Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω μια φωτογραφικη με τα εξης χαρακτηριστικα... :


giantzeron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ή omd em10 βγάζει καλύτερο χρώμα από εστίαση δεν γνωρίζω σε χώρο με προβληματικό φωτισμό, από θόρυβο δεν τα πηγαίνει όσο οι άλλες της Samsung.

Ή nx300 υπερτερεί της nx500 σε θόρυβο αλλά από εστίαση σβελτάδα σαφώς μένει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...ακουω συχνα για την nx300 .......στο τραπεζι ομως βλεπω και την sony a5000.......τι να κανω ??


τιθεται θεμα συγκρισης κκ με την  Olympus PEN E-PL7 μηπως ??

Επεξ/σία από giantzeron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η ΝΧ300 είναι λίγο καλύτερη στα περιφερειακά (menu, ευκολία χρήσης, φτηνότεροι φακοί/και μάλλον καλύτεροι, τουλάχιστον στους κιτ και τους φθηνούς) αλλά από εικόνα νομίζω θα είναι παρόμοιες (οπότε είναι και οι 2 καλές επιλογές). Δεν έχω χρησιμοποιήσει την ασύρματη σύνδεση της Sony, της Samsung είναι ότι καλύτερο έχω δει μέχρι στιγμής (από ότι έχω δει!) και θα σε βολέψει σε αυτά που θες.

Olympus σίγουρα έχει χειρότερη ευαισθησία (ISO) από τις παραπάνω, οπότε δεν θα πρότεινα micro Four Third μηχανή (μικρότερος αισθητήρας). Καλή απόφαση ότι και να πάρεις, το σημαντικό είναι ότι έχεις να το χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι είναι μικρότερος ο sensor δεν τον κανει χειρότερο σε υψηλά iso.

Πολύ χάλια η Samsung σε 1600 3200 iso

Dpreview

 

BiP6gVW.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξε δύο κάμερες δίπλα δίπλα και την ίδια εικόνα και iso.

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

Μεγέθυνε την εικόνα 100% crop πατώντας στην κάθε εικόνα ξεχωριστά και συνέκρινε το θόρυβο εγώ προτιμώ τη κούπα κάτω δεξιά τη μαύρη για το θόρυβο και τους λαιμούς των μπουκαλιών, τις χρωματιστές κλωστές για το χρώμα και την αναλυτικότητα φακού και φωτογραφικής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amagawd: Αναφέρθηκε σε Samsung NX300, Sony a5000 και Olympus PEN E-PL7. Θεωρείς ότι η συγκεκριμένη Olympus είναι καλύτερη από τις ΝΧ300 ή a5000;

 

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Samsung-NX-300-versus-Sony-A5000-versus-Olympus-PEN-E-PL7___851_929_972

 

Όπως και να'χει η Sony παίρνει 79 βαθμούς, Samsung 76, Και οι 2 Olympus 72. 

 

Η ΝΧ300 έχει πολύ επιθετικό noise reduction, είναι πρόβλημα μόνο στα 3200, αλλά είναι υπερβολικό για crop αισθητήρα να χρησιμοποιείς 3200, εκτός αν χρειάζεσαι απαραιτήτως τη λήψη. Από 6400 και πάνω έχεις επιλογή noise reduction off, που καλό θα ήταν να το είχε και για τα 3200ISO. Το iso δεν είναι πανάκεια, όταν τράβαγες φιλμ κουβαλούσες 3200άρι πάνω σου; Άντε κάνα 800άρι, κυρίως 400 και 200, και ποιο ερασιτεχνικά τα 100άρια πηγαίναν και ερχόντουσαν στα περίπτερα. Τώρα με τις ψηφιακές Full Frame το μάθαμε και αυτό. Κατά τα άλλα υπάρχει το ανοιχτό διάφραγμα, η χαμηλή ταχύτητα κλείστρου με τριποδάκι, γρήγοροι φακοί, φλας, led φτηνά φωτάκια, κεριά (ένα μεγάλο κερί δημιουργεί πολύ ενδιαφέρον δραματικό φωτισμό). Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για κάμερες μεταχειρισμένες στα 300-350ευρό, αν έκαναν τα πάντα καλά δεν θα δίναμε πενταπλάσια λεφτά για άλλες. 

