Προς το περιεχόμενο

Nikon d5100 vs Nikon d3300 vs Pentax k-s1


Genki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ks1 ειναι στην ιδια κατηγορια με την d3200, οχι με την d5200. Υπαρχει η k50 που πεφτει καπου αναμεσα σε d5100 και d7000, αν δεν σε πειραζουν τα 16mp μια χαρα επιλογη, οπως και καποια μεταχειρισμενη d7000 ή καινουρια πουθενα ξεχασμενη στην καταλληλη τιμη.

 

Τελος του μηνα παντως θα παιξουν και καλες προσφορες λογου black fridays στο amazon και σε αλλα ξενα sites, οποτε μην βιαζεσαι, με τα 500 της d5200, μπορει να βρεθεις με d7100 ή k3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ks1 ειναι στην ιδια κατηγορια με την d3200, οχι με την d5200. Υπαρχει η k50 που πεφτει καπου αναμεσα σε d5100 και d7000, αν δεν σε πειραζουν τα 16mp μια χαρα επιλογη, οπως και καποια μεταχειρισμενη d7000 ή καινουρια πουθενα ξεχασμενη στην καταλληλη τιμη.

 

Τελος του μηνα παντως θα παιξουν και καλες προσφορες λογου black fridays στο amazon και σε αλλα ξενα sites, οποτε μην βιαζεσαι, με τα 500 της d5200, μπορει να βρεθεις με d7100 ή k3.

 

Από Amazon δεν μπορώ να αγοράσω ρε παιδιά λόγο capitals.

Η Pentax είναι σαν την d3200? Κατώτερη δηλαδή από την d3300?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ

στα ιδια λεφτα ειναι και η D5200...

Δεν πάω στην 5200 γιατί ξεφεύγει η τιμη. Κατά την γνώμη σου καλύτερη η k-s1 ή η d3300.Αν πάω στην pentax θα έχω διαφορες; Τι έχω να χάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάω στην 5200 γιατί ξεφεύγει η τιμη. Κατά την γνώμη σου καλύτερη η k-s1 ή η d3300.Αν πάω στην pentax θα έχω διαφορες; Τι έχω να χάσω?

βρες την μεταχειρισμενη, δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις μια μηχανη καινουρια εφοσο μπορεις να γλιτωσεις πανω απο 100 ευρω και να ειναι αχρησημοποιητη.

πολλοι τις παιρνου ενθουσιασμενοι, βγαζουν 400 φωτογραφιες και μετα παει στο συρταρι.

 

 

δες τις 2 πρωτες αγγελιες

 

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=search&do=search&fromMainBar=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρες την μεταχειρισμενη, δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις μια μηχανη καινουρια εφοσο μπορεις να γλιτωσεις πανω απο 100 ευρω και να ειναι αχρησημοποιητη.

πολλοι τις παιρνου ενθουσιασμενοι, βγαζουν 400 φωτογραφιες και μετα παει στο συρταρι.

 

 

δες τις 2 πρωτες αγγελιες

 

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=search&do=search&fromMainBar=1

Δεν με πάει κάπου το λινκ που έβαλες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάω στην 5200 γιατί ξεφεύγει η τιμη. Κατά την γνώμη σου καλύτερη η k-s1 ή η d3300.Αν πάω στην pentax θα έχω διαφορες; Τι έχω να χάσω?

Άπο το να πάρεις την 3300 καλύτερα να πας στην 3200 και να πάρεις και ένα φακό μαζί... Η διαφορές είναι αμελητεες ανάμεσα τους, η διαφορά κόστους όχι. Εκτώς και αν χρειάζεσαι πραγματικά αυτό το 1fps παραπάνω που μπορεί να τραβήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπο το να πάρεις την 3300 καλύτερα να πας στην 3200 και να πάρεις και ένα φακό μαζί... Η διαφορές είναι αμελητεες ανάμεσα τους, η διαφορά κόστους όχι. Εκτώς και αν χρειάζεσαι πραγματικά αυτό το 1fps παραπάνω που μπορεί να τραβήξει.

Τι φακο θα προτεινες? Δεν θελω να ξεπερασω το budget 400-450

ουπς

πηγαινε εδω http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/

 

και κανε search πανω δεξια d5200

Πολυ καλη ευκαιρια η πρωτη αγγελια, ομως εχω ακουσει οτι ο vr ειναι πολυ χειροτερος απο τον vr II

Ισχυει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα και οι 2 φακοι ειναι κακοι. σιγουρα ειναι κλασεις ανωτεροι απο αυτους που φορανε οι compact

 

απ οτι ειχα διαβασει εγω ο vr2 ειναι χειροτερος (ελαχιστα μεν)

 

ο καλυτερος φακος που μπορεις να βαλεις στην D5200 ειναι μακραν ο 35mm 1.8g

θα εχεις την καλυτερη δυνατη ποιοτητα που μπορεις να βρεις σε φακο DX, θα εχεις το μεγαλο apperture, μικρο βαρος και ογκο, τσαμπα τιμη 120-130 μεταχειρισμενος, και το να μην εχεις ζουμ, οσο περιεργο και να σου ακουστει θα σε βοηθησει να μαθεις πολλες τεχνικες φωτογραφιας.

δηλαδη ακομα και να μην παρεις τον φακο του κιτ , και παρεις μονο τον 35mm, θα ειναι αρκετος για το 90% των φωτογραφιων σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...