Προς το περιεχόμενο

Laptop Asus X550JX-XX017D 15.6", Intel Core i7-4720HQ, nVidia Geforce GTX 950M 2 GB, 4GB RAM, 1 TB HDD, χωρίς λειτουργικό 739 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ο φίλος μου το παρήγγειλε και θέλει να του βάλει μια ραμ που έχει αγοράσει πριν λίγο καιρό, αυτήν εδώ.

http://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmso4gx3m1c1600c11-4gb-so-dimm-ddr3l-1600mhz-pc3-12800-p-PER.549543

Θα ταιριάξει; Θα υπάρξει καμία μείωση στης επιδόσεις της ραμ αν δεν είναι ίδια με αυτήν που έχει τώρα μέσα.

Ταιράζει σίγουρα, όλα ΟΚ!

Με την οθονη που εχει εμενα μου φενεται για κακη αγορα . 4720hq και 1366x768 αναλυση δεν συμβαδιζουν

Τώρα τι σχέση μπορεί να έχει ο επεξεργαστής με την ανάλυση οθόνης...δεν ξέρω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ταιράζει σίγουρα, όλα ΟΚ!

Τώρα τι σχέση μπορεί να έχει ο επεξεργαστής με την ανάλυση οθόνης...δεν ξέρω...

Η οθονη ενος laptop ειναι το σημειο που θα παρεις την συνολικη εμπειρια απο το μηχανημα και η οθονη αυτη ειναι για laptop των 300$ . Οταν ο αλλος δινει 740 ευρω και περνει i7 4720hq δηλαδη εναν πολυ δυνατο επεξεργαστη ειναι μεγαλη μουφα να περνει τοσο σαπια οθονη . Ειναι σαν να φτιαχνεις καινουριο desktop να βαζεις καρτα γραφικων των 350€ για να παιξεις στην σαπια οθονη που εχεις απο το 2007 .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ας πουμε θα δειτε διαφορα στην 15αρα οθονη , rofl το λαπτοπακι ειναι οτι πρεπει για την τιμη του πολυ καλο Value for Money . Αν εχεις τοσο πολυ προβλημα και θελεις "Hardcore Gaming" παρε μια οθονουλα και παιξε εκει σε desktop mode .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Οταν ο αλλος δινει 740 ευρω και περνει i7 4720hq δηλαδη εναν πολυ δυνατο επεξεργαστη...

Δηλαδή 740 € θεωρείται super  WoW ποσό για laptop και μάλιστα στην Ελληνική αγορά που πωλούν τα τελείως χρέπια στα  500-600 ή και στα 700 €?

 

P.S: Στα 740 € περιλαμβάνεται εκτός απο πολύ δυνατός επεξεργαστής και αρκετά έως πολύ αξιοπρεπής κάρτα γραφικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή 740 € θεωρείται super  WoW ποσό για laptop και μάλιστα στην Ελληνική αγορά που πωλούν τα τελείως χρέπια στα  500-600 ή και στα 700 €?

 

P.S: Στα 740 € περιλαμβάνεται εκτός απο πολύ δυνατός επεξεργαστής και αρκετά έως πολύ αξιοπρεπής κάρτα γραφικών...

Η καρτα γραφικων ειναι της σειρας , δεν εχει καμια σχεση η gtx 950 με την gtx 950m. Συμφωνω οτι στην Ελλαδα πουλανε σαπια laptop πολυ καιρο τωρα αλλα μονο αν ο κοσμος σταματησει να αγοραζει την σαβουρα που του πουλανε θα αλλαξει αυτο. Δεν μπορω να προσδιορισω για τι χρηση προοριζεται το συγκεκριμενο μηχανημα με τα χαρακτηριστικα που εχει. Αν το θελετε για gaming ειναι σαν να πετας τα λεφτα σους τον κουβα.