 

Το Samsung Smart Camera App έχει τις εξής επιλογές: Remote Viewfinder  - επιτρέπει (συνδεδεμένα με wifi) να βλέπεις εικόνα από το κινητό, να νετάρεις από το κινητό, με τον 16-50PZ φακό μπορείς να ζουμάρεις από το κινητό, τραβάς φωτογραφία, μπορείς να βάλεις χρονομετρο, φλας, επιλογή ανάλυσης φώτο (μέγιστη ποιότητα και μία πολύ χαμηλή). Μobile link - περνάς φωτογραφίες από τη μηχανή στο κινητό ή το αντίθετο. Αυτόματη Εφεδρική αποθήκευση. Email, SNS & Cloud - απ'ευθείας σε facebook/ Picasa/ Youtube/ Skydrive.  Allshare Play - συνδέει συσκευές Samsung μεταξύ τους ασύρματα, π.χ με TV Samsung.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφεροντα τα οσα γραφετε και σας ευχαριστω !

 

Ανακεφαλαιωνω σχετικα με τις αναγκες μου -

 

1) Συνηθως κανω ληψεις indoor οποτε με ενδιαφερει η καλη ποιοτητα και οχι σε τοσο ιδανικες συνθηκες φωτισμου

2) Με ενδιαφερει η οθονη της καμερας να μπορει να ερχεται τερμα πανω για να βλεπω τι τραβαω ομως επισης με ενδιαφερει 

3) Να υποστηριζεται remote viewfinder

4) Το κομματι των πολλαπλων φακων δεν με νοιαζει τοσο με ενδιαφερει ομως ο ενδεχομενως μη αποσπωμενος φακος που θα εχει να ειναι πολυ καλος τοσο αυτος οσο και ο αισθητηρας...δυστηχως το μονο μετρο συγκρισης που εχω ειναι η τωρινη μου lx7 lumix και η παλια μου canon 600d............θα ηθελα κατι παρομοιο σε ποιοτητα με την 2η...που ανεφερα και σθγουρα καλυτερο σπο την lx7

5) Δεν θα ηθελα να καταληξω σε κατι μεταχειρισμενο εκτος αν μιλαμε για πραγματικη ευκαιρια...

 

Παραθετω αλλα 3 μοντελα..μετα απο ψαξιμο...

 

Lumix DMC-GF7

 

Canon PowerShot G7

 

και αναφερω κα παλι την 

Olympus PEN E-PL7

 

η nx300 απλα νομιζω ειναι πολυ ακριβη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Olympus και η Panasonic είναι entry levels με τον ίδιο αισθητήρα. Η Olympus είναι ποιο "φωτογραφική" εταιρία, έχει μεγαλύτερη μπαταρία, και In Body Image Stabilization (IBIS), το οποίο είναι σημαντικό γιατί μπορεί να σου δώσει λίγο χαμηλότερη ταχύτητα κλείστρου (1-2 stop? δεν είμαι και σίγουρος). Η Panasonic έχει λίγο καλύτερο βίντεο, και μάλλον γυρίζει καλύτερα η οθόνη της. Πάντα είχα μία συμπάθεια στις Olympus, Panasonic έχω χρησιμοποιήσει για το βίντεό τους, αλλά για οτιδήποτε άλλο δεν μου άρεσαν. Γενικότερα τις θεωρώ λίγο ακριβές εταιρίες (και ας είναι από τα ποιο φτηνά τους μοντέλα αυτά!) σε σχέση με Sony, Samsung, Fuji (o αισθητήρας των Pana/Oly είναι 30% μικρότερος από των S/S/F, χωρίς παρεξήγηση Amagawd, απλώς το αναφέρω!) ειδικά τα κορυφαία τους μοντέλα κάνουν περισσότερο από ότι μία μεταχειρισμένη full frame, αλλά για τη χρήση που τις θες είναι μία χαρά, και μπορείς και λίγο αργότερα να το ψάξεις περισσότερο, και με έναν λίγο καλύτερο φακό (έχουν πραγματικά άπειρες επιλογές για να επιλέξει κανείς) ή κάποιο άλλο αξεσουάρ να προχωρήσεις λίγο με το ίδιο σώμα. 

