχειρισμένα οποιαδήποτε στιγμή (και σε προσφορές), βαρέθηκες την μηχανή σου την πούλησες...χθες. για σερβις δεν ξέρω δυστυχώς. ψάξε την 5200 μτχ μην πάρεις γνώμη μου νικον σειράς 3χχχ.

Αγορασα την 5200 με τον vr 18-55 το σώμα μόνο 455 κλικς είχε

Tο να επενδύσεις σε φακούς είναι το πιο σωστό που θα ακούσεις..Εγώ αγόρασα πριν ένα μήνα περίπου την D3200 με τον 18-55vr ii...Καλός φακός για αρχή αλλά η μηχανή μπορεί να αποδώσει πολύ καλύτερα. Σκέψου χρησιμοποιώ έναν παλιό 50mm f/2 από φιλμάτη με αντάπτορα (ο φακός έχει λίγη σκόνη μέσα και αρκετές γρατζουνιές στο μπροστινό τζάμι) και η οξύτητα/ευκρίνεια της εικόνας είναι πολύ καλύτερη από τον κιτ..!!

Τώρα σκέφτομαι να δώσω τον κιτ για να πάρω τον 18-105 και να πάρω και τον 35αρη κάποια στιγμή.

 

Το ιδανικό πάντως για όποιον δεν θέλει πολλούς φακούς (λόγω βάρους, χρημάτων κτλ) είναι να έχει έναν all round πχ 18-105/18-140 και άλλον έναν καλό prime για τα εστιακά μήκη που χρησιμοποιεί περισσότερο.

Δεν θέλω να βιαστω να επενδύσω σε φακους και τελικά μείνουν στο ράφι. Σκέφτομαι αν συνεχίσως να πάω σε prime 35 η 50 αντίστοιχα

Από τη στιγμή που έχει crop μηχανή:

 

35mm x1.5 (crop factor) = 52mm περιπου

50mm x1.5 (crop factor) = 75mm (πολυ tele)

 

Άρα 35ρης!

Πολύ σωστά, δεν το είχα σκεφτεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35mm σιγουρα, ο 50ρης σε αρχαριο θα του σπασει τα νευρα.

χαχα ευχαριστω, αν καποιος γνωριζει παρακαλω ας δωσει μια απαντηση στο αλλο θεμα που ανοιξα. ειναι σχετικα με το joby gorillapod 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...