Ps.Εμενα παντως η τελευταια καλη προσφορα που μου ερχεται στο μυαλο απο Ελλαδα ειναι το z70 - 80 στα 599 απο την lenovo που επαιξε το καλοκαιρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα γραφικων ειναι της σειρας , δεν εχει καμια σχεση η gtx 950 με την gtx 950m. Συμφωνω οτι στην Ελλαδα πουλανε σαπια laptop πολυ καιρο τωρα αλλα μονο αν ο κοσμος σταματησει να αγοραζει την σαβουρα που του πουλανε θα αλλαξει αυτο. Δεν μπορω να προσδιορισω για τι χρηση προοριζεται το συγκεκριμενο μηχανημα με τα χαρακτηριστικα που εχει. Αν το θελετε για gaming ειναι σαν να πετας τα λεφτα σους τον κουβα.

Ps.Εμενα παντως η τελευταια καλη προσφορα που μου ερχεται στο μυαλο απο Ελλαδα ειναι το z70 - 80 στα 599 απο την lenovo που επαιξε το καλοκαιρι

Η gtx 950m ειναι αξιοπρεπεστατη για καινουργια παιχνιδια se medium settings,δεν νομιζω καποιος να την αγορασει για να παιζει 1080p 60fps το gta v.Εχουμε φτασει σε σημειο να βαζουν σε gaming κατηγορια λαπτοπ με u επεξεργαστες και 840m καρτα. :eek:Μακαρι να παρουν παραδειγμα και να βαζουν συχνοτερα παρομοιες προσφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καρτα γραφικων ειναι της σειρας , δεν εχει καμια σχεση η gtx 950 με την gtx 950m. Συμφωνω οτι στην Ελλαδα πουλανε σαπια laptop πολυ καιρο τωρα αλλα μονο αν ο κοσμος σταματησει να αγοραζει την σαβουρα που του πουλανε θα αλλαξει αυτο. Δεν μπορω να προσδιορισω για τι χρηση προοριζεται το συγκεκριμενο μηχανημα με τα χαρακτηριστικα που εχει. Αν το θελετε για gaming ειναι σαν να πετας τα λεφτα σους τον κουβα.

Ps.Εμενα παντως η τελευταια καλη προσφορα που μου ερχεται στο μυαλο απο Ελλαδα ειναι το z70 - 80 στα 599 απο την lenovo που επαιξε το καλοκαιρι

Ναι το θυμάμαι, με σίγουρα πολύ καλύτερη οθόνη (17" Full HD Matte IPS) αλλά με πάρα πολύ χειρότερο επεξεργαστή (Intel Core i7-5500U) και πολύ χειρότερη κάρτα γραφικών (nVidia GeForce 840M) άρα δεν έκανε ούτε για σοβαρά προγράμματα (Photoshop, AutoCAD κλπ) λόγω επεξεργαστή ούτε για σοβαρό Gaming λόγω κάρτας γραφικών οπότε το "προσφορά" και μάλιστα "καλή" είναι πολύ συζητήσιμο, ίσως η προηγούμενη πραγματικά καλή προσφορά να ήταν αυτό: http://tinyurl.com/obwj24d πρίν σχεδόν 2 χρόνια λίγο πάνω από 500 € μαζί με τα μεταφορικά...

 

P.S: Το "δεν εχει καμια σχεση η gtx 950 με την gtx 950m." που κολλάει? Με αυτήν: http://www.digitaltrends.com/video-card-reviews/nvidia-geforce-gtx-950-review/ σίγουρα δεν έχει σχέση όπως δεν έχουν σχέση και πολύ καλύτερες mobile π.χ. οι nVidia Geforce GTX 960M / 965M / 970M! Από πότε συγκρίνονται άμεσα οι κάρτες γραφικών για desktops με τις κάρτες γραφικών για laptops? Νομίζω τα 'χεις μπλέξει λίγο...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαπτοπ σε αυτή τη τιμη με αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει ούτε σε ebay ουτε amazon. Είναι τζάμπα! και για τη 1080p σε 15.6 οθόνη;;; Το κλασσικό είναι 15.6 - 1366x768, 17.3= 1600x900, 18.4 = 1920x1080. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λέτε "i7 4720hq με 768p" η "768p με αυτό το πληκτρολόγιο" έλεος. καλύτερα 768p θα ζορίζει και λιγότερο την κάρτα γραφικών! είναι η καλύτερη ανάλυση για αυτό το λαπτοπ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαπτοπ σε αυτή τη τιμη με αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει ούτε σε ebay ουτε amazon. Είναι τζάμπα! και για τη 1080p σε 15.6 οθόνη;;; Το κλασσικό είναι 15.6 - 1366x768, 17.3= 1600x900, 18.4 = 1920x1080. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λέτε "i7 4720hq με 768p" η "768p με αυτό το πληκτρολόγιο" έλεος. καλύτερα 768p θα ζορίζει και λιγότερο την κάρτα γραφικών! είναι η καλύτερη ανάλυση για αυτό το λαπτοπ.