 

Επειδή πήγες σε entry level, θα σου πρότεινα και αυτές, κατά σειρά προτίμησης:

 

http://www.skroutz.gr/s/5280782/Sony-α5100-Kit-16-50-OSS.html

 

http://www.skroutz.gr/s/5024259/Samsung-NX3000-Kit-16-50-OIS-PZ.html

ο φακός της και μόνο της δίνει πολλά συν, καλύτερος από όλους που έχουν συζητηθεί τελευταία

 

http://www.skroutz.gr/s/4507420/Sony-α5000-Kit-16-50-PZ-OSS.html

 

Επίσης μπορείς να αγοράσεις και από Ευρωπαικά καταστήματα (φαντάζομαι) ή ebay, που έχουν τρομερες ευκαιρίες σε αυτές τις κάμερες.

Επεξ/σία από kisaha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα και παλι!

 

Αναφορικα με τον αισθητηρα και ολα τα υπολοιπα αρχικα ειχα μια αγνοια σχετικα αλλα με επιπλεον ψαξιμο και με την βοηθεια σας φυσικα οντως και εγω απεριψα αρκετες μηχανες που ειχα κατα νου μεχρι τωρα..

 

την nx3000 την ειχα δει και εγω.....ομως ποια η βασικη διαφορα της με την nx300 ??? τοσο μεγαλη αποκλιση στη τιμη ??

 

επιπλεον ναι ειδα και την a5100 και την a6000 καθως και την nx500 

 

αλλα ειναι τοσο παραπλησια αυα που θελω που χανω την μπαλα...

 

σιγουρα σε περιπτωσεις οπως οι sony με ενοχλει χαμηλη αναλυση της οθονης οπως επισης με ενοχλει και οτι σαν εταιρεια δινει μονο ενα χρονο εγγυηση... !!!

 

Οποτε μαλλον προσανατολιζομαι σε samsung η σε olympus ( αλλα υπαρχει καποιο μοντελο της τελευταιας με flip οθονη προς τα πανω,,,,και οχι προς τα κατω? !! )

Επεξ/σία από giantzeron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

 

έχεις κάποιο συγκεκριμένο ποσό, από τόσο έως τόσο; Γιατί αναφέρουμε πολλά, και διαφορετικά πράγματα, και θα μπερδευτείς περισσότερο.

 

Από το πρώτο σου ποστ καταλάβαμε αρκετά τι ήθελες, και νομίζω οι περισσότεροι που συμμετείχαν, πρότειναν κάποιου είδους mirrorless, με τη κρυφή ίσως ελπίδα, αλλά και προνοητικότητα, ότι κάποια στιγμή μπορεί να θελήσεις να πάρεις και κάποιον άλλο φακό ή να ψαχθείς περισσότερο με διαφορετικού είδους φωτογραφίας από τις selfie (οι πρώτες selfie έχουν τραβηχθεί αιώνες πριν, απλά όταν δεις τον εαυτό σου, φωτογραφικά, και κυριολεκτικά, ίσως να θελήσεις να δεις και τον κόσμο, φωτογραφικά, και κυριολεκτικά). Οπότε η απόφαση θα είναι δική σου και μόνο δική σου. To προσωπικό ψάξιμο και εργασία δεν μπορεί κανείς να το συμβουλευτεί.

 

Οι καλύτερες σε τεχνικά χαρακτηριστικά είναι οι Sony, Samsung, εγώ για κάποιους λόγους προτίμησα Samsung.

