Προς το περιεχόμενο

αγορα φωτογραφικης για αρχαριο


smoke0man2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρε την νικον 1j4 στα 260 ,αν την προλαβεις στα παμπλικ.ταχυτερη απο ολες τις εισαγωγικες δσλρ,πολυ καλυτερη φωτο απο κινητα,ενα κλικ κατω απο δσλρ,μικρο βαρος και ογκο,και πολυ γρηγορη εστιαση,και στο βιντεο.να μην γραψω για ληψη βιντεο με 400 καρε,διοτι ειναι σε μικρη αναλυση,οπως και τα 1200 καρε.εχει πολυ περιεργο μενου,αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παρε την νικον 1j4 στα 260 ,αν την προλαβεις στα παμπλικ.ταχυτερη απο ολες τις εισαγωγικες δσλρ,πολυ καλυτερη φωτο απο κινητα,ενα κλικ κατω απο δσλρ,μικρο βαρος και ογκο,και πολυ γρηγορη εστιαση,και στο βιντεο.να μην γραψω για ληψη βιντεο με 400 καρε,διοτι ειναι σε μικρη αναλυση,οπως και τα 1200 καρε.εχει πολυ περιεργο μενου,αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα.

 

Οχι ενα κλικ κατω απο dslr, 2 κλικ κατω απο entry dslr.  :P

 

Αν θελεις να εισαι στα ιδια με τις βασικες dslr πας σε mirrorless με αντιστοιχο αισθητηρα, οπως η a5100 που αναφερθηκε, με την διαφορα οτι εχει σαφως καλυτερο video, εχει touchscreen και μπορεις να αλλαζεις focus point γρηγορα, εχει την ιδια καλη εστιαση στην οθονη κατι που δεν εχουν οι dslr, οπου στο liveview πασχουν, στην φωτογραφια δεν σε νοιαζει γιατι συνηθως δεν το χρησιμοποιεις, στο video δεν μπορεις να κανεις αλλιως ειναι μονοδρομος. Το κακο ειναι οτι η a5100 δεν κοστιζει μονο 250-350 ευρω, αλλα εχει παιξει πολλες φορες μεταχειρισμενη στις αγγελιας σε αυτα τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον παίζει βίντεο η sony a5100 με την οθόνη αφής, εξαιρετικό προσόν για το βίντεο η εστίαση με την αφή και με το νεότερο xavc s είναι καλή επιλογή και σε μεταχειρισμένη έστω με λίγα παραπάνω χρήματα αξίζει πραγματικά.  

Όμως σαν τιμή καινούργιας πέφτει σχεδόν πάνω στη samsung nx500 που είναι 4k κάμερα και συνολικά καλύτερη σε φωτογραφία και βίντεο και μενού επιλογών και προπάντων στις δυνατότητες της οθόνης αφής που στη a5100 είναι στην ουσία μόνο κατ' ευφημισμό γιατί λειτουργεί αποκλειστικά στην εστίαση. 

Για βίντεο οι dslr σε αυτό το επίπεδο τιμής είναι τραυματική εμπειρία μακριά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως εχω ξαναματαγραψει,σε λιγο θα προτεινετε 5d mk 15,σε αρχαριο.ε,λιγο ακριβοτερη αλλα πολυ καλυτεροτερη.δεν αλλαζετε με τπτ εσεις.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως εχω ξαναματαγραψει,σε λιγο θα προτεινετε 5d mk 15,σε αρχαριο.ε,λιγο ακριβοτερη αλλα πολυ καλυτεροτερη.δεν αλλαζετε με τπτ εσεις.....

Καλυτερα να παρεις κατι καλυτερο μεταχειρισμενο παρα καποια φολα που μετα δεν θα πουλιεται κιολας μολις ανακαλυψεις τις αδυναμιες. Στο budget 250-350 παιζουν συχνα μεταχειρισμενες a5100 με τον kit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπως εχω ξαναματαγραψει,σε λιγο θα προτεινετε 5d mk 15,σε αρχαριο.ε,λιγο ακριβοτερη αλλα πολυ καλυτεροτερη.δεν αλλαζετε με τπτ εσεις.....

Μα πραγματικα τωρα,εχεις προσπαθησει να τραβηξεις video με nikon 3x00/5x00?

 

Οσο αναφορα την j4,πιθανων να τον βολεψει..Εχει μικρο αισθητηρα,οποτε μεγαλο βαθος πεδιου+απο οτι εχω διαβασει αρκετα καλο συστημα εστιασης.

 

Βεβαια πιθανων εαν παει στο συστημα 1 της nikon με τον μικρο αισθητηρα και την ακριβη και ανυπαρκτη γκαμα φακων μαλλων θα επρεπε να κοιταζει και την rx100.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πραγματικα τωρα,εχεις προσπαθησει να τραβηξεις video με nikon 3x00/5x00?

 

Οσο αναφορα την j4,πιθανων να τον βολεψει..Εχει μικρο αισθητηρα,οποτε μεγαλο βαθος πεδιου+απο οτι εχω διαβασει αρκετα καλο συστημα εστιασης.

 

Βεβαια πιθανων εαν παει στο συστημα 1 της nikon με τον μικρο αισθητηρα και την ακριβη και ανυπαρκτη γκαμα φακων μαλλων θα επρεπε να κοιταζει και την rx100.

εγω τραβαω τακτικα με D5100. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συστημα εστιασης της σειρας 1 ειναι απο τα καλυτερα.και στο βιντεο.αν η σονυ ειναι φθηνοτερη,ειναι καλη αγορα.αλλα δεν νομιζω να την βρισκει πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τραβαω τακτικα με D5100. :)

Μωρε και εγω εχω κανει καποια projcet αλλα με σταθερη εστιαση και διαφραγμα.Δοκιμασα μια α6000 και ενοιωσα νεαντερνταλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 άτοκες δόσεις γιατί όχι.

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_SONY-ILCE-6000L-Black,99452,1293607.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr

Ισχύει και για άλλες κάμερες μερικές έχουν 24 δόσεις, καλή περίπτωση για υποψήφιους αγοραστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...