 

Δε θα συμφωνήσω με τη γνώμη σου.

 

Εμένα για παράδειγμα με βολεύει και σε 15άρι και σε 17άρι η FHD ανάλυση γιατί χρειάζομαι μεγάλο workspace στις οθόνες μου.

 

Το HD σε 15άρι απλά με περιορίζει και είναι σοβαρός λόγος να μή χρησιμοποιώ λάπτοπ ακόμα και να μου το χάριζαν, γιατί δεν εξυπηρετεί τη δουλειά μου.

 

Από την άλλη ανθρώπους όπως τους γονείς μου το 1366x768 (ή το παλιότερο 1280x800) σε 15άρι, τους φαίνεται λουκούμι.

 

Έναν μουσικό, γραφίστα, φωτογράφο, αρχιτέκτονα, τοπογράφο κλπ, σαφώς και δε θα τους κάλυπτε το απλό HD επίσης (ή το HD+ σε 17άρι) κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το θυμάμαι, με σίγουρα πολύ καλύτερη οθόνη (17" Full HD Matte IPS) αλλά με πάρα πολύ χειρότερο επεξεργαστή (Intel Core i7-5500U) και πολύ χειρότερη κάρτα γραφικών (nVidia GeForce 840M) άρα δεν έκανε ούτε για σοβαρά προγράμματα (Photoshop, AutoCAD κλπ) λόγω επεξεργαστή ούτε για σοβαρό Gaming λόγω κάρτας γραφικών οπότε το "προσφορά" και μάλιστα "καλή" είναι πολύ συζητήσιμο, ίσως η προηγούμενη πραγματικά καλή προσφορά να ήταν αυτό: http://tinyurl.com/obwj24d πρίν σχεδόν 2 χρόνια λίγο πάνω από 500 € μαζί με τα μεταφορικά...

 

P.S: Το "δεν εχει καμια σχεση η gtx 950 με την gtx 950m." που κολλάει? Με αυτήν: http://www.digitaltrends.com/video-card-reviews/nvidia-geforce-gtx-950-review/ σίγουρα δεν έχει σχέση όπως δεν έχουν σχέση και πολύ καλύτερες mobile π.χ. οι nVidia Geforce GTX 960M / 965M / 970M! Από πότε συγκρίνονται άμεσα οι κάρτες γραφικών για desktops με τις κάρτες γραφικών για laptops? Νομίζω τα 'χεις μπλέξει λίγο...

Φιλε μου εγω τα εχω πολύ ξεκάθαρα τα πραγματα στο μυαλο μου, αυτό που εγραψα είναι ότι δεν εχουν καμια σχεση οι m καρτες με τις αντιστοιχες των desktop γιατι εβλεπα ότι οι περισσοτεροι το επερναν για gaming το laptop. http://www.amazon.fr/gp/product/B00YPQGT8C?ref_=gbps_tit_s-3_2927_7486c330_GB-SUPPL&smid=A1X6FK5RDHNB96

Παρε και μια πραγματικη προσφορα στην μπαρουφα  που πρότεινες το οποιο είναι και από amazon και όχι από e-shop που τα παιρνει 3ο-4ο χερι και μετα δεν ξερεις τι γινεται με την εγγυηση.

PS. Εχω την εντυπωση ότι δεν εχεις πιασει ποτε σοβαρο μηχανημα στα χερια σου με τις αποψεις που εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την κάρτα γραφικών εδώ μπορει κανείς να βρει περισσότερες πληροφορίες
http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GTX-950M.138026.0.html

Αρκετά τιμια, και πολύ καλός επεξεργαστής, η οθόνη είναι πράγματι κρίμα που δεν είναι fhd, αλλά από εκει και πέρα ο καθένας κρίνει το τι είναι πιο σημαντικό για αυτόν.