 

H NX300 είναι ποιο ολοκληρωμένη κάμερα από την 3000, ποιο γρήγορη, με καλύτερη οθόνη και γρηγορότερο auto focus. Η ΝΧ30 ακόμα καλύτερη, η NX500 (έχει τον καλύτερο crop σένσορα) ακόμα καλύτερη, και η ΝΧ1 ακόμα καλύτερη από όλες. Κάθε εταιρία έχει μία τέτοια διαβάθμιση. Η Samsung, επειδή είναι ο νεώτερος παίχτης στην αγορά (της φωτογραφίας γενικά, γιατί ποιό ειδικά ήταν από τις πρώτες που δημιούργησαν mirrorless) έχει τρομερά ανταγωνιστικές τιμές για να κερδίσει μερίδιο αγοράς.

 

Διάβασε και αυτό αν θες, 

http://www.expertreviews.co.uk/digital-cameras/compact-system-cameras/1401428/samsung-nx3000-review-incredible-value-at-200

 

Υπάρξε μία φήμη πριν λίγο καιρό ότι ίσως η Samsung να εγκαταλείψει το κομμάτι της φωτογραφίας. Η εταιρία το διέψευσε, αλλά δεν θα έκοβα και το χέρι μου. Οι εταιρίες μπορεί να διαψεύδουν σήμερα και αύριο να κάνουν ότι θέλουν. Δεν θα μπω στη διαδικασία ιντερνετικών φημών, στο αναφέρω γιατί βλέπω ότι σε ενδιαφέρουν και τα υπόλοιπα. Εγώ συνεχίζω τις επενδύσεις μου στο ΝΧ σύστημα πάντως. Πριν λίγο καιρό που ανακάλυψα ένα μικρό θέμα σε έναν φακό που είχα πάρει από ebay, τον πήγα στην αντιπροσωπεία, και μου τον άλλαξαν σε 3 μέρες. Το service της Ραφήνας, ευγενέστατοι και πολύ καλοπροαίρετοι να αναφέρω επίσης.

 

Αν θες κάτι σίγουρο, ήρεμο, και με αρκετά καλή υποστήριξη από την Ελληνική αντιπροσωπεία, κοίτα Olympus, πρόσφατα είχαν αποσύρει κάποια φωτογραφική, καλύτερη από την PEN που κοίταγες, αλλά γενικά είναι πολύ σοβαρή εταιρία, και εδώ που έκανε λάθος επανόρθωσε, λάθη συμβαίνουν παντού πλέον, το quality control έχει πέσει απίστευτα παγκοσμίως, και σε πολύ ακριβά προιόντα και μοντέλα, όχι σε μηχανές του 400άρικου.

http://www.olympus-europa.gr/site/el/c/cameras/και κατέβα σε καλά μαγαζιά, πιάσε, κοίτα, ρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι mirrorless είναι dslr χωρίς τον καθρέπτη, οπότε πρακτικά είναι ποιο απλές μηχανικά (επίσης ποιο ελαφρυές, μικρές, φτηνότερες, λόγω λιγότερων μηχανικών μερών). Θεωριτικά έχουν κάποιο όριο ζωής (ανάλογα τη μηχανή, ας πούμε η Α5100 έχει μικρότερο αριθμό από την Α6000 αν θυμάμαι καλά), πρακτικά έχω 3 μηχανές από δεκαετία του 70 και δουλεύουν ακόμα. Γενικά δεν μου έχει συμβεί ποτέ, ούτε ξέρω κάποιον να του έχει συμβεί (ο κύκλος ζωής μίας κάμερας τη τελευταία δεκαετία είναι πολύ ποιο μικρός από τον κύκλο ζωής του κλείστρου) αλλά είμαι σίγουρος κάποιοι επαγγελματίες που τραβούν μερικές χιλιάδες φώτος άνα session θα πρέπει να αλλάζουν κάποια στιγμή. Τώρα η μηχανική φθορά, πτώση, σπάσιμο, πίεση, φωτιά είναι πολύ σχετικά. Άμα έχεις τις κατάλληλες τσάντες/θήκες/προστατευτικά και προσέχεις τον εξοπλισμό σου, μπορεί να ξεπεράσει το δικό σου προσδώκιμο ζωής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...