Το lenovo ήταν σαφώς καλύτερο, με azerty πληκτρολόγιο όμως, και από ότι ειδα, έλειξε κιόλας η προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω τα εχω πολύ ξεκάθαρα τα πραγματα στο μυαλο μου, αυτό που εγραψα είναι ότι δεν εχουν καμια σχεση οι m καρτες με τις αντιστοιχες των desktop γιατι εβλεπα ότι οι περισσοτεροι το επερναν για gaming το laptop. http://www.amazon.fr/gp/product/B00YPQGT8C?ref_=gbps_tit_s-3_2927_7486c330_GB-SUPPL&smid=A1X6FK5RDHNB96

Παρε και μια πραγματικη προσφορα στην μπαρουφα  που πρότεινες το οποιο είναι και από amazon και όχι από e-shop που τα παιρνει 3ο-4ο χερι και μετα δεν ξερεις τι γινεται με την εγγυηση.

PS. Εχω την εντυπωση ότι δεν εχεις πιασει ποτε σοβαρο μηχανημα στα χερια σου με τις αποψεις που εχεις

1. Ξεχνάς τα Αmazon και τις Ευρώπες γιατί οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα με τις πιστωτικές τους κάρτες, οπότε από εξωτερικό δεν θα τα έλεγα προσφορές αλλά...φάτε μάτια ψάρια, επιπλέον αυτό που παραθέττεις κοστίζει 1.126 € + τα μεταφορικά και φοράει οθόνη 3840 x 2160 προς το παρόν ασύμβατη με τα περισσότερα προγραμματα οπότε σίγουρα τα 'χεις μπλέξει λίγο...

2. To e-shop δίνει 2 χρόνια εγγύηση, Τον 1ο χρόνο παρέχεται άμεση αντικατάσταση με καινούριο και τον 2ο χρόνο δωρεάν επισκευή...

3. Oταν έγώ δούλευα (όχι έπαιζα) σε PC εσύ το πολύ πολύ να έπαιζες με κάποιο laptop της...Fisher Price...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ξεχνάς τα Αmazon και τις Ευρώπες γιατί οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα με τις πιστωτικές τους κάρτες, οπότε από εξωτερικό δεν θα τα έλεγα προσφορές αλλά...φάτε μάτια ψάρια, επιπλέον αυτό που παραθέττεις κοστίζει 1126 € + τα μεταφορικά...

2. To e-shop δίνει 2 χρόνια εγγύηση, Τον 1ο χρόνο παρέχεται άμεση αντικατάσταση με καινούριο και τον 2ο χρόνο δωρεάν επισκευή...

3. Oταν έγώ δούλευα (όχι έπαιζα) σε PC εσύ το πολύ πολύ να έπαιζες με κάποιο laptop της...Fisher Price...

ήταν στα 760 γιαυτό το παρεθεσε.

 

 

Υ.Γ. ας κρατηθεί σε ένα επίπεδο το θέμα, απο όλους, κρίμα είναι να χαλάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν στα 760 γιαυτό το παρεθεσε.

 

 

Υ.Γ. ας κρατηθεί σε ένα επίπεδο το θέμα, απο όλους, κρίμα είναι να χαλάσει.

Προσφορά της μιάς (!) ώρας?

 

Υ.Γ: Aυτό πρέπει να το φροντίσουν κάποιοι που όταν δεν έχουν τι να κάνουν μπαίνουν στα forums και γράφουν απλώς για να...γράφουν, φυσικά δεν εννοώ εσένα ΟΚ?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφορά της μιάς (!) ώρας?

 

Υ.Γ: Aυτό πρέπει να το κοιτάξουν κάποιοι που απλώς γράφουν απλώς για να...γράφουν και φυσικά δεν εννοώ εσένα...

http://www.insomnia.gr/topic/587331-lenovo-y50-70-156-gaming-laptop-amazonfr-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%82-760/

 

Σίγουρα ήταν για λίγο, αλλά αναμφίβολα ήταν πολύ